Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Lake Jovita Reindeer Run 5k

Dade City, FL, December 1, 2012

[Age Group Results | Overall Male Results | Overall Female Results ]

Overall Results

Lake Jovita Reindeer Run Reindeer Run

Lake Jovita Reindeer Run

Reindeer Run

Overall Finish List

December 01, 2012


Results By Barbara Stripling Big Dawg Runnin' Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Neil Clements                                           201    39   M       1 Top Fin             18:53.0      6:05/M
       2    Pedro Meraz                       Wesley Chapel          71    34   M       1 30-34               18:55.9      6:06/M
       3    Matthew Page                      Dade City              75    16   M       1 14-19               19:15.0      6:13/M
       4    Carl Lewis                        Lakeland               67    47   M       1 45-49               20:20.7      6:34/M
       5    Charles Roose                     Wesley Chapel          81    48   M       2 45-49               20:45.8      6:42/M
       6    Ryan Thun                         Dade City              90    21   M       1 20-24               20:52.2      6:44/M
       7    Hunter Hedman                     San Antonio            14    23   M       2 20-24               21:15.5      6:51/M
       8    AJ Blackstone                     Dade City               3    27   M       1 25-29               21:53.1      7:04/M
       9    Victor Bufano                     Tampa                  52    15   M       2 14-19               22:10.3      7:09/M
      10    Richard Jones                     San Antonio            18    66   M       1 65-69               22:30.1      7:15/M
      11    Kim Sprouse                                             125         F       1 Top Fin             23:46.0      7:40/M
      12    Dillon Ward                                             205    16   M       3 14-19               23:50.0      7:41/M
      13    Vera Sanchez                                            154    49   F       1 45-49               24:29.1      7:54/M
      14    Tony Contreras                                          129    36   M       1 35-39               24:31.0      7:55/M
      15    Jamil Santiago                    Land O Lakes          123    17   M       4 14-19               24:34.4      7:55/M
      16    Kevin Podsiad                     Plant City             78    20   M       3 20-24               24:35.0      7:56/M
      17    Javian Rockmore Crespo            Tampa                 119    16   M       5 14-19               24:42.6      7:58/M
      18    Ian Thornberry                    San Antonio            31    30   M       2 30-34               24:50.6      8:01/M
      19    Ben Huss                                                124    51   M       1 50-54               25:00.0      8:04/M
      20    Anna Huss                                               136    25   F       1 25-29               25:00.0      8:04/M
      21    David Hernandez                   Dade City              15    47   M       3 45-49               25:11.9      8:07/M
      22    Joseph Hart                       Dade City              61    21   M       4 20-24               25:44.1      8:18/M
      23    Richard Grimes                                          134    52   M       2 50-54               25:56.2      8:22/M
      24    Skip Miller                                             148    34   M       3 30-34               26:16.6      8:28/M
      25    Michael Waters                    Dade City              93    50   M       3 50-54               26:29.2      8:33/M
      26    Dalton Garafolo                   San Antonio           105    12   M       1  0-13               26:29.9      8:33/M
      27    Peter VanSchie                    Dade City              33    64   M       1 60-64               26:31.2      8:33/M
      28    John Garafolo                     San Antonio            60    41   M       1 40-44               26:37.8      8:35/M
      29    Ryan Schmidberger                 Plant City             84    19   M       6 14-19               26:44.7      8:37/M
      30    Ava Thompson                      Land O Lakes          116    16   F       1 14-19               26:54.7      8:41/M
      31    Thomas Pieszchala                                       133    31   M       4 30-34               27:05.0      8:44/M
      32    Conner Dewitt                     Ormand Beach           11    11   M       2  0-13               27:12.7      8:46/M
      33    Natalie Miller                                          147    36   F       1 35-39               27:33.0      8:53/M
      34    Linda Hood                        Dade City              17    63   F       1 60-64               28:00.1      9:02/M
      35    Mark Pizzoto                      Land O Lakes           25    10   M       3  0-13               28:15.0      9:07/M
      36    Hanna Frauen                                            135    16   F       2 14-19               28:17.0      9:07/M
      37    Araxie McDowell                                         140    40   F       1 40-44               28:27.0      9:11/M
      38    Amber Register                    Dade City              80    24   F       1 20-24               28:35.0      9:13/M
      39    Mara Beth Ward                    Wesley Chapel          92    27   F       2 25-29               28:42.6      9:15/M
      40    Karin Garcia                      Spring Hill            13    43   F       2 40-44               29:37.9      9:33/M
      41    Windy Wininger                    Wesley Chapel          96    41   F       3 40-44               29:39.4      9:34/M
      42    Wendi Wininger                                          202    41   F       4 40-44               29:40.0      9:34/M
      43    Kristen Brady                     St. Leo                 5    33   F       1 30-34               29:42.0      9:35/M
      44    Ashley Edwards                    San Antonio            58    23   F       2 20-24               30:53.5      9:58/M
      45    Lindsay Hernandez                 Wesley Chapel          63    23   F       3 20-24               30:55.0      9:58/M
      46    Diane Spicer                      Tampa                  86    60   F       2 60-64               31:16.1     10:05/M
      47    Michael Ward                      Wesley Chapel          91    28   M       2 25-29               31:21.0     10:07/M
      48    Kathy Pate                                              145    55   F       1 55-59               31:50.0     10:16/M
      49    Tony Lister                       San Antonio            46     9   M       4  0-13               32:02.3     10:20/M
      50    Eric Davis                        Wesley Chapel          56    46   M       4 45-49               32:02.8     10:20/M
      51    Kathy Gillespie-Jones             Zephyrhills           112    55   F       2 55-59               32:04.7     10:21/M
      52    Rosie Contera                                           126    35   F       2 35-39               32:10.0     10:23/M
      53    Greg Cherven                      Lakeland               53    43   M       2 40-44               32:11.1     10:23/M
      54    Chad Sessoms                                            130    38   M       2 35-39               32:26.0     10:28/M
      55    Sheri Pike                        San Antonio            77    49   F       2 45-49               32:31.8     10:29/M
      56    Jennifer Germain                                        141    39   F       3 35-39               32:31.9     10:29/M
      57    Jennifer Lister                   San Antonio            45    40   F       5 40-44               32:33.6     10:30/M
      58    Levi Fleck                                              143    14   M       7 14-19               32:44.0     10:34/M
      59    Jennifer Willis                                         142    34   F       2 30-34               32:50.0     10:35/M
      60    Brenda McBath                     Dade City              20    50   F       1 50-54               33:03.6     10:40/M
      61    Miranda Adams                     Dade City             118    31   F       3 30-34               33:07.5     10:41/M
      62    Nancy McKendree                   Dade City              70    31   F       4 30-34               33:08.1     10:41/M
      63    Brandon McBath                    Dade City              19    27   M       3 25-29               33:32.5     10:49/M
      64    Scott Mitchell                    Zephyrhills            72    46   M       5 45-49               33:45.1     10:53/M
      65    Sherrie Beury                     Wesley Chapel          50    58   F       3 55-59               33:45.3     10:53/M
      66    Sheada Practico                   Dade City              28    34   F       5 30-34               33:49.7     10:55/M
      67    Paul Hamwork                                            203    53   M       4 50-54               34:00.0     10:58/M
      68    Lysandra Estima                   Tampa                 117    25   F       3 25-29               34:19.0     11:04/M
      69    Fernsel Sally                                           138    43   F       6 40-44               34:28.0     11:07/M
      70    Joey Polce                        Zephyrhills           103    12   M       5  0-13               34:38.2     11:10/M
      71    Brianna Edge                      Zephyrhills           108    13   F       1  0-13               34:40.0     11:11/M
      72    Haley Joyner                                            158    12   M       6  0-13               34:42.0     11:12/M
      73    Camille Nicolini                                        137    51   F       2 50-54               34:50.0     11:14/M
      74    Leslie Hernandez                  Lutz                   62    46   F       3 45-49               34:55.0     11:16/M
      75    Kayla Pate                                              144    26   F       4 25-29               35:00.0     11:17/M
      76    John Pizzoto                      Land O Lakes           27    12   M       7  0-13               35:05.0     11:19/M
      77    Chloe Paquette                    Dade City             106    13   F       2  0-13               35:10.0     11:21/M
      78    Danyelle Miller                   Dade City             101    11   F       3  0-13               35:18.0     11:23/M
      79    Brianna Bush                      Dade City              97    13   F       4  0-13               35:30.6     11:27/M
      80    Kamille Hernandez                 Dade City              16    11   F       5  0-13               35:31.3     11:27/M
      81    Hailey Wardle                     Dade City             102    11   F       6  0-13               35:32.2     11:28/M
      82    Linda Jacobsen                    New Port Richey        65    56   F       4 55-59               35:45.8     11:32/M
      83    Anthony Sleeper                   Hudson                 85    70   M       1 70-99               35:47.3     11:33/M
      84    Unknown Partic. 132                                     132         M       8  0-13               35:50.0     11:34/M
      85    Amber Larkin                      Dade City              41    30   F       6 30-34               36:00.0     11:37/M
      86    Karen Wincott                                           150    39   F       4 35-39               36:07.0     11:39/M
      87    Late Emo                                                160    8    F       7  0-13               36:14.4     11:41/M
      88    Biu Evans                                               159    43   M       3 40-44               36:14.6     11:41/M
      89    Millie Esoff                      Wesley Chapel         114    45   F       4 45-49               36:16.9     11:42/M
      90    Abby Wincott                                            149    10   F       8  0-13               36:37.1     11:49/M
      91    David Wincott                                           151    43   M       4 40-44               36:37.6     11:49/M
      92    Unknown Partic. 131                                     131         M       9  0-13               36:56.0     11:55/M
      93    Jeannine Thompson                                       204    52   F       3 50-54               37:05.2     11:58/M
      94    Ryan Brady                        St. Leo                 6    32   M       5 30-34               37:12.6     12:00/M
      95    Fields Eileen                                           139    71   F       1 70-99               37:15.0     12:01/M
      96    Sean Berry                        Dade City              49     6   M      10  0-13               37:33.7     12:07/M
      97    Hayden Garafolo                   San Antonio           104    10   M      11  0-13               37:33.9     12:07/M
      98    Grant Pitchford                   Dade City             107     9   M      12  0-13               37:36.7     12:08/M
      99    Johns Williams                    Dade City             113    37   M       3 35-39               37:38.1     12:08/M
     100    Lindsey Prater                    Zephyrhills            79    27   F       5 25-29               37:39.4     12:09/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Connie Berry                      Dade City              48    45   F       5 45-49               37:40.0     12:09/M
     102    Patti Wieclaw                     Dade City              36    61   F       3 60-64               37:56.4     12:14/M
     103    Mariellen Blackstone              Dade City               2    60   F       4 60-64               37:56.6     12:14/M
     104    Bess Rom                          Dade City              98    10   F       9  0-13               38:05.6     12:17/M
     105    Elizabeth Finlay                  Dade City              12    30   F       7 30-34               38:14.7     12:20/M
     106    Sarah Thornberry                  San Antonio            32    30   F       8 30-34               38:17.1     12:21/M
     107    Oliver Dewitt                     Dade City              10    82   M       2 70-99               38:37.2     12:27/M
     108    Kathryn Longell                                         155    31   F       9 30-34               38:56.0     12:34/M
     109    Madison Gunn                      Dade City             100     7   F      10  0-13               38:57.0     12:34/M
     110    Sarah Rom                         Dade City              47    37   F       5 35-39               38:57.4     12:34/M
     111    Lisa Sims                         Dade City             110    38   F       6 35-39               40:12.3     12:58/M
     112    Kathy McKendree                   San Antonio            39    52   F       4 50-54               40:42.8     13:08/M
     113    Susan Pearson                     San Antonio            24    51   F       5 50-54               41:11.8     13:17/M
     114    Miriam Santiago                   Wesley Chapel         109    50   F       6 50-54               41:24.0     13:21/M
     115    Mary Cabot                        San Antonio             7    63   F       5 60-64               41:25.8     13:22/M
     116    Stefanie Schatzman                Land O Lakes           83    62   F       6 60-64               41:55.1     13:31/M
     117    Leslie Colello                    Dade City               9    61   F       7 60-64               42:43.6     13:47/M
     118    Cindy Waller                      Dade City              35    57   F       5 55-59               42:43.7     13:47/M
     119    Christina Daniels-Lyons           Wesley Chapel         111    38   F       7 35-39               42:45.1     13:47/M
     120    Stacey Brewer                     Zephyrhills            51    24   F       4 20-24               43:43.1     14:06/M
     121    Vicky Rowan                       Land O Lakes           82    47   F       6 45-49               43:50.5     14:08/M
     122    Monica Jones                      Dade City              40    48   F       7 45-49               44:21.0     14:18/M
     123    Rosie Linville                                          156    52   F       7 50-54               44:22.0     14:19/M
     124    Callie Hill                       Dade City              42    16   F       3 14-19               44:22.8     14:19/M
     125    Nick Controas                                           128    11   M      13  0-13               44:23.0     14:19/M
     126    Lori McArthur                     Dade City              68    48   F       8 45-49               44:25.0     14:20/M
     127    David Thibodeau                   Dade City              89    41   M       5 40-44               44:39.8     14:24/M
     128    vincent Contreras                                       127    50   M       5 50-54               45:16.0     14:36/M
     129    Debbie Young                      Dade City              37    60   F       8 60-64               45:36.8     14:43/M
     130    Don McJuain                                             152    65   M       2 65-69               46:53.5     15:07/M
     131    Hud Reynolds                      St. Leo                29    65   M       3 65-69               46:53.9     15:07/M
     132    Tim Linville                                            157    53   M       6 50-54               46:54.0     15:08/M
     133    Beverly Thibodeau                 Dade City              88    35   F       8 35-39               47:14.0     15:14/M
     134    Kellye Dash                       Wesley Chapel          44    36   F       9 35-39               47:27.0     15:18/M
     135    Charlie May                       Dade City              22    73   M       3 70-99               47:50.0     15:26/M
     136    Carolyn Pizzoto                   Land O Lakes           26    45   F       9 45-49               47:52.0     15:26/M
     137    Sophia Jones                      San Antonio            38    30   F      10 30-34               47:55.0     15:27/M
     138    Sophia James                      Wesley Chapel          66    29   F       6 25-29               48:00.0     15:29/M
     139    Kathy Reynolds                    St. Leo                30    63   F       9 60-64               48:14.0     15:34/M
     140    Unknown Partic. 146                                     146         M      14  0-13               48:20.0     15:35/M
     141    Mike Mulholland                   San Antonio            74    64   M       2 60-64               49:30.7     15:58/M
     142    Nancy Mulholland                  San Antonio            73    59   F       6 55-59               49:30.7     15:58/M
     143    Gerrie McSwain                                          153    65   F       1 65-69               49:33.0     15:59/M
     144    Jean Barron                       Dade City             122    69   F       2 65-69               49:33.3     15:59/M
     145    Linda VanSchie                    Dade City              34    63   F      10 60-64               51:29.1     16:36/M
     146    Emilee Thibodeau                  Dade City              87    13   F      11  0-13               53:41.6     17:19/M
     147    Stefanie Pearson                  San Antonio            23    21   F       5 20-24               54:49.0     17:41/M
     148    Sevana Gunn                       Dade City              99    10   F      12  0-13             1:09:47.1     22:31/M
     149    Sabrena Bondari                                         161    46   F      10 45-49             1:09:47.8     22:31/M





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News