Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GFLRRC 5K For A Better Day

Fort Lauderdale, FL, February 25, 2012

5K For A Better Day Results

Scoring by Accuchip Timing

5K For A Better Day 5K Run

5K For A Better Day

Age Group Results

February 25, 2012


Results By AccuChipUSA, Inc.


Men: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0- 0 1-10 11-12 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Heather Williams Centerport NY 486 36 5   18:45.5 6:03/M
2 Helen Thompson 197 0 21 2:54.2 21:39.8 6:59/M
3 Alaine Ducharme 112 0 23 3:16.8 22:02.3 7:06/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Channer 243 39 1   17:18.7 5:35/M
2 Harrie Olsthoorn 153 0 2 0:28.8 17:47.5 5:44/M
3 Curt Liner 123 0 3 0:55.6 18:14.3 5:53/M
Top

Female Master 40-49 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Laurie Scarbrough 119 49 42   24:19.8 7:51/M
2 Annemarie Kosharek Carlton 115 43 47 0:07.5 24:27.4 7:53/M
3 Debra Robenhymer Coconut Creek FL 445 43 52 0:18.0 24:37.9 7:56/M
Top

Male Master 40-49 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Allan Walton 120 45 4   18:28.5 5:57/M
2 Kevin Dziubela Hillsboro Beach FL 338 45 9 0:53.1 19:21.6 6:15/M
3 Jasper Bell 154 45 11 1:32.8 20:01.3 6:27/M
Top

Female Grandmaster 50-59 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tamara Klopenstein 121 54 33   23:18.9 7:31/M
2 Suzanne Ferriss Fort Lauderdale FL 341 50 37 0:20.2 23:39.1 7:38/M
3 Pamela Richardson Pembroke Pines FL 443 58 76 3:27.8 26:46.7 8:38/M
Top

Male Grandmaster 50-59 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jose E. Perez Hialeah FL 432 51 6   18:50.7 6:05/M
2 Rafael Guijarro Pembroke Pines FL 357 51 7 0:12.0 19:02.8 6:08/M
3 Shawn McManus 143 52 14 1:37.6 20:28.4 6:36/M
Top

Female Sr Grnd Mstr 60-69 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Miri Michaeli 407 68 107   30:24.9 9:48/M
2 Mona Fandell 340 63 117 0:25.4 30:50.3 9:57/M
3 Lynne Wolf 135 62 125 1:16.6 31:41.6 10:13/M
Top

Male Sr Grnd Mstr 60-69 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Louis Molina 206 60 13   20:12.8 6:31/M
2 Larry Starr 276 65 18 1:05.3 21:18.1 6:52/M
3 Dan Healy 124 65 20 1:20.0 21:32.8 6:57/M
Top

Female Golden Grd Mst 70+ Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nola Zeltwanger 497 72 147   33:38.4 10:51/M
2 Traudi Degiacomi 177 70 194 5:43.1 39:21.6 12:42/M
Top

Male Golden Grd Mst 70+ Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Bill Springer Fort Lauderdale FL 467 72 41   24:15.4 7:49/M
2 Michael Goldman 158 75 70 2:16.3 26:31.7 8:33/M
3 Reuven Michaeli 408 73 111 6:18.3 30:33.7 9:51/M
Top

Male Age Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tim Byrnes 315 0 222   45:53.7 14:48/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Catherine Fuccillo 345 10 128   31:54.9 10:17/M
2 Mia Liuzzo 156 8 190 5:36.6 37:31.5 12:06/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Chase Magulick Boca Raton FL 393 10 30   22:59.5 7:25/M
2 Blake Purnell 437 9 86 4:44.3 27:43.8 8:56/M
3 Mathew Nunez Cooper City FL 427 9 208 19:59.7 42:59.2 13:52/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Francesca Thompson 184 11 215   43:48.3 14:08/M
2 Cayla Childs 163 12 227 2:39.8 46:28.1 14:59/M
3 Viktoria Weinstein 155 12 228 2:39.9 46:28.2 14:59/M
4 Leila Witcher 489 12 245 7:41.0 51:29.3 16:36/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jd Gregor 183 12 162   34:45.5 11:13/M
2 Nicholas Mirchandani 412 12 198 6:29.9 41:15.5 13:18/M
3 Marcus Nunez Cooper City FL 425 11 236 14:36.3 49:21.9 15:55/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kevin Walker 185 14 103   29:51.7 9:38/M
2 Spencer Krimsky 164 14 112 0:44.7 30:36.4 9:52/M
Top

Female 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sydney Kellener 204 16 80   27:16.2 8:48/M
2 Nicole Haines Weston FL 359 15 127 4:35.3 31:51.6 10:16/M
3 Karla Heinz 150 15 133 4:57.3 32:13.5 10:24/M
4 Tiffany Mangelli 132 16 150 6:28.5 33:44.7 10:53/M
5 Gabrielie Michaeli 406 15 175 8:45.0 36:01.3 11:37/M
6 Samantha Winder Weston FL 487 16 232 20:01.0 47:17.3 15:15/M
Top

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Daniel Quintela 439 15 120   31:02.5 10:01/M
2 Gerrard Boucaud 186 16 131 1:03.9 32:06.4 10:21/M
3 Cody Gregor 192 15 136 1:37.9 32:40.4 10:32/M
4 Diego Gibelli 128 16 149 2:41.0 33:43.5 10:53/M
5 Alejandro Garcia 134 16 183 5:46.7 36:49.2 11:53/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ian Somerville Laconia NH 461 19 22   21:47.2 7:02/M
2 Adam Gerstenfela 350 17 38 2:07.2 23:54.5 7:43/M
3 Justin Michaeli 187 17 44 2:34.9 24:22.1 7:52/M
4 James Flynn 219 17 51 2:49.5 24:36.7 7:56/M
5 Paul Charles 166 18 81 5:33.3 27:20.5 8:49/M
6 Juan Gonzalez 133 18 104 8:22.2 30:09.4 9:44/M
7 Brendan Krimsky 161 17 214 21:45.6 43:32.8 14:03/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Emily Daycock 202 20 56   25:25.2 8:12/M
2 Valentina Rodriguez Weston FL 446 21 109 5:02.5 30:27.7 9:49/M
3 Mary Elisa Nagen Weston FL 419 21 121 5:45.1 31:10.3 10:03/M
4 Hilda Fouladi Delray Beach FL 344 23 123 6:09.0 31:34.2 10:11/M
5 Idatude Merdelus Fort Lauderdale FL 404 22 238 23:57.5 49:22.7 15:55/M
6 Rose Kerline Lemoux Fort Lauderdale FL 383 22 239 23:59.6 49:24.8 15:56/M
7 Candi Wood 228 23 252 27:25.5 52:50.7 17:03/M
8 Lauren Cohen 229 22 253 27:25.6 52:50.8 17:03/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Nicholas Moulos Boca Raton FL 416 24 96   28:55.9 9:20/M
2 Blaine Lintz Boca Raton FL 386 23 102 0:48.0 29:43.9 9:35/M
3 Brad Jaffe Ft. Lauderdale FL 366 24 137 3:46.3 32:42.2 10:33/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Anne Klapthor 370 27 36   23:35.2 7:36/M
2 Chantal Stockli Plantation FL 472 28 58 1:57.9 25:33.2 8:15/M
3 Jillian Bennett Wilton Manors FL 301 29 88 4:15.5 27:50.8 8:59/M
4 Cara Chodash Fort Lauderdale FL 320 28 89 4:18.6 27:53.9 9:00/M
5 Laura Brewster 146 28 92 4:57.1 28:32.3 9:12/M
6 Ashley Steele Fort Lauderdale FL 471 28 97 5:26.4 29:01.7 9:22/M
7 Laura Slieker 148 28 106 6:45.6 30:20.9 9:47/M
8 Jessica Remington Hollywood FL 441 26 113 7:06.0 30:41.3 9:54/M
9 Melissa King 369 28 116 7:11.5 30:46.7 9:55/M
10 Crystal Caruthers Plantation FL 318 26 140 9:35.3 33:10.6 10:42/M
11 Lauren Simo Fort Lauderdale FL 459 28 141 9:37.3 33:12.6 10:43/M
12 Jennifer Coslow Pompano Beach FL 330 29 148 10:05.8 33:41.1 10:52/M
13 Virginia Gacharna Coconut Creek FL 348 28 151 10:15.2 33:50.4 10:55/M
14 Carly- Ayne Waters Cooper City FL 484 29 157 10:42.0 34:17.3 11:04/M
15 Jenna Shellhammer Fort Lauderdale FL 453 26 158 10:53.1 34:28.3 11:07/M
16 Aubrey Grooms Delray Beach FL 356 28 164 11:27.8 35:03.1 11:18/M
17 Angelica Reyes Fort Lauderdale FL 442 29 219 21:31.8 45:07.1 14:33/M
18 Kira Martinez 396 27 230 23:22.3 46:57.5 15:09/M
19 Tatiana Sensenig 213 27 251 29:15.4 52:50.7 17:03/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 David Comiskey Miramar FL 329 29 8   19:11.8 6:11/M
2 Gilbert Lopez 139 28 73 7:26.6 26:38.5 8:35/M
3 Karey Collins 201 29 168 16:19.2 35:31.1 11:27/M
4 Carlos Medina 402 28 231 27:46.4 46:58.3 15:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amanda Hynes 226 34 25   22:14.6 7:10/M
2 Sara Devi Pierson Delray Beach FL 433 32 31 0:52.4 23:07.1 7:27/M
3 Heather Miller 209 32 32 1:03.2 23:17.9 7:31/M
4 Anne Laflamme Fort Lauderdale FL 373 34 139 10:52.2 33:06.9 10:41/M
5 Jacqueline Bledsoe Coral Springs FL 304 34 201 19:11.0 41:25.7 13:22/M
6 Jill Campbell Deerfield Beach FL 316 34 205 20:01.5 42:16.2 13:38/M
7 Ayana Stephenson 216 34 212 21:02.7 43:17.4 13:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Harry Torres 233 34 35   23:24.1 7:33/M
2 Nazareno Gonzalez Coral Springs FL 355 30 71 3:12.5 26:36.6 8:35/M
3 Nicolas Pardo Coral Springs FL 431 32 74 3:14.4 26:38.5 8:35/M
4 Gabriel Gacharna Coconut Creek FL 347 30 100 6:02.2 29:26.3 9:30/M
5 Justin Glover 147 30 105 6:56.3 30:20.4 9:47/M
6 Shihab Naeem 418 33 134 9:11.3 32:35.5 10:31/M
7 Miguel Cortez 217 32 154 10:41.1 34:05.2 11:00/M
8 Jonathan Martinez 395 30 172 12:30.4 35:54.5 11:35/M
9 Vincenzo Belcastro 165 31 181 13:14.6 36:38.7 11:49/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Melissa McBean 127 36 46   24:25.4 7:53/M
2 Angela Gold Tamarac FL 353 38 60 1:12.2 25:37.7 8:16/M
3 Katy Lystad Deerfield Beach FL 392 36 72 2:12.0 26:37.4 8:35/M
4 Terry Williams 111 37 82 2:59.7 27:25.2 8:51/M
5 Dawn Leitz 110 37 119 6:35.1 31:00.6 10:00/M
6 Tabitha Stambaugh 468 39 130 7:38.7 32:04.2 10:21/M
7 Hazel Gallagher 215 35 138 8:40.8 33:06.3 10:41/M
8 Tina Say-Shindler 157 38 170 11:21.8 35:47.3 11:33/M
9 Vanessa Swanepoel Pompano Beach FL 473 37 178 11:54.0 36:19.5 11:43/M
10 Melissa Lee 211 35 179 12:04.8 36:30.2 11:46/M
11 Tania Milling Fort Lauderdale FL 410 35 180 12:09.2 36:34.6 11:48/M
12 Tory Liuzzo Coconut Creek FL 388 36 189 13:05.4 37:30.8 12:06/M
13 Meegan Wright Pompano Beach FL 493 35 193 14:44.7 39:10.1 12:38/M
14 Alexsa Mattar Hialeah Gardens FL 397 38 200 16:56.2 41:21.6 13:20/M
15 Maria Alan 289 38 217 20:22.6 44:48.1 14:27/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Farid Sahari Hollywood FL 450 35 10   19:30.6 6:17/M
2 Mark Lachance 108 36 12 0:31.8 20:02.5 6:28/M
3 Chadd Deo 232 38 29 3:20.5 22:51.2 7:22/M
4 Jason McBean 126 38 45 4:54.7 24:25.4 7:53/M
5 Mike Gelin Tamarac FL 349 37 66 6:37.1 26:07.8 8:25/M
6 Greg Sitomer Weston FL 460 38 85 8:12.9 27:43.6 8:56/M
7 Eduardo Colon Oakland Park FL 327 35 108 10:54.5 30:25.2 9:49/M
8 David Prenner Weston FL 436 39 153 14:32.6 34:03.3 10:59/M
9 Roland Valdieso 477 37 156 14:45.7 34:16.4 11:03/M
10 Richard Ducharme 113 39 163 15:16.1 34:46.7 11:13/M
11 Adam Derosa Fort Lauderdale FL 333 36 203 22:06.0 41:36.7 13:25/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Marcela Sotomayor 464 41 59   25:36.4 8:15/M
2 Stephanie Brady Margate FL 310 42 61 0:05.8 25:42.3 8:17/M
3 Helena Redshaw Coconut Creek FL 440 40 69 0:53.8 26:30.2 8:33/M
4 Lisa Maya 398 43 90 2:29.5 28:05.9 9:04/M
5 Lorena Najera 420 44 94 3:16.3 28:52.8 9:19/M
6 Kristin Newhall New York NY 421 41 99 3:46.0 29:22.4 9:28/M
7 Lisa Anderson 291 43 129 6:27.5 32:03.9 10:20/M
8 Dawn Gregor 180 44 191 12:24.6 38:01.1 12:16/M
9 June Moretti Hollywood FL 415 44 199 15:44.4 41:20.8 13:20/M
10 Marie Moore 210 42 204 16:13.4 41:49.9 13:29/M
11 Tish Showell Davie FL 456 42 220 19:31.0 45:07.4 14:33/M
12 Kikki Moorman 414 40 225 20:31.8 46:08.3 14:53/M
13 Maria Childs 162 41 229 21:08.2 46:44.6 15:05/M
14 Jumei Luo 391 44 234 22:47.6 48:24.1 15:37/M
15 Kyuri Lee 381 41 242 25:22.4 50:58.8 16:26/M
16 Ronie Gomes Cooper City FL 354 44 254 27:27.3 53:03.7 17:07/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Hans Heinz Aventura FL 360 44 15   20:29.6 6:36/M
2 James Jones 222 40 48 3:58.7 24:28.3 7:54/M
3 Anthony Castagna 168 42 49 3:59.2 24:28.8 7:54/M
4 Scott Ford 343 43 75 6:14.1 26:43.7 8:37/M
5 Jason Osborne 137 42 155 13:37.5 34:07.1 11:00/M
6 David Weingarten 212 40 174 15:29.3 35:58.9 11:36/M
7 Craig Yancey Fort Lauderdale FL 494 40 197 20:40.9 41:10.5 13:17/M
8 Rolando Nunez Cooper City FL 428 44 209 22:30.0 42:59.6 13:52/M
9 Nagarajan Kannan 230 42 218 24:21.7 44:51.3 14:28/M
10 Stephen Purnell 438 41 223 25:24.3 45:53.9 14:48/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mia Lov 195 45 55   25:23.1 8:11/M
2 Ruth Hodgson Deerfield Beach FL 362 48 110 5:06.6 30:29.8 9:50/M
3 Shauna Pierce 145 48 143 8:03.5 33:26.6 10:47/M
4 Beth-Ann Krimsky 160 47 144 8:04.9 33:28.1 10:48/M
5 Giuliana Canan Broadlands VA 317 48 165 9:51.0 35:14.2 11:22/M
6 Jeannie Busch 142 46 188 12:04.4 37:27.6 12:05/M
7 Dawn Kuhns Pompano Beach FL 372 49 195 14:13.1 39:36.3 12:46/M
8 Connie Lawson Patchogue NY 374 45 211 17:46.4 43:09.6 13:55/M
9 Annie Fan 339 48 233 22:42.2 48:05.4 15:31/M
10 Elise Civale 178 48 235 23:58.6 49:21.8 15:55/M
11 Christine Patterson 198 46 237 23:59.2 49:22.4 15:55/M
12 Jinsook Lee 376 48 243 25:35.7 50:58.9 16:26/M
13 Yuk Sum Yeung 495 48 244 26:06.0 51:29.2 16:36/M
14 Marta Nunez Cooper City FL 426 46 247 26:48.3 52:11.5 16:50/M
15 Julie Luna Cooper City FL 390 47 249 27:06.1 52:29.3 16:56/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Carey Matles 129 45 34   23:20.2 7:32/M
2 Concepcion Ledezma 375 48 39 0:46.2 24:06.4 7:46/M
3 Nir Michaeli 200 48 43 1:00.9 24:21.1 7:51/M
4 Steve Walker 191 47 50 1:16.3 24:36.5 7:56/M
5 Scott Desjardins Fort Lauderdale FL 334 45 67 3:01.7 26:21.9 8:30/M
6 Glenn Nilsen 423 46 79 3:47.6 27:07.8 8:45/M
7 Rick Sullivan 118 48 84 4:22.3 27:42.5 8:56/M
8 Pablo Quintela 149 45 98 6:01.3 29:21.6 9:28/M
9 Michael McBride Great River NY 400 48 114 7:24.0 30:44.3 9:55/M
10 Erez Michaeli 405 45 126 8:24.8 31:45.1 10:15/M
11 Oliver Schindler 159 46 171 12:27.4 35:47.6 11:33/M
12 Gregg Behar 296 49 207 19:32.0 42:52.3 13:50/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mara Rossi 130 53 78   26:57.5 8:42/M
2 Kari Sickenberger 457 50 83 0:43.8 27:41.4 8:56/M
3 Lori Shepard 138 50 87 0:50.6 27:48.2 8:58/M
4 Debbie Powell 435 54 167 8:17.9 35:15.5 11:22/M
5 Joan Osborne 175 51 177 9:18.9 36:16.5 11:42/M
6 Theodora Zugajewicz 103 54 213 16:26.5 43:24.1 14:00/M
7 Claudia Schindler 140 52 221 18:38.8 45:36.4 14:43/M
8 Kemmie McMillan 401 53 224 19:10.1 46:07.7 14:53/M
9 Seong Bae 293 51 241 24:01.0 50:58.6 16:26/M
10 Mirella Arroyo Springfield VA 292 50 248 25:14.0 52:11.6 16:50/M
11 Susan Thoren 253 52 255 27:09.9 54:07.5 17:27/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Rainer Schindler 141 52 16   20:45.2 6:42/M
2 Mark Darley 116 53 17 0:30.4 21:15.7 6:51/M
3 Joe Healey 152 53 28 1:46.7 22:31.9 7:16/M
4 Jeffrey Ziesche Parkland FL 500 50 62 5:03.4 25:48.6 8:19/M
5 Michael Hodgson Deerfield Beach FL 361 50 64 5:18.4 26:03.7 8:24/M
6 John Kellener 205 50 65 5:18.6 26:03.8 8:24/M
7 Yaron Maya 399 50 68 5:41.0 26:26.2 8:32/M
8 Rick Lonergan 389 52 101 8:54.3 29:39.6 9:34/M
9 Irven Scott 136 50 122 10:36.3 31:21.5 10:07/M
10 John Gregor 179 52 142 12:40.0 33:25.2 10:47/M
11 Rafael Colon New York NY 328 53 145 12:43.0 33:28.3 10:48/M
12 Bob Powell 434 54 166 14:30.2 35:15.4 11:22/M
13 David Thoren 251 51 184 16:05.6 36:50.8 11:53/M
14 Otto Heinz 174 52 187 16:37.6 37:22.8 12:03/M
15 Jeffery Isaac 218 52 250 31:53.6 52:38.9 16:59/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cynthia Raes-Barnard 131 57 77   26:51.6 8:40/M
2 Nancyrose Peduzzi 122 56 115 3:53.5 30:45.1 9:55/M
3 Mary Chabala 106 59 118 4:03.9 30:55.5 9:58/M
4 Gillian Waters Cooper City FL 485 56 206 15:54.1 42:45.7 13:47/M
5 Ellen Bor 306 56 240 23:04.7 49:56.3 16:06/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ed Norton Boca Raton FL 424 59 19   21:24.9 6:54/M
2 Craig Stanke Coral Springs FL 470 56 24 0:44.8 22:09.8 7:09/M
3 Gary Chabala 107 59 26 0:56.5 22:21.5 7:13/M
4 Glenn Wiltshire 207 57 54 3:48.7 25:13.7 8:08/M
5 Rick Von Minden 483 56 91 6:49.9 28:14.9 9:06/M
6 Steve Gunn Fort Lauderdale FL 358 55 173 14:33.7 35:58.7 11:36/M
7 Billy Witcher 488 58 246 30:04.9 51:29.8 16:36/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Marie Showell Davie FL 455 61 146   33:29.2 10:48/M
2 Bobbi Coker Margate FL 325 61 159 1:04.1 34:33.3 11:09/M
3 Ronni Ostrander 105 63 176 2:36.9 36:06.2 11:39/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 William Stanish 469 60 53   25:11.5 8:07/M
2 Dan Sawtell 101 61 152 8:45.0 33:56.5 10:57/M
3 Steven Alford Fort Lauderdale FL 290 61 160 9:27.3 34:38.8 11:10/M
4 Phillip Thompson 196 60 182 11:29.6 36:41.2 11:50/M
5 Dave Bocan 208 63 186 12:04.8 37:16.4 12:01/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Connie Dill Sunrise FL 336 65 210   43:09.6 13:55/M
2 Mary Donelan 337 65 226 3:16.3 46:25.9 14:58/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Al Shamoun 203 68 27   22:31.3 7:16/M
2 Robert Hendrick 114 69 40 1:43.8 24:15.2 7:49/M
3 William Worley Fort Lauderdale FL 492 69 57 2:54.1 25:25.4 8:12/M
4 Saied Eftekhari 220 67 63 3:28.8 26:00.2 8:23/M
5 Jim Schaak 167 69 93 6:18.1 28:49.5 9:18/M
6 Matteo Cucchiara Weston FL 331 69 95 6:23.0 28:54.3 9:19/M
7 John Bullen Sunrise FL 314 68 192 15:48.4 38:19.7 12:22/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Al Tisch Aventura FL 476 72 132   32:12.6 10:23/M
2 Mara Lewin 227 70 135 0:26.3 32:38.9 10:32/M
3 Barry Holeve Ft Lauderdale FL 363 71 202 9:14.2 41:26.8 13:22/M
4 Tony Jaswinski 151 72 216 12:04.9 44:17.5 14:17/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Jim McManus 144 79 161   34:41.7 11:11/M
2 Harold Wright 102 77 169 1:03.8 35:45.5 11:32/M
3 Ira Brotman 117 79 185 2:24.2 37:05.9 11:58/M
4 Bill Zeltwanger 496 79 196 5:35.4 40:17.1 13:00/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Martin Quinn 176 81 124   31:37.3 10:12/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News