Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Dual Valley Conference League Championship Meet

Blackstone, MA, May 17, 2012

[Girls Event Results & Team Scoring ]

Boys Event Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/17/2012 06:18 PM
                    2012 Dual Valley Conference - 5/18/2012                    
                          Track & Field Championships                          
                   Blackstone Millville Regional High School                   
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS                11.27   3  10   
  2 Solano, Danny             FR Whitinsville             11.46   3   8   
  3 Dorfman, Major            SR Douglas HS               11.55   3   6   
  4 Trottier, Alex            SR Bmr HS                   11.69   3   4   
  5 Pesce, Dylan              JR Sutton HS                11.86   3   2   
  6 Steele, Riley             SO Sutton HS                11.97   3   1   
  7 Guertin, Randy            SO Douglas HS               12.15   2 
  8 Gaddy, Teddy              JR Bmr HS                   12.24   2 
  9 Becker, Nicholas          SO Nipmuc Reg.              12.36   2 
 10 Nadreau, Jacob            SO Douglas HS               12.69   2 
 11 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville             12.69   2 
 12 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.              13.09   1 
 13 Savoie, Joe               FR Hopedale                 13.73   1 
 14 Russell, Cameron          FR Bmr HS                   13.82   2 
 15 Haynes, Alex               8 Hopedale                 14.45   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS                22.92   3  10   
  2 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                   23.01   3   8   
  3 Dorfman, Major            SR Douglas HS               23.34   3   6   
  4 Labossier, Jamison        SR Bmr HS                   23.38   3   4   
  5 Solano, Danny             FR Whitinsville             23.39   3   2   
  6 Archetto, Peter           JR Bmr HS                   24.01   3   1   
  7 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.              24.18   2 
  8 Doherty, Tyler            JR Sutton HS                24.20   2 
  9 Carlson, Jamie            SR Whitinsville             24.32   2 
 10 Vigliotta, Cam            JR Sutton HS                24.77   2 
 11 Guertin, Randy            SO Douglas HS               25.69   2 
 12 Dunlap, James             JR Whitinsville             26.76   2 
 13 Carrigan, Michael         SO Hopedale                 27.30   1 
 14 Berdos, Richard           JR Hopedale                 27.85   1 
 15 Mullen, Brian             SR Nipmuc Reg.              28.47   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hamlet, Paul              JR Whitinsville             52.04   3  10   
  2 Becker, Matthew           SR Nipmuc Reg.              53.09   3   8   
  3 Melia, Haydn              JR Sutton HS                53.92   2   6   
  4 Hayes, Robbie             SR Douglas HS               54.39   3   4   
  5 Sheehan, Ryan             JR Douglas HS               54.45   2   2   
  6 McGowan, John             SO Hopedale                 54.65   3   1   
  7 Burke, Matthew            JR Nipmuc Reg.              55.65   2 
  8 Klei, Andrew              SR Hopedale                 59.29   2 
  9 Grider, Joe               FR Hopedale               1:01.06   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rodger, Thomas            SR Whitinsville           1:59.24   10   
  2 Kivior, Chris             SR Hopedale               2:01.11    8   
  3 Solano, Gabe              JR Whitinsville           2:02.67    6   
  4 Miller, Reed              SR Douglas HS             2:04.14    4   
  5 Tata, Derek               SR Bmr HS                 2:04.66    2   
  6 Kent, Evan                SR Sutton HS              2:05.21    1   
  7 Maurais, Aaron            SR Hopedale               2:10.72  
  8 McGovern, Tom             JR Sutton HS              2:16.21  
  9 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.            2:24.08  
 10 Burdick, Jonathan         JR Bmr HS                 2:25.80  
 11 Berdos, Peter             SR Hopedale               2:26.06  
 12 Olson, Ryan                7 Bmr HS                 2:26.67  
 13 Dumas, Wesley             SO Nipmuc Reg.            2:31.62  
 14 Morin, Joel               SO Douglas HS             2:38.77  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurais, Paul             SO Hopedale               4:35.71   10   
  2 Vadenais, Evan            SR Bmr HS                 4:39.57    8   
  3 Mungeam, Ross             SR Douglas HS             4:46.83    6   
  4 Flynn, Tom                 8 Sutton HS              4:48.57    4   
  5 Brookhouse, Nathan        SO Whitinsville           4:56.41    2   
  6 Berdos, Peter             SR Hopedale               4:59.71    1   
  7 Garvey, Connor            SO Sutton HS              5:01.89  
  8 Hodgens, Chris            JR Hopedale               5:08.91  
  9 Rawlings, Jake            SR Douglas HS             5:22.03  
 10 Casey, Nathan             SO Whitinsville           5:24.34  
 11 Carroll, Nathan            8 Bmr HS                 5:36.16  
 12 Reilly, Cameron           SO Bmr HS                 5:42.47  
 13 Sullivan, Matt            SO Sutton HS              5:53.97  
 14 Darling, Montana          SO Whitinsville           5:56.37  
 15 Andrellos, Tommy          SO Nipmuc Reg.            6:03.40  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurais, Aaron            SR Hopedale              10:01.05   10   
  2 Koeman, Jamison           FR Whitinsville          10:14.62    8   
  3 Swaim, Nathan             SR Whitinsville          10:21.03    6   
  4 Doran, Matt               JR Hopedale              10:33.99    4   
  5 Borodenko, Yaroslav       FR Hopedale              10:50.03    2   
  6 Picard, Matthew           SO Douglas HS            11:04.68    1   
  7 Taylor, Zach               8 Bmr HS                11:13.92  
  8 Gurney, Kevin             JR Nipmuc Reg.           11:29.43  
  9 Hopkins, Cam              JR Sutton HS             11:30.16  
 10 Tringali, Chris            8 Bmr HS                11:34.02  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                   15.56   10   
  2 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.              16.41    8   
  3 Tagseth, Keaton           JR Douglas HS               17.65    6   
  4 Jassmond, David           SR Whitinsville             17.68    4   
  5 Gilbert, Tom              JR Sutton HS                18.51    2   
  6 Kracinovich, Casey        JR Hopedale                 21.61    1   
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miller, Reed              SR Douglas HS             1:00.53   2  10   
  2 Dimmick, Jason            SO Sutton HS              1:00.70   2   8   
  3 Brogie, Zach              JR Sutton HS              1:02.46   2   6   
  4 Bird, Nick                SR Hopedale               1:02.89   2   4   
  5 Morin, Andrew             SR Nipmuc Reg.            1:05.85   2   2   
  6 Jassmond, David           SR Whitinsville           1:06.04   2   1   
  7 Gualtieri, Justin         SO Douglas HS             1:07.99   1 
  8 Quitzau, Jack             FR Bmr HS                 1:11.90   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bmr HS  'A'                                           45.89   10   
  2 Nipmuc Reg. HS  'A'                                   46.60    8   
  3 Sutton HS  'A'                                        46.64    6   
  4 Whitinsville  'A'                                     46.93    4   
  5 Douglas HS  'A'                                       50.43    2   
  6 Hopedale  'A'                                         52.00    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitinsville  'A'                                   3:40.63   10   
  2 Sutton HS  'A'                                      3:41.90    8   
  3 Nipmuc Reg. HS  'A'                                 3:43.54    6   
  4 Douglas HS  'A'                                     3:45.19    4   
  5 Hopedale  'A'                                       3:49.36    2   
  6 Bmr HS  'A'                                         3:50.27    1   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS              5-10.00   10   
  2 Hoghaug, Brandon          SO Douglas HS             5-08.00    8   
  3 Manning, Chris            JR Hopedale              J5-08.00    6   
  4 Gilbert, Tom              JR Sutton HS              5-06.00    3   
  4 Dolan, Connor             SR Whitinsville           5-06.00    3   
  6 Dill, Chris               JR Bmr HS                J5-06.00    0.50
  6 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.           J5-06.00    0.50
  8 Bird, Nick                SR Hopedale              J5-06.00  
  9 Klei, Andrew              SR Hopedale               5-02.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Mark                SR Sutton HS             20-11.00   10   
  2 Roy, Mac                  SR Sutton HS             19-10.00    8   
  3 Wood, Brendan             SR Nipmuc Reg.           19-01.00    6   
  4 Labossier, Jamison        SR Bmr HS                18-11.00    4   
  5 Robakiewicz, Kurt         FR Nipmuc Reg.           18-08.50    2   
  6 Hoghaug, Brandon          SO Douglas HS            18-04.00    1   
  7 Dorfman, Major            SR Douglas HS            17-11.25  
  8 Doherty, Tyler            JR Sutton HS             17-05.00  
  9 Dill, Chris               JR Bmr HS                17-02.50  
 10 Brabham, Tyler            FR Bmr HS                16-09.00  
 11 Swaim, Jacob              SO Whitinsville          15-10.00  
 12 Spillers, Tom              8 Hopedale              15-08.50  
 13 Pineo, Brian              FR Douglas HS            15-02.00  
 14 Savoie, Joe               FR Hopedale              14-10.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.           42-05.00   10   
  2 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                40-05.00    8   
  3 Morin, Andrew             SR Nipmuc Reg.           40-03.00    6   
  4 Brogie, Zach              JR Sutton HS             39-07.00    4   
  5 Jackson, Conor            FR Sutton HS             37-01.00    2   
  6 Dimmick, Jason            SO Sutton HS             36-09.75    1   
  7 Swaim, Jacob              SO Whitinsville          35-06.00  
  8 Guertin, Randy            SO Douglas HS            35-03.00  
  9 Manning, Chris            JR Hopedale              34-03.00  
 10 King, Liam                SO Douglas HS            33-11.00  
 11 McGowan, John             SO Hopedale              33-02.00  
 12 Klei, Andrew              SR Hopedale              32-02.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe, Andrew               JR Hopedale              41-02.50   10   
  2 Locurto, James            SO Sutton HS             38-06.50    8   
  3 Robakiewicz, Kurt         FR Nipmuc Reg.           38-01.50    6   
  4 Tyks, Adam                JR Hopedale              37-08.00    4   
  5 VandenAkker, Tyler        SR Whitinsville          37-07.25    2   
  6 Thibodeau, Aksel          SR Whitinsville          37-06.50    1   
  7 Brogie, Zach              JR Sutton HS             35-01.75  
  8 Gauvin, Tyler             SO Bmr HS                34-08.25  
  9 Messier, Andrew           JR Bmr HS                34-01.25  
 10 Tomasso, Dylan            FR Sutton HS             33-11.00  
 11 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville          33-03.50  
 12 Morin, Cameron            SO Douglas HS            32-10.50  
 13 Gifford, Joey             SR Douglas HS            31-11.50  
 14 Stewardson, Ian           SR Hopedale              31-09.00  
 15 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.           31-05.50  
 16 Moniz, Chris              SO Bmr HS                29-02.50  
 17 Mullen, Brian             SR Nipmuc Reg.           26-05.75  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 VandenAkker, Tyler        SR Whitinsville            128-06   10   
  2 Savoie, Jonathan          SO Bmr HS                  101-11    8   
  3 Cho, Kyu Bin              SR Whitinsville            100-04    6   
  4 Stewardson, Ian           SR Hopedale                 99-11    4   
  5 Locurto, James            SO Sutton HS                96-01    2   
  6 Machunski, PJ             JR Sutton HS                94-03    1   
  7 Roberto, Joe              SR Nipmuc Reg.              92-10  
  8 Mantoni, Mike             SO Bmr HS                   92-04  
  9 Garvey, Connor            SO Sutton HS                92-03  
 10 Hayes, Robbie             SR Douglas HS               91-01  
 11 Olson, Aidan               8 Whitinsville             87-11  
 12 King, Liam                SO Douglas HS               81-07  
 13 Burke, Matthew            JR Nipmuc Reg.              80-01  
 14 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.              79-02  
 15 Gifford, Joey             SR Douglas HS               76-10  
 16 Joe, Andrew               JR Hopedale                 76-05  
 17 Oosterman, Tyler          SO Hopedale                 74-08  
 18 Wye, Cameron              SO Bmr HS                   62-03  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quitzau, Nick             SR Bmr HS                  179-02   10   
  2 Tagseth, Keaton           JR Douglas HS              152-07    8   
  3 Roy, Mac                  SR Sutton HS               140-02    6   
  4 Ton, Alex                 JR Sutton HS              J140-02    4   
  5 Thibodeau, Aksel          SR Whitinsville            139-06    2   
  6 Vigliotta, Cam            JR Sutton HS               138-04    1   
  7 Perry, Dana               SR Nipmuc Reg.             130-05  
  8 Dolan, Connor             SR Whitinsville            126-06  
  9 Greene, Joe               SO Whitinsville            120-10  
 10 Morin, Cameron            SO Douglas HS              119-09  
 11 Bird, Nick                SR Hopedale                112-07  
 12 Tyks, Adam                JR Hopedale                112-05  
 13 Arsenault, Matthew        JR Douglas HS              109-05  
 14 Berdos, Richard           JR Hopedale                 98-02  
 15 Pugleasa, Fernando        JR Nipmuc Reg.              94-11  
 16 Quitzau, Jack             FR Bmr HS                   81-03  
 17 Russell, Cameron          FR Bmr HS                   72-05  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Sutton HS                  124        2) Whitinsville               95   
    3) BMR HS                      78.50     4) Hopedale                   68   
    4) Douglas HS                  68        6) Nipmuc Reg. HS             62.50



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News