Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Tantasqua Vacation Invitational Meet

Sturbridge, MA, December 26, 2013

[Boys Results & Team Scoring ]

Girls Results & Team Scoring

Run at Tantasqua Regional HS

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/26/2013 10:50 AM
                        Tantasqua Regional High School                         
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash TAN
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Olivia Collins            SO Douglas                   7.80   1   6   
  2 Elizabeth Mastrio         11 Minnechaug                7.90   3   3.50
  2 Meaghan Kelley            FR Tantasqua                 7.90   1   3.50
  4 Amelia Ashworth           SO Tantasqua                 8.10   2   1.50
  4 Gina Barillaro            10 Minnechaug                8.10   1   1.50
  6 Robyn Phillipo            JR Tantasqua                 8.20   2 
  7 Serena Kelly              FR Auburn                    8.30   1 
  8 Odessa Gaulin             JR Tantasqua                 8.60   3 
  9 Isabel Mazzarella         SO Douglas                   8.70   3 
 10 Abigail Fahey             FR Auburn                    8.80   3 
 11 Sophia Laperle            FR Auburn                    8.90   3 
 12 Megan Chestna             SO Auburn                    9.00   2 
 13 Lily Pappanikou           09 Minnechaug                9.50   1 
 14 Alyssa Deane              12 Minnechaug                9.80   2 
 15 Jenna DeCurzio            12 Minnechaug               10.00   1 
 15 Mary Kate Moriarty        09 Minnechaug               10.00   2 
 17 Megan Roncarati           09 Minnechaug               10.20   3 
 18 Taylor Catlin              8 Douglas                  11.70   2 
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Taylor Farland            SR Tantasqua                47.80   1   6   
  2 Jamie McNamara            SR Auburn                   48.00   2   4   
  3 Brooke Williams           12 Minnechaug               48.10   4   3   
  4 Kathryn Coughlin          SR Auburn                   48.20   1   2   
  5 Micalea Golenberg         SO Douglas                  49.00   2   1   
  6 Rachel Dixson             FR Douglas                  49.20   1 
  7 Jordan Assad              10 Minnechaug               49.60   1 
  8 Cassie Lavallee           SR Tantasqua                50.30   2 
  9 Kerri Astrella            SR Auburn                   50.80   3 
 10 Jessica Powers            SR Auburn                   51.00   4 
 11 Robyn Phillipo            JR Tantasqua                52.60   5 
 11 Ali Gustavson             JR Tantasqua                52.60   3 
 13 Sarah Davis               11 Minnechaug               53.10   2 
 14 Grace Bianco              10 Minnechaug               54.70   3 
 15 Anna Healy                09 Minnechaug               55.40   5 
 16 Isobel Couture            JR Tantasqua                56.10   4 
 17 Monica Tran               FR Auburn                   59.40   4 
 18 Mary Kate Moriarty        09 Minnechaug             1:03.50   5 
 
Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Miller              SR Douglas                2:00.80    6   
  2 Jamie Keup                SR Douglas                2:05.70    4   
  3 Emma O'Keefe              10 Minnechaug             2:06.10    3   
  4 Hannah Zibold             SO Tantasqua              2:10.70    2   
  5 Megan Bean                FR Auburn                 2:11.00    1   
  6 Christina Colon           FR Minnechaug             2:12.80  
  7 Isabella DiLorenzo        09 Minnechaug             2:16.50  
  8 Laura Polizoti            SR Tantasqua              2:17.50  
  9 Riley Simmons             SO Auburn                 2:18.10  
 10 Ellen Butts               JR Tantasqua              2:18.70  
 11 Nicole Emanuel            JR Tantasqua              2:19.10  
 12 Erin Butts                SO Tantasqua              2:25.80  
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abby Foley                12 Minnechaug             3:36.60    6   
  2 Kylie Blake               FR Douglas                3:41.70    4   
  3 Lauren Ferris             JR Auburn                 3:44.90    3   
  4 Mary Grace Judge          SR Auburn                 3:59.70    2   
  5 Alyssa Falvo              12 Minnechaug             4:00.30    1   
  6 Elizabeth Quevillon       JR Tantasqua              4:05.20  
  7 Kathleen Palace           JR Auburn                 4:51.60  
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrea Bolduc             FR Auburn                 6:03.60    6   
  2 Abby Foley                12 Minnechaug             6:09.90    4   
  3 Samantha Boucher          SO Auburn                 6:43.70    3   
  4 Alyssa Falvo              12 Minnechaug             6:55.20    2   
  5 Christen DiCarlo          SO Tantasqua              6:56.40    1   
  6 Elizabeth Quevillon       JR Tantasqua              6:58.60  
  7 Sarah Ardolino            10 Minnechaug             7:09.80  
  8 Faye Rhault               SO Tantasqua              7:12.60  
  9 Katie Grogan              SR Auburn                 7:39.50  
 10 Avery Paradis             09 Minnechaug             7:41.60  
 11 Chloe O'Brien             FR Tantasqua              7:52.30  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Makenzie Cyr              JR Douglas               12:40.10    6   
  2 Sarah Cavanaugh           FR Auburn                13:20.60    4   
 
Girls 55 Meter Hurdles TAN
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fallyn Hippert            SO Douglas                   9.30   1   6   
  2 Lauren Bolduc             SR Auburn                    9.70   1   4   
  3 Rachel Morin              JR Douglas                  10.50   2   3   
  4 Hannah Zibold             SO Tantasqua                10.60   2   1.50
  4 Christina White           SR Tantasqua                10.60   1   1.50
  6 Serena Kelly              FR Auburn                   11.70   2 
  7 Hannah Kane               10 Minnechaug               12.00   2 
  8 Megan Chestna             SO Auburn                   12.50   2 
  9 Erin Butts                SO Tantasqua                12.60   2 
 10 Deirdre Simmons           09 Minnechaug               12.70   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Douglas                                             2:02.20    6   
  2 Tantasqua                                           2:04.60    4   
  3 Auburn                                              2:10.50    2   
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Douglas                                             4:52.50    6   
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor Farland            SR Tantasqua              4-08.00    6   
  2 Nicole Plona              SR Auburn                J4-08.00    4   
  3 Ellen Butts               JR Tantasqua             J4-08.00    3   
  4 Fallyn Hippert            SO Douglas                4-04.00    2   
  5 Victoria Griswold         SR Douglas               J4-04.00    1   
  6 Sydney Bass               10 Minnechaug             4-02.00  
  6 Robyn Phillipo            JR Tantasqua              4-02.00  
  8 Faye Rhault               SO Tantasqua             J4-02.00  
  9 Lauren Bolduc             SR Auburn                 4-00.00  
 10 Kerri Astrella            SR Auburn                J4-00.00  
 11 Shelby Butova             12 Minnechaug             3-10.00  
 12 Molly Bass                12 Minnechaug            J3-10.00  
 -- Megan Roncarati           09 Minnechaug                  NH  
 -- Avery Paradis             09 Minnechaug                  NH  
 -- Andrea Bolduc             FR Auburn                      NH  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Pittman           JR Auburn                30-05.00    6   
  2 Shelby Butova             12 Minnechaug            27-05.50    4   
  3 Nicole Plona              SR Auburn                26-11.00    3   
  4 Taylor Farland            SR Tantasqua             26-09.50    2   
  5 Madeline Ross             11 Minnechaug            25-09.50    1   
  6 Jaimee Martin             SR Auburn                25-02.00  
  7 Jennifer Sarno            SR Auburn                24-09.50  
  8 Cynthia White             JR Tantasqua             22-11.00  
  9 Emma Zlody                09 Minnechaug            21-00.00  
 10 Odessa Gaulin             JR Tantasqua             20-11.00  
 11 Isobel Couture            JR Tantasqua             20-03.00  
 12 Victoria Griswold         SR Douglas              J20-03.00  
 13 Allison Carroll           SO Douglas               19-09.00  
 14 Hannah Trottier            8 Douglas               18-09.00  
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Douglas                     51        2) Auburn                     44   
    3) Tantasqua                   32        4) Minnechaug Regional HS     29   



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News