Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Midland Wachusett Division C League Meet

Fitchburg, MA, January 30, 2013

[Event Results & Team Scores Girls ]

Event Results & Team Scores Boys

Results courtesy of First Time Out


Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/30/2013 10:40 PM
             Midland  Wachusett Division C League Meet - 1/30/2013             
                                     2013                                      
                         Fitchburg HS - Fitchburg, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Nick Gutheil              12 Ayer                  47-10.25  
  2 Charles Montalbano        12 Narragansett          41-09.00  
  3 Elijah Bosselait          11 Narragansett          40-06.00  
  4 Trevor Brown              11 Oakmont               37-07.50  
  5 Ben Arcangeli             10 Oakmont               36-04.75  
  6 John Hubert               12 Bromfield Sc          35-09.50  
  7 Max Cooley                11 Lunenburg             35-00.25  
  8 Max Corbett               10 Lunenburg             34-06.00  
  9 Camden Brown              11 Oakmont               33-06.25  
 10 Robert Pesce              10 Murdock               32-10.50  
 11 Evan Drake                10 Murdock               32-07.75  
 12 Andrew St. Germain        12 Ayer                  31-09.75  
 13 Andy MacGregor            11 Littleton             31-09.00  
 14 Noah Wheeler              10 Narragansett          31-03.00  
 15 Nathanial Bowman          11 Littleton             31-02.50  
 16 Bobby Leon                09 Lunenburg             30-01.00  
 17 Thomas Francis            12 Gardner               29-03.00  
 18 Cam Zaborowski            11 Littleton             25-02.00  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Malcom Mathis             12 Ayer                   5-08.00  
  2 Jonah Kattau              11 Gardner                5-06.00  
  3 Andy MacGregor            11 Littleton              5-04.00  
  4 Steven Kelly              12 Gardner               J5-04.00  
  4 Andrew Pelkey             10 Murdock               J5-04.00  
  6 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc          J5-04.00  
  7 Ethan St. Peter           12 Ayer                   5-02.00  
  7 Jake Valladares           11 Bromfield Sc           5-02.00  
  9 Hunter Gray               09 Littleton             J5-02.00  
 10 Kyle Blouin               12 Murdock               J5-02.00  
 11 Camden Brown              11 Oakmont                4-10.00  
 11 Dylan Mei                 10 Oakmont                4-10.00  
 11 Tyler Nims                12 Oakmont                4-10.00  
 -- Joshua Balboni            09 Littleton                   NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Price Day                 10 Bromfield Sc          10:52.50  
  2 Troy Taylor               10 Littleton             10:56.40  
  3 Jay Jewitt                12 Ayer                  11:04.68  
  4 Jordan Manuel              8 Murdock               11:17.47  
  5 Brandon Miller            11 Oakmont               11:39.71  
  6 Steven Hoffman             8 Lunenburg             11:43.55  
  7 Ian Clavir                12 Narragansett          11:55.70  
  8 Max Robichaud              8 Murdock               12:18.30  
  9 Justice Graves            09 Narragansett          12:20.47  
 10 Brian Magurn              12 Littleton             12:35.32  
 11 Andrew Burns               7 Murdock               14:40.98  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jake DeGrace              10 Lunenburg                 8.72q  1 
  2 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc              8.81q  3 
  3 Hunter Gray               09 Littleton                 9.10q  4 
  4 Tyler Nims                12 Oakmont                   9.13q  2 
  5 Jake Valladares           11 Bromfield Sc              9.15q  4 
  6 Andrew Keir               11 Lunenburg                 9.43q  2 
  7 Brandon Williams          12 Gardner                   9.57   3 
  8 Austin Hawkins            11 Oakmont                   9.94   3 
  9 Jason Trainer             09 Littleton                 9.99   1 
 10 Alex Howard               09 Narragansett             10.00   4 
 11 Trevor Allen              12 Murdock                  10.01   1 
 12 Scott Page                10 Narragansett             10.01   2 
 13 Ethan Sprague             09 Bromfield Sc             10.39   4 
 14 Ryan Morse                09 Littleton                10.52   1 
 15 Nick Misner               09 Ayer                     10.54   2 
 16 Bryant Welch              09 Narragansett             10.64   3 
 17 Rudy Graves               09 Ayer                     11.40   1 
 18 Andrew Gardner            09 Lunenburg                11.67   2 
 19 Sean Sutton               09 Murdock                  11.90   4 
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jake DeGrace              10 Lunenburg                 8.38  
  2 Glenn Steranka            12 Bromfield Sc              8.69  
  3 Tyler Nims                12 Oakmont                   8.73  
  4 Jake Valladares           11 Bromfield Sc              9.00  
  5 Hunter Gray               09 Littleton                 9.11  
  6 Andrew Keir               11 Lunenburg                 9.62  
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett              6.90q  1 
  2 Brian Johnson             11 Oakmont                   6.96q  2 
  3 Malcom Mathis             12 Ayer                      7.18q  2 
  4 Roniel Foster             12 Bromfield Sc              7.21q  3 
  5 Camden Brown              11 Oakmont                   7.22q  3 
  6 Trevor Brown              11 Oakmont                   7.31q  1 
  7 Robert Cooney             09 Littleton                 7.41   2 
  8 Hayden Gray               09 Littleton                 7.43   1 
  9 Andrew Pelkey             10 Murdock                   7.50   1 
 10 Ethan Proctor             12 Lunenburg                 7.53   3 
 11 Cam Zaborowski            11 Littleton                 7.57   2 
 12 Sam Beebe                 12 Bromfield Sc              7.57   3 
 13 Matt O'Brien              12 Gardner                   7.63   3 
 14 Jonathan Hudson           11 Lunenburg                 7.72   1 
 15 Cole Duguay               09 Narragansett              7.74   3 
 16 Ben Tocci                 11 Lunenburg                 7.76   2 
 17 Andrew St. Germain        12 Ayer                      8.07   2 
 18 Joshua Ramsey              7 Murdock                   9.36   1 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett              6.88  
  2 Brian Johnson             11 Oakmont                   6.95  
  3 Malcom Mathis             12 Ayer                      7.14  
  4 Roniel Foster             12 Bromfield Sc              7.20  
  5 Camden Brown              11 Oakmont                   7.32  
  6 Trevor Brown              11 Oakmont                   7.38  
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Daniel Fournier           11 Murdock                5:00.24  
  2 Joe Capps                 10 Narragansett           5:02.42  
  3 Mark Tonelli              12 Ayer                   5:17.39  
  4 Dan Denette               12 Murdock                5:17.85  
  5 Joey Stea                 11 Littleton              5:20.33  
  6 Matt Polimou              10 Bromfield Sc           5:23.97  
  7 Chris Hill                10 Oakmont                5:35.06  
  8 Tristan Kaldenberg        09 Littleton              5:39.18  
  9 Steve Ingman               7 Murdock                5:46.62  
 10 Spencer Roffee            11 Gardner                5:47.29  
 11 Robbie Brand               8 Lunenburg              5:49.92  
 12 Jared Gall                12 Bromfield Sc           5:52.17  
 13 Rudy Graves               09 Ayer                   5:54.71  
 14 Edward Ernst               7 Ayer                   6:14.40  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patrick Griffin           12 Bromfield Sc           1:29.85   1 
  2 Trevor Raux               10 Gardner                1:31.29   1 
  3 Bobby Gardner             11 Lunenburg              1:33.36   1 
  4 Ben Roop                  11 Bromfield Sc           1:37.67   1 
  5 Andy MacGregor            11 Littleton              1:38.07   2 
  6 Elmer Melendez            12 Gardner                1:39.77   2 
  7 Antoine Trudel            12 Lunenburg              1:39.88   2 
  8 Devin Connery             11 Lunenburg              1:40.36   2 
  9 Phil Shedd                12 Oakmont                1:43.41   3 
 10 Justin Harris             11 Murdock                1:43.63   3 
 11 Brandon Miller            11 Oakmont                1:44.15   4 
 12 Jake Marcoullier          10 Narragansett           1:44.62   3 
 13 Sam Cooney                11 Littleton              1:47.95   4 
 14 Cole Armstrong             8 Littleton              1:48.46   4 
 15 Shane Cynewski            12 Ayer                   1:48.61   3 
 16 William Ernst              7 Ayer                   1:53.13   4 
 17 Giovanni Delduca          10 Oakmont                1:57.19   5 
 18 Matt Silva                 7 Ayer                   2:08.85   5 
 19 John Murphy                8 Murdock                2:09.82   5 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Andrew Henrie             12 Narragansett             39.29   1 
  2 Tyler Nims                12 Oakmont                  39.50   1 
  3 Dan Colony                12 Bromfield Sc             40.60   1 
  4 Kyle Blouin               12 Murdock                  40.75   2 
  5 Jake DeGrace              10 Lunenburg                40.98   2 
  6 Joshua Balboni            09 Littleton                41.64   3 
  7 Ben Arcangeli             10 Oakmont                  41.92   2 
  8 Ryan Ouellette            11 Oakmont                  42.15   3 
  9 Brendan Beale             12 Bromfield Sc             43.02   3 
 10 Jordan Elysee             09 Ayer                     43.11   5 
 11 Steven Kelly              12 Gardner                  43.59   4 
 12 Owen Chace                11 Murdock                  44.04   5 
 13 Spencer L'Heureux         11 Gardner                  44.10   4 
 14 Zach Piche                11 Littleton                44.36   4 
 15 Matt Vacca                09 Littleton                44.71   5 
 16 Andrew Menard             10 Lunenburg                45.18   5 
 17 Dunghyun Kim              11 Gardner                  46.17   6 
 18 Shawn McGrath             11 Lunenburg                46.37   6 
 19 James Martin              09 Murdock                  52.06   6 
 20 Matt Silva                 7 Ayer                     56.16   6 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 David Albertini           12 Lunenburg              2:49.27  
  2 Daniel Fournier           11 Murdock                2:51.95  
  3 Price Day                 10 Bromfield Sc           2:53.51  
  4 Joe Capps                 10 Narragansett           2:56.36  
  5 Andrew Keir               11 Lunenburg              3:02.26  
  6 Jacob McDonald            12 Ayer                   3:02.69  
  7 Troy Taylor               10 Littleton              3:03.53  
  8 Will Sullebarger          12 Bromfield Sc           3:15.74  
  9 Joey Stea                 11 Littleton              3:16.79  
 10 Ian Harrington            12 Bromfield Sc           3:18.35  
 11 Dylan Mei                 10 Oakmont                3:23.90  
 12 Brian Magurn              12 Littleton              3:24.30  
 13 Ethan Matthews             7 Ayer                   3:34.99  
 14 Edward Ernst               7 Ayer                   3:38.60  
 15 David Blouin               6 Murdock                3:49.16  
 16 James Huff                 8 Murdock                4:22.59  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield School                                    4:05.72   1 
  2 Lunenburg                                           4:09.04   1 
  3 Littleton                                           4:21.04   2 
  4 Oakmont                                             4:21.84   2 
  5 Ayer                                                4:24.04   1 
  6 Narragansett                                        4:36.37   2 
  7 Murdock                                             5:16.55   2 
 
Event 22  Boys 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield School                                    1:45.68   1 
  2 Oakmont                                             1:46.00   1 
  3 Littleton                                           1:48.56   1 
  4 Murdock                                             1:52.61   2 
  5 Gardner                                             1:54.29   2 
  6 Lunenburg                                           1:55.53   2 
 -- Ayer                                                     DQ   2  Cut in too early-Bre
 
Event 24  Boys 4x880 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Murdock                                             9:38.86  
  2 Gardner                                             9:43.32  
  3 Bromfield School                                    9:52.68  
  4 Narragansett                                       10:45.00  
  5 Littleton                                          10:53.77  
  6 Lunenburg                                          11:11.23  
 
                    Men - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Bromfield School            81        2) Narragansett               51   
    3) Murdock                     47        4) Oakmont                    45   
    5) Lunenburg                   42        6) Ayer                       41   
    7) Littleton                   35        8) Gardner                    30   



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News