Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

40th Annual District E - Dick Mulligan Invitational Girls Relays

Shrewsbury, MA, April 27, 2013

[Division 2 Results & Team Scoring ]

Division 1 Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/29/2013 01:36 PM
                     District E Track & Field - 4/27/2013                      
                              Girl's Relay  Meet                               
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Girls 4x100 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place Names 2013 - Wachusett
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Wachusett Reg.  'A'                                    51.2   1 
  2 Algonquin Regional  'A'                                51.3   1 
  3 Nashoba Reg.  'A'                                      52.3   1 
  4 Groton-Dunstable  'A'                                  52.7   1 
  5 Shrewsbury  'A'                                        53.0   1 
  6 Fitchburg  'A'                                         53.5   2 
  7 Quabbin Reg.  'A'                                      54.8   1 
  8 Westborough  'A'                                       55.8   2 
  9 Doherty  'A'                                           56.3   3 
 10 Tantasqua Reg.  'A'                                    57.0   2 
 11 Shepherd Hill  'A'                                     57.5   3 
 12 Hudson  'A'                                            57.9   2 
 13 Leominster  'A'                                        58.1   2 
 14 North Middlesex Reg.  'A'                              59.1   3 
 15 South High Community  'A'                            1:07.0   3 
 
Girls 4x200 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place Names 2013 - Algonquin
 Gabrielle DiGiovanni,Serena Hooker,Haley Hughes,Brenna Stewart
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Algonquin Regional  'A'                              1:47.7   1 
  2 Shrewsbury  'A'                                      1:49.1   1 
  3 Groton-Dunstable  'A'                                1:53.2   1 
  4 Fitchburg  'A'                                       1:53.6   1 
  5 Wachusett Reg.  'A'                                  1:55.6   1 
  6 Leominster  'A'                                      1:56.2   2 
  7 Doherty  'A'                                         2:00.3   3 
  8 Westborough  'A'                                     2:00.6   1 
  9 Hudson  'A'                                          2:01.3   2 
 10 North Middlesex Reg.  'A'                            2:02.2   3 
 11 Nashoba Reg.  'A'                                    2:03.4   2 
 12 Shepherd Hill  'A'                                   2:03.5   3 
 13 Quabbin Reg.  'A'                                    2:04.0   3 
 14 Tantasqua Reg.  'A'                                  2:05.6   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay Division I
===================================================================
 First Place Names 2013 - Shrewsbury
 Jenn Tylock, Natalei Benjamin, Edelyn Cody, Jessica Goldstein
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shrewsbury  'A'                                      4:15.7   1 
  2 Hudson  'A'                                          4:19.7   2 
  3 Quabbin Reg.  'A'                                    4:21.0   1 
  4 Wachusett Reg.  'A'                                  4:21.4   1 
  5 Westborough  'A'                                     4:21.9   1 
  6 Shepherd Hill  'A'                                   4:24.1   1 
  7 Tantasqua Reg.  'A'                                  4:24.4   2 
  8 Nashoba Reg.  'A'                                    4:24.5   1 
  9 Algonquin Regional  'A'                              4:28.1   2 
 10 Doherty  'A'                                         4:29.4   3 
 11 Leominster  'A'                                      4:32.8   3 
 12 Groton-Dunstable  'A'                                4:38.5   3 
 13 Fitchburg  'A'                                       5:05.9   2 
 -- South High Community  'A'                                DQ   3  exchange zone violat
 
Girls 4x800 Meter Relay Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Wachusett
 Erin Sampson, Ryan Blake, Emma Jagelsky, Kate Gobi
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wachusett Reg.  'A'                                  9:57.2  
  2 Shepherd Hill  'A'                                  10:02.3  
  3 Shrewsbury  'A'                                     10:17.2  
  4 Algonquin Regional  'A'                             10:30.7  
  5 Groton-Dunstable  'A'                               10:38.6  
  6 Nashoba Reg.  'A'                                   10:57.2  
  7 Quabbin Reg.  'A'                                   11:03.2  
  8 Leominster  'A'                                     11:17.2  
  9 Westborough  'A'                                    11:47.1  
 10 Tantasqua Reg.  'A'                                 11:54.6  
 11 Fitchburg  'A'                                      12:21.1  
 
Girls 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division I
===================================================================
 First Place Names 2013 - Wachusett
 Chelsey Owusu, Meaghan Lefebvre, Amelia Hirtle, Kate Gobi
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wachusett Reg.  'A'                                  1:53.6   1 
  2 Algonquin Regional  'A'                              1:58.3   1 
  3 Hudson  'A'                                          1:59.8   3 
  4 Leominster  'A'                                      2:01.1   2 
  4 Shrewsbury  'A'                                      2:01.1   1 
  6 Quabbin Reg.  'A'                                    2:02.1   1 
  7 Tantasqua Reg.  'A'                                  2:02.3   1 
  8 Groton-Dunstable  'A'                                2:06.9   3 
  9 Nashoba Reg.  'A'                                    2:08.2   1 
 10 Westborough  'A'                                     2:08.4   2 
 11 Shepherd Hill  'A'                                   2:10.5   2 
 12 Fitchburg  'A'                                       2:12.1   2 
 13 North Middlesex Reg.  'A'                            2:13.4   3 
 
Girls Distance Medley 8-4-12-1600 Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Shepherd Hill
 Valerie Thibaud, Lucy Harmon, Stella Worters, Juleanna Schultz
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shepherd Hill  'A'                                  13:03.1  
  2 Algonquin Regional  'A'                             13:40.2  
  3 Groton-Dunstable  'A'                               13:58.2  
  4 Leominster  'A'                                     13:58.8  
  5 Wachusett Reg.  'A'                                 14:00.8  
  6 Nashoba Reg.  'A'                                   14:12.2  
  7 Quabbin Reg.  'A'                                   14:14.5  
  8 Westborough  'A'                                    14:29.0  
  9 Shrewsbury  'A'                                     14:33.7  
 10 South High Community  'A'                           15:39.0  
 -- Hudson  'A'                                              DQ   running inside marke
 
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Division I
===================================================================
 First Place Names 2013 - Nashoba
 Taylor Rower, Jojo Enzmann, Sarah Mpelkas, Abby Slater
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Nashoba Reg.  'A'                                    1:10.5   1 
  2 Wachusett Reg.  'A'                                  1:10.7   2 
  3 Shrewsbury  'A'                                      1:11.2   1 
  4 Algonquin Regional  'A'                              1:13.2   2 
  5 North Middlesex Reg.  'A'                            1:15.0   3 
  6 Leominster  'A'                                      1:17.3   3 
  7 Groton-Dunstable  'A'                                1:18.1   3  Left too Soon
  8 Shepherd Hill  'A'                                   1:22.8   2 
 
Girls High Jump Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Algonquin
 Kate Gothing, Chelsey Thompson, Emily Maurb
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin             14-04.00  
  2 Westboro, .                  Westborough           13-10.00  
  3 Hudson, .                    Hudson                13-06.00  
  4 Nashoba, .                   Nashoba               12-06.00  
  4 Groton-Dun, .                Groton-Dun            12-06.00  
  4 Doherty, .                   Doherty               12-06.00  
  4 Tantasqua, .                 Tantasqua             12-06.00  
  8 Shrewsbury, .                Shrewsbury            12-02.00  
  9 Wachusett, .                 Wachusett             11-10.00  
 10 Shepherd H., .               Shepherd Hill         11-06.00  
 10 Quabbin, .                   Quabbin               11-06.00  
 
Girls Pole Vault Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Westborough
 Courtney Ho, Sasuati Swain, Jess Neuwirth
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Westboro, .                  Westborough           23-03.00  
  2 Shrewsbury, .                Shrewsbury            23-00.00  
  3 Quabbin, .                   Quabbin               22-06.00  
  3 Algonquin, .                 Algonquin             22-06.00  
  5 Hudson, .                    Hudson                21-09.00  
  6 Groton-Dun, .                Groton-Dun            18-09.00  
  7 Wachusett, .                 Wachusett             18-00.00  
 -- Nashoba, .                   Nashoba                     NH  
 
Girls Long Jump Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Hudson
 Nicole Mooar, Alison Tobin, Loan Vuong
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hudson, .                    Hudson                43-07.50  
  2 Algonquin, .                 Algonquin             43-04.00  
  3 Shrewsbury, .                Shrewsbury            42-00.00  
  4 Nashoba, .                   Nashoba               41-04.50  
  5 Quabbin, .                   Quabbin               40-02.50  
  6 Wachusett, .                 Wachusett             39-08.50  
  7 Westboro, .                  Westborough           39-07.50  
  8 Fitchburg, .                 Fitchburg             38-01.75  
  9 North Middlesex, .           N. Middlesex          37-11.75  
 10 Shepherd H., .               Shepherd Hill         37-11.00  
 11 Tantasqua, .                 Tantasqua             36-03.75  
 12 Leominster, .                Leominster            36-00.75  
 13 Doherty, .                   Doherty               32-07.25  
 14 South, .                     South                 29-04.50  
 15 Groton-Dun, .                Groton-Dun            27-07.25  
 
Girls Triple Jump Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Algonquin
 Anne MArie Moy, Samantha Falkowski, Ariel Wilbekin
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Algonquin, .                 Algonquin             92-11.00  
  2 Wachusett, .                 Wachusett             92-06.50  
  3 Shrewsbury, .                Shrewsbury            91-06.00  
  4 Groton-Dun, .                Groton-Dun            89-02.50  
  5 Fitchburg, .                 Fitchburg             88-09.00  
  6 Nashoba, .                   Nashoba               88-00.00  
  7 Doherty, .                   Doherty               86-00.00  
  8 Shepherd H., .               Shepherd Hill         83-04.50  
  9 Quabbin, .                   Quabbin               80-08.00  
 10 Leominster, .                Leominster            79-00.00  
 11 Westboro, .                  Westborough           77-06.50  
 12 Tantasqua, .                 Tantasqua             75-06.50  
 
Girls Shot Put Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Shrewsbury
 Kelsey Shea, Gabby Sklar, Elaina Karageorgis
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury, .                Shrewsbury            83-00.50  
  2 Groton-Dun, .                Groton-Dun            83-00.25  
  3 Wachusett, .                 Wachusett             81-11.50  
  4 Westboro, .                  Westborough           79-05.50  
  5 Algonquin, .                 Algonquin             75-09.00  
  6 Tantasqua, .                 Tantasqua             74-11.00  
  7 Shepherd H., .               Shepherd Hill         74-06.50  
  8 Nashoba, .                   Nashoba               73-08.50  
  9 Hudson, .                    Hudson                70-11.00  
 10 Leominster, .                Leominster            64-00.50  
 11 North Middlesex, .           N. Middlesex          62-01.00  
 12 Fitchburg, .                 Fitchburg             61-10.50  
 13 Doherty, .                   Doherty               54-05.00  
 14 South, .                     South                 49-07.00  
 
Girls Discus Throw Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Groton Dunstable
 Rachel McCarron, Sarah Morenz, Lydia Butler
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Groton-Dun, .                Groton-Dun              213-07  
  2 Algonquin, .                 Algonquin               204-04  
  3 Shepherd H., .               Shepherd Hill           202-00  
  4 Shrewsbury, .                Shrewsbury              193-09  
  5 Nashoba, .                   Nashoba                 190-04  
  6 Tantasqua, .                 Tantasqua               188-00  
  7 Wachusett, .                 Wachusett               186-07  
  8 Westboro, .                  Westborough             183-01  
  9 Fitchburg, .                 Fitchburg               177-11  
 10 Hudson, .                    Hudson                  155-01  
 11 Doherty, .                   Doherty                 151-07  
 12 Leicester, .                 Leicester               150-03  
 13 South, .                     South                    98-01  
 14 North Middlesex, .           N. Middlesex             97-03  
 
Girls Javelin Throw Division I
================================================================
 First Place Names 2013 - Wachusett
 Vanessa Chaves, Linh Nguyen, Chelsea Owusu
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wachusett, .                 Wachusett               251-05  
  2 Algonquin, .                 Algonquin               248-06  
  3 Groton-Dun, .                Groton-Dun              233-07  
  4 Quabbin, .                   Quabbin                 212-06  
  5 Westboro, .                  Westborough             209-06  
  6 Hudson, .                    Hudson                  208-06  
  7 Shepherd H., .               Shepherd Hill           207-11  
  8 Fitchburg, .                 Fitchburg               199-07  
  9 Nashoba, .                   Nashoba                 194-10  
 10 Shrewsbury, .                Shrewsbury              194-00  
 11 Tantasqua, .                 Tantasqua               193-06  
 12 Leominster, .                Leominster              166-01  
 13 North Middlesex, .           N. Middlesex            158-11  
 14 South, .                     South                   125-08  
 
             Women - Division I - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Algonquin Regional          83        2) Wachusett Reg.             71   
    3) Shrewsbury                  69        4) Groton-Dunstable           47   
    5) Hudson                      27        6) Nashoba Reg.               25   
    6) Shepherd Hill               25        8) Quabbin Reg.               18   
    8) Westborough                 18       10) Leominster                  9   
   11) Fitchburg                    7       12) North Middlesex Reg.        2   
   12) Tantasqua Reg.               2                                           
 
            Women - Division II - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Lunenburg                   87        2) Notre Dame Academy         65   
    3) Narragansett Reg.           44        4) Millbury                   41   
    5) Sutton                      38        6) Oakmont Reg.               36   
    7) Bromfield School            24        8) Auburn                     20   
    8) Uxbridge                    20       10) Douglas Jr./Sr.            18   
   11) Littleton                   13       12) Tyngsborough               10   
   13) Maynard                      8       14) Ayer                        3   
   15) Hopedale Jr./Sr.             2       16) Grafton                     1   
   16) Gardner                      1                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News