Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Northeast Conference League Championship

Lynn, MA, May 19, 2012

[Girls Results & Scores ]

Boys Results & Scores


 
                          Northeast Conference League                          
                   2012 Outdoor Track & Field Championships                    
                      Manning Field, Lynn MA  - 5/19/2012                      
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Christian Guzman             Salem                    11.34q  3 
  2 Chris Cennami                Peabody                  11.44q  1 
  3 Nate Gaye                    Peabody                  11.52q  2 
  4 Jeffery Simbert              Revere                   11.73q  3 
  5 Zachary Blonder              Swampscott               11.86q  3 
  6 Ricardo Maldonado            Revere                   11.90q  2 
  7 Chris Behen                  Danvers                  12.03q  2 
  8 Tizauni Boyles               Lynn English             12.29q  1 
  9 Bill Legere                  Swampscott               12.30   1 
 10 Genrri Rosario               Salem                    12.38   2 
 11 Michael Mazola               Danvers                  12.51   1 
 12 Rudy Collymore               Lynn Classic             12.51   2 
 13 Zachary Smith                Gloucester               12.53   1 
 14 Baron Osei-Bonsu             Saugus                   12.63   3 
 15 Chris Wiley                  Marblehead               12.71   1 
 16 Kevin Touch                  Marblehead               12.85   3 
 17 Gerald Wonsehleay            Lynn Classic             12.89   3 
 18 Justin Barasso               Saugus                   13.09   1 
 19 Charlie Petkavich            Beverly                  13.28   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chris Cennami                Peabody                  11.49    10  
  2 Christian Guzman             Salem                    11.58     8  
  3 Nate Gaye                    Peabody                  11.73     6  
  4 Jeffery Simbert              Revere                   11.81     4  
  5 Zachary Blonder              Swampscott               12.15     2   12.151
  6 Ricardo Maldonado            Revere                   12.15     1   12.154
  7 Chris Behen                  Danvers                  12.24  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 12 Advance by Time
 Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Austin Brewster              Peabody                  22.99q  1 
  2 Jon Crimble                  Salem                    23.22q  4  23.217
  3 Olisa Obiefuna               Saugus                   23.22q  4  23.219
  4 Josh Beloff                  Marblehead               23.31q  2 
  5 John Lopes                   Revere                   23.72q  2 
  6 Phil Smith                   Swampscott               23.96q  3 
  7 Tyree Williams               Marblehead               23.98q  1 
  8 Maleek Newsome               Swampscott               24.22q  3 
  9 Younes Hartout               Revere                   24.29q  1 
 10 Mike Reardon                 Peabody                  24.39q  2 
 11 Romario Loudihon             Lynn Classic             24.89q  4 
 12 Darian Thornell              Danvers                  24.91q  2 
 13 Shakir White                 Salem                    25.06   3 
 14 Matthew Heckman              Beverly                  25.15   2 
 15 Anthony Gallo                Winthrop                 25.60   1 
 16 Aidan Lyons                  Gloucester               26.02   4 
 17 Jordan Brown                 Lynn Classic             26.06   3 
 18 Anthony Harris               Beverly                  26.18   4 
 19 Curran Bennett               Danvers                  26.42   3 
 20 Josue Perez                  Lynn English             26.68   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
 Top 8 times advance to 2-Heats of 4 Finals - Slow to Fast
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Austin Brewster              Peabody                  22.97   2   10  
  2 Jon Crimble                  Salem                    23.22   2    8  
  3 Olisa Obiefuna               Saugus                   23.29   2    6  
  4 Josh Beloff                  Marblehead               23.61   2    4  
  5 Phil Smith                   Swampscott               23.93   1    2  
  6 Maleek Newsome               Swampscott               23.96   1    1  
  7 Tyree Williams               Marblehead               23.96   1 
  8 John Lopes                   Revere                   24.04   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Calvin Kipruto               Gloucester               51.56   3   10  
  2 Declan McClung               Swampscott               51.84   3    8  
  3 Nick Ingham                  Peabody                  52.01   3    6  
  4 Ethan Levine                 Marblehead               53.22   3    4  
  5 Joseph Carbone               Peabody                  53.37   2    2  
  6 Owen Goetemann               Beverly                  54.20   2    1  
  7 Erik Murphy                  Swampscott               54.41   2 
  8 Chris Brady                  Marblehead               54.47   3 
  9 James King                   Gloucester               54.63   3 
 10 Ethan Collins                Danvers                  55.04   2 
 11 Thomas Higgins               Danvers                  55.94   2 
 12 Ian Carter                   Salem                    58.22   1 
 13 Carlos Gonzalez              Lynn Classic             59.31   2 
 14 Troy Guscott                 Lynn Classic             60.79   1 
 15 Ali Shehab                   Salem                    61.14   1 
 16 Stephen Leung                Saugus                   63.39   1 
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Christensen             Peabody                4:24.65    10  
  2 Nate Fowler                  Marblehead             4:39.08     8  
  3 Danny Collins                Salem                  4:40.75     6  
  4 Nick Hartmann                Swampscott             4:41.38     4  
  5 Chris Birotte                Lynn English           4:41.71     2  
  6 Benjamin Braz                Peabody                4:43.35     1  
  7 Wes Dunn                     Gloucester             4:50.05  
  8 Jacob Holscher               Gloucester             4:53.46  
  9 Pat Casey                    Marblehead             4:55.09  
 10 Kristi Nushi                 Revere                 4:57.51  
 11 James Bailey                 Danvers                4:57.65  
 12 Jeff Kavasch                 Beverly                5:04.38  
 13 Matt Blaney                  Lynn English           5:06.18  
 14 Trevor Whelan                Swampscott             5:07.81  
 15 Tyler MacInnis               Danvers                5:09.90  
 16 Logan Nichols                Saugus                 5:17.36  
 17 Dylan Staid                  Beverly                5:27.91  
 18 Joseph Bosco                 Winthrop               5:38.59  
 19 Michael Mansfield            Saugus                 5:44.42  
 20 Maxwell Floyd                Winthrop               5:47.27  
 21 Will MaCarthy                Salem                  5:50.45  
 22 David Figueroa               Lynn Classic           6:27.74  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peter Hale                   Swampscott             9:46.70    10  
  2 Drew Fossa                   Peabody                9:53.26     8  
  3 Noah Mondello                Gloucester            10:05.68     6  
  4 James Wigglesworth           Marblehead            10:14.94     4  
  5 Matthew Mahoney              Swampscott            10:16.87     2  
  6 Anthony Tedescucci           Peabody               10:20.02     1  
  7 Brian Hebert                 Danvers               10:26.89  
  8 Michael Scott                Beverly               10:56.84  
  9 Perry Raymond                Lynn Classic          10:59.77  
 10 Christopher Rodts            Marblehead            10:59.85  
 11 Winslow Powers               Gloucester            11:05.18  
 12 Tyler Comer                  Lynn English          11:12.96  
 13 Anthony Panciocco            Danvers               11:18.70  
 14 Evan Covell                  Saugus                11:22.34  
 15 Nick Monaco                  Saugus                11:27.46  
 16 Brian Collins                Revere                11:33.10  
 17 Nick Robinson                Beverly               11:53.60  
 18 Ri Yan                       Lynn English          12:24.04  
 -- John Dello-Russo             Revere                     DNF  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Hiou                   Peabody                2:01.57    10  
  2 Mike Fitzpatrick             Revere                 2:02.19     8  
  3 Matthew Carpenter            Gloucester             2:03.79     6  
  4 Everest Crawford             Gloucester             2:03.90     4  
  5 Kevin Powers                 Saugus                 2:04.67     2  
  6 Mike Harper                  Marblehead             2:04.79     1  
  7 Alex Bonitto                 Lynn English           2:05.07  
  8 John Howard                  Marblehead             2:08.33  
  9 Ryan Kelley                  Swampscott             2:11.78  
 10 Matthew Hogan                Danvers                2:12.85  
 11 Peter Matu                   Lynn English           2:13.28  
 12 Bennett Smith                Swampscott             2:16.13  
 13 Thomas Chiudina              Winthrop               2:17.98  
 14 Anand Patel                  Salem                  2:23.65  
 15 Nick Basile                  Saugus                 2:24.21  
 16 Chad Anderson                Beverly                2:25.07  
 17 Kevin Clyne                  Salem                  2:25.48  
 18 Dan Beaman                   Beverly                2:25.79  
 19 Colin Marie                  Danvers                2:29.02  
 20 Felix Delacruz               Lynn Classic           2:45.80  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zachary Grube                Peabody                  15.45q  1 
  2 Nolan Raimo                  Marblehead               15.90q  3 
  3 Kyle Sullivan                Danvers                  16.86q  1 
  4 Aaron Palmer                 Salem                    17.10q  2 
  5 Jerry Canada                 Salem                    17.14q  2 
  6 Kevin Nguyen                 Swampscott               17.88q  3 
  7 Benjamin Martinez            Peabody                  17.97q  1 
  8 Andrew Convicer              Beverly                  18.33q  2 
  9 Philip Curcuru               Gloucester               19.04   3 
 10 Adam Wanstall                Marblehead               19.21   3 
 11 Reise Turransky              Winthrop                 20.01   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
 Top 8 times advance to Finals
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Zachary Grube                Peabody                  15.13   2   10  
  2 Nolan Raimo                  Marblehead               15.71   2    8  
  3 Kyle Sullivan                Danvers                  17.31   2    6  
  4 Kevin Nguyen                 Swampscott               17.41   1    4  
  5 Aaron Palmer                 Salem                    17.42   2    2  
  6 Benjamin Martinez            Peabody                  17.99   1    1  
  7 Andrew Convicer              Beverly                  18.19   1 
  8 Jerry Canada                 Salem                    19.07   2 
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Nardiello            Swampscott               57.65   3   10  
  2 Thomas Drover                Peabody                  58.43   3    8  
  3 Devin Colon                  Revere                   58.82   2    6  
  4 Victor Cruz                  Salem                    59.31   3    4  
  5 Tomas Martinez               Peabody                  59.57   3    2  
  6 Bruno Caetano                Beverly                  60.40   2    1  
  7 Karim Sahila                 Revere                   61.29   3 
  8 Conrad Rousseau              Marblehead               62.43   2 
  9 Aidan Brawley                Swampscott               63.69   2 
 10 Josh Rudolph                 Gloucester               64.05   3 
 11 George Clark                 Lynn Classic             64.22   2 
 12 Bryan Carra                  Saugus                   65.10   1 
 13 Andre Ipojuca                Saugus                   65.49   2 
 14 Craig Wilson                 Danvers                  65.54   1 
 15 Brian Neumann                Marblehead               67.68   1 
 16 Evan Goss                    Gloucester               68.85   1 
 17 Trent Greer                  Salem                    70.31   1 
 18 Alex Silva                   Danvers                  71.85   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Peabody  'A'                                          43.71   2   10  
  2 Revere  'A'                                           44.57   2    8  
  3 Salem  'A'                                            45.27   2    6  
  4 Swampscott  'A'                                       46.65   2    4  
  5 Marblehead  'A'                                       47.16   2    2  
  6 Lynn Classical  'A'                                   47.90   1    1  
  7 Danvers  'A'                                          48.01   1 
  8 Gloucester  'A'                                       52.04   1 
  9 Winthrop  'A'                                         52.23   1 
 10 Saugus  'A'                                           52.29   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Peabody  'A'                                        3:31.04   2   10  
  2 Revere  'A'                                         3:41.08   2    8  
  3 Salem  'A'                                          3:43.08   1    6  
  4 Marblehead  'A'                                     3:45.04   2    4  
  5 Beverly  'A'                                        3:53.50   1    2  
  6 Danvers  'A'                                        4:00.92   2    1  
  7 Lynn Classical  'A'                                 4:02.02   1 
 -- Swampscott  'A'                                          DQ   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Peabody  'A'                                        8:20.28    10  
  2 Beverly  'A'                                        8:27.36     8  
  3 Swampscott  'A'                                     8:31.82     6  
  4 Lynn English  'A'                                   8:49.93     4  
  5 Marblehead  'A'                                     8:59.83     2  
  6 Revere  'A'                                         9:17.40     1  
  7 Gloucester  'A'                                     9:22.78  
  8 Saugus  'A'                                         9:49.45  
  9 Danvers  'A'                                        9:52.65  
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Open at 5'
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zachary Grube                Peabody                6-02.00    10  
  2 Nick Ingham                  Peabody                6-00.00     8  
  3 Ben Sattiewhite              Salem                 J6-00.00     6  
  4 Mike Sheehan                 Gloucester             5-10.00     4  
  5 Tarik Maddrey                Revere                J5-10.00     2  
  6 Jordan Brown                 Lynn Classic          J5-10.00     1  
  7 Tizauni Boyles               Lynn English          J5-10.00  
  8 George Clark                 Lynn Classic           5-08.00  
  9 Connor Rollins               Danvers               J5-08.00  
 10 Ryan Levesque                Danvers                5-06.00  
 11 Nick Salamida                Salem                 J5-06.00  
 12 Atticus Andruchow            Saugus                 5-02.00  
 -- Brian Nelson                 Saugus                      NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nolan Raimo                  Marblehead            21-05.50    10  
  2 Vlasi Duni                   Peabody               21-03.00     8  
  3 Devin Colon                  Revere                20-07.00     6  
  4 John Lopes                   Revere                20-03.75     4  
  5 Victor Cruz                  Salem                 19-09.00     2  
  6 Steven Villani               Peabody               19-03.50     1  
  7 Conrad Rousseau              Marblehead            19-02.00  
  8 Josh Rudolph                 Gloucester            19-00.00  
  9 Matthew Nardiello            Swampscott            18-11.00  
 10 Aaron Palmer                 Salem                 18-07.25  
 10 Matthew Carpenter            Gloucester            18-07.25  
 12 Ryan Clarke                  Saugus                18-02.50  
 13 Craig Wilson                 Danvers               18-00.25  
 14 Zachary Blonder              Swampscott            17-10.00  
 15 Chris Behen                  Danvers               17-04.00  
 16 Owen Goetemann               Beverly               17-03.00  
 17 Kevin Powers                 Saugus                17-01.00  
 18 Thomas Chiudina              Winthrop              16-04.00  
 19 Dave Vagner                  Lynn Classic          15-03.75  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Olisa Obiefuna               Saugus                46-04.00    10  
  2 Benjamin Martinez            Peabody               41-04.00     8  
  3 Jon Crimble                  Salem                 39-10.00     6  
  4 Josh Beloff                  Marblehead            39-08.00     4  
  5 Kyle Sullivan                Danvers               39-06.00     2  
  6 Ethan Collins                Danvers               38-07.00     1  
  7 Jason Hiou                   Peabody               37-10.00  
  8 Jerry Canada                 Salem                 36-07.00  
  9 Alex Fusegni                 Marblehead            36-01.00  
 10 Matthew Heckman              Beverly               35-09.00  
 11 Evan Covell                  Saugus                34-00.00  
 12 Anthony Harris               Beverly               33-03.00  
 13 Wyatt Ronan                  Gloucester            32-09.00  
 14 Romario Loudihon             Lynn Classic          32-05.00  
 15 Cody Eaton                   Gloucester            32-04.00  
 16 Maxwell Floyd                Winthrop              31-06.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Manson                Danvers               48-02.50    10  
  2 Robert Seymour               Swampscott            45-10.50     8  
  3 Javon Brown-Simpson          Lynn English          42-04.75     6  
  4 Cristian Flores              Marblehead            41-04.25     4  
  5 Aren Salmela                 Beverly               40-05.00     2  
  6 Jared Louf-Woods             Salem                 39-09.75     1  
  7 George Zafiri                Peabody               38-05.75  
  8 Justin Chasse                Swampscott            38-03.25  
  9 Alvin Lam                    Saugus                37-05.50  
 10 Dan Marino                   Marblehead            36-11.25  
 11 Abdul Hamadeh                Revere                36-10.25  
 12 Mike Gilmore                 Danvers               35-08.50  
 13 Pat Charlton                 Salem                 35-07.50  
 14 Anthony Christo              Peabody               34-04.50  
 15 James Brown                  Saugus                31-01.25  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Danny Plunkett               Marblehead              144-06    10  
  2 Steve Sam                    Lynn Classic            135-11     8  
  3 Derek Peach                  Peabody                 127-09     6  
  4 James Beane                  Swampscott              124-08     4  
  5 Alex Bonitto                 Lynn English            121-02     2  
  6 Marcus Vieira                Peabody                 119-00     1  
  7 Jake Morris                  Marblehead              117-10  
  8 adrian Beato                 Salem                   110-07  
  9 Christian Veatch             Danvers                 109-08  
 10 Vito Licata                  Revere                  109-07  
 11 Derek Joyal                  Saugus                   93-11  
 12 Noah Hillier                 Gloucester               92-08  
 13 Skylar Falite                Danvers                  90-11  
 14 Joseph Caruso                Revere                   90-05  
 15 Nick Zelano                  Beverly                  89-08  
 16 Mark Rittiboon               Swampscott               84-04  
 17 Marc Babcock                 Beverly                  82-02  
 18 Atticus Andruchow            Saugus                   78-07  
 19 Brady Magrath                Winthrop                 74-01  
 20 Everest Crawford             Gloucester               71-05  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
 Top 9 and ties to Final Round
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Peter Mondello               Gloucester              148-04    10  
  2 Thomas Drover                Peabody                 147-06     8  
  3 Connor Duncan                Salem                   147-02     6  
  4 Joe McDonald                 Beverly                 144-00     4  
  5 Aidan Brawley                Swampscott              140-04     2  
  6 Ricardo Maldonado            Revere                  134-07     1  
  7 Alex Blayer                  Marblehead              131-11  
  8 Manny Vieira                 Peabody                 131-03  
  9 Kyle Coleman                 Salem                   121-06  
 10 Matt Leiberson               Marblehead              116-03  
 11 Trevor Whelan                Swampscott              106-08  
 12 Justin Barasso               Saugus                  105-00  
 13 Brandon Ferragano            Saugus                   89-04  
 14 Aidan Lyons                  Gloucester               88-07  
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Peabody                    165        2) Swampscott                 67   
    3) Marblehead                  65        4) Salem                      61   
    5) Revere                      49        6) Gloucester                 40   
    7) Danvers                     20        8) Beverly                    18   
    8) Saugus                      18       10) Lynn English               14   
   11) Lynn Classical              10                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News