Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2012 Bay State Games Finals Track & Field

Regis College - Weston, MA, July 14, 2012

[Junior Division Results | Open Division Results | Masters Division Results ]

Scholastic Division Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/14/2012 07:39 PM
      2012 Bay State Games Track & Field Finals - 7/13/2012 to 7/14/2012       
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 3  Boys 3000 Meter Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gilligan, Brian           17 Framingham, MA         9:42.32  
  2 Petti, Adam               15 Raynham                9:46.88  
  3 Bassett, Maxwell          16 Plymouth               9:54.54  
  4 Byrnes, Patrick           15 Chicopee, MA          10:02.52  
  5 Borodenko, Yaroslav       15 Hopedale, MA          10:06.98  
  6 Domnarski, Henry          14 Ware, MA              10:14.97  
  7 Gay, Joseph               17 Lynn, MA              12:22.09  
 
Event 4  Girls 3000 Meter Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vilcans, Kristen          17 Littleton, MA         12:35.57  
  2 Betts, Audrey             13 S Weymouth            13:03.76  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Freeman, Rhyana           15 Brookline, MA            58.75  
  2 Drohosky, Lauren          15 Boxford, MA            1:01.08  
  3 Kennedy, Shannon          15 East Longmeadow, MA    1:04.79  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ugorji, Alexander         17 Cambridge, MA            51.23  
  2 Biron, Ethan              16 Dartmouth                52.19  
  3 Siracuso, Antonio         17 Bridgewater              52.49  
  4 Mcgowan, John             16 Milford, MA              56.47  
  5 DiAdamo, Nick             15 North Andover, MA        58.02  
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Alley, Aliyah             17 Wareham                  13.04q 
  2 Biggs, Emily              17 Amherst, MA              13.35q 
  3 Dixon, Mary               16 Saugus, MA               13.37q 
  4 Lake, Rebecca             17 Woburn, MA               13.54q 
  5 Teitelman, Meg            16 Concord, MA              14.01q 
  6 Abbott, Katie             16 Concord, MA              14.20q 
  7 Kennedy, Lauren           17 East Longmeadow, MA      14.23q 
  8 Leigher, Kelsey           15 Rochdale, MA             14.82q 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alley, Aliyah             17 Wareham                  13.04  
  2 Biggs, Emily              17 Amherst, MA              13.35  
  3 Dixon, Mary               16 Saugus, MA               13.37  
  4 Lake, Rebecca             17 Woburn, MA               13.54  
  5 Teitelman, Meg            16 Concord, MA              14.01  
  6 Abbott, Katie             16 Concord, MA              14.20  
  7 Kennedy, Lauren           17 East Longmeadow, MA      14.23  
  8 Leigher, Kelsey           15 Rochdale, MA             14.82  
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash Scholastic
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Jaquan               Quincy, MA               11.31q  1 
  2 Kraft, Colin              17 Northboro, MA            11.54q  2 
  3 Donohue, Daniel           17 Marion                   11.60q  1 
  4 Ugorji, Alexander         17 Cambridge, MA            11.71q  2 
  5 Marinos, Greg             17 Plymouth                 11.82q  2 
  6 Abi-Kheirs, Elijah        16 Hanover                  11.91q  1 
  7 Blonder, Zachary          16 Swampscott, MA           12.12q  2 
  8 Levine, Sam               17 Shrewsbury, MA           12.14q  1 
  9 Roy, Stephen              17 Northboro, MA            12.27   1 
 10 Shields, Stephen          16 Millis                   13.78   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Harris, Jaquan               Quincy, MA               11.26  
  2 Kraft, Colin              17 Northboro, MA            11.51  
  3 Donohue, Daniel           17 Marion                   11.64  
  4 Marinos, Greg             17 Plymouth                 11.69  
  5 Abi-Kheirs, Elijah        16 Hanover                  11.85  
  6 Ugorji, Alexander         17 Cambridge, MA            11.89  
  7 Blonder, Zachary          16 Swampscott, MA           11.99  
  8 Levine, Sam               17 Shrewsbury, MA           12.37  
 
Event 19  Girls 100 Meter Hurdles Scholastic
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fitzgerald, Emma          14 Wayland, MA              16.83   1 
  2 Epplett, Abby             16 Uxbridge, MA             17.05   1 
  3 Garman, Maria             15 Scituate                 17.05   1 
  4 Ward, Eleanora            15 Winchester, MA           18.10   2 
  5 Zombik, Katherine         17 Holyoke, MA              18.30   1 
  6 Riel, Erin                17 Brimfield, MA            19.24   2 
  7 Dixon, Mary               16 Saugus, MA               20.21   2 
  8 DiMare, Isabella          14 S Weymouth               26.95   1 
 -- Comeau, Alyson            16 Gardner, MA                 DQ   1  Lead leg violation
 
Event 21  Boys 110 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Samuels, Jordan           16 Malden, MA               15.60  
  2 Park, Jung                17 Chestnut Hill, MA        15.66  
  3 Colello, Ben              15 Sudbury, MA              16.47  
  4 Trevena, Keaton           17 Scituate                 17.53  
 -- Benson, Jacob             15 Hopkinton, MA              DNF  
 
Event 25  Girls 200 Meter Dash Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Freeman, Rhyana           15 Brookline, MA            26.01  
  2 Alley, Aliyah             17 Wareham                  26.78  
  3 Biggs, Emily              17 Amherst, MA              27.63  
  4 Gustavson, Emily          17 Sturbridge, MA           27.85  
  5 Sparager, Victoria        15 Saugus, MA               30.11  
 
Event 26  Boys 200 Meter Dash Scholastic
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Harris, Jaquan               Quincy, MA               22.93   1 
  2 Donohue, Daniel           17 Marion                   23.19   1 
  3 Biron, Ethan              16 Dartmouth                23.48   2 
  4 Kraft, Colin              17 Northboro, MA            23.63   1 
  5 Miller, Tommy             15 Waltham, MA              23.82   1 
  6 Marinos, Greg             17 Plymouth                 24.00   2 
  7 Roy, Stephen              17 Northboro, MA            25.18   1 
  8 Blonder, Zachary          16 Swampscott, MA           25.33   2 
  9 DiAdamo, Nick             15 North Andover, MA        26.56   2 
 
Event 34  Boys 1 Mile Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Friedman, David           17 Marion                 4:41.15  
  2 Dostie, Timothy           17 Westfield, MA          4:47.23  
  3 Skelly, Chris             15 Pepperell, MA          4:47.28  
  4 Shaw, Zabien              15 Orange, MA             5:10.02  
 
Event 35  Girls 1 Mile Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McCavley, Kaitlin         16 Watertown, MA          5:49.28  
  2 Horowitz, Kelsey          15 Stow, MA               6:09.49  
  3 Yezierski, Abigail        16 Heath, MA              6:22.90  
 
Event 40  Boys 800 Meter Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Norton, Matthew           17 S Weymouth             2:07.22  
  2 LeClair, Ethan            17 Watertown, MA          2:07.58  
  3 Skelly, Chris             15 Pepperell, MA          2:09.08  
  4 Petti, Adam               15 Raynham                2:11.98  
  5 Byrnes, Patrick           15 Chicopee, MA           2:22.40  
 
Event 41  Girls 800 Meter Run Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Halprin Adams, Maya       15 Cambridge, MA          2:18.63  
  2 Baker, Elizabeth          15 Cohasset               2:36.20  
  3 McCavley, Kaitlin         16 Watertown, MA          2:38.28  
 
Event 45  Boys Long Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Abi-Kheirs, Elijah        16 Hanover               21-00.50      6.41m 
  2 Garrahan, Leland          16 Arlington, MA         19-06.25      5.94m 
  3 Lewicki, Trevor           17 Ludlow, MA            19-04.25      5.89m 
  4 Nims, Tyler               17 Ashburnham, MA        17-01.50      5.21m 
  5 McDonald, Jack            18 Southborough, MA      15-08.00      4.77m 
  6 Shields, Stephen          16 Millis                15-00.00      4.57m 
 
Event 47  Girls Triple Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dixon, Mary               16 Saugus, MA            32-07.75      9.95m 
  2 Abbott, Katie             16 Concord, MA           32-04.00      9.85m 
  3 Comeau, Alyson            16 Gardner, MA           30-02.50      9.20m 
  4 Keaveny, Erin             15 Ashland               24-10.00      7.56m 
 
Event 48  Boys Shot Put Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Witham II, Carl           17 Newton, MA            51-05.75     15.69m 
  2 Manson, Joseph            16 Danvers, MA           48-00.00     14.63m 
  3 Breen, Joe                17 Northboro, MA         46-07.75     14.21m 
  4 Igbokwe, Godwill          17 Mattapan, MA          42-09.00     13.03m 
  5 Dickson, Scott            17 Plymouth              42-02.25     12.85m 
  6 Corcoran, Patrick         17 Beverly, MA           41-00.00     12.49m 
  7 Clouthier, Tyler          16 Shrewsbury, MA        40-11.25     12.47m 
  8 Taranto, Nicholas         16 Newton, MA            40-00.50     12.20m 
  9 Hirtle, Jacob             17 Hingham               39-05.50     12.02m 
 10 Pietro, John              16 Sutton, MA            38-07.00     11.76m 
 11 Betsold, Greg             17 Turners Falls, MA     35-07.25     10.85m 
 12 Provo, Alec               17 Plymouth              25-05.00      7.74m 
 
Event 49  Girls High Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Drohosky, Lauren          15 Boxford, MA            5-00.00      1.52m 
  2 Peary, Kayla              17 Woburn, MA            J5-00.00      1.52m 
  3 Devine, Danielle          14 Bernardston, MA        4-10.00      1.47m 
  4 Garman, Maria             15 Scituate              J4-10.00      1.47m 
  5 Kennedy, Shannon          15 East Longmeadow, MA   J4-10.00      1.47m 
  6 Gustavson, Emily          17 Sturbridge, MA        J4-10.00      1.47m 
  7 Werenski, Hope            16 South Hadley, MA       4-08.00      1.42m 
  8 Sparager, Victoria        15 Saugus, MA             4-06.00      1.37m 
 
Event 50  Girls Discus Throw Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Silva, Sabrina            17 Orange, MA              105-08     32.20m 
  2 Senatore, Emily           14 Norwell                 105-01     32.02m 
  3 Shattuck, Melissa         17 Andover, MA              87-07     26.69m 
  4 Anza, Salynia             16 Northboro, MA            82-07     25.17m 
  5 Kobelski, Cassie          17 Andover, MA              81-01     24.71m 
  6 Shea, Kelsey              17 Shrewsbury, MA           80-02     24.43m 
  7 Leigher, Kelsey           15 Rochdale, MA             79-08     24.28m 
  8 Glinos, Diana             15 Andover, MA              79-01     24.10m 
  9 Tevnan, Elizabeth         16 South Weymouth, MA       77-06     23.62m 
 
Event 51  Boys Javelin Throw Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maguire, Will             17 Hingham                 156-08     47.75m 
  2 Arcangeli, Ben            15 Westminster, MA         144-07     44.06m 
  3 Doan, Viet                16 Quincy, MA              104-01     31.72m 
 
Event 52  Boys Pole Vault Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Burke, Timothy               Mattapoisett, MA       9-00.00      2.74m 
 
Event 53  Girls Pole Vault Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tylock, Jennifer          17 Shrewsbury, MA        10-00.00      3.04m 
  2 Hart, Morgan                 Exeter, MA           J10-00.00      3.04m 
  3 Concannon, Abigail        17 Hingham                9-00.00      2.74m 
  4 Yezierski, Abigail        16 Heath, MA              8-00.00      2.43m 
  5 LEAHY, SHANNON            16 Westminster, MA       J8-00.00      2.43m 
 
Event 54  Girls Long Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Epplett, Abby             16 Uxbridge, MA          16-04.00      4.97m 
  2 Teitelman, Meg            16 Concord, MA           14-10.75      4.54m 
  3 Ward, Eleanora            15 Winchester, MA        14-01.25      4.29m 
  4 Abbott, Katie             16 Concord, MA           14-00.75      4.28m 
  5 Anza, Salynia             16 Northboro, MA         13-08.75      4.18m 
 
Event 57  Boys Triple Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Samuels, Jordan           16 Malden, MA            44-03.25     13.49m 
  2 Trevena, Keaton           17 Scituate              38-10.00     11.83m 
  3 Manning, Chris            17 Hopedale, MA          36-05.75     11.11m 
  4 Daeipour, Mohamad         17 Southborough, MA      35-11.50     10.96m 
  5 Davis, Kyle               15 Millis                35-09.25     10.90m 
  6 Mcgowan, John             16 Milford, MA           34-10.25     10.62m 
  7 Malone, MATTHEW           15 west roxbury, MA      33-08.50     10.27m 
  8 Shields, Stephen          16 Millis                32-05.00      9.88m 
 
Event 58  Girls Shot Put Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Silva, Sabrina            17 Orange, MA            37-03.50     11.36m 
  2 Kobelski, Cassie          17 Andover, MA           36-03.50     11.06m 
  3 Shea, Kelsey              17 Shrewsbury, MA        31-06.00      9.60m 
  4 Shattuck, Melissa         17 Andover, MA           29-00.00      8.83m 
  5 Glinos, Diana             15 Andover, MA           28-04.75      8.65m 
  6 Pennock, Andrea           16 Andover, MA           27-07.00      8.40m 
  7 Witham, Tori              15 Newton, MA            27-05.25      8.36m 
  8 Leigher, Kelsey           15 Rochdale, MA          26-08.25      8.13m 
  9 Tevnan, Elizabeth         16 South Weymouth, MA    25-08.50      7.83m 
 
Event 59  Boys High Jump Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lewicki, Trevor           17 Ludlow, MA             6-02.00      1.87m 
  2 Sullivan, Brendan         17 Bridgewater            5-10.00      1.77m 
  3 Norton, Matthew           17 S Weymouth            J5-10.00      1.77m 
  4 Manning, Chris            17 Hopedale, MA           5-08.00      1.72m 
  5 McDonald, Jack            18 Southborough, MA      J5-08.00      1.72m 
  6 Garrahan, Leland          16 Arlington, MA          5-06.00      1.67m 
  7 Colello, Ben              15 Sudbury, MA           J5-06.00      1.67m 
  8 O'Leary, Zachary          14 Ashland                5-04.00      1.62m 
  9 Frasca, John              14 Millis                J5-04.00      1.62m 
 10 O'Donoghue, Thomas        14 Lexington, MA         J5-04.00      1.62m 
 11 Moise, Paccem             13 Saugus, MA             5-00.00      1.52m 
 
Event 60  Boys Discus Throw Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Manson, Joseph            16 Danvers, MA             131-06     40.08m 
  2 Pietro, John              16 Sutton, MA              125-08     38.30m 
  3 Betsold, Greg             17 Turners Falls, MA       122-01     37.21m 
  4 Clouthier, Tyler          16 Shrewsbury, MA          121-04     36.98m 
  5 Hirtle, Jacob             17 Hingham                 121-02     36.93m 
  6 Dawson, Andrew            16 Westwood                119-01     36.29m 
  7 Dickson, Scott            17 Plymouth                118-04     36.06m 
  8 Bonitto, Alex             17 Lynn, MA                102-07     31.26m 
  9 Breen, Joe                17 Northboro, MA            97-09     29.79m 
 10 Maguire, Will             17 Hingham                  74-11     22.83m 
 
Event 61  Girls Javelin Throw Scholastic
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fitzgerald, Emma          14 Wayland, MA             129-01     39.34m 
  2 Kennedy, Lauren           17 East Longmeadow, MA     121-06     37.03m 
  3 Spinelli, Courtney        17 Tewksbury, MA           111-00     33.83m 
  4 Senatore, Emily           14 Norwell                 103-01     31.41m 
  5 Balek, Dana               16 Boxford, MA             101-01     30.81m 
  6 Pennock, Andrea           16 Andover, MA              75-04     22.96m 
  7 Campbell, Caitlin         15 East Walpole             73-07     22.42m 
 
Event 99  Girls 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Epplett, Abby             16 Uxbridge, MA           1:07.63  
  2 Riel, Erin                17 Brimfield, MA          1:14.02  
  3 Comeau, Alyson            16 Gardner, MA            1:14.67  
  4 Scott, Maddy              14 Bernardston, MA        1:14.71  
 
Event 100  Boys 400 Meter Hurdles Scholastic
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Colello, Ben              15 Sudbury, MA              58.96  
  2 Samuels, Jordan           16 Malden, MA               59.20  
  3 Woolson, Riley            17 Plymouth               1:02.04  
  4 Nims, Tyler               17 Ashburnham, MA         1:04.05  
  5 Sullivan, Brendan         17 Bridgewater            1:09.28  
  6 Frasca, John              14 Millis                 1:11.14  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News