Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Massachusetts State Vocational Schools Championship Meet

Greater New Bedford Voc. Tech. - New Bedford, MA, May 22, 2012

[Event Results & Team Scores Girls ]

Event Results & Team Scores Boys

Results courtesy of First Time Out


Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/22/2012 08:52 PM
                       2012 State Vocational - 5/22/2012                       
                          Track & Field Championships                          
                   New Bedford Voc. Tech. - New Bedford, MA                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Dias, Myles               11 Greater New              16.54   3 
  2 Phillips, Brandon         12 Blue Hills T             16.69   3 
  3 Martin, Corey             09 Greater Lowe             17.51   3 
  4 Smith, Winston            10 Greater Lowe             17.55   3 
  5 Moore, Zach               10 Montachusett             17.82   3 
  6 Valintine, Marc           10 Greater New              17.98   2 
  7 Pinarreta, Alex           10 Greater New              18.08   3 
  8 Gunnison, Devin           11 Bristol-Plym             18.68   2 
  9 Dwobeng, Jimmy            11 Worcester Te             18.78   2 
 10 Antolini, Nick            11 Shawsheen Va             18.85   3 
 11 Fields, Eli               10 Tri-County R             19.27   3 
 12 Cosme, Alex               11 Keefe Techni             19.91   2 
 13 Woodbury, Dan             12 Montachusett             20.21   2 
 14 Langley, Taylor           11 Diman Region             20.94   2 
 15 Botelho, Tyler            09 Diman Region             21.38   1 
 16 Ericcson, Chris           09 Diman Region             21.58   1 
 17 Moran, Chris              11 Blackstone V             22.65   1 
 18 Dundas, Benjamin          10 Tri-County R             22.73   1 
 19 Kaczynski, Calvin         11 Blackstone V             23.45   1 
 
Event 2  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cintron, Tevin            11 Diman Region          10:20.92  
  2 Vaz, Michael              12 Greater New           10:25.62  
  3 Byron, Nick               10 Greater Lowe          10:52.66  
  4 Va, Bryant                10 Greater Lowe          11:05.24  
  5 Clark, Drew               11 Montachusett          11:12.37  
  6 Tirabassi, Ryan           12 Shawsheen Va          11:16.81  
  7 Heyl, Josh                10 Greater Lowe          11:16.91  
  8 Ojeda, Jose               11 Worcester Te          11:26.80  
  9 Mascoll, Edwy             12 Southeastern          11:30.92  
 10 Demers, Sam               09 Greater New           11:33.14  
 11 Theberge, Robert          10 Diman Region          11:39.30  
 12 Lucas, David              09 Tri-County R          11:51.00  
 13 Zack, Dean                11 Assabet Vall          12:00.39  
 14 Macleod, Liam             12 Blackstone V          12:04.94  
 15 McKenna, Jack             09 Shawsheen Va          12:16.71  
 16 Applin, Matt              10 Montachusett          12:17.45  
 17 Mendonca, Nelson          09 Tri-County R          12:43.66  
 
Event 3  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Aguiar, Matt              12 Greater New              22.99   5 
  2 Meserve, Trevon           10 Southeastern             23.09   5 
  3 Lizardo, Aerelis          10 Greater Lowe             23.61   5 
  4 Goudy, Mike               12 Tri-County R             23.71   5 
  5 Jones, Elijah             10 Bristol-Plym             23.76   5 
  6 Sturtevant, Jack          09 Tri-County R             23.86   4 
  7 Kobza, Jeffrey            11 Greater New              23.99   5 
  8 Bradanese, Hunter         11 Shawsheen Va             24.31   3 
  9 Pinkney, Melquawn         12 Putnam Voc/T             24.48   3 
 10 Sian, Chris               12 Blue Hills T             24.57   4 
 11 Langlois, Austin          12 Diman Region             24.69   4 
 12 Gordon, Orane             09 Blue Hills T             24.94   3 
 13 Ofori, Isaac              12 Worcester Te             25.17   1 
 14 Tirrell, Corey            09 Shawsheen Va             25.34   3 
 15 Barnard, Drew             12 Shawsheen Va             25.41   2 
 16 Reid, Jerry               12 Putnam Voc/T             25.53   2 
 17 Methot, Owen              10 Assabet Vall             25.68   2 
 18 Veng, Gary                10 Greater Lowe             25.91   1 
 19 Denning, Jake             12 Tri-County R             26.19   2 
 20 Carrion, Carlos           10 Montachusett             26.19   4 
 21 Kennedy, Sean             12 Shawsheen Va             26.21   2 
 22 Castro, Alex              10 Greater New              26.23   2 
 23 Griffiths, Javoy          10 Montachusett             26.43   3 
 24 Mauch, Colton             11 Montachusett             27.44   1 
 25 Donnelly, Neil            11 Blackstone V             29.47   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Payano, Hector            11 Greater Lawr             10.99   5 
  2 Clark, Tristen            12 Greater New              11.44   5 
  3 Barros, Jared             11 Bristol-Plym             11.45   5 
  4 Hunt, Jake                10 Nashoba Vall             11.71   4 
  5 Dascoli, Andrew           12 Shawsheen Va             11.74   5 
  6 Vince, Duncan             10 Tri-County R             11.75   4 
  7 Lowery, Wayne             10 Putnam Voc/T             11.81   4 
  8 Santiago, Isaac           11 Tri-County R             11.89   2 
  9 Pusey, O'Shane            12 Putnam Voc/T             11.93   4 
 10 Holdsworth, Tyler         12 Greater New              12.03   3 
 11 Dualu, Gbah               10 Greater Lowe             12.06   4 
 12 Harpin, Paul              11 Assabet Vall             12.13   5 
 13 Bonaiuto, Bryant          11 Shawsheen Va             12.13   4 
 14 Wilkins, Shawn            11 Blackstone V             12.13   4 
 15 Collins, Brandon          12 Greater Lawr             12.13   3 
 16 Harris, Rishawn           11 Putnam Voc/T             12.14   5 
 17 Aldrich, Sean             10 Greater New              12.15   3 
 18 Perriera, Simon           11 Keefe Techni             12.28   3 
 19 Murphy, Tarsiah           11 Montachusett             12.31   2 
 20 Sambola, Victor           12 Worcester Te             12.31   2 
 21 Xavier, Jason             10 Southeastern             12.37   3 
 22 Guzman, Carlos            11 Keefe Techni             12.42   2 
 23 Jones, Terance            11 Blackstone V             12.44   2 
 24 Toto, Zack                09 Shawsheen Va             12.45   3 
 25 Eolin, Connor             10 Diman Region             12.51   1 
 26 Alicandro, Zachary        09 Worcester Te             12.55   1 
 27 Mugate, Tapiwa            10 Greater Lowe             12.59   3 
 28 Methot, Ian               10 Assabet Vall             12.62   2 
 29 St Pierre, Austin         09 Diman Region             12.71   2 
 30 Amaral, Zachary           10 Diman Region             12.98   1 
 31 Antaya, Nathan            11 Blackstone V             13.09   1 
 32 Sanchez, William          10 Worcester Te             13.19   1 
 33 Lefebreve, Andrew         11 Bristol-Plym             13.63   1 
 
Event 5  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moussamih, Matt           12 Diman Region           2:00.22  
  2 Sepulveda, Kenneth        12 Greater New            2:02.36  
  3 Santo-lara, Hansel        11 Greater Lawr           2:04.19  
  4 Jutras, Trevor            12 Greater Lowe           2:05.74  
  5 White, Chris              11 Bristol-Plym           2:06.34  
  6 Pemberton, Nathan         11 Blue Hills T           2:06.94  
  7 Kerr, Andrew              11 Tri-County R           2:09.04  
  8 Toupin, Corey             10 Diman Region           2:09.39  
  9 Cumba, Miguel             10 Greater Lawr           2:11.28  
 10 Barriss, TJ               11 Shawsheen Va           2:12.54  
 11 Sacco, Joe                11 Shawsheen Va           2:14.11  
 12 Glynn, Marty              11 Shawsheen Va           2:14.77  
 13 Connor, Liam              10 Greater New            2:16.30  
 14 Lotz, Chris               10 Diman Region           2:17.69  
 15 Joseph, Melchior          11 Southeastern           2:19.28  
 16 Bowers, Kennth            10 Greater New            2:20.72  
 17 Clark, Nick               11 Nashoba Vall           2:22.17  
 18 Sales, Chris              11 Worcester Te           2:26.58  
 19 Laverdiere, Jon           09 Tri-County R           2:27.83  
 20 Lwiss, Joseph             09 Worcester Te           2:28.66  
 21 Profetto, Anthony         10 Tri-County R           2:30.69  
 22 Ferrick, Christopher      10 Blackstone V           2:35.19  
 23 Martins, Drew             11 Bristol-Plym           2:37.89  
 
Event 6  Boys 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Christman, Alex           11 Greater Lowe             59.22   4 
  2 Hernandez, Eddie          12 Putnam Voc/T           1:01.56   4 
  3 Salvo, Chris              12 Shawsheen Va           1:01.78   4 
  4 Fortes, Elijah            11 Greater New            1:02.02   3 
  5 Schaff, Duncan            10 Nashoba Vall           1:02.60   4 
  6 Cortes, Javier            10 Greater New            1:02.89   4 
  7 Hisman, Chris             10 Assabet Vall           1:03.80   3 
  8 Grullon, Dan              10 Greater Lawr           1:03.80   3 
  9 Hunt, Jason               10 Greater Lowe           1:03.89   3 
 10 Abdul-Nur, Khaleel        11 Southeastern           1:04.39   4 
 11 Bean, Marshall            12 Southeastern           1:04.82   2 
 12 Caron, David              10 Greater Lowe           1:06.05   3 
 13 Soares, Aaron             10 Diman Region           1:07.53   3 
 14 Lafortune, Steve          11 Montachusett           1:08.45   2 
 15 Germain, Kenny            12 Blue Hills T           1:08.81   2 
 16 Berthelette, Mark         10 Bristol-Plym           1:09.22   1 
 17 Donavan, James            11 Blackstone V           1:09.61   1 
 18 Maloney, Craig            11 Tri-County R           1:13.87   2 
 19 Luther, Duncan            10 Tri-County R           1:20.23   1 
 
Event 7  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Martinez, Armando         11 Greater Lowe             52.42   5 
  2 Woodbury, Domitri         10 Greater New              52.86   5 
  3 Aquino, Carlos            12 Greater Lawr             53.90   5 
  4 Ogbewe, Harrison          12 Blue Hills T             54.38   5 
  5 Collins, Tyler            12 Assabet Vall             54.58   4 
  6 Smith, Josh               10 Tri-County R             55.58   5 
  7 Dascoli, Josh             12 Shawsheen Va             56.44   4 
  8 Infante, Jonathan         11 Greater Lawr             56.61   4 
  9 Tilson, Matt              09 Diman Region             56.95   4 
 10 Harris, Jamal             11 Blue Hills T             57.12   4 
 11 Clough, Kristopher        10 Greater New              57.75   3 
 12 Robbins, Rashawn          12 Putnam Voc/T             58.23   4 
 13 Ryan, Jarrette            11 Greater New              58.38   3 
 14 Hetu, Cory                11 Blackstone V             59.48   3 
 15 Mountain, Scott           10 Bristol-Plym             59.66   1 
 16 Granato, Luke             09 Blackstone V           1:00.17   2 
 17 Topalis, Lucas            11 Tri-County R           1:00.30   1 
 18 McInniss, Tyler           12 Shawsheen Va           1:00.61   3 
 19 Buteau, Dustin            09 Worcester Te           1:00.71   2 
 20 Palmer, Ben               10 Diman Region           1:00.93   2 
 21 Swanson, Ryan             12 Tri-County R           1:01.32   2 
 22 Clark, Nick               12 Worcester Te           1:01.37   2 
 23 Robbins, Deshawn          12 Putnam Voc/T           1:01.57   3 
 
Event 8  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Days-Merrill, Taylor      12 Greater New            4:39.24  
  2 Rivera, Freddie           12 Putnam Voc/T           4:41.47  
  3 Fitzgerald, Butch         11 Greater Lowe           4:48.76  
  4 Viera, Zack               10 Greater New            4:55.62  
  5 Whearty, Tom              12 Tri-County R           4:58.61  
  6 Federico, Anthony         12 Shawsheen Va           4:58.81  
  7 Dumais, Brad              12 Greater Lowe           4:59.08  
  8 Buckland, Matt            11 Montachusett           4:59.45  
  9 Hastings, Jake            10 Montachusett           5:01.18  
 10 White, Matt               11 Bristol-Plym           5:06.06  
 11 Boudreau, Dan             12 Shawsheen Va           5:13.06  
 12 Camara, Kenneth           12 Greater New            5:19.27  
 13 Ojeda, Jose               11 Worcester Te           5:25.35  
 14 Knight, Chad              12 Tri-County R           5:27.85  
 15 Souza, Joe                10 Diman Region           5:28.23  
 16 Andrews, Brad             09 Greater Lawr           5:29.51  
 17 Travers, Joshua           10 Diman Region           5:32.72  
 18 Silk, Richard             12 Shawsheen Va           5:40.29  
 19 Jiminez, Rolando          11 Greater Lawr           5:42.79  
 20 Moon, Jacob               10 Blackstone V           5:43.68  
 21 Da, Jon                   10 Diman Region           6:09.54  
 22 Franquiz, Andrew          11 Keefe Techni           6:34.03  
 
Event 9  Boys 4x100 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Putnam Voc/Tech  'A'                                  45.53   3 
     1) Lowery, Wayne 10                2) Pusey, O'Shane 12              
     3) Harris, Rishawn 11              4) Gooden, Lamont 11              
  2 Greater New Bedford Rvt  'A'                          45.79   3 
     1) Stemper, Mike 09                2) Aguiar, Matt 12                
     3) Holdsworth, Tyler 12            4) Clark, Tristen 12              
  3 Tri-County Rvt  'A'                                   46.04   3 
     1) Sturtevant, Jack 09             2) Santiago, Isaac 11             
     3) Goudy, Mike 12                  4) Vince, Duncan 10               
  4 Shawsheen Valley Tech  'A'                            47.36   3 
     1) Bonaiuto, Bryant 11             2) Toto, Zack 09                  
     3) Kennedy, Sean 12                4) Dascoli, Andrew 12             
  5 Greater Lowell Tech  'A'                              47.52   3 
     1) Dualu, Gbah 10                  2) Martinez, Armando 11           
     3) Veng, Gary 10                   4) Lizardo, Aerelis 10            
  6 Blue Hills Tech  'A'                                  47.59   1 
     1) Teixera, Isaiah 12              2) Lamy, Hans 12                  
     3) Vital, Jean 12                  4) Hurley, Dalton 12              
  7 Keefe Technical  'A'                                  47.94   2 
     1) Cosme, Alex 11                  2) Guzman, Carlos 11              
     3) Perriera, Simon 11              4) Spratt, Steven 12              
  8 Diman Regional Voc/Tech  'A'                          48.14   2 
     1) Medeiros, Alex 11               2) Eolin, Connor 10               
     3) St Pierre, Austin 09            4) Langlois, Austin 12            
  9 Greater Lawrence Tech  'A'                            48.38   3 
     1) Santiago, Jonathan 11           2) Sanchez, Roberto 12            
     3) Butler, Darius 11               4) Garcia, Juan 11                
 10 Assabet Valley  'A'                                   48.76   2 
     1) Diaz, Mark 12                   2) Harpin, Paul 11                
     3) Methot, Ian 10                  4) Methot, Owen 10                
 11 Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech  'A'                   49.80   1 
     1) Jones, Elijah 10                2) Vitalli, Darell 11             
     3) Lefebreve, Andrew 11            4) Barros, Jared 11               
 12 Montachusett Rvt  'A'                                 49.89   2 
     1) Murphy, Tarsiah 11              2) Griffiths, Javoy 10            
     3) Carrion, Carlos 10              4) Mauch, Colton 11               
 13 Blackstone Valley Voc/Tech  'A'                       50.39   2 
     1) Wilkins, Shawn 11               2) Rice, Richard 11               
     3) Ferschke, Ryan 12               4) Jones, Terance 11              
 14 Worcester Technical  'A'                              50.82   1 
     1) Alicandro, Zachary 09           2) Dwobeng, Jimmy 11              
     3) Sanchez, William 10             4) Colon, Styven 09               
 
Event 10  Boys 4x400 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Greater Lawrence Tech  'A'                          3:37.58   2 
     1) Infante, Jonathan 11            2) Aquino, Carlos 12              
     3) Santo-lara, Hansel 11           4) Payano, Hector 11              
  2 Blue Hills Tech  'A'                                3:40.29   3 
     1) Norman, Sean 12                 2) Pemberton, Nathan 11           
     3) Ogbewe, Harrison 12             4) Despage, Patrick 11            
  3 Putnam Voc/Tech  'A'                                3:41.04   3 
     1) Robbins, Rashawn 12             2) Rivera, Freddie 12             
     3) Robbins, Deshawn 12             4) Hernandez, Eddie 12            
  4 Greater New Bedford Rvt  'A'                        3:42.98   3 
     1) Woodbury, Domitri 10            2) Days-Merrill, Taylor 12        
     3) Vaz, Michael 12                 4) Sepulveda, Kenneth 12          
  5 Diman Regional Voc/Tech  'A'                        3:44.12   3 
     1) Lotz, Chris 10                  2) Cintron, Tevin 11              
     3) Toupin, Corey 10                4) Moussamih, Matt 12             
  6 Greater Lowell Tech  'A'                            3:45.66   3 
     1) Christman, Alex 11              2) Fitzgerald, Butch 11           
     3) Jutras, Trevor 12               4) Dumais, Brad 12                
  7 Southeastern Reg. Voc/Tech  'A'                     3:54.03   2 
     1) McElligot, Andrew 09            2) Mascoll, Edwy 12               
     3) Joseph, Melchior 11             4) Abdul-Nur, Khaleel 11          
  8 Tri-County Rvt  'A'                                 3:56.53   2 
     1) Smith, Josh 10                  2) Maloney, Craig 11              
     3) Kerr, Andrew 11                 4) Whearty, Tom 12                
  9 Bristol-Plymouth Reg. Voc/Tech  'A'                 3:57.60   2 
     1) Machnik, Tyler 12               2) Berthelette, Mark 10           
     3) Mountain, Scott 10              4) White, Chris 11                
 10 Assabet Valley  'A'                                 4:03.26   2 
     1) Suvalskas, Adam 12              2) Lynch, Will 12                 
     3) Troupe, Richard 12              4) Collins, Tyler 12              
 11 Shawsheen Valley Tech  'A'                          4:07.35   2 
     1) Barriss, TJ 11                  2) Dascoli, Josh 12               
     3) McInniss, Tyler 12              4) Oliver, Adam 12                
 12 Montachusett Rvt  'A'                               4:15.35   1 
     1) Valdez, Luis 09                 2) Valdez, Carlos 09              
     3) Sanden, Ben 09                  4) Mangiacotti, Dean 11           
 13 Worcester Technical  'A'                            4:17.42   1 
     1) Clark, Nick 12                  2) Valentin, Angel 12             
     3) Buteau, Dustin 09               4) Sambola, Victor 12             
 14 Blackstone Valley Voc/Tech  'A'                     4:18.49   3 
     1) Moon, Jacob 10                  2) Floyd, Edwin 11                
     3) Donavan, James 11               4) Hetu, Cory 11                  
 15 Nashoba Valley Technical  'A'                       4:19.80   1 
     1) Chiribogaboga-Flor, Jaime 12    2) Noel, Dave 12                  
     3) Davis, Desmond 11               4) Corliss, Mark 11               
 
Event 11  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Santiago, Jonathan        11 Greater Lawr          42-01.00  
  2 Whoriskey, Dakota         10 Greater New           40-09.00  
  3 Levesque, Nate            11 Diman Region          40-04.00  
  4 Edwards, Lincohn          10 Putnam Voc/T          40-02.00  
  5 Woods, Jabari             12 Blue Hills T          39-05.00  
  6 Davis, Desmond            11 Nashoba Vall          39-03.00  
  7 Ojeda, Dan                11 Greater Lawr          39-00.00  
  8 Lastra, Alex              10 Diman Region          38-05.00  
  9 Burris, Jonathan          11 Putnam Voc/T          38-04.00   37'10"
 10 Martin, Ben               12 Tri-County R         J38-04.00   37'4"
 11 Mauch, Colton             11 Montachusett         J38-04.00   37'2"
 12 Wieffering, Alex          10 Greater Lowe          36-03.00  
 13 Sambola, Victor           12 Worcester Te          35-06.00  
 14 Valentin, Angel           12 Worcester Te          31-03.00  
 15 McLintock, David          12 Tri-County R          30-00.00  
 
Event 12  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harris, Rishawn           11 Putnam Voc/T          19-08.75  
  2 Aldrich, Sean             10 Greater New           19-05.50  
  3 Sian, Chris               12 Blue Hills T          18-11.25  
  4 Fynn, Kweku               12 Worcester Te          18-10.25  
  5 Meserve, Trevon           10 Southeastern          18-08.50  
  6 Holdsworth, Tyler         12 Greater New           18-06.00  
  7 Dualu, Gbah               10 Greater Lowe          17-04.25  
  8 Murphy, Tarsiah           11 Montachusett          17-03.25  
  9 Diaz, Mark                12 Assabet Vall          17-00.50  
 10 Wilkins, Shawn            11 Blackstone V          16-11.50   15'11.5"
 11 Vince, Duncan             10 Tri-County R         J16-11.50   foul
 12 Jones, Terance            11 Blackstone V          16-07.00  
 13 Woodbury, Domitri         10 Greater New           16-06.00  
 14 Fields, Eli               10 Tri-County R          16-05.75  
 15 Nickerson, Sam            12 Blue Hills T          16-04.75  
 16 Vital, Jean               12 Blue Hills T          16-03.50  
 17 Amorin, Jarrod            11 Diman Region          16-01.00  
 18 Lizardo, Aerelis          10 Greater Lowe          15-10.00  
 19 Palmer, Ben               10 Diman Region          15-07.50  
 20 Garrigan, Andrew          11 Montachusett          15-01.50  
 21 Velez, Miguel             12 Montachusett          14-10.00  
 22 Lemar, Wesley             11 Diman Region          14-09.75  
 23 Sanchez, William          10 Worcester Te          10-05.25  
 
Event 13  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mesquitta, Marcus         12 Blackstone V          41-08.50  
  2 Gooden, Lamont            11 Putnam Voc/T          41-06.00  
  3 Martinez, Armando         11 Greater Lowe          40-04.00  
  4 Payano, Hector            11 Greater Lawr          39-10.50  
  5 Pinkney, Melquawn         12 Putnam Voc/T          38-02.75  
  6 Lynch, Will               12 Assabet Vall          37-05.75  
  7 Christman, Alex           11 Greater Lowe          36-03.25  
  8 Pinarreta, Alex           10 Greater New           36-01.75  
  9 Dias, Myles               11 Greater New           35-08.25  
 10 Cosme, Alex               11 Keefe Techni          35-01.50  
 11 Alston, Tom               11 Diman Region          34-05.75  
 12 Cortes, Javier            10 Greater New           34-03.25  
 13 Harpin, Paul              11 Assabet Vall          33-10.50  
 14 Garrigan, Andrew          11 Montachusett          32-07.50  
 15 Santiago, Isaac           11 Tri-County R          32-02.50  
 16 Kennedy, Sean             12 Shawsheen Va          30-09.50  
 17 Miller, Jake              12 Montachusett          29-07.00   29'7"
 18 Palmborg, Brian           11 Tri-County R         J29-07.00   29'1"
 -- Fynn, Kweku               12 Worcester Te              FOUL  
 
Event 14  Boys Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Catrambone, Nick          12 Blue Hills T            157-04  
  2 Burton, Vincent           11 Blue Hills T            144-10  
  3 McInniss, Tyler           12 Shawsheen Va            135-05  
  4 Clark, Tristen            12 Greater New             132-07  
  5 Rice, Richard             11 Blackstone V            130-02  
  6 White, Chris              11 Bristol-Plym            126-11  
  7 Aquino, Carlos            12 Greater Lawr            124-09  
  8 Geikie, Jeff              12 Tri-County R            123-07  
  9 Langlois, Austin          12 Diman Region            122-00  
 10 Milano, Matt              11 Shawsheen Va            121-02  
 11 Sawiki, Dan               10 Shawsheen Va            119-10  
 12 Jutras, Trevor            12 Greater Lowe            115-06  
 13 Rivera, Freddie           12 Putnam Voc/T            115-00  
 14 Griffiths, Javoy          10 Montachusett            114-03  
 15 Potter, Chris             12 Assabet Vall            113-07  
 16 Dukes, Rodney             10 Southeastern            111-08  
 17 Pena, Kelbin              11 Greater Lawr            110-01   108'1"
 18 Kaczynski, Calvin         11 Blackstone V           J110-01   105'4"
 19 McElligot, Andrew         09 Southeastern            108-10  
 20 Hurley, Dalton            12 Blue Hills T            102-06  
 21 MacDougall, Devin         11 Tri-County R             98-05  
 22 Dasilva, Jonathan         11 Bristol-Plym             96-07  
 23 Roberts, Josh             11 Montachusett             93-08  
 24 Hetu, Cory                11 Blackstone V             90-04  
 
Event 15  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Perry, Hani ef            11 Putnam Voc/T            116-08  
  2 Holden, David             12 Greater Lawr            109-04  
  3 Veradt, James             12 Tri-County R            107-03  
  4 Skinner, James            11 Blue Hills T            106-10  
  5 DeLaRosa, Oscar           12 Blackstone V            104-11  
  6 Hewitt, James             12 Blackstone V            102-01  
  7 Curry, Tyler              12 Diman Region            100-05  
  8 Nunes, David              11 Bristol-Plym            100-04  
  9 Pierre, Fred              12 Southeastern            100-03  
 10 Medeiros, Alex            11 Diman Region             98-11  
 11 Salvo, Chris              12 Shawsheen Va             98-01  
 12 Hunt, Jason               10 Greater Lowe             96-06  
 13 Bean, Marshall            12 Southeastern             94-01  
 14 Ogbewe, Harrison          12 Blue Hills T             87-11  
 15 Xavier, Jason             10 Southeastern             87-09  
 16 Didonato, Cole            11 Blackstone V             85-02  
 17 Colon, Styven             09 Worcester Te             81-11  
 18 Schaff, Duncan            10 Nashoba Vall             81-00  
 19 Machnik, Tyler            12 Bristol-Plym             80-07  
 19 Bernardini, Joe           10 Greater Lowe             80-07  
 21 Hunt, Jake                10 Nashoba Vall             79-05  
 22 Lafortune, Steve          11 Montachusett             77-04  
 23 Vitalli, Darell           11 Bristol-Plym             72-05  
 24 Clark, Nick               12 Worcester Te             70-03  
 25 Carrion, Carlos           10 Montachusett             66-04  
 26 DiPietro, John            12 Assabet Vall             62-04  
 27 In, Brandon               09 Keefe Techni             60-09  
 28 Thomas, Colin             09 Greater New              57-02  
 -- Maloney, Craig            11 Tri-County R              FOUL  
 
Event 16  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Goudy, Mike               12 Tri-County R           5-07.00  
  2 Ofori, Isaac              12 Worcester Te           5-05.00  
  3 Valintine, Marc           10 Greater New           J5-05.00  
  4 Morrison, Brendon         12 Blue Hills T          J5-05.00  
  5 Bynum, KyJuan             11 Putnam Voc/T           5-03.00  
  6 Fernandes, Corey          12 Diman Region          J5-03.00  
  7 White, Matt               11 Bristol-Plym          J5-03.00  
 -- Clark, Nick               11 Nashoba Vall                NH  
 -- Reid, Jerry               12 Putnam Voc/T                NH  
 -- St Pierre, Austin         09 Diman Region                NH  
 -- Despage, Patrick          11 Blue Hills T                NH  
 -- Mugate, Tapiwa            10 Greater Lowe                NH  
 -- Chartinetz, Brett         11 Shawsheen Va                NH  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Greater New Bedford RVT    111        2) Putnam Voc/Tech            68   
    3) Greater Lowell Tech         65        4) Blue Hills Tech            56   
    5) Greater Lawrence Tech       54        6) Tri-County RVT             31   
    7) Diman Regional Voc/Tech     29        8) Shawsheen Valley Tech      20   
    9) Blackstone Valley Voc/Tech  15       10) Worcester Technical        12   
   11) Bristol-Plymouth Reg. Voc/  11       12) Southeastern Reg. Voc/Tec  10   
   13) Nashoba Valley Technical     7       14) Montachusett RVT            4   
   15) Assabet Valley               3                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News