Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2012 Checks for Change Triathlon

Chicopee, MA, August 26, 2012

Overall


                        CHECKS FOR CHANGE TRIATHLON
                          LOCATION: CHICOPEE, MA
                              DATE: 08/27/12
                                     
                           FAST TRACK TIMING LLC
                          WWW.FASTTRACKTIMING.COM
                          POWERED BY IPICO SPORTS
                   INQUIRES: fasttracktimingllc@me.com 
                                     
Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div          City            St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== = === ======== ============ =============== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   128 Paul McCloskey      M  27   1/6    M2529        Chicopee        MA    2    9:15   10    0:50    1   35:14    6    0:32    5   21:38 1:07:27 
    2    87 Bill Reeves         M  45   1/15   M4549        Durham          NH    1    8:55    1    0:24    4   37:32   12    0:34    7   22:17 1:09:40 
    3    52 William Wheeler     M  32   1/6    M3034        Belchertown     MA   12   11:16   21    1:07    3   37:27   32    0:45    6   22:14 1:12:47 
    4   106 Mukunda Feldman     M  33   2/6    M3034        Easthampton     MA   21   12:10    8    0:48    2   37:17   21    0:39    8   23:03 1:13:55 
    5    64 Doug Guertin        M  49   2/15   M4549        Monson          MA    5   10:38    4    0:41    5   38:40    3    0:20   12   25:15 1:15:32 
    6   113 Donald Pacher       M  40   1/13   M4044        East Hampton    MA   34   12:44   22    1:10    6   39:28   36    0:46   10   24:11 1:18:18 
    7   115 Eric Kirouac        M  16   1/2    M1619        Williamsburg    MA    7   10:49    3    0:34   20   42:36   11    0:34    9   23:51 1:18:22 
    8    42 Jim Sullivan        M  47   3/15   M4549        Southwick       MA   10   11:00   14    0:56   14   41:05   23    0:40   14   25:23 1:19:03 
    9    16 Seth Gottlieb       M  43   2/13   M4044        Florence        MA   13   11:26    5    0:44   17   41:33   19    0:39   13   25:15 1:19:34 
   10    91 Ian Lane            M  33   3/6    M3034        Agawam          MA    9   10:57   34    1:21    8   39:48   30    0:44   24   27:04 1:19:52 
   11    94 Elaina Mertens      F  26   1/3    F2529        Agawam          MA   17   11:46    6    0:45   19   42:33   15    0:34   11   24:53 1:20:29 
   12    43 Chris Sullivan      M  28   2/6    M2529        Agawam          MA   19   11:53    9    0:48   16   41:24    2    0:20   17   26:08 1:20:32 
   13   116 Peter Letendre      M  43   3/13   M4044        Ludlow          MA    3    9:27    7    0:45   29   43:51   25    0:41   21   26:31 1:21:12 
   14    74 Bob Goodrow         M  56   1/7    M5559        Springfield     MA   23   12:14   13    0:55   11   40:24   18    0:38   30   27:18 1:21:27 
   15    26 Dr Fran Feeney      M  52   1/8    M5054        Ludlow          MA   27   12:23   20    1:04    7   39:36   14    0:34   34   27:51 1:21:27 
   16    10 Elena Massa-Musiak  F  30   1/5    F3034        Easthampton     MA   <-----------------------NO CHIP------------------------------> 1:22:05 
   17   114 Tom Deluca          M  56   2/7    M5559        Agawam          MA   29   12:28   25    1:14    9   39:55    9    0:33   37   28:28 1:22:35 
   18   104 John Saulenas III   M  26   3/6    M2529        Agawam          MA   37   12:56   30    1:17   13   41:03   24    0:41   23   27:01 1:22:55 
   19    89 Jeff Tasse          M  53   2/8    M5054        Sturbridge      MA   22   12:14   15    0:56   12   40:51   51    0:55   38   28:29 1:23:24 
   20    63 Mary Guertin        F  46   1/5    F4549        Monson          MA   45   14:17   11    0:54   15   41:16   17    0:35   20   26:26 1:23:25 
   21    30 Thomas Bryan        M  42   4/13   M4044        Forestdale      RI   51   14:26   18    1:03   44   46:43   84    1:19    2   20:24 1:23:52 
   22    79 Geert Mol           M  40   5/13   M4044        West Suffield   CT   44   14:12   29    1:16   10   40:11   72    1:11   29   27:17 1:24:05 
   23    99 Kyle Bissell        M  35   1/8    M3539        New Salem       MA   14   11:31   48    1:34   34   44:28   37    0:48   18   26:19 1:24:37 
   24   118 Jeff Sajdak         M  41   6/13   M4044        Ludlow          MA   31   12:39   65    1:58   18   42:02   62    1:04   28   27:15 1:24:56 
   25    93 Frederick Marius    M  49   4/15   M4549        Winchester      MA   11   11:04   59    1:49   23   42:52   28    0:43   39   28:38 1:25:04 
   26    70 Joe Giannetti       M  45   5/15   M4549        East Longmeadow MA   24   12:16   26    1:14   21   42:38   61    1:03   36   28:16 1:25:25 
   27    95 Paul Mikuszewski    M  39   2/8    M3539        Feeding Hills   MA    4   10:18   17    1:02   51   47:56   27    0:42   16   26:03 1:25:59 
   28    98 Jean-Louis Degay    M  40   7/13   M4044        Upton           MA   33   12:43   43    1:33   31   43:57   39    0:49   27   27:15 1:26:13 
   29   110 Russ Lepage         M  36   3/8    M3539        Chicopee        MA   20   12:03   24    1:12   27   43:23   41    0:50   40   28:49 1:26:15 
   30   101 Walter Pacosa       M  55   3/7    M5559        West Springfiel MA   55   14:36   27    1:14   26   43:13   10    0:34   33   27:43 1:27:18 
   31   125 Joshua Potvin       M  38   4/8    M3539        West Brookfield MA   71   15:41   19    1:03   25   42:59   38    0:48   25   27:09 1:27:40 
   32    40 Bill Kerr           M  60   1/2    M6064        S. Hamilton     MA  100   19:56   76    2:11   30   43:54   52    0:59    3   20:47 1:27:45 
   33    27 Tristan McKenna     M  28   4/6    M2529        Ludlow          MA    8   10:53   67    2:01   54   48:25   94    1:31   15   25:57 1:28:46 
   34   124 Danier Kramer       M  48   6/15   M4549        Amhearst        MA   16   11:44   28    1:15   32   44:03   64    1:05   52   31:07 1:29:12 
   35    97 Christopher Kouniot M  49   7/15   M4549        Florence        MA   28   12:26   51    1:39   24   42:57   92    1:26   50   30:57 1:29:23 
   36   119 Garry Krinsky       M  57   4/7    M5559        Greenfield      MA   60   15:01   42    1:32   35   44:45   73    1:11   22   26:56 1:29:24 
   37   126 Richard Keating     M  54   3/8    M5054        B-Town          MA   79   16:45   35    1:23   22   42:41   53    0:59   32   27:41 1:29:27 
   38    39 William Frantz      M  21   1/2    M2024        Marion          MA   25   12:18   68    2:02   36   44:57   75    1:12   42   29:27 1:29:54 
   39    41 Grace Kerr          F  24   1/3    F2024        S. Hamilton     MA   53   14:29   31    1:17   48   46:55   55    1:00   19   26:21 1:30:01 
   40   117 Zhena Zhigalin      M  44   8/13   M4044        Springfield     MA   32   12:40   23    1:10   33   44:15   44    0:51   56   32:27 1:31:22 
   41   103 Tara Brandt         F  32   2/5    F3034        Chicopee        MA   38   13:18   39    1:30   53   48:17   56    1:01   31   27:29 1:31:34 
   42    57 Trish Amoroso       F  48   2/5    F4549        Suffield        CT   77   16:34  100    3:31   74   52:46   22    0:40    1   18:21 1:31:50 
   43    11 Robert Latour       M  49   8/15   M4549        Amherst         MA   47   14:19   66    1:59   37   45:04   48    0:52   46   30:08 1:32:21 
   44    92 Jeff Zahr           M  41   9/13   M4044        Fiskdale        MA   36   12:56   69    2:04   47   46:53   66    1:06   43   29:28 1:32:25 
   45    90 Kirstin Lane        F  30   3/5    F3034        Agawam          MA   35   12:52   12    0:54   38   45:06   71    1:10   57   32:37 1:32:37 
   46     5 Steven Roethke      M  40  10/13   M4044        Nantukcket      MA    6   10:43   70    2:05   43   46:40   67    1:06   58   32:40 1:33:11 
   47    65 Curtis Fazen        M  37   5/8    M3539        Newton          MA   30   12:34   62    1:56   61   49:34   77    1:14   35   27:58 1:33:14 
   48    53 David Rodriguez     M  38   6/8    M3539        Enfield         CT   49   14:25   36    1:27   39   45:10   45    0:51   54   32:14 1:34:04 
   49    67 Lisa Hill           F  53   1/4    F5054        East Syracuse   NY   41   13:59   47    1:33   52   48:07   35    0:46   44   29:42 1:34:06 
   50    47 Leroy Brace         M  50   4/8    M5054        Mechanicville   NY   52   14:28   52    1:44   41   46:34   91    1:26   47   30:21 1:34:31 
   51    18 Michael Bagge       M  27   5/6    M2529        East Longmeadow MA   43   14:05   49    1:36   65   50:59   68    1:06   26   27:12 1:34:56 
   52    59 Mark Butera         M  47   9/15   M4549        Westfield       MA   74   16:04   41    1:32   28   43:42   46    0:51   60   32:50 1:34:58 
   53    66 James Farrick       M  49  10/15   M4549        Northampton     MA   61   15:02   56    1:45   57   48:54   63    1:04   41   29:02 1:35:45 
   54   120 Robert Jones        M  38   7/8    M3539        Northhampton    MA   40   13:46   46    1:33   49   47:21   82    1:17   59   32:40 1:36:35 
   55    60 Corey Leduc         M  16   2/2    M1619        Vernon Rockvill CT   42   14:01   96    2:50   56   48:47    1    0:10   51   31:02 1:36:49 
   56   111 Chris Adams         M  56   5/7    M5559        Greenfield      MA   48   14:24    2    0:33   59   49:14  104    1:56   49   30:54 1:37:00 
   57    85 Bob Poulin          M  47  11/15   M4549        Monson          MA   81   17:12  103    3:58   77   53:33   97    1:38    4   20:52 1:37:11 
   58   105 Melissa Saulenas    F  26   2/3    F2529        Agawam          MA   86   18:12   38    1:30   40   46:11   74    1:12   48   30:31 1:37:34 
   59    17 Melissa Millan      F  52   2/4    F5054        Simsbury        CT   54   14:35   44    1:33   46   46:52   33    0:46   69   34:28 1:38:12 
   60     6 Jill Roethke        F  42   1/4    F4044        Nantukcket      MA   18   11:49   45    1:33   64   50:45   29    0:43   67   33:42 1:38:30 
   61    45 Stephen Murphy      M  48  12/15   M4549        Holyoke         MA   65   15:24   75    2:11   50   47:50   54    1:00   61   33:04 1:39:27 
   62    37 Thomas Blodgett     M  31   4/6    M3034        Springfield     MA   26   12:18   57    1:47   66   51:01   80    1:15   63   33:12 1:39:31 
   63   112 Britt Gearing       F  35   1/10   F3539        Agawam          MA    <-----------------------NO CHIP------------------------------>1:40:04 
   64   102 Otto Villa          M  53   5/8    M5054        Medfield        MA   76   16:26   63    1:57   42   46:40  100    1:46   65   33:24 1:40:11 
   65    24 Audrey Garrett      F  54   3/4    F5054        East Granby     CT   66   15:28   33    1:20   60   49:31   58    1:02   64   33:18 1:40:37 
   66    12 Kelly Kopac         F  22   2/3    F2024        Tappan          NY   15   11:33   50    1:37   81   54:04    8    0:33   70   34:32 1:42:17 
   67    71 Victoria Swana      F  37   2/10   F3539        Easthampton     MA   50   14:25   32    1:18   85   55:28   40    0:50   53   31:45 1:43:45 
   68    38 Collin Budz         M  21   2/2    M2024        Chicopee        MA   75   16:14   80    2:19   69   51:42   13    0:34   66   33:32 1:44:19 
   69    84 Mark Pennachio      M  47  13/15   M4549        Leominster      MA   78   16:43   85    2:38   55   48:39   95    1:32   75   35:25 1:44:55 
   70    73 Stephen Munz        M  42  11/13   M4044        Enfield         CT   87   18:24   90    2:43   62   49:46    4    0:29   68   34:17 1:45:37 
   71    48 Cheryl Lilley       F  47   3/5    F4549        West Springfiel MA   63   15:05   53    1:44   68   51:39   50    0:55   77   36:31 1:45:52 
   72    61 Paul Huckins        M  58   6/7    M5559        E. Longmeadow   MA   83   17:23   95    2:49   45   46:50  101    1:52   85   39:00 1:47:53 
   73    82 Cynthia Bolger      F  52   4/4    F5054        Wilbraham       MA   58   14:48   60    1:50   73   52:41   86    1:21   81   37:33 1:48:12 
   74   122 Tim Londo           M  46  14/15   M4549        Chicopee        MA   92   18:41   98    3:26   86   55:31   83    1:18   45   29:58 1:48:52 
   75    46 Sarah Wilson        F  24   3/3    F2024        Westborough     MA   57   14:40   64    1:58   84   55:16   20    0:39   76   36:23 1:48:53 
   76    34 Kami Girolimon      F  33   4/5    F3034        Windsor         CT   70   15:37   54    1:45   93   58:44   76    1:12   55   32:17 1:49:32 
   77   109 Catherine Coutu     F  57   1/3    F5559        Greenfield      MA   39   13:43   16    1:01   78   53:39   60    1:03   95   41:12 1:50:36 
   78     7 Cynthia Kozaczka    F  36   3/10   F3539        Ludlow          MA   91   18:40   81    2:22   76   53:29   69    1:08   73   35:03 1:50:40 
   79    68 Ed Daviau           M  53   6/8    M5054        Wilbraham       MA   84   17:45   86    2:39   58   48:59   87    1:22   91   40:02 1:50:45 
   80    55 Erica Van Lingen    F  37   4/10   F3539        Leicester       MA   72   15:50   77    2:12   72   52:35   59    1:03   88   39:12 1:50:50 
   81    96 Julia Wayner        F  36   5/10   F3539        Glastonbury     CT   62   15:04   55    1:45   75   52:55   49    0:53   93   41:08 1:51:43 
   82    31 Ken Diegel          M  55   7/7    M5559        Westfield       MA   69   15:36   89    2:42   63   50:44   98    1:40   94   41:09 1:51:49 
   83   108 Bill Hines          M  72   1/1    M7074        Storrs          CT   97   19:34   92    2:45   70   52:05   90    1:26   78   36:32 1:52:20 
   84    78 Celia Miller        F  44   2/4    F4044        Northampton     MA   98   19:42   58    1:49   83   54:42   89    1:23   72   34:58 1:52:32 
   85    22 Jay Medeiros        M  38   8/8    M3539        Dartmouth       MA   96   19:31  101    3:33   82   54:27   34    0:46   74   35:20 1:53:36 
   86     9 Lida Vanasse        F  30   5/5    F3034        Chicopee        MA   89   18:27   83    2:26   71   52:28   81    1:16   86   39:05 1:53:40 
   87    76 Lisa Totz           F  38   6/10   F3539        Westfield       MA   67   15:29   78    2:15   67   51:14   42    0:51   99   44:59 1:54:46 
   88    83 Margaret Adams      F  59   2/3    F5559        Ludlow          MA  101   20:57   61    1:56   80   54:02   70    1:09   80   37:31 1:55:33 
   89    33 George Moon Ii      M  30   5/6    M3034        Springfield     MA   94   19:04   88    2:40   94   59:16   16    0:35   71   34:33 1:56:07 
   90    28 Rebecca Tolomei     F  37   7/10   F3539        Northampton     MA   99   19:50   37    1:27   79   53:56   26    0:41   92   40:31 1:56:23 
   91    49 Shelly Warren       F  43   3/4    F4044        Longmeadow      MA   73   15:57   94    2:49   91   58:07   78    1:15   90   39:57 1:58:02 
   92    35 Kate Deroo          F  26   3/3    F2529        Milton          MA   68   15:34   79    2:17  102 1:06:38   65    1:06   62   33:09 1:58:41 
   93    50 Mary Muldoon        F  48   4/5    F4549        Windsor         CT  102   21:13   97    3:10   87   55:41   47    0:52   82   38:11 1:59:04 
   94    81 Gravel Jean Pierre  M  64   2/2    M6064        St. Etienne De  QC   95   19:09   71    2:06   97 1:01:55   93    1:29   83   38:26 2:03:03 
   95    51 Stephen Plant       M  54   7/8    M5054        Windsor         CT  103   21:20   40    1:32   90   57:30   57    1:01   96   41:54 2:03:16 
   96    36 Chris Woods         M  43  12/13   M4044        South Hadley    MA   64   15:15   84    2:37  101 1:06:12   31    0:45   87   39:11 2:03:58 
   97    29 Mark Jordan         M  49  15/15   M4549        Ludlow          MA   59   14:51   74    2:11   89   57:15   79    1:15  105   51:17 2:06:47 
   98   123 Kristine Valentini  F  41   4/4    F4044        West Springfiel MA   80   17:11   93    2:45  104 1:08:10   85    1:19   84   38:53 2:08:17 
   99    15 Danielle Gagne-Bedf F  37   8/10   F3539        East Longmeadow MA   82   17:22  106   10:36   95   59:44   88    1:23   89   39:41 2:08:44 
  100    88 Patrick Wingfield   M  32   6/6    M3034        Florence        MA   56   14:37   91    2:45   99 1:02:11   43    0:51  103   49:13 2:09:34 
  101    25 Mary Gillette       F  63   1/1    F6064        East Granby     CT   85   17:47   73    2:11   92   58:31  102    1:53  104   49:17 2:09:38 
  102    54 Bill Nichols        M  54   8/8    M5054        Hampden         MA   93   19:02  104    3:59   96 1:00:48  106    2:14   97   44:09 2:10:10 
  103     4 Joshua Ziemann      M  26   6/6    M2529        Brookline       MA  106   33:30   87    2:40   88   56:12    5    0:31   79   37:27 2:10:18 
  104     3 Karin Roethke-Kahn  F  37   9/10   F3539        Milton          MA   46   14:18   99    3:27  103 1:06:52  103    1:54   98   44:23 2:10:52 
  105    21 Desmond Maisonet    M  42  13/13   M4044        West Springfiel MA   90   18:30  102    3:40   98 1:01:57  105    2:04  102   48:53 2:15:01 
  106    13 Ronda Lezberg       F  46   5/5    F4549        Easthampton     MA   88   18:26   82    2:24  105 1:08:40    7    0:32  100   45:53 2:15:54 
  107    80 Regina Bensch-Coe   F  57   3/3    F5559        Springfield     MA  104   23:34   72    2:07  100 1:04:44   96    1:37  106   51:23 2:23:23 
  108    77 Stephanie Reid      F  39  10/10   F3539        Eastlongmeadow  MA  105   23:59  105    4:00  106 1:16:48   99    1:46  101   47:33 2:34:04  
=======================================================================================================================================================
DQ - 1 RUN LOOP
=======================================================================================================================================================
    X   127 Tonya Spagnuolo     F  41   1/2    F4044        Grafton         MA    2   11:11    1    0:54    2   41:57    1    0:43    1   15:34 1:10:17 
    X   107 Nicole Pollard      F  24   1/1    F2024        Westfield       MA    5   19:02    2    1:06    3   46:16    3    1:11    2   17:26 1:25:00 
    X    75 Pamela Lucas        F  43   2/2    F4044        Upton           MA    3   16:06    4    1:37    5   50:56    2    0:56    3   18:46 1:28:18 
    X   100 Jason Dina          M  38   1/1    M3539        East Windsor    CT    4   18:28    5    2:30    4   47:11    4    1:41    4   18:50 1:28:38
=======================================================================================================================================================
DNF
======================================================================================================================================================= 
    X   129 David Lyons         M  45   1/1    M4549        Shrewsbury      MA    1   10:56    3    1:22    1   40:23  
=================================================================================================================================================================
TEAM RESULTS
=================================================================================================================================================================
Place No.   Members                                                      City            Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== ============================================================ =============== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   121 Adam Long, Bill Lodi, Ryan Zygarowski                        Wilbraham          3   11:52    2    0:25    2   40:44    3    0:19    3   26:26 1:19:44 
    2    62 Jason Collins, Jennifer Jason, Brian Schindler               Greenfield         <-----------------------NO CHIP-----------------------------> 1:21:33 
    3    58 Lori Overlook, Casey Mendrala, Mark Kuenzel                  Springfield        2   11:12    1    0:21    3   44:33    1    0:16    4   27:45 1:24:05 
    4    56 Theodore Schultz, Paul Leckey, Duncan Daviau                 Wilbraham          1    7:26    -    ----    -   -----    2    0:18    1   25:40 1:24:13 
    5    44 Jill Herrick, George Herrick                                 Belchertown        4   12:03    5    1:00    1   39:37    4    0:20    6   32:44 1:25:42 
    6    86 Daniel Sheehan, Sean Illig, Joeseph Rich                     Hampden            6   15:49    3    0:29    4   51:19    6    0:25    2   26:24 1:34:23 
    7    72 Brooke Hill, Brooke Hill                                     East Syracuse      5   13:58    6    1:38    6   59:55    5    0:25    5   29:05 1:44:59 
    8     2 Deborah Ennis, Andrea Leroux, Jessica Gatulis                Barre              7   16:49    4    0:29    5   54:28    7    0:33    7   37:31 1:49:49
 
=================================================================================================================================================================
AWARDS
=================================================================================================================================================================

                        CHECKS FOR CHANGE TRIATHLON
                          LOCATION: CHICOPEE, MA
                              DATE: 08/27/12
                                     
                           FAST TRACK TIMING LLC
                          WWW.FASTTRACKTIMING.COM
                          POWERED BY IPICO SPORTS
                   INQUIRES: fasttracktimingllc@me.com 
                                     
                   ********** AWARDS LIST **************
                                     
                                     
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                     
Place No.   Name                Chip# Age Div          City            St Wave Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ =============== == ==== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    94 Elaina Mertens         94  26 F2529        Agawam          MA 3       2   11:46    1    0:45    2   42:33    3    0:34    2   24:53 1:20:29 
                                     
                                     
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                     
Place No.   Name                Chip# Age Div          City            St Wave Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ =============== == ==== ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   128 Paul McCloskey        128  27 M2529        Chicopee        MA 1       2    9:15    9    0:50    1   35:14    6    0:32    4   21:38 1:07:27 
                                     
                                     
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    41 Grace Kerr             41  24 F2024        S. Hamilton        MA    2   14:29    1    1:17    1   46:55    3    1:00    1   26:21 1:30:01 
    2    12 Kelly Kopac            12  22 F2024        Tappan             NY    1   11:33    2    1:37    2   54:04    1    0:33    2   34:32 1:42:17 
    3    46 Sarah Wilson           46  24 F2024        Westborough        MA    3   14:40    3    1:58    3   55:16    2    0:39    3   36:23 1:48:53 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   105 Melissa Saulenas      105  26 F2529        Agawam             MA    2   18:12    1    1:30    1   46:11    2    1:12    1   30:31 1:37:34 
    2    35 Kate Deroo             35  26 F2529        Milton             MA    1   15:34    2    2:17    2 1:06:38    1    1:06    2   33:09 1:58:41 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    10 Elena Massa-Musiak     10  30 F3034        Easthampton        MA                                                                  1:22:05 
    2   103 Tara Brandt           103  32 F3034        Chicopee           MA    2   13:18    2    1:30    2   48:17    1    1:01    1   27:29 1:31:34 
    3    90 Kirstin Lane           90  30 F3034        Agawam             MA    1   12:52    1    0:54    1   45:06    2    1:10    3   32:37 1:32:37 
    4    34 Kami Girolimon         34  33 F3034        Windsor            CT    3   15:37    3    1:45    4   58:44    3    1:12    2   32:17 1:49:32 
    5     9 Lida Vanasse            9  30 F3034        Chicopee           MA    4   18:27    4    2:26    3   52:28    4    1:16    4   39:05 1:53:40 

                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   112 Britt Gearing         112  35 F3539        Agawam             MA                                                                  1:40:04 
    2    71 Victoria Swana         71  37 F3539        Easthampton        MA    2   14:25    1    1:18    6   55:28    2    0:50    1   31:45 1:43:45 
    3     7 Cynthia Kozaczka        7  36 F3539        Ludlow             MA    7   18:40    6    2:22    4   53:29    6    1:08    2   35:03 1:50:40 
    4    55 Erica Van Lingen       55  37 F3539        Leicester          MA    5   15:50    4    2:12    2   52:35    5    1:03    3   39:12 1:50:50 
    5    96 Julia Wayner           96  36 F3539        Glastonbury        CT    3   15:04    3    1:45    3   52:55    4    0:53    6   41:08 1:51:43 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     6 Jill Roethke            6  42 F4044        Nantukcket         MA    1   11:49    1    1:33    1   50:45    1    0:43    1   33:42 1:38:30 
    2    78 Celia Miller           78  44 F4044        Northampton        MA    4   19:42    2    1:49    2   54:42    4    1:23    2   34:58 1:52:32 
    3    49 Shelly Warren          49  43 F4044        Longmeadow         MA    2   15:57    4    2:49    3   58:07    2    1:15    4   39:57 1:58:02 
    4   123 Kristine Valentini    123  41 F4044        West Springfield   MA    3   17:11    3    2:45    4 1:08:10    3    1:19    3   38:53 2:08:17 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    63 Mary Guertin           63  46 F4549        Monson             MA    1   14:17    1    0:54    1   41:16    2    0:35    2   26:26 1:23:25 
    2    57 Trish Amoroso          57  48 F4549        Suffield           CT    3   16:34    5    3:31    3   52:46    3    0:40    1   18:21 1:31:50 
    3    48 Cheryl Lilley          48  47 F4549        West Springfield   MA    2   15:05    2    1:44    2   51:39    5    0:55    3   36:31 1:45:52 
    4    50 Mary Muldoon           50  48 F4549        Windsor            CT    5   21:13    4    3:10    4   55:41    4    0:52    4   38:11 1:59:04 
    5    13 Ronda Lezberg          13  46 F4549        Easthampton        MA    4   18:26    3    2:24    5 1:08:40    1    0:32    5   45:53 2:15:54 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    67 Lisa Hill              67  53 F5054        East Syracuse      NY    1   13:59    3    1:33    2   48:07    2    0:46    1   29:42 1:34:06 
    2    17 Melissa Millan         17  52 F5054        Simsbury           CT    2   14:35    2    1:33    1   46:52    1    0:46    3   34:28 1:38:12 
    3    24 Audrey Garrett         24  54 F5054        East Granby        CT    4   15:28    1    1:20    3   49:31    3    1:02    2   33:18 1:40:37 
    4    82 Cynthia Bolger         82  52 F5054        Wilbraham          MA    3   14:48    4    1:50    4   52:41    4    1:21    4   37:33 1:48:12 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   109 Catherine Coutu       109  57 F5559        Greenfield         MA    1   13:43    1    1:01    1   53:39    1    1:03    2   41:12 1:50:36 
    2    83 Margaret Adams         83  59 F5559        Ludlow             MA    2   20:57    2    1:56    2   54:02    2    1:09    1   37:31 1:55:33 
    3    80 Regina Bensch-Coe      80  57 F5559        Springfield        MA    3   23:34    3    2:07    3 1:04:44    3    1:37    3   51:23 2:23:23 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    25 Mary Gillette          25  63 F6064        East Granby        CT    1   17:47    1    2:11    1   58:31    1    1:53    1   49:17 2:09:38 
                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                     
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS 
                                   
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                        FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                          MALE AGE GROUP:  1 - 19
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   115 Eric Kirouac          115  16 M1619        Williamsburg       MA    1   10:49    1    0:34    1   42:36    2    0:34    1   23:51 1:18:22 
    2    60 Corey Leduc            60  16 M1619        Vernon Rockville   CT    2   14:01    2    2:50    2   48:47    1    0:10    2   31:02 1:36:49 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    39 William Frantz         39  21 M2024        Marion             MA    1   12:18    1    2:02    1   44:57    2    1:12    1   29:27 1:29:54 
    2    38 Collin Budz            38  21 M2024        Chicopee           MA    2   16:14    2    2:19    2   51:42    1    0:34    2   33:32 1:44:19 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    43 Chris Sullivan         43  28 M2529        Agawam             MA    2   11:53    1    0:48    2   41:24    1    0:20    2   26:08 1:20:32 
    2   104 John Saulenas III     104  26 M2529        Agawam             MA    3   12:56    2    1:17    1   41:03    3    0:41    3   27:01 1:22:55 
    3    27 Tristan McKenna        27  28 M2529        Ludlow             MA    1   10:53    4    2:01    3   48:25    5    1:31    1   25:57 1:28:46 
    4    18 Michael Bagge          18  27 M2529        East Longmeadow    MA    4   14:05    3    1:36    4   50:59    4    1:06    4   27:12 1:34:56 
    5     4 Joshua Ziemann          4  26 M2529        Brookline          MA    5   33:30    5    2:40    5   56:12    2    0:31    5   37:27 2:10:18 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    52 William Wheeler        52  32 M3034        Belchertown        MA    2   11:16    2    1:07    2   37:27    4    0:45    1   22:14 1:12:47 
    2   106 Mukunda Feldman       106  33 M3034        Easthampton        MA    3   12:10    1    0:48    1   37:17    2    0:39    2   23:03 1:13:55 
    3    91 Ian Lane               91  33 M3034        Agawam             MA    1   10:57    3    1:21    3   39:48    3    0:44    3   27:04 1:19:52 
    4    37 Thomas Blodgett        37  31 M3034        Springfield        MA    4   12:18    4    1:47    4   51:01    6    1:15    4   33:12 1:39:31 
    5    33 George Moon Ii         33  30 M3034        Springfield        MA    6   19:04    5    2:40    5   59:16    1    0:35    5   34:33 1:56:07 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    99 Kyle Bissell           99  35 M3539        New Salem          MA    2   11:31    6    1:34    3   44:28    3    0:48    2   26:19 1:24:37 
    2    95 Paul Mikuszewski       95  39 M3539        Feeding Hills      MA    1   10:18    1    1:02    6   47:56    1    0:42    1   26:03 1:25:59 
    3   110 Russ Lepage           110  36 M3539        Chicopee           MA    3   12:03    3    1:12    2   43:23    5    0:50    5   28:49 1:26:15 
    4   125 Joshua Potvin         125  38 M3539        West Brookfield    MA    7   15:41    2    1:03    1   42:59    4    0:48    3   27:09 1:27:40 
    5    65 Curtis Fazen           65  37 M3539        Newton             MA    4   12:34    7    1:56    7   49:34    7    1:14    4   27:58 1:33:14 

                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   113 Donald Pacher         113  40 M4044        East Hampton       MA    7   12:44    4    1:10    1   39:28    5    0:46    2   24:11 1:18:18 
    2    16 Seth Gottlieb          16  43 M4044        Florence           MA    3   11:26    1    0:44    3   41:33    2    0:39    3   25:15 1:19:34 
    3   116 Peter Letendre        116  43 M4044        Ludlow             MA    1    9:27    2    0:45    5   43:51    3    0:41    4   26:31 1:21:12 
    4    30 Thomas Bryan           30  42 M4044        Forestdale         RI   10   14:26    3    1:03    9   46:43   12    1:19    1   20:24 1:23:52 
    5    79 Geert Mol              79  40 M4044        West Suffield      CT    9   14:12    6    1:16    2   40:11   11    1:11    7   27:17 1:24:05 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    87 Bill Reeves            87  45 M4549        Durham             NH    1    8:55    1    0:24    1   37:32    2    0:34    2   22:17 1:09:40 
    2    64 Doug Guertin           64  49 M4549        Monson             MA    2   10:38    2    0:41    2   38:40    1    0:20    3   25:15 1:15:32 
    3    42 Jim Sullivan           42  47 M4549        Southwick          MA    3   11:00    3    0:56    3   41:05    3    0:40    4   25:23 1:19:03 
    4    93 Frederick Marius       93  49 M4549        Winchester         MA    4   11:04    9    1:49    5   42:52    4    0:43    6   28:38 1:25:04 
    5    70 Joe Giannetti          70  45 M4549        East Longmeadow    MA    6   12:16    4    1:14    4   42:38    8    1:03    5   28:16 1:25:25 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    26 Dr Fran Feeney         26  52 M5054        Ludlow             MA    2   12:23    2    1:04    1   39:36    1    0:34    2   27:51 1:21:27 
    2    89 Jeff Tasse             89  53 M5054        Sturbridge         MA    1   12:14    1    0:56    2   40:51    2    0:55    3   28:29 1:23:24 
    3   126 Richard Keating       126  54 M5054        B-Town             MA    5   16:45    3    1:23    3   42:41    3    0:59    1   27:41 1:29:27 
    4    47 Leroy Brace            47  50 M5054        Mechanicville      NY    3   14:28    5    1:44    4   46:34    6    1:26    4   30:21 1:34:31 
    5   102 Otto Villa            102  53 M5054        Medfield           MA    4   16:26    6    1:57    5   46:40    7    1:46    5   33:24 1:40:11 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    74 Bob Goodrow            74  56 M5559        Springfield        MA    1   12:14    2    0:55    2   40:24    3    0:38    2   27:18 1:21:27 
    2   114 Tom Deluca            114  56 M5559        Agawam             MA    2   12:28    3    1:14    1   39:55    1    0:33    4   28:28 1:22:35 
    3   101 Walter Pacosa         101  55 M5559        West Springfield   MA    4   14:36    4    1:14    3   43:13    2    0:34    3   27:43 1:27:18 
    4   119 Garry Krinsky         119  57 M5559        Greenfield         MA    5   15:01    5    1:32    4   44:45    4    1:11    1   26:56 1:29:24 
    5   111 Chris Adams           111  56 M5559        Greenfield         MA    3   14:24    1    0:33    6   49:14    7    1:56    5   30:54 1:37:00 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    40 Bill Kerr              40  60 M6064        S. Hamilton        MA    2   19:56    2    2:11    1   43:54    1    0:59    1   20:47 1:27:45 
    2    81 Gravel Jean Pierre     81  64 M6064        St. Etienne De Bol QC    1   19:09    1    2:06    2 1:01:55    2    1:29    2   38:26 2:03:03 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      
                                     
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   108 Bill Hines            108  72 M7074        Storrs             CT    1   19:34    1    2:45    1   52:05    1    1:26    1   36:32 1:52:20 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS 
                                     
                                     
                         MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place No.   Name                Chip# Age Div          City               St Rank Swim    Rank Tran1   Rank Bike    Rank Tran2   Rank Run     Finish  
===== ===== =================== ===== === ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
NO FINISHERS                                      





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News