Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Sandlot All-Comers Track Meet #5

Amherst, MA, August 3, 2012

Sandlot All-Comers Track Meet #5

Licensed to Sugarloaf Mtn. Athletic Club
                                        HY-TEK's Meet Manager 8/4/2012 07:07 AM

                           Sandlot Track - 8/3/2012                            
                                    Meet #5                                  
                  Amherst Regional High School, Amherst, MA   
                
                                    Results                                    
 
 100 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Brown, Conlan            M17 Amherst, MA                       11.40  
  2 Palmer, Brandon          M25 Westfield, MA                     11.70  
  3 Lewicki, Trevor          M17 Ludlow, MA                        11.90  
  4 Comtois, Matthew         M28 Chicopee, MA                      13.60  
  5 Preite, Jim              M48 North Adams, MA                   14.00  
  6 Fois, Joe                M37 South Hadley, MA                  15.20  
  7 Filep, Krisztina         W32 Amherst, MA                       15.60  
  8 Brown, Kanya             W15 Amherst, MA                       16.50  
  9 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                       16.90  
 10 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                   17.30  
 11 Matchett, Kapil          M10 Northampton, MA                   18.00  
 12 Shepard, Juliana          W7 Amherst, MA                       19.40  
 13 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                        26.80  
 14 Beaver, Alyssa            W5 Agawam, MA                        27.10  
 15 Marlin, Alexander         M3 Amherst, MA                       30.20  
 16 Farr Goldin, Gabriella   W10 Amherst, MA                       31.60  
 
 200 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Palmer, Brandon          M25 Westfield, MA                     24.10  
  1 Abdul-Waded, Asif        M26 Springfield, MA                   24.10  
  3 Preite, Jim              M48 North Adams, MA                   28.70  
  4 Comtois, Matthew         M28 Chicopee, MA                      30.10  
  5 Fois, Joe                M37 South Hadley, MA                  30.40  
  6 Beaver, Spencer          M35 Agawam, MA                        31.80  
  7 Filep, Krisztina         W32 Amherst, MA                       32.70  
  8 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                        32.80  
  9 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                        35.90  
 10 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                   36.90  
 11 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                       37.90  
 12 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                        38.30  
 13 Shepard, Juliana          W7 Amherst, MA                       45.20  
 14 Beaver, Alyssa            W5 Agawam, MA                      1:04.60  
 
 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curelop, Nick            M24 Pittsfield, MA                  4:55.20  
  2 Nedeau, Ethan              M Unattached                      4:56.70  
  3 McMahon, James           M27 Hinsdale, MA                    5:02.40  
  4 Abdul-Waded, Asif        M26 Springfield, MA                 5:07.90  
  5 Fois, Joe                M37 South Hadley, MA                5:19.80  
  6 Heuck, Alejandro         M47 Amherst, MA                     5:23.50  
  7 Mertens, Elaina          W26 Agawam, MA                      5:25.00  
  8 Devoney, Mel             W17 Amherst, MA                     5:29.30  
  9 Preite, Jim              M48 North Adams, MA                 5:37.40  
 10 Cabanas, Marcy           W30 Greenfield, MA                  5:45.50  
 11 Gabor, Nathaniel         M14 Amherst, MA                     5:58.40  
 12 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                      5:59.40  
 13 Norton, Sean             M44 Northampton, MA                 6:24.70  
 14 Shepard, Isabela         W10 Amherst, MA                     6:38.30  
 15 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                      6:38.80  
 16 Comtois, Matthew         M28 Chicopee, MA                    6:42.80  
 17 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                 6:46.80  
 18 Beaver, Spencer          M35 Agawam, MA                      7:01.30  
 19 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      7:34.50  
 20 Nedeau, Brooke             W Amherst, MA                     9:20.00  
 21 Matchett, Kapil          M10 Northampton, MA                 9:21.30  
 
 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Best, Drew                 M Unattached                     15:57.50  
  2 Heuck, Alejandro         M47 Amherst, MA                    18:33.80  
  3 Curelop, Nick            M24 Pittsfield, MA                 18:38.60  
  4 Devoney, Mel             W17 Amherst, MA                    19:30.90  
  5 Fois, Joe                M37 South Hadley, MA               19:54.30  
  6 Norton, Sam              M13 Northampton, MA                20:15.30  
  7 Preite, Jim              M48 North Adams, MA                21:26.40  
  8 Mertens, Elaina          W26 Agawam, MA                     21:42.40  
  9 Parkman, Jeffrey         M64 North Adams, MA                23:05.10  
 
 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 J3+N                                                         4:46.50
     1) Parkman, Jeffrey 64             2) Preite, Jim 48                 
     3) Fois, Joe 37                    4) Curelop, Nick 24  
  1 Blastvillians                                                5:11.90     
     1) Palmer, Brandon 25              2) Shepard, Isabela 10              
     3) Shepard, Juliana 7              4) Gabor, Nathaniel 14            
  2 B.A.R.F                                                      5:25.40 
     1) Beaver, Kimberly 9              2) Beaver, Dennis 13             
     3) Beaver, Spencer 35              4) Beaver, Jason 11               
               
 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Palmer, Brandon          M25 Westfield, MA                  21-03.00  
  2 Lewicki, Trevor          M17 Ludlow, MA                     19-04.00  
  3 Abdul-Waded, Asif        M26 Springfield, MA                18-04.00  
  4 Brown, Conlan            M17 Amherst, MA                    18-01.00  
  5 Filep, Krisztina         W32 Amherst, MA                    12-02.00  
  6 Beaver, Jason            M11 Agawam, MA                     11-08.00  
  7 Beaver, Dennis           M13 Agawam, MA                      9-09.00  
  8 Beaver, Kimberly          W9 Agawam, MA                      8-07.00  
  9 Beaver, Alyssa            W5 Agawam, MA                      3-06.00  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News