Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Sandlot All-Comers Track Meet #4

Amherst, MA, July 27, 2012

Sandlot All-Comers Track Meet #4

Licensed to Sugarloaf Mtn. Athletic Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/27/2012 08:45 PM
                           Sandlot Track - 7/27/2012   
                         
                                    Meet #4            
                        
                  Amherst Regional High School, Amherst, MA  
                 
                                    Results                                    
 
 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 McMahon, James           M27 Hinsdale, MA                      27.10  
  2 Huynh, Dang              M37 Northampton, MA                   28.30  
  3 Shea, Derek              M45 Amherst, MA                       28.80  
  4 Whitcomb, Brian          M40 Amherst, MA                       29.60  
  5 Beaver, Spencer          M35 Agawam, MA                        32.40  
  6 Caraker, Becky           W11 Amherst, MA                       33.60  
  7 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                       34.00  
  8 Shea, Aidan              M11 Amherst, MA                       37.60  
  9 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                   37.90  
 10 Matsayami, Misuki        W16 Amherst, MA                       39.00  
 11 Smither, Robin            W7 Amherst, MA                       42.40  
 12 Parrot, Janna             W8 Amherst, MA                       43.60  
 13 Huynh, Rachel             W5 Northampton, MA                   49.00  
 14 Whitcomb, Jonah           M6 Amherst, MA                       50.20  
 15 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                        53.00  
 16 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                        53.30  
 17 Mackenzie Kempf, Carlie   W9 Greenfield, MA                    55.00  
 18 Whitcomb, Liam            M4 Amherst, MA                       58.80  
 19 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      1:02.40  
 20 Beaver, Alyssa            W5 Agawam, MA                      1:03.10  
 21 Whitcomb, Sam             M3 Amherst, MA                     1:14.30  
 22 Bousquet, Grace           W4 Greenfield, MA                  1:24.10  
 
 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McMahon, James           M27 Hinsdale, MA                      59.00  
  2 Kantor, Nate             M18 Westfield, MA                   1:00.70  
  3 Smith, Kamillah          W18 Northampton, MA                 1:10.20  
  4 Shea, Derek              M45 Amherst, MA                     1:10.90  
  5 Whitcomb, Brian          M40 Amherst, MA                     1:11.00  
  6 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                      1:13.20  
  7 Beaver, Spencer          M35 Agawam, MA                      1:15.30  
  8 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                      1:16.10  
  9 Mackenzie Kempf, Carlie   W9 Greenfield, MA                  1:16.40  
 10 Shea, Aidan              M11 Amherst, MA                     1:19.80  
 11 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                 1:20.50  
 12 Caraker, Becky           W11 Amherst, MA                     1:24.00  
 13 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                     1:24.40  
 14 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      1:31.80  
 15 Matchett, Kapil          M10 Northampton, MA                 1:33.70  
 16 Smither, Robin            W7 Amherst, MA                     1:40.10  
 17 Parrot, Janna             W8 Amherst, MA                     1:50.10  
 18 Whitcomb, Jonah           M6 Amherst, MA                     1:54.10  
 19 Huynh, Rachel             W5 Northampton, MA                 2:14.70  
 20 Whitcomb, Sam             M3 Amherst, MA                     3:05.50  
 
 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nedeau, Erik             M40 Belchertown, MA                 2:02.40  
  2 Sashy, Steve             M26 Amherst, MA                     2:14.20  
  3 Hosea, Jonathan          M14 Amherst, MA                     2:18.50  
  4 Shea, Derek              M45 Amherst, MA                     2:30.30  
  5 Hansen, Jeff             M42 Greenfield, MA                  2:36.10  
  6 Norton, Sam              M13 Northampton, MA                 2:37.20  
  7 Gabor, Nathaniel         M14 Amherst, MA                     2:39.60  
  8 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                      2:49.30  
  9 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                      2:57.20  
 10 Caraker, Becky           W11 Amherst, MA                     2:58.60  
 11 Huynh, Dang              M37 Northampton, MA                 3:05.30  
 12 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                 3:07.50  
 13 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                     3:11.80  
 14 Beaver, Spencer          M35 Agawam, MA                      3:14.30  
 15 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      3:18.10  
 16 Anderson, Mark           M51 Hampden, MA                     3:24.80  
 17 Parrot, Janna             W8 Amherst, MA                     3:57.40  
 18 Huynh, Rachel             W5 Northampton, MA                 4:34.80  
 
 2 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curelop, Nick            M24 Pittsfield, MA                 10:08.00  
  2 Landry, Rob              M43 Ludlow, MA                     10:48.00  
  3 Wright, Owen             M14 Amherst, MA                    10:51.16  
  4 Heuck, Alejandro         M47 Amherst, MA                    10:51.41  
  5 Hansen, Jeff             M42 Greenfield, MA                 11:59.00  
  6 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                14:37.00  
  7 Huynh, Dang              M37 Northampton, MA                16:01.00  
 
 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Unattached  'A'                                                56.90  
     1) Gabor, Nathaniel 14             2) Hosea, Jonathan 14             
     3) Wright, Owen 14                 4) Kantor, Nate 18                
  2 Unattached  'B'                                              1:01.00  
     1) Hansen, Jeff 42                 2) Huynh, Dang 37                 
     3) Parkman, Jeffrey 64             4) Curelop, Nick 24               
  3 Unattached  'C'                                              1:13.20  
     1) Parrot, Janna 8                 2) Shea, Derek 45                 
     3) Shea, Natalie 46                4) Shea, Aidan 11                 
  4 Unattached  'D'                                              1:22.80  
     1) Beaver, Alyssa 5                2) Beaver, Kimberly 9             
     3) Beaver, Jason 11                4) Beaver, Dennis 13              
  5 Unattached  'E'                                              2:15.50  
     1) Whitcomb, Liam 4                2) Whitcomb, Jonah 6              
     3) Whitcomb, Sam 3                 4) Whitcomb, Brian 40             
 
 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Conlan            M17 Amherst, MA                    17-03.00  
  2 Sashy, Steve             M26 Amherst, MA                    15-10.00  
  3 Nedeau, Erik             M40 Belchertown, MA                15-08.00  
  4 McMahon, James           M27 Hinsdale, MA                   15-06.00  
  5 Kantor, Nate             M18 Westfield, MA                  14-08.00  
  6 Parrot, Ed               M42 Amherst, MA                    13-04.25  
  7 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                     11-02.00  
  8 Shea, Aidan              M11 Amherst, MA                    10-02.00  
  9 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                      9-04.50  
 10 Matchett, Kapil          M10 Northampton, MA                 8-10.25  
 11 Parrot, Janna             W8 Amherst, MA                     8-03.25  
 12 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      7-03.00  
 13 Whitcomb, Jonah           M6 Amherst, MA                     6-07.50  
 14 Whitcomb, Liam            M4 Amherst, MA                     3-09.00  
 15 Beaver, Alyssa            W5 Agawam, MA                      3-02.00  
 16 Whitcomb, Sam             M3 Amherst, MA                     2-05.00  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News