Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

District E Girls & Boys Invitational Relay Meets

Northboro, MA, April 28, 2012

[Division I Girls Results & Team Scores | Division I Boys Results & Team Scores | Division II Boys Results & Team Scores ]

Division II Girls Results & Team Scores

Licensed to First Time Out - Contractor License
 
Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/28/2012 07:01 PM
                     District E Track & Field - 4/28/2012                      
                              Girl's Relay  Meet                               
                     Algonquin Reg. HS - Northborough, MA                      
                                    Results                                    
 
Event 15  Girls High Jump Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Sutton, Girls                Sutton                   4.29m   14-00.75 
  2 Bromfield, Girls             Bromfield                4.13m   13-06.50 
  3 Uxbridge, Girls              Uxbridge                 4.12m   13-06.25 
  4 Ayer, Girls                  Ayer                     4.02m   13-02.25 
  5 Nipmuc, Girls                Nipmuc                   3.97m   13-00.25 
  5 Millbury, Girls              Millbury                 3.97m   13-00.25 
  7 Maynard, Girls               Maynard                  3.92m   12-10.25 
  8 Lunenburg, Girls             Lunenburg                3.91m   12-10.00 
  9 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M             3.87m   12-08.25 
 10 Oakmont, Girls               Oakmont                  3.81m   12-06.00 
 11 Gardner, Girls               Gardner                  3.61m   11-10.00 
 12 N. Dame, Girls               N. Dame                  3.51m   11-06.25 
 
Event 41  Girls High Jump Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Smyine, Jess                 Sutton                   1.43m    4-08.25 
  1 Reinold, Olivia              Sutton                   1.43m    4-08.25 
  1 Krevoskro, Ariele            Sutton                   1.43m    4-08.25 
 
Event 16  Girls Pole Vault Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Whitinsville, Girls          Whitinsville             6.95m   22-09.50 
  1 Lunenburg, Girls             Lunenburg                6.95m   22-09.50 
  3 Oakmont, Girls               Oakmont                  6.40m   21-00.00 
  4 Bromfield, Girls             Bromfield                5.65m   18-06.50 
 
Event 42  Girls Pole Vault Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cronin, Jacki                Whitinsville             2.74m    8-11.75 
  2 McCauliff, Mikayla           Lunenburg                2.37m    7-09.25 
  3 Giancola, Heidi              Lunenburg                2.29m    7-06.00 
  3 Vasquez, Marissa             Lunenburg                2.29m    7-06.00 
  5 Petorelli, Liz               Whitinsville             2.13m    6-11.75 
  6 Cawell, Tori                 Whitinsville             2.08m    6-09.75 
 
Event 17  Girls Shot Put Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Narragansett, Girls          Narragansett            26.56m   87-01.75 
  2 Lunenburg, Girls             Lunenburg               24.18m   79-04.00 
  3 Whitinsville, Girls          Whitinsville            23.58m   77-04.50 
  4 Douglas, Girls               Douglas                 23.57m   77-04.00 
  5 Maynard, Girls               Maynard                 23.17m   76-00.25 
  6 Millbury, Girls              Millbury                22.96m   75-04.00 
  7 Oakmont, Girls               Oakmont                 22.44m   73-07.50 
  8 Gardner, Girls               Gardner                 21.80m   71-06.25 
  9 Sutton, Girls                Sutton                  21.03m   69-00.00 
 10 Auburn, Girls                Auburn                  20.90m   68-07.00 
 11 Bromfield, Girls             Bromfield               20.16m   66-01.75 
 12 Uxbridge, Girls              Uxbridge                19.93m   65-04.75 
 13 Hopedale, Girls              Hopedale                19.33m   63-05.00 
 14 Ayer, Girls                  Ayer                    18.91m   62-00.50 
 15 N. Dame, Girls               N. Dame                 18.68m   61-03.50 
 16 David Prouty, Girls          David Prouty            17.75m   58-03.00 
 17 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            17.61m   57-09.50 
 18 Leicester, Girls             Leicester               17.33m   56-10.25 
 19 Littleton, Girls             Littleton               12.20m   40-00.50 
 
Event 43  Girls Shot Put Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Farrell, Gaelin              Narragansett            10.42m   34-02.25 
  2 Smith, Erin                  Narragansett             8.24m   27-00.50 
  3 Miller, Kelsie               Narragansett             7.90m   25-11.00 
 
Event 18  Girls Discus Throw Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Narragansett, Girls          Narragansett            72.02m     236-03 
  2 Oakmont, Girls               Oakmont                 65.31m     214-03 
  3 Maynard, Girls               Maynard                 63.62m     208-09 
  4 Gardner, Girls               Gardner                 61.92m     203-02 
  5 Uxbridge, Girls              Uxbridge                61.37m     201-04 
  6 Leicester, Girls             Leicester               58.08m     190-07 
  7 Sutton, Girls                Sutton                  54.15m     177-08 
  8 Douglas, Girls               Douglas                 52.05m     170-09 
  9 N. Dame, Girls               N. Dame                 51.82m     170-00 
 10 Auburn, Girls                Auburn                  48.94m     160-07 
 11 Bromfield, Girls             Bromfield               46.89m     153-10 
 12 Littleton, Girls             Littleton               45.02m     147-08 
 13 Lunenburg, Girls             Lunenburg               44.41m     145-08 
 14 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            43.19m     141-08 
 15 David Prouty, Girls          David Prouty            43.08m     141-04 
 16 Acadenmy Math & S, Girls     Academy Math & S        43.06m     141-03 
 
Event 44  Girls Discus Throw Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Farrell, Gaelin              Narragansett            26.27m      86-02 
  2 Jacobson, Kalie              Narragansett            24.59m      80-08 
  3 Burdett, Emily               Narragansett            21.16m      69-05 
 
Event 19  Girls Javelin Throw Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Uxbridge, Girls              Uxbridge                74.55m     244-07 
  2 Sutton, Girls                Sutton                  73.45m     241-00 
  3 Lunenburg, Girls             Lunenburg               71.27m     233-10 
  4 Narragansett, Girls          Narragansett            69.61m     228-04 
  5 Whitinsville, Girls          Whitinsville            68.88m     226-00 
  6 Oakmont, Girls               Oakmont                 67.38m     221-01 
  7 Douglas, Girls               Douglas                 64.59m     211-11 
  8 Maynard, Girls               Maynard                 60.48m     198-05 
  9 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            53.84m     176-08 
 10 N. Dame, Girls               N. Dame                 52.95m     173-09 
 11 Hopedale, Girls              Hopedale                49.61m     162-09 
 12 David Prouty, Girls          David Prouty            37.57m     123-03 
 13 Acadenmy Math & S, Girls     Academy Math & S        35.37m     116-00 
 14 Littleton, Girls             Littleton               35.24m     115-07 
 
Event 45  Girls Javelin Throw Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Koehne, Jessica              Uxbridge                27.89m      91-06 
  2 Venditti, Nicole             Uxbridge                23.60m      77-05 
  3 Cogliandro, Jen              Uxbridge                23.06m      75-08 
 
Event 20  Girls Long Jump Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Millbury, Girls              Millbury                13.38m   43-10.75 
  2 N. Dame, Girls               N. Dame                 13.37m   43-10.50 
  3 Uxbridge, Girls              Uxbridge                13.09m   42-11.50 
  4 Lunenburg, Girls             Lunenburg               12.95m   42-06.00 
  5 Sutton, Girls                Sutton                  12.90m   42-04.00 
  6 Ayer, Girls                  Ayer                    11.95m   39-02.50 
  7 Bromfield, Girls             Bromfield               11.93m   39-01.75 
  8 Narragansett, Girls          Narragansett            11.50m   37-08.75 
  9 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            11.49m   37-08.50 
 10 Gardner, Girls               Gardner                 11.38m   37-04.00 
 11 Murdock, Girls               Murdock                 11.28m   37-00.25 
 12 Maynard, Girls               Maynard                 11.13m   36-06.25 
 13 Auburn, Girls                Auburn                  10.99m   36-00.75 
 14 Nipmuc, Girls                Nipmuc                  10.77m   35-04.00 
 15 Oakmont, Girls               Oakmont                 10.60m   34-09.50 
 16 Littleton, Girls             Littleton               10.07m   33-00.50 
 17 Tyngsborough, Girls          Thygsborough            10.00m   32-09.75 
 18 Leicester, Girls             Leicester                7.29m   23-11.00 
 
Event 46  Girls Long Jump Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Schmidt, Audrey              Millbury                 4.82m   15-09.75 
  2 Favreau, Sam                 Millbury                 4.09m   13-05.00 
  3 Nadeau, Brooke               Millbury                 3.91m   12-10.00 
 
Event 21  Girls Triple Jump Relay Division II
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 N. Dame, Girls               N. Dame                 28.62m   93-10.75 
  2 Sutton, Girls                Sutton                  27.94m   91-08.00 
  3 Millbury, Girls              Millbury                27.47m   90-01.50 
  4 Auburn, Girls                Auburn                  26.93m   88-04.25 
  5 Lunenburg, Girls             Lunenburg               26.68m   87-06.50 
  6 Ayer, Girls                  Ayer                    26.12m   85-08.50 
  7 Littleton, Girls             Littleton               25.75m   84-05.75 
  8 Maynard, Girls               Maynard                 25.62m   84-00.75 
  9 Narragansett, Girls          Narragansett            25.49m   83-07.50 
 10 Gardner, Girls               Gardner                 25.04m   82-02.00 
 11 Uxbridge, Girls              Uxbridge                22.80m   74-09.75 
 12 Blackstone-Millville, Gi     Blackstone-M            21.95m   72-00.25 
 13 Whitinsville, Girls          Whitinsville            17.47m   57-03.75 
 
Event 47  Girls Triple Jump Relay D2 First Place Names
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Clark, Jane                  N. Dame                 10.26m   33-08.00 
  2 Knox, Katie                  N. Dame                  9.20m   30-02.25 
  3 Perreault, Liza              N. Dame                  9.16m   30-00.75 
 
Event 22  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Division II
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Lunenburg                                            1:13.7   2 
  2 Millbury                                             1:14.4   2 
  3 Sutton                                               1:15.4   1 
  4 Douglas Jr./Sr.                                      1:16.1   3 
  5 Auburn                                               1:17.8   4 
  6 Whitinsville Christian                               1:18.0   2 
  7 Murdock Jr./Sr.                                      1:21.2   3 
  8 Littleton                                            1:24.2   5 
  9 Blackstone-Millville                                 1:24.3   4 
 10 Notre Dame Academy                                   1:24.8   1 
 11 Oakmont Reg.                                         1:25.7   3 
 -- Maynard                                                  DQ   5  Jewelry
 -- Ayer                                                     DQ   1  unsportsmanship
 
Event 48  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                            1:13.7  
     1) Holman, Sophia                  2) Lizek, Shaunna                 
     3) Berry, Sarah                    4) Ulf, Brogan                    
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay Division II
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Lunenburg                                            4:17.3   1 
  2 Notre Dame Academy                                   4:22.4   1 
  3 Sutton                                               4:23.4   1 
  4 Bromfield School                                     4:27.6   2 
  5 Littleton                                            4:33.8   1 
  6 Narragansett Reg.                                    4:43.6   2 
  7 Murdock Jr./Sr.                                      4:47.5   3 
  8 Maynard                                              4:48.0   2 
  9 Auburn                                               4:50.4   1 
 10 Oakmont Reg.                                         4:54.1   2 
 11 Uxbridge                                             4:58.6   3 
 12 Hopedale Jr./Sr.                                     4:58.8   1 
 13 Tyngsborough                                         5:11.8   2 
 14 Blackstone-Millville                                 5:13.2   3 
 15 Academy Math & Science                               5:44.4   3 
 
Event 50  Girls 4x400 Meter Relay Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                            4:17.3  
     1) Sanford, Sydney                 2) Mansfield, Whitney             
     3) Corcoran, Kayla                 4) Klauer, Jesse                  
 
Event 24  Girls 4x100 Meter Relay Division II
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Uxbridge                                               53.1   1 
  2 Lunenburg                                              53.6   1 
  3 Bromfield School                                       53.7   1 
  4 Sutton                                                 54.0   1 
  5 Millbury                                               54.2   1 
  6 Blackstone-Millville                                   54.9   2 
  7 Littleton                                              55.0   1 
  8 Oakmont Reg.                                           55.1   2 
  9 Ayer                                                   55.2   2 
 10 Whitinsville Christian                                 55.4   3 
 11 Notre Dame Academy                                     56.3   2 
 12 Narragansett Reg.                                      57.7   3 
 13 Gardner                                                58.9   3 
 14 Nipmuc Reg.                                            59.7   2 
 15 Maynard                                              1:02.4   3 
 16 Auburn                                               1:02.5   3 
 17 David Prouty                                         1:04.3   3 
 
Event 52  Girls 4x100 Meter Relay Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Uxbridge                                               53.1  
     1) Lopes, Debora                   2) Fitzgerald, Jessica            
     3) Jones, Kerri                    4) Cahill, Emily                  
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay Division II
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Narragansett Reg.                                    9:51.0  
  2 Lunenburg                                           10:07.7  
  3 Tyngsborough                                        10:27.0  
  4 Sutton                                              10:29.1  
  5 Douglas Jr./Sr.                                     10:34.5  
  6 Gardner                                             10:48.7  
  7 Millbury                                            10:53.6  
  8 Notre Dame Academy                                  11:07.0  
  9 Bromfield School                                    11:14.1  
 10 Littleton                                           11:31.5  
 11 Ayer                                                11:38.0  
 12 Oakmont Reg.                                        12:35.0  
 13 Maynard                                             12:46.8  
 
Event 55  Girls 4x800 Meter Relay Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Narragansett Reg.                                    9:51.0  
     1) Chartier, Kylie                 2) Capps, Anna                    
     3) Capps, Renee                    4) Webb, Krista                   
 
Event 26  Girls 4x200 Meter Relay Division II
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Uxbridge                                             1:51.2   1 
  2 Millbury                                             1:54.8   1 
  3 Lunenburg                                            1:55.4   1 
  4 Bromfield School                                     1:57.1   1 
  5 Notre Dame Academy                                   1:57.2   1 
  6 Auburn                                               1:57.8   2 
  7 Sutton                                               1:58.7   1 
  8 Whitinsville Christian                               2:04.4   3 
  9 Maynard                                              2:05.0   3 
 10 Blackstone-Millville                                 2:06.2   3 
 11 Ayer                                                 2:06.4   3 
 12 Oakmont Reg.                                         2:07.0   2 
 13 Narragansett Reg.                                    2:07.9   2 
 14 Gardner                                              2:09.6   2 
 15 Murdock Jr./Sr.                                      2:10.7   2 
 16 Littleton                                            2:11.3   2 
 17 Tyngsborough                                         2:11.4   3 
 18 David Prouty                                         2:16.2   3 
 
Event 56  Girls 4x200 Meter Relay Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Uxbridge                                             1:51.2  
     1) Lopes, Debora                   2) Fitzgerald, Jessica            
     3) Jones, Kerri                    4) Cahill, Emily                  
 
Event 27  Girls Distance Medley 8-4-12-1600 Division II
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                           12:59.9  
  2 Sutton                                              13:15.4  
  3 Notre Dame Academy                                  13:16.2  
  4 Tyngsborough                                        13:17.0  
  5 Narragansett Reg.                                   13:26.1  
  6 Gardner                                             13:49.6  
  7 Hopedale Jr./Sr.                                    13:55.1  
  8 Ayer                                                14:32.2  
  9 Bromfield School                                    14:36.1  
 10 Littleton                                           15:01.0  
 11 Leicester                                           15:08.2  
 12 Maynard                                             15:14.6  
 13 Auburn                                              15:53.9  
 14 Blackstone-Millville                                16:05.9  
 15 David Prouty                                        16:36.5  
 16 Academy Math & Science                              17:47.2  
 -- Murdock Jr./Sr.                                          DQ   Jewelry
 
Event 58  Girls Distance Medley Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                           12:59.9  
     1) Hyde, Ashley                    2) Corcoran, Kayla                
     3) Hansel, Brook                   4) Markham, Jenn                  
 
Event 28  Girls 800 Sprint Medley 2-1-1-400 Division II
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Whitinsville Christian                               1:56.2   1 
  2 Lunenburg                                            1:56.6   1 
  3 Bromfield School                                     1:58.3   2 
  4 Sutton                                               1:59.4   1 
  5 Douglas Jr./Sr.                                      2:01.1   1 
  6 Oakmont Reg.                                         2:01.4   2 
  7 Littleton                                            2:02.2   1 
  8 Millbury                                             2:02.4   2 
  9 Auburn                                               2:05.7   2 
 10 Ayer                                                 2:05.8   1 
 11 Blackstone-Millville                                 2:07.8   2 
 12 Maynard                                              2:09.3   3 
 13 Tyngsborough                                         2:11.3   3 
 14 Notre Dame Academy                                   2:14.5   2 
 15 Leicester                                            2:14.6   3 
 16 Narragansett Reg.                                    2:17.8   3 
 17 Uxbridge                                             2:18.6   3 
 18 David Prouty                                         2:19.2   3 
 
Event 60  Girls 800 Sprint Medley Relay D2 First Place Names
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Whitinsville Christian                               1:56.2  
     1) Epplett, Abby                   2) Thibodeau, Mackenzie           
     3) Booz, Natalie                   4) Berkowicz, Julia               
 
             
 
            Women - Division II - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Lunenburg                   89        2) Sutton                     60   
    3) Uxbridge                    44        4) Narragansett Reg.          37   
    5) Millbury                    36.50     6) Notre Dame Academy         34   
    7) Bromfield School            32        8) Whitinsville Christian     28   
    9) Oakmont Reg.                16       10) Douglas Jr./Sr.            12   
   11) Tyngsborough                10       12) Maynard                     8   
   13) Auburn                       7       14) Ayer                        6   
   14) Gardner                      6       16) Littleton                   2   
   17) Nipmuc Reg.                  1.50    18) Leicester                   1   
   18) Blackstone-Millville         1                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News