Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Summer Race Series #5

Pittsfield, MA, August 8, 2012

Summer Race Series #5

Courtesy of Berkshire Lightning

7th Annual Summer Race Series 
Results 5th of 8 races  3.5 miles
Cascade St Wednesday Nights
08/08/12
Place		Name	Div	Time per Mile
1	*	Lemme	Kent	M4049	18:14.2	05:12.6
2	*	Curelop	Nick	M2029	19:37.2	05:36.3
3		Rabasco	Mark	M1719	19:56.0	05:41.7
4	*	Alberti	Jackson	M1416	20:42.0	05:54.9
5	*	Stevens	Alexander	M1719	21:19.6	06:05.6
6		Freadman	Blaine	M4049	21:48.1	06:13.7
7	*	MacAlpine	JD	M1719	23:15.4	06:38.7
8	*	Kittler	William	M4049	23:50.3	06:48.7
9	*	Wright	Abby	F1719	24:26.9	06:59.1
10	*	Macalpine	Jon	M1719	24:38.1	07:02.3
11	*	Ducey	Brian	M2029	24:57.9	07:08.0
12		Kellar	Ted	M4049	25:47.4	07:22.1
13		Mauer	Kara	F3039	25:49.8	07:22.8
14		Kushi	Carmel	F4049	25:57.9	07:25.1
15	*	Pike	Jeffrey	M3039	26:01.0	07:26.0
16		Hall	Dave	M4049	26:02.7	07:26.5
17		Candilori	Tracy	F3039	26:15.0	07:30.0
18	*	Drake	Tim	M5059	26:16.7	07:30.5
19	*	Mauer	Brendon	M2029	26:27.0	07:33.4
20	*	Aitken	Dan	M4049	26:40.5	07:37.3
21	*	Backer	Nathan	M3039	26:40.5	07:37.3
22	*	Kushi	Oliver	M1113	26:48.4	07:39.5
23	*	Shaffer	Brian	M3039	26:55.3	07:41.5
24		Bradley	Scott	M5059	27:05.3	07:44.4
25	*	Benlien	Heather	F3039	27:09.2	07:45.5
26		Moore	Holly	F1719	28:09.5	08:02.7
27	*	Hughes	Jerry	M4049	28:44.1	08:12.6
28	*	Carlson	Darrell	M5059	29:10.5	08:20.1
29	*	Aldrich	John	M5059	29:31.8	08:26.2
30		Serafin	Caitlin	F2029	29:42.4	08:29.3
31	*	Rohlfs	Tiereny	F1719	30:01.7	08:34.8
32		Saharczewski	Ed	M4049	30:17.4	08:39.3
33	*	Lemieux	Jackie	F4049	31:07.4	08:53.5
34	*	Wright	Colleen	F4049	31:22.9	08:58.0
35		Serafin	Stan	M5059	31:42.9	09:03.7
36	*	Willis	Jessica	F4049	32:08.5	09:11.0
37	*	Cartier	Danielle	F2029	32:54.5	09:24.1
38	*	Rabasco	Gregg	M5059	33:34.7	09:35.6
39		Nopper	Chris	M3039	33:40.1	09:37.2
40	*	Hughes	Katie	F5059	33:49.0	09:39.7
41		Dottavio	Wendy	F5059	34:18.6	09:48.2
42	*	Bradley	Karin	F5059	34:38.0	09:53.7
43	*	Lipka	Pete	M6069	36:24.7	10:24.2
*Seasonís Best

Name		Div	Week	Points
Castagna	Kendra	F1113		1
Magri	Kelsey	F1416		1
Moore	Holly	F1719	2	3
Wright	Abby	F1719	3	3
Engelberger	Sydney	F1719		2
Rohlfs	Tiereny	F1719	1	1
Serafin	Caitlin	F2029	2	4
Lemme	Jackie	F2029		2
Kellar	Kate	F2029		2
Cartier	Danielle	F2029	1	1
Hall	Becca	F2029		1
Mauer	Kara	F3039	3	14
Candilori	Tracy	F3039	2	8
Benlien	Heather	F3039	1	5
Kushi	Carmel	F4049	4	9
Lemieux	Jackie	F4049	3	6
Willis	Jessica	F4049	1	5
Wright	Colleen	F4049	2	2
Volastro	Laura	F4049		1
Dottavio	Wendy	F5059	2	7
Bradley	Karin	F5059	1	4
Hughes	Katie	F5059	3	3
Schwartz	Laurie	F5059		1
Kushi	Oliver	M1113	1	1
Alberti	Jackson	M1416	1	7
Rabasco	Matt	M1416		7
Herrick	Ben	M1416		2
Davilla	Steve	M1416		2
Larson	Tommy	M1416		1
White	Shamus	M1416		1
Stedman	Roger	M1416		1
Rabasco	Mark	M1719	4	12
Stevens	Alexander	M1719	3	9
MacAlpine	JD	M1719	2	5
Carpenter	Kevin	M1719		4
Macalpine	Jon	M1719	1	1
Allard	Tim	M2029		6
Mauer	Brendon	M2029	1	5
Curelop	Nick	M2029	3	3
Mcmahon	Jim	M2029		3
Ducey	Brian	M2029	2	2
Shaffer	Brian	M3039	2	9
Breslin	Luke	M3039		8
Pike	Jeffrey	M3039	4	4
Nopper	Chris	M3039	1	3
Backer	Nathan	M3039	3	3
Keefe	Tom	M3039		3
Freadman	Blaine	M4049	7	30
Kellar	Ted	M4049	5	17
Gage	Paul	M4049		15
Lemme	Kent	M4049	8	13
Hall	Dave	M4049	4	12
Kittler	William	M4049	6	12
Moore	Jack	M4049		10
VanOrden	Tim	M4049		7
Saharczewski	Ed	M4049	1	6
Aitken	Dan	M4049	3	3
Hughes	Jerry	M4049	2	2
Herrick	Jim	M4049		2
Adorna	Chris	M4049		1
Bradley	Scott	M5059	5	18
Drake	Tim	M5059	6	15
Aldrich	John	M5059	3	10
Serafin	Stan	M5059	2	6
Barry	John	M5059		6
Carlson	Darrell	M5059	4	4
McKeever	Paul	M5059		4
Rabasco	Gregg	M5059	1	2
Lipka	Pete	M6069	1	3




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News