Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

FrankenFooter 5k

New Port Richey, FL, October 27, 2012

[FrankenFooter 5k Overall | Living Dead Challenge 5k ]

FrankenFooter 5k Age Groups

FrankenFooter

FrankenFooter

FrankenFooter 5k

October 27, 2012


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josephine Weeden                  Saline  MI           1137   44        5        19:39.4      6:20/M
Top

Female Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzy Zahn                         Lighthouse Point  F  1144   42       29        22:47.9      7:21/M
Top

Female Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tanya Tooker                      Lighthouse Point  F  1149   50       62        24:46.6      7:59/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Trone                                            1152           118        27:58.2      9:01/M
       2    Gianna Ferrandino                 New Port Richey  FL   228   10      153        30:03.1      9:42/M
       3    Kerry Callahan                    Tampa  FL             247   0       157        30:19.8      9:47/M
       4    Adrianna Rodriguez                Tampa  FL             170   7       190        32:01.4     10:20/M
       5    Allanna Albritton                 Lakeland  FL            3    8      317        45:40.3     14:44/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tess King                         New Port Richey  FL   107   14      186        31:53.9     10:17/M
       2    Amy Ashley                        Lake Panasoffkee  F     8   13      192        32:07.2     10:22/M
       3    Julie Cook                        Inverness  FL          36   14      198        32:26.5     10:28/M
       4    Lauren Walker                     Inverness  FL         210   11      199        32:27.2     10:28/M
       5    Jordyn Fine                       Wesley Chapel  FL      60   13      253        37:41.6     12:09/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley White                      New Port Richey  FL   216   16       63        24:50.6      8:01/M
       2    Jenna Daniels                     Clearwater  FL         46   18      228        34:21.7     11:05/M
       3    Dawn Orlando                      New Port Richey  FL   142   16      277        39:28.5     12:44/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Reese                     Orlando  FL          1112   24       52        24:17.4      7:50/M
       2    Carly Starks                      Hudson  FL            189   24       81        25:57.5      8:22/M
       3    Jackie Powell                     New Port Richey  FL   235   21       83        25:57.9      8:22/M
       4    Danielle Florey                   Port Richey  FL        62   24      101        27:11.1      8:46/M
       5    Ericka Giffin                     State College  PA      71   23      104        27:20.9      8:49/M
       6    Michelle Guitard                  St. Petersburg  FL     86   23      137        29:04.1      9:23/M
       7    Arianna Gadaleta                  Holiday  FL          1043   23      158        30:23.7      9:48/M
       8    Katy Marques                      Odessa  FL           1082   22      205        32:41.9     10:33/M
       9    Sara Keimig                       Palm Harbor  FL       101   23      224        34:12.9     11:02/M
      10    Brittany Croon                    Lutz  FL               42   24      251        37:03.1     11:57/M
      11    Megan Glemza                      Weeki Wachee  FL       76   23      274        38:52.9     12:32/M
      12    Fabiola Petry                     Largo  FL             230   24      306        43:32.4     14:03/M
      13    Cassie Simon                      New Port Richey  FL   181   23      310        44:18.8     14:17/M
      14    Laura Hemingway                   Tampa  FL              91   24      325        46:44.1     15:05/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Burke                       Tampa  FL              26   29       84        25:59.0      8:23/M
       2    Melissa Coghlan                   Dunedin  FL          1021   28      107        27:37.2      8:55/M
       3    Amanda Perkins                    Clearwater  FL        148   27      122        28:06.7      9:04/M
       4    Michaela Churilla                 Lutz  FL             1018   26      133        28:59.8      9:21/M
       5    Carlie Williams                   St. Petersburg  FL   1140   28      136        29:04.1      9:23/M
       6    Stephanie Cavalier                Valrico  FL          1015   27      147        29:37.9      9:33/M
       7    Denise Logaglio                   Holiday  FL          1072   25      160        30:25.4      9:49/M
       8    Melissa McHugh                    Palm Harbor  FL      1088   29      165        30:39.5      9:53/M
       9    Jenna Hart                        New Port Richey  FL  1051   27      170        30:52.0      9:57/M
      10    Jacqueline Warme                  Trinity  FL          1135   28      176        31:18.7     10:06/M
      11    Lindsay Schroer                   Trinity  FL           177   28      193        32:11.7     10:23/M
      12    Andrea Soehnlen                   Tampa  FL            1124   29      195        32:16.3     10:25/M
      13    Diana Lima                        Tampa  FL             117   28      203        32:37.4     10:31/M
      14    Stephanie McAnly                  Weeki Wachee  FL     1084   25      215        33:44.6     10:53/M
      15    Stephanie Cricchio                New Port Richey  FL    41   29      217        33:49.6     10:55/M
      16    Melissa Loomer                    Palm Harbor  FL       121   28      231        34:30.1     11:08/M
      17    Sarah Martin                      New Port Richey  FL   128   25      232        34:31.9     11:08/M
      18    Gabrielle Pusateri                Tampa  FL             159   27      234        34:42.5     11:12/M
      19    Kayla Kuni                        New Port Richey  FL   111   26      238        35:02.5     11:18/M
      20    Priscilla Clark                   Riverview  FL          35   27      250        36:49.5     11:53/M
      21    Eva Decresie                      Holiday  FL          1032   26      261        38:11.1     12:19/M
      22    Krystina Eron                     New Port Richey  FL    59   26      267        38:42.4     12:29/M
      23    Kimberly Waldroupe                New Port Richey  FL   209   26      289        40:50.8     13:10/M
      24    Jennifer Presnell                 Lithia  FL            155   26      290        41:14.2     13:18/M
      25    Dara Wathanapaisal                Madison  WI           213   26      295        42:09.4     13:36/M
      26    Alondra Canizal                   Gainesville  FL      1012   28      299        42:49.4     13:49/M
      27    Angela Cranshaw                   Tampa  FL              40   25      302        42:51.5     13:49/M
      28    Amanda Couch                      Tampa  FL              38   29      319        46:18.6     14:56/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Sackrider                  New Port Richey  FL  1115   30       46        23:43.4      7:39/M
       2    Heather Whittaker                 Tampa  FL             217   32       53        24:17.8      7:50/M
       3    Jennifer Schwartzberg             Tampa  FL            1119   34       55        24:22.9      7:52/M
       4    Laura Kelly                       Tampa  FL            1066   31       64        25:03.4      8:05/M
       5    Carly Spielman                    Dunedin  FL           186   34       73        25:25.6      8:12/M
       6    Louisa Kern                       port richey  FL       104   32       78        25:47.7      8:19/M
       7    Sarah Johnson                     Lutz  FL               97   34       95        26:36.1      8:35/M
       8    Amanda Harris                     Dunedin  FL          1049   33       96        26:46.6      8:38/M
       9    Samantha Lopez                    Tampa  FL            1074   33       98        26:47.4      8:38/M
      10    Angela Lippitt                    Odessa  FL            118   30      113        27:55.2      9:00/M
      11    Jennifer Sloan                    Port Richey  FL      1123   31      125        28:17.9      9:07/M
      12    Fahreta Grabouar                  Clearwater  FL         80   31      130        28:49.2      9:18/M
      13    Angel Butler                      Winter Garden  FL    1009   33      140        29:11.6      9:25/M
      14    Jessica Hessler                   Wesley Chapel  FL    1054   33      142        29:21.7      9:28/M
      15    Amanda Jones                      Bartow  FL           1061   33      145        29:35.7      9:33/M
      16    Heather Christopher               Spring Hill  FL      1017   32      151        29:56.7      9:39/M
      17    Meghan Brunelli                   Palmetto  FL         1008   34      166        30:48.1      9:56/M
      18    Marcia Garvin                     Tampa  FL            1046   34      167        30:49.9      9:56/M
      19    Elizabeth Virgen                  Dade City  FL        1132   34      175        31:14.4     10:05/M
      20    Jenna Easton                      Wesley Chapel  FL    1034   30      178        31:23.4     10:07/M
      21    Rebecca Davis                     Tampa  FL              47   30      187        31:54.9     10:17/M
      22    Cynthia Rodriguez                 Tampa  FL             171   34      189        32:00.8     10:19/M
      23    Amy Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1089   33      194        32:14.0     10:24/M
      24    Leigh Williams                    New Port Richey  FL  1142   34      209        33:03.0     10:40/M
      25    Everis Fairchild                  Lakeland  FL         1038   33      218        33:51.8     10:55/M
      26    Cheryl Houser                     Tampa  FL            1058   32      242        35:13.0     11:22/M
      27    Jennifer Williams                 Clearwater  FL        221   33      246        35:47.0     11:33/M
      28    Mary Kushin                       Tampa  FL             112   30      249        36:46.3     11:52/M
      29    Elaine Bramliff                                         250   32      255        37:42.9     12:10/M
      30    Christy Pagano                    Hudson  FL            144   34      256        37:45.5     12:11/M
      31    Voletta Bogan                     New Port Richey  FL    18   33      263        38:21.2     12:22/M
      32    Heather Williams                  Tampa  FL            1141   31      265        38:24.4     12:23/M
      33    Rhiannon Smith                    Wesley Chapel  FL     182   32      266        38:26.3     12:24/M
      34    Emily Channell                    Orlando  FL          1158   32      278        39:35.2     12:46/M
      35    Jennifer Francisco                Palm Harbor  FL        66   30      279        39:44.5     12:49/M
      36    Valerie Dewing                    Seffner  FL            52   33      288        40:36.1     13:06/M
      37    Dilcia Hernandez                  Tampa  FL              93   34      293        41:35.2     13:25/M
      38    jamie mccormick                   port richey  FL       133   32      303        42:52.2     13:50/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Strobbe                       PORT RICHEY  FL       193   35       10        20:25.1      6:35/M
       2    Georgia Underwood                 Lighthouse Point  F  1130   38       15        21:11.9      6:50/M
       3    Danielle Usilton                  Fort Lauderdale  FL  1131   38       21        21:48.8      7:02/M
       4    Kara Hourdas                      Tarpon Springs  FL   1057   38       34        23:14.9      7:30/M
       5    Tracey Tripp                      Odessa  FL           1128   39       36        23:17.5      7:31/M
       6    Dana Murphy                       St Petersburg  FL    1098   39       66        25:12.7      8:08/M
       7    Tracy Rappaport                   Wesley Chapel  FL    1110   39       68        25:21.6      8:11/M
       8    Renee Murphy                      Tampa  FL             246   35      103        27:17.9      8:48/M
       9    Kari Kadlub                       Wesley Chapel  FL    1063   36      105        27:30.1      8:52/M
      10    Chrissy Bell                      Odessa  FL           1004   38      121        28:01.1      9:02/M
      11    Stacey Hensen                     Tampa  FL              92   35      124        28:15.3      9:07/M
      12    Michele Palmer                    Palm Harbor  FL       145   39      126        28:33.2      9:13/M
      13    Erin Clark                        Ormond Beach  FL       33   35      144        29:24.7      9:29/M
      14    Kim Borup                         Clearwater  FL         19   35      155        30:07.7      9:43/M
      15    Sheila Tippens                    New Port Richey  FL   200   36      156        30:12.1      9:45/M
      16    Karen Graham                      Oakdale  MN            82   36      161        30:26.3      9:49/M
      17    Jennifer Sanchez                  Land O Lakes  FL     1116   39      162        30:26.6      9:49/M
      18    Sarah Burton                      New Port Richey  FL    28   36      163        30:30.2      9:50/M
      19    Carmen Pedroso                    Gainesville  FL      1105   37      164        30:37.4      9:53/M
      20    Tammie Sutton                     Spring Hill  FL       195   37      173        31:08.0     10:03/M
      21    Renee Gress                       Safety Harbor  FL      84   37      182        31:42.2     10:14/M
      22    Luisa lara                        riverview  FL         115   35      184        31:47.1     10:15/M
      23    Michelle Blagg                    Tampa  FL            1006   39      188        31:55.5     10:18/M
      24    Kimberly Ross                     San Angelo  TX       1114   39      191        32:02.5     10:20/M
      25    Alison Guinan                     Tampa  FL              85   35      197        32:24.2     10:27/M
      26    Amy Canavan                       Palm Harbor  FL      1011   36      210        33:13.3     10:43/M
      27    Amber Krimmel                     New Port Richey  FL   109   37      223        34:12.1     11:02/M
      28    Jodi Bratch                       Clearwater  FL         20   39      226        34:20.6     11:05/M
      29    Mary Lewis                        Holiday  FL          1071   39      229        34:22.4     11:05/M
      30    Alyssa Bonet                      Temple Terrace  FL   1007   36      241        35:12.9     11:21/M
      31    Cindy Batik                       Tampa  FL            1003   35      244        35:29.1     11:27/M
      32    Christy Waldner                   Trinity  FL           208   39      257        37:45.6     12:11/M
      33    Jennifer Ziemale                                        245   36      259        38:02.6     12:16/M
      34    LIEFA SHEN DALE                   Land O Lakes  FL      180   36      262        38:13.7     12:20/M
      35    Christy Murcko                    Spring Hill  FL       138   36      268        38:44.7     12:30/M
      36    Jennifer Erwin                    Clearwater  FL       1036   36      276        39:10.1     12:38/M
      37    Sonya Plemmons                    Tampa  FL             152   36      280        39:50.0     12:51/M
      38    Krysia Fontana                    New Port Richey  FL    63   38      304        43:12.4     13:56/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Mitchelson              Land O' Lakes  FL    1097   44       35        23:17.1      7:31/M
       2    Kim Stinedurf                     Holiday  FL           191   42       43        23:32.8      7:35/M
       3    Christina Pereyra                 Tampa  FL             147   44       92        26:22.4      8:30/M
       4    Christine Foreman                 New Port Richey  FL    64   44      110        27:47.8      8:58/M
       5    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL     1126   41      120        28:00.6      9:02/M
       6    Grace Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1002   40      148        29:48.9      9:37/M
       7    Teresa McGee                      Brandon  FL          1087   41      152        30:02.2      9:41/M
       8    Anne O'Roake                      Riverview  FL        1100   41      180        31:29.4     10:09/M
       9    Jenni Mastal-Adams                New Port Richey  FL  1083   40      181        31:41.6     10:13/M
      10    Theresa Rath                      Lutz  FL              164   40      183        31:43.7     10:14/M
      11    Yarisi Valero                     Tampa  FL            1145   41      207        32:48.8     10:35/M
      12    Nancy Richardson                  New Port Richey  FL   166   40      211        33:13.4     10:43/M
      13    Chesere Daniels                   Clearwater  FL         45   41      227        34:21.7     11:05/M
      14    Tammy Jones                       Tampa  FL            1150   44      240        35:08.5     11:20/M
      15    Marjorie Crosbie                  Tampa  FL            1027   42      243        35:17.1     11:23/M
      16    Julie Fine                        Wesley Chapel  FL      61   42      254        37:41.6     12:09/M
      17    Kathleen Keith                    New Port Richey  FL   102   43      260        38:07.9     12:18/M
      18    Jennifer Cummings                 Orlando  FL          1028   41      272        38:47.7     12:31/M
      19    Jennifer Garcia                   Sanford  FL          1044   44      273        38:48.4     12:31/M
      20    Karri King                        New Port Richey  FL   106   42      275        38:56.7     12:34/M
      21    Julie Glassford                   Spring Hill  FL        73   42      282        40:23.0     13:02/M
      22    Kelley Schaeffer                  Odessa  FL           1117   40      284        40:31.6     13:04/M
      23    Jeanne Bailey                     New Port Richey  FL    10   43      311        44:31.7     14:22/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi Karuso                       Hudson  FL           1064   46       50        24:09.3      7:47/M
       2    Dotty Bollinger                   Apollo Beach  FL     1146   48       54        24:21.9      7:51/M
       3    Suzy Jackson                      Tampa  FL            1060   46       58        24:29.7      7:54/M
       4    Julie Richter                     Tampa  FL            1113   47       85        26:04.3      8:25/M
       5    Lori Powell                       Port Richey  FL       154   49       93        26:23.8      8:31/M
       6    Kelly Wynns                       Placida  FL          1143   46      102        27:16.2      8:48/M
       7    Arleen White                      New Port Richey  FL   215   48      106        27:36.4      8:54/M
       8    Melisa Hartsell                   Land O Lakes  FL       89   45      119        28:00.2      9:02/M
       9    Lisa Purton                       Valrico  FL          1108   48      135        29:01.6      9:22/M
      10    Sue Brockett                      Oldsmar  FL            25   46      139        29:07.7      9:24/M
      11    Lisa McDonald                     Lecanto  FL          1085   49      143        29:22.2      9:28/M
      12    Jennifer Paullin                  Spring Hill  FL      1103   48      159        30:25.0      9:49/M
      13    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL   1070   47      196        32:19.5     10:25/M
      14    Renee Cooperbrown                 Tampa  FL              37   48      202        32:36.4     10:31/M
      15    May Ouano                         Port Richey  FL       143   47      214        33:40.3     10:52/M
      16    Dana Felice                       Tampa  FL            1039   45      220        33:56.6     10:57/M
      17    Jackie Bernabe                    Lutz  FL             1005   49      221        33:58.9     10:57/M
      18    April Tatro                       Tampa  FL             198   46      222        34:00.1     10:58/M
      19    Heidi Jo McCarley Baker           Crystal River  FL     131   45      225        34:19.7     11:04/M
      20    Michelle Yeckley                  Spring Hill  FL       224   45      264        38:21.9     12:22/M
      21    Lori Raffaelli                    New Port Richey  FL   160   49      285        40:32.9     13:05/M
      22    Karen Loesch                      Plantation  FL        120   47      292        41:32.8     13:24/M
      23    Kim Lamarche                      New Port Richey  FL   114   49      307        43:37.7     14:04/M
      24    Janice Albritton                  Lakeland  FL            5   47      318        45:40.5     14:44/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Grubb                       New Port Richey  FL  1047   52       97        26:47.3      8:38/M
       2    Lauren Murphy                     Tampa  FL             140   52      141        29:19.0      9:27/M
       3    Barbara Spurrier                  New Port Richey  FL   187   53      201        32:36.2     10:31/M
       4    Sara Watson                       Lutz  FL              214   52      219        33:55.5     10:56/M
       5    Rene Snow                         Brooksville  FL       185   53      230        34:26.9     11:06/M
       6    Terri Wolski                      Tampa  FL             222   54      239        35:04.9     11:19/M
       7    Joni Adams                        Tampa  FL               1   50      245        35:31.3     11:27/M
       8    Tammy Carr                        New Port Richey  FL    31   54      291        41:24.2     13:21/M
       9    Sue Undestad                      Springhill  FL        206   51      297        42:45.5     13:47/M
      10    betty wilcocks                    lutz  FL              219   51      298        42:47.6     13:48/M
      11    Donna Perry                       New Port Richey  FL   149   52      305        43:13.5     13:56/M
      12    Theresa Mueller                   Palm Harbor  FL       137   52      308        43:39.7     14:05/M
      13    Carla Copp                        Seminole  FL         1024   53      312        44:33.6     14:22/M
      14    Jenny Sharplin                    Clearwater  FL        179   54      322        46:22.5     14:57/M
      15    Carol Bennett                     Spring Hill  FL        14   50      323        46:30.9     15:00/M
      16    Jan Luck                          Riverview  FL        1077   54      326        50:49.9     16:24/M
      17    patti Graham                      tarpon springs  FL     83   53      329        54:28.2     17:34/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pam Lombardi                      Hudson  FL           1073   56      213        33:34.7     10:50/M
       2    Nancy Carr                        New Port Richey  FL   225   57      281        40:17.0     13:00/M
       3    Betty Godshall                    Bronson  FL            78   59      309        43:59.7     14:11/M
       4    Lynn Davis                        New Port Richey  FL  1031   58      321        46:21.5     14:57/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maria Portillo                    New Port Richey  FL   226   61      128        28:42.8      9:15/M
       2    Joanne Anderson-Burke             Holiday  FL             6   61      216        33:48.8     10:54/M
       3    Patricia Glassford                Spring Hill  FL        75   61      315        44:40.3     14:25/M
       4    Chris Gibbons                     New Port Richey  FL    70   63      327        50:53.4     16:25/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danny Joseph                      Venice  FL           1153   49        1        19:01.0      6:08/M
Top

Male Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Douglas White                     Tampa  FL            1138   49        3        19:36.0      6:19/M
Top

Male Grand Master's Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Maller                     Spring Hill  FL       248   54        9        20:21.1      6:34/M
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Lewis                        Holiday  FL           116   10      117        27:58.2      9:01/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cal Ryan Medlin                   Seffner  FL           134   14       38        23:19.1      7:31/M
       2    Chase Morris                      New Port Richey  FL   136   11       47        23:46.2      7:40/M
       3    Jarod Poe                         Trinity  FL           153   11       86        26:06.8      8:25/M
       4    Brandon Snow                      Land O' Lakes  FL     183   12      150        29:52.3      9:38/M
       5    Andy Ashley                       Lake Panasoffkee  F     9   11      171        31:02.4     10:01/M
       6    Joesph King                       New Port Richey  FL   105   12      270        38:45.2     12:30/M
       7    Ryan Purviance                    New Port Richey  FL   158   12      283        40:29.8     13:04/M
       8    Matthew Raffaelli                 New Port Richey  FL   161   12      287        40:33.2     13:05/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ouelette Jeff                     Port Richey  FL       233   18        2        19:18.1      6:14/M
       2    Zachary Callaway                  Tampa  FL            1010   16       11        20:48.4      6:43/M
       3    Jon Damato                        New Port Richey  FL   240   16       13        21:05.1      6:48/M
       4    Will Ebanks                       Spring Hill  FL      1035   16       19        21:44.5      7:01/M
       5    Michael Dahl                      Welsy Chapel  FL       43   17       28        22:31.1      7:16/M
       6    Steven Heidbrink                  New Port Richey  FL   229   17       56        24:26.2      7:53/M
       7    Thomas Damato                     New Port Richey  FL   241   15       91        26:21.8      8:30/M
       8    Nick Glassford                    Spring Hill  FL        74   15      314        44:38.8     14:24/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Kavalec                   Palm Harbor  FL      1065   20       17        21:37.8      6:58/M
       2    Andrew Daniels                    Clearwater  FL         44   21       39        23:28.1      7:34/M
       3    Michael Powell                    New Port Richey  FL   236   20       44        23:38.9      7:37/M
       4    John Cattell                      St Petersburg  FL    1013   24       60        24:41.0      7:58/M
       5    Brian Cox                         Dunedin  FL          1147   23       77        25:41.0      8:17/M
       6    BenedictLuke Biangdan             new port richey  FL    16   23       79        25:49.0      8:20/M
       7    Frank Ferrandino                  New Port Richey  FL   227   21      154        30:04.4      9:42/M
       8    Blake Undestad                    Springhill  FL        204   22      206        32:44.9     10:34/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Rankm                       Valrico  FL           162   25       41        23:28.1      7:34/M
       2    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  1029   27       61        24:41.2      7:58/M
       3    Benjamin Raposa                   Tampa  FL            1109   29       65        25:03.8      8:05/M
       4    Chad Cavalier                     Valrico  FL          1014   28       74        25:33.4      8:15/M
       5    stephen davis                     Tampa  FL              48   28       94        26:30.4      8:33/M
       6    Michael Martin                    New Port Richey  FL   127   27      233        34:32.9     11:08/M
       7    salvatore ingrassia               tampa  FL              96   27      235        34:45.5     11:13/M
       8    Matthew Louie                     Mountain Lakes  NJ   1076   28      294        42:09.2     13:36/M
       9    Derek Hsen Dai Hsu                Gainesville  FL      1059   27      300        42:49.5     13:49/M
      10    John Keane                        Tampa  FL             100   29      301        42:51.3     13:49/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gary Mancini                      Tampa  FL             124   31       20        21:44.9      7:01/M
       2    Eric Slafky                       Spring Hill  FL      1122   31       22        21:51.9      7:03/M
       3    Yonni Lopez                       Tampa  FL            1075   34       23        22:16.1      7:11/M
       4    Mark Whittaker                    Tampa  FL             218   33       25        22:17.9      7:11/M
       5    Fernando Arroyo                   Tampa  FL               7   30       31        23:02.1      7:26/M
       6    Robert Harris                     Dunedin  FL          1050   34       40        23:28.1      7:34/M
       7    Benjamin Fairchild                Lakeland  FL         1037   34       45        23:40.6      7:38/M
       8    Michael Foss                      Wesley Chapel  FL    1041   34       51        24:15.3      7:49/M
       9    Christopher Hagen                 Clermont  FL         1048   30       70        25:25.0      8:12/M
      10    Ralph Clark                       New Port Richey  FL  1020   30       89        26:17.0      8:29/M
      11    Luke Lippitt                      Odessa  FL            119   31      114        27:55.2      9:00/M
      12    Joel Holtry                       Tampa  FL            1055   32      116        27:56.5      9:01/M
      13    Brian Stankiewicz                 Lutz  FL             1125   30      134        28:59.9      9:21/M
      14    Brandon Dillingham                Tampa  FL              54   32      138        29:05.4      9:23/M
      15    Mike Walker                       Riverview  FL         212   34      185        31:47.9     10:15/M
      16    Scott Kushin                      Tampa  FL            1069   32      248        36:46.2     11:52/M
      17    Matthew Carbone                   Land O' Lakes  FL      30   32      258        37:56.4     12:14/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Fenlason                     Patrick Afb  FL      1040   39        4        19:37.2      6:20/M
       2    Joel Bickford                     Terra Ceia  FL       1148   37        6        20:09.9      6:30/M
       3    Pedro Pedroso                     Gainesville  FL       146   35       16        21:26.0      6:55/M
       4    Diogenes Hernandez                Tampa  FL            1053   37       18        21:38.0      6:59/M
       5    Stacy Walser                      Tampa  FL            1134   37       26        22:26.0      7:14/M
       6    Chris Sugg                        Tampa  FL             194   38       30        22:51.9      7:22/M
       7    Jason Phipps                      New Port Richey  FL   151   37       32        23:07.4      7:27/M
       8    George Hourdas                    Tarpon Springs  FL   1056   39       48        23:52.8      7:42/M
       9    Jose Virgen                       Dade City  FL        1133   36       67        25:12.9      8:08/M
      10    Damon Miltner                     Franklin  TN         1094   36       76        25:40.5      8:17/M
      11    John Fields                       New port richer  FL   243   39      108        27:38.0      8:55/M
      12    Lewis Clark                       Ormond Beach  FL     1019   35      111        27:48.4      8:58/M
      13    Andrew Ross                       Trinity  FL           234   38      112        27:53.2      9:00/M
      14    Jess Jones                        Bartow  FL             98   35      123        28:12.0      9:06/M
      15    Joe Palmer                        Palm Harbor  FL      1101   39      127        28:33.2      9:13/M
      16    Mike Rappaport                    Wesley Chapel  FL     163   39      129        28:44.8      9:16/M
      17    Ed Rodriguez                      Tampa  FL             172   37      149        29:51.0      9:38/M
      18    Francisco Silva-Gonzalez          Tampa  FL            1121   39      168        30:50.5      9:57/M
      19    Robert Dye                                              249   37      177        31:20.5     10:06/M
      20    Jim Mecsko                        Wesley Chapel  FL    1090   37      200        32:29.1     10:29/M
      21    Charles Sekeres                   New Port Richey  FL  1120   39      252        37:08.9     11:59/M
      22    David Murcko                      Spring Hill  FL       139   36      269        38:44.7     12:30/M
      23    Mika Couch                        Tampa  FL              39   36      320        46:19.3     14:56/M
      24    Omala Sang                        New Port Richey  FL   251   36      324        46:43.1     15:04/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jay Parker                        Welsey Chapel  FL    1102   43        7        20:11.4      6:31/M
       2    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          1139   41        8        20:20.1      6:34/M
       3    Shannon Maness                    New Port Richey  FL  1081   44       49        24:08.2      7:47/M
       4    Herman Richardson                 New Port Richey  FL   165   40       88        26:16.9      8:28/M
       5    Shannon Santoni                   Tampa  FL             175   40       99        26:57.8      8:42/M
       6    William Edmonson                  Land O Lakes  FL       56   41      146        29:37.6      9:33/M
       7    Sean Keith                        New Port Richey  FL   103   44      172        31:03.6     10:01/M
       8    William DiCola                    Trinity  FL            53   42      247        35:52.6     11:34/M
       9    Matthew Schaeffer                 Odessa  FL           1118   43      286        40:33.1     13:05/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Dhans                         Brooksville  FL      1033   48       12        21:01.6      6:47/M
       2    Edward Korshin                    Tampa  FL            1068   47       24        22:17.9      7:11/M
       3    Andrew Weeden                     Saline  MI           1136   48       27        22:27.5      7:15/M
       4    Mitchell Harvey                   Lakeland  FL         1052   45       33        23:14.6      7:30/M
       5    Tommy Medlin                      Seffner  FL          1159   49       42        23:29.1      7:35/M
       6    Alvo Albritton                    Lakeland  FL            4   48       57        24:27.6      7:53/M
       7    Allen Ashley                      Lake Panasoffkee  F  1001   46       59        24:37.7      7:56/M
       8    Robert Scallions                  Webster  FL           176   46       69        25:22.6      8:11/M
       9    Gene Stoner                       Hudson  FL            192   48       72        25:25.2      8:12/M
      10    Christopher Kloess                New Port Richey  FL  1067   46       82        25:57.9      8:22/M
      11    Rick Brockett                     Oldsmar  FL            24   48      100        26:59.3      8:42/M
      12    Ron Trask                         Tarpon Springs  FL    202   49      109        27:40.5      8:55/M
      13    Nelson Snow                       Brooksville  FL       184   49      115        27:56.3      9:01/M
      14    Scott Bridges                     New Port Richey  FL    22   46      132        28:53.5      9:19/M
      15    Vance Nagel                       Lutz  FL             1099   48      169        30:50.9      9:57/M
      16    Joe Payne                         Plant City  FL       1104   45      174        31:08.6     10:03/M
      17    Robert Hoover                                           232   48      179        31:27.3     10:09/M
      18    Mauricio Walker                   Inverness  FL         211   45      212        33:22.9     10:46/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alan Powell                                            1151   50       14        21:09.3      6:49/M
       2    Bob Tiller                        Palm Harbor  FL      1127   50       37        23:18.4      7:31/M
       3    Donald Rasdall                    Seminole  FL         1111   52       80        25:56.1      8:22/M
       4    Ed Curry                          New Port Richey  FL  1030   50       90        26:19.7      8:29/M
       5    Peter Mitchell                    Wesley Chapel  FL    1096   50      131        28:50.1      9:18/M
       6    Mike Mays                         Lutz  FL              130   52      204        32:39.7     10:32/M
       7    william thomas                                          239   52      236        34:51.6     11:15/M
       8    Brad Undestad                     Springhill  FL        205   54      296        42:43.1     13:47/M
       9    Jay Copp                          Seminole  FL         1025   53      313        44:34.7     14:23/M
      10    John Lamarche                     New Port Richey  FL   113   53      316        45:00.6     14:31/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Mehan                         Saint Petersburg  F  1092   56       71        25:25.1      8:12/M
       2    Patrick McDonald                  Lecanto  FL          1086   57       75        25:37.6      8:16/M
       3    Daniel Frank                      Springfield  IL      1042   58       87        26:07.0      8:25/M
       4    Duane Spurrier                    New Port Richey  FL   188   55      208        32:58.4     10:38/M
       5    Lee Yancey                        St.petersburg  FL     223   55      237        34:56.7     11:16/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rolf Goedhart                     Trinity  FL          1154   60      271        38:47.2     12:31/M
       2    dave graham                       tarpon springs  FL     81   60      328        52:28.1     16:55/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News