Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Mass State Vocational AD's Association Cross Country Championships

Wrentham Developmental Center - Wrentham, MA, November 5, 2013

[Junior Varsity Gender | Varsity Boys Results & Team Scores | Varsity Girls Results & Team Scores ]

Junior Varsity Overall

Results courtesy of First Time Out


 First Time Out - Contractor License                                HY-TEK's Meet Manager
                State Vocational  Cross Country Championships - 11/5/2013                
                      Wrentham Developmental Center - Wrentham, MA                       
                                  Last Completed Event                                   
 
Mixed 3.1 Mile Run CC
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   371  Patrick Hannon             M12  Greater Lowell Tech           18:49.7       
    2   382  Justin Pen                 M09  Greater Lowell Tech           19:00.1       
    3   381  Will Pagan                 M10  Greater Lowell Tech           19:07.8       
    4   368  David Caron                M12  Greater Lowell Tech           19:17.1       
    5   525  Andrew McCarthy            M10  Shawsheen Valley Tech         19:24.5       
    6   370  Zackery Hamilton           M09  Greater Lowell Tech           19:26.0       
    7   385  Kevin Scott                M09  Greater Lowell Tech           19:32.9       
    8   313  Savien Cabrera             M09  Greater Lawrence Tech         19:40.4       
    9   527  Billy Nolan                M09  Shawsheen Valley Tech         19:59.1       
   10   524  Connor Larson              M09  Shawsheen Valley Tech         20:01.2       
   11   310  Avery Batistine            M10  Greater Lawrence Tech         20:04.6       
   12   361  Brian Valdez               M09  Greater Lawrence Tech         20:16.5       
   13   351  Ronald Ramirez             M12  Greater Lawrence Tech         20:31.6       
   14   569  John Laverdiere            M11  Tri-County Rvt                20:36.0       
   15   334  Alan Herrera               M10  Greater Lawrence Tech         20:40.0       
   16   375  Phillip Kong               M09  Greater Lowell Tech           20:41.4       
   17   514  Matt Cody                  M12  Shawsheen Valley Tech         20:45.5       
   18   316  Yordy Collado              M12  Greater Lawrence Tech         20:46.5       
   19   526  Patrick Morrissey          M12  Shawsheen Valley Tech         20:49.7       
   20   331  Miguel Guance              M10  Greater Lawrence Tech         21:00.8       
   21   373  Joshua Hinde               M09  Greater Lowell Tech           21:07.6       
   22   240  Sam Bagden                 M10  Bristol County Agricultur     21:10.9       
   23   337  Antonio Lebron             M11  Greater Lawrence Tech         21:11.2       
   24   330  Freudi Gonzalez            M12  Greater Lawrence Tech         21:13.0       
   25   532  Ryan Scurka                M09  Shawsheen Valley Tech         21:16.2       
   26   561  Kyandre Martinez           M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     21:17.0       
   27   369  Joshua Curley              M12  Greater Lowell Tech           21:20.9       
   28   577  Collin Spillane            M12  Tri-County Rvt                21:21.3       
   29   364  Matthew Boldrighini        M10  Greater Lowell Tech           21:23.7       
   30   465  John Rizzo                 M09  Norfolk County Agricultur     21:26.2       
   31   377  Jesse Leclair              M11  Greater Lowell Tech           21:26.6       
   32   517  Jonathan Freeth            M11  Shawsheen Valley Tech         21:27.6       
   33   513  Sean Calla                 M10  Shawsheen Valley Tech         21:29.4       
   34   398  Jacob Mendes               M09  Greater New Bedford Rvt       21:31.9       
   35   314  Yeremi Caraballo           M09  Greater Lawrence Tech         21:36.1       
   36   319  Jordy Cuevas               M10  Greater Lawrence Tech         21:40.5       
   37   321  Raheem Derrick             M10  Greater Lawrence Tech         21:42.2       
   38   566  Quinn Forbes               M12  Tri-County Rvt                21:44.3       
   39   344  Gimmell Mendoza            M09  Greater Lawrence Tech         21:44.9       
   40   367  Alejandro Caimares         M10  Greater Lowell Tech           21:47.1       
   41   223  Matthew Keith              M09  Blackstone Valley Voc/Tec     21:51.1       
   42   394  Sheldon Dias               M09  Greater New Bedford Rvt       21:53.7       
   43   230  Hunter Partington          M11  Blackstone Valley Voc/Tec     21:55.6       
   44   283  Chunlee Tith               M11  Diman Regional Voc/Tech       21:55.9       
   45   327  Adrian Frias               M10  Greater Lawrence Tech         22:07.4       
   46   528  Brian Pelleriti            M09  Shawsheen Valley Tech         22:08.5       
   47   511  Aaron Bennett              M09  Shawsheen Valley Tech         22:12.9       
   48   250  Conor Hughes               M10  Bristol County Agricultur     22:13.6       
   49   379  Kevin Martin               M10  Greater Lowell Tech           22:15.4       
   50   245  Josh Capello               M11  Bristol County Agricultur     22:18.0       
   51   333  Darwin Hernandez           M10  Greater Lawrence Tech         22:23.3       
   52   575  Nick Pereira               M10  Tri-County Rvt                22:23.6       
   53   261  Joe Kenney                 M09  Bristol-Plymouth Reg. Voc     22:24.7       
   54   388  Dylan Wallace              M09  Greater Lowell Tech           22:25.6       
   55   275  Owen Goncalo               M11  Diman Regional Voc/Tech       22:29.3       
   56   311  Seth Beaudry               M10  Greater Lawrence Tech         22:31.6       
   57   233  Tim Richer                 M12  Blackstone Valley Voc/Tec     22:35.4       
   58   560  Max Marrero                M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     22:36.5       
   59   356  Robby Salas                M10  Greater Lawrence Tech         22:37.3       
   60   451  Peter Dias                 M10  Norfolk County Agricultur     22:39.1       
   61   481  Brent Robinson             M12  Old Colony Rvt                22:40.2       
   62   570  Duncan Luther              M12  Tri-County Rvt                22:40.7       
   63   340  Hector Maldonado           M10  Greater Lawrence Tech         22:41.8       
   64   354  Pat Roberts                M11  Greater Lawrence Tech         22:42.1       
   65   581  Tim Winship                M12  Tri-County Rvt                22:42.7       
   66   572  Nelson Mendanca            M11  Tri-County Rvt                22:44.3       
   67   328  Steven Gabin               M10  Greater Lawrence Tech         22:48.9       
   68   544  Chandler McQueeney         M09  South Shore Vocational        22:53.0       
   69   567  Andrew Gallo               M10  Tri-County Rvt                22:55.2       
   70   359  Javier Tejeda              M11  Greater Lawrence Tech         22:55.9       
   71   459  Kyle Marquez               M09  Norfolk County Agricultur     22:57.9       
   72   512  Justin Brangiforte         M10  Shawsheen Valley Tech         22:58.4       
   73   229  Matthew Papineau           M09  Blackstone Valley Voc/Tec     23:01.8       
   74   552  Derrick DeAndrade          M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     23:03.3       
   75   384  Angel Sanchez              M11  Greater Lowell Tech           23:07.1       
   76   516  Nicholas Federico          M10  Shawsheen Valley Tech         23:09.5       
   77   400  Nicholas Vieira            M09  Greater New Bedford Rvt       23:15.9       
   78   236  Jared Talamini             M12  Blackstone Valley Voc/Tec     23:16.3       
   79   363  Anthony Blatus             M09  Greater Lowell Tech           23:19.4       
   80   467  Jack Sweeney               M09  Norfolk County Agricultur     23:19.9       
   81   417  Colin Kelly                M09  Minuteman                     23:21.3       
   82   522  Benjamin Hogan             M11  Shawsheen Valley Tech         23:23.1       
   83   557  Forrest Griffin            M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     23:23.9       
   84   402  Scott Williams             M09  Greater New Bedford Rvt       23:25.0       
   85   461  Mathew Monroe              M10  Norfolk County Agricultur     23:28.4       
   86   346  Julio Moya                 M11  Greater Lawrence Tech         23:29.6       
   87   322  Marcos Diaz                M09  Greater Lawrence Tech         23:29.9       
   88   505  Giovanni Rivera            M09  Putnam Voc/Tech               23:30.2       
   89   300  Dan Cutting                M12  Franklin County Tech          23:33.1       
   90   556  Hansen Gene                M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     23:42.7       
   91   405  Marcus Hillard             M11  McCann Technical              23:46.5       
   92   349  Chris Paez                 M09  Greater Lawrence Tech         23:50.2       
   93   614  Mike Nizwantowski          M10  Whittier Rvt                  23:52.1       
   94   312  Jackie Bonn                M09  Greater Lawrence Tech         23:52.9       
   95   499  Gilles Laterreur           M09  Putnam Voc/Tech               23:53.7       
   96   533  Adam Surette               M10  Shawsheen Valley Tech         23:58.0       
   97   249  Liam Grosschedl            M11  Bristol County Agricultur     23:59.9       
   98   324  Elder Duarte               M09  Greater Lawrence Tech         24:00.3       
   99   332  Ricardo Heredia            M11  Greater Lawrence Tech         24:01.4       
  100   540  Ryan Leonard               M09  South Shore Vocational        24:03.0       
  101   271  Conner Eolin               M12  Diman Regional Voc/Tech       24:03.4       
  102   596  Ben O'Brien                M09  Upper Cape Cod Rvt            24:06.9       
  103   425  Tim Cormier                M12  Montachusett Rvt              24:09.8       
  104   323  Jared Donovan              M10  Greater Lawrence Tech         24:10.0       
  105   490  John Davis III             M09  Putnam Voc/Tech               24:12.9       
  106   266  Ethan Westcoat             M09  Bristol-Plymouth Reg. Voc     24:16.2       
  107   350  Sean Powell                M10  Greater Lawrence Tech         24:16.4       
  108   488  Tiequaon Bloodworth        M09  Putnam Voc/Tech               24:32.8       
  109   583  Sam Barrett                M11  Upper Cape Cod Rvt            24:42.6       
  110   286  jacob bent                 M10  Essex Agricultural            24:46.1       
  111   411  Michael Bracken            M12  Minuteman                     24:47.2       
  112   433  Nick Anderson              M09  Nashoba Valley Technical      24:52.1       
  113   462  Brian Nihtila              M09  Norfolk County Agricultur     24:52.4       
  114   456  Alex Howe                  M09  Norfolk County Agricultur     24:53.7       
  115   491  Joshua DeArce              M11  Putnam Voc/Tech               24:54.3       
  116   391  Josiah Cordero             M09  Greater New Bedford Rvt       24:57.2       
  117   455  Chad Hauptman              M10  Norfolk County Agricultur     24:58.8       
  118   274  Ian Goncalo                M11  Diman Regional Voc/Tech       25:04.1       
  119   270  Sergio Dacosta             M09  Diman Regional Voc/Tech       25:04.7       
  120   165  Liebke Emily               W09  South Shore Vocational        25:08.4       
  121    55  Cassie Monroy              W12  Greater Lawrence Tech         25:10.3       
  122    44  Jenna Hackett              W09  Franklin County Tech          25:15.2       
  123   419  Brendan Monagle            M11  Minuteman                     25:17.8       
  124   520  Cole Haley                 M10  Shawsheen Valley Tech         25:18.6       
  125   255  Cory Rebello               M10  Bristol County Agricultur     25:19.3       
  126   309  Dariel Alvarado            M09  Greater Lawrence Tech         25:25.1       
  127   355  Manuel Rodriguez           M09  Greater Lawrence Tech         25:31.7       
  128   500  Vincent Manning            M09  Putnam Voc/Tech               25:32.7       
  129   136  Ciara Bauza                W09  Putnam Voc/Tech               25:33.7       
  130   539  Colby Ingemi-Jolie         M09  South Shore Vocational        25:35.8       
  131   290  eamon kilbride             M10  Essex Agricultural            25:45.7       
  132   541  Cory Long                  M10  South Shore Vocational        25:50.3       
  133   590  Brennan Keesling           M09  Upper Cape Cod Rvt            25:55.6       
  134   515  Thomas DeMasi              M09  Shawsheen Valley Tech         26:06.4       
  135   276  Monorom Hong               M11  Diman Regional Voc/Tech       26:07.5       
  136   137  Nikayla Chapman            W11  Putnam Voc/Tech               26:07.8       
  137   308  Wilfred Acosta             M10  Greater Lawrence Tech         26:08.2       
  138   357  Ray Staples                M09  Greater Lawrence Tech         26:09.8       
  139    14  Lea Mann                   W10  Bristol County Agricultur     26:12.6       
  140   150  Carly Chronister           W12  Shawsheen Valley Tech         26:16.8       
  141   536  Ben Duncan                 M09  South Shore Vocational        26:18.0       
  142   506  Shavar Sewell              M09  Putnam Voc/Tech               26:33.9       
  143   352  Manuel Reyes               M09  Greater Lawrence Tech         26:38.5       
  144    53  Solanny Martinez           W09  Greater Lawrence Tech         26:43.9       
  145   553  Randly Desir               M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     26:47.3       
  146   476  Norman L'Heureux           M11  Old Colony Rvt                26:47.7       
  147   303  Scott Modica               M12  Franklin County Tech          26:48.6       
  148   231  John Piotrowski            M12  Blackstone Valley Voc/Tec     26:50.7       
  149   272  Chris Erickson             M11  Diman Regional Voc/Tech       26:54.6       
  150    19  Chelsey Rollins            W11  Bristol County Agricultur     26:55.8       
  151    68  Marissa Helms              W09  Greater Lowell Tech           26:56.2       
  152   554  Kevin Dimock               M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     26:58.8       
  153   216  Blake Batchelder           M09  Blackstone Valley Voc/Tec     27:15.8       
  154   479  Evan Phaneuf               M09  Old Colony Rvt                27:17.7       
  155    27  Kalahan Briones            W09  Diman Regional Voc/Tech       27:19.5       
  156   140  Yrania De Los Santos       W12  Putnam Voc/Tech               27:26.4       
  157   345  Nathan Moesta              M10  Greater Lawrence Tech         27:31.7       
  158   445  Chase Spencer              M09  Nashoba Valley Technical      27:40.6       
  159   446  David Van Der Heide        M09  Nashoba Valley Technical      27:42.8       
  160   562  Austin Nelson              M09  Southeastern Reg. Voc/Tec     27:45.1       
  161    60  Nilsa Sosa                 W09  Greater Lawrence Tech         27:46.8       
  162   158  Eileen O'Neill             W10  Shawsheen Valley Tech         27:47.1       
  163   484  John Sylvia                M10  Old Colony Rvt                28:06.2       
  164   615  Katie Mayer                W10  Nashoba Valley Technical      28:08.1       
  165   279  Evan Oldfield              M09  Diman Regional Voc/Tech       28:11.5       
  166   144  Shiann Madison-Wilson      W10  Putnam Voc/Tech               28:18.5       
  167   108  Julia Pfeifle              W10  Montachusett Rvt              28:22.7       
  168   107  Nury Palomino              W11  Montachusett Rvt              28:26.7       
  169   591  Branden Keith              M10  Upper Cape Cod Rvt            28:31.9       
  170   418  Mateo Kohn                 M11  Minuteman                     28:32.3       
  171   128  Alexa Richardson           W09  Norfolk County Agricultur     28:32.6       
  172   226  Derek Meger                M10  Blackstone Valley Voc/Tec     28:39.8       
  173   101  Vanessa Diaz               W09  Montachusett Rvt              29:07.1       
  174    80  Elyssa Tripp               W09  Greater New Bedford Rvt       29:26.8       
  175   222  Cameron Kearney            M10  Blackstone Valley Voc/Tec     29:27.2       
  176    71  Olivia Morency             W12  Greater Lowell Tech           29:44.3       
  177   238  Cameron Vailancourt        M09  Blackstone Valley Voc/Tec     29:44.7       
  178    12  Lori Carlos                W12  Bristol County Agricultur     30:07.5       
  179     9  Angela Barton              W09  Bristol County Agricultur     30:10.0       
  180    57  Grissel Richardson         W09  Greater Lawrence Tech         30:26.1       
  181   452  Brandon Gourdin            M12  Norfolk County Agricultur     30:28.7       
  182   234  Jake Russian               M09  Blackstone Valley Voc/Tec     30:29.9       
  183   537  Matt Gemma                 M09  South Shore Vocational        30:37.2       
  184     5  Delia O'Toole              W10  Blackstone Valley Voc/Tec     30:37.9       
  185   464  Dean Powers                M10  Norfolk County Agricultur     31:07.5       
  186     1  Daisy Moran                W12  Assabet Valley                31:24.0       
  187    35  Ally Toupin                W09  Diman Regional Voc/Tech       31:28.4       
  188   146  Maria Perez                W09  Putnam Voc/Tech               31:45.5       
  189    52  Dalyna Ly                  W09  Greater Lawrence Tech         31:48.9       
  190   587  Gabe Gonzalez              M09  Upper Cape Cod Rvt            31:52.3       
  191   166  Stephanie Jones            W12  South Shore Vocational        31:56.3       
  192   125  Lauren Keefe               W10  Norfolk County Agricultur     31:56.8       
  193   141  Kiki Hunt                  W10  Putnam Voc/Tech               32:36.1       
  194   478  Nate Nicolosi              M09  Old Colony Rvt                32:42.9       
  195     8  Kaylee Smith               W09  Blackstone Valley Voc/Tec     32:46.6       
  196   151  Tina Conley                W10  Shawsheen Valley Tech         32:56.7       
  197     4  Stacey Muanya              W09  Blackstone Valley Voc/Tec     32:57.8       
  198   186  Abby Bevens                W09  Upper Cape Cod Rvt            33:11.5       
  199   168  Taylor Terra               W12  South Shore Vocational        33:27.2       
  200    51  Josefany Lopez             W12  Greater Lawrence Tech         33:45.0       
  201   162  Caitlin Boyle              W12  South Shore Vocational        33:54.9       
  202   594  Teddy Lyons                M10  Upper Cape Cod Rvt            33:56.0       
  203   109  Carley Walsh               W10  Montachusett Rvt              34:17.5       
  204    50  Caitlyn Kobrenski          W10  Greater Lawrence Tech         34:52.7       
  205   220  Paul Howarth               M11  Blackstone Valley Voc/Tec     35:20.9       
  206   190  Kayla O'Brien              W10  Upper Cape Cod Rvt            35:31.8       
  207   188  Sara Dacosta               W09  Upper Cape Cod Rvt            35:42.1       
  208   164  Erin Connolly              W12  South Shore Vocational        36:43.9       
  209   480  Jonathan Rabelo            M12  Old Colony Rvt                37:04.0       
  210   215  Owen Amour                 M11  Blackstone Valley Voc/Tec     38:41.3       



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News