Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 MIAA WMASS XC Championship

Northfield, MA, November 12, 2011

[D2 Boys | D1 Girls | D2 Girls ]

D1 Boys

Tom Stewart 413-454-3886

 Holyoke Community College/T. Stewart                        HY-TEK's Meet Manager
                   2011 MIAA WMASS XC Championship - 11/12/2011                   
                          Northfield Mtn, Northfield, MA                          
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC Boys D1 Division 1
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Daniel Crowley            12 Ludlow                  5:28.7   17:01.21    1   
  2 Blake Croteau             11 Westfield               5:32.7   17:13.61    2   
  3 Sam Coates-Finke          12 Northampton             5:33.0   17:14.43    3   
  4 Ben Gagne-Maynard         12 Longmeadow              5:33.2   17:14.99    4   
  5 Jesse Coull               12 Amherst-Pelham          5:33.3   17:15.30    5   
  6 Matt Jacobson             11 Westfield               5:33.7   17:16.60    6   
  7 Brian Crowley             11 Ludlow                  5:33.9   17:17.26    7   
  8 Tim Dostie                11 Westfield               5:34.3   17:18.64    8   
  9 Dylan Wight               12 Amherst-Pelham          5:35.0   17:20.74    9   
 10 James Traester            12 Amherst-Pelham          5:38.8   17:32.35   10   
 11 Rhys Duquette             11 Holyoke                 5:39.3   17:33.96   11   
 12 Eugene De La Rosa         12 Holyoke                 5:40.2   17:36.86   12   
 13 Ryan Mathers              12 Amherst-Pelham          5:41.4   17:40.64   13   
 14 Mike Andre                SR Agawam High School      5:41.7   17:41.58   14   
 15 Steven Kalt               12 Amherst-Pelham          5:42.9   17:45.23   15   
 16 Cameron Cook              JR Renaissance School      5:43.6   17:47.30   16   
 17 Alexander Sullivan        12 Northampton             5:44.7   17:50.66   17   
 18 Tim Shea                  12 West Springfield        5:44.9   17:51.55   18   
 19 Sam Fisher                JR Minnechaug Regio        5:47.3   17:58.89   19   
 20 Jacob Bellows             12 Westfield               5:47.8   18:00.47   20   
 21 Charles Hale              11 Northampton             5:48.9   18:03.84   21   
 22 Jacob Leblanc             12 Ludlow                  5:50.9   18:10.06   22   
 23 Peter Wilke               12 Pittsfield              5:51.4   18:11.55   23   
 24 Tyler Brunelle            12 Holyoke                 5:51.8   18:12.93   24   
 25 Drew Manuel               11 Ludlow                  5:52.4   18:14.64   25   
 26 Matt Hoag                 12 Pittsfield              5:52.8   18:16.02   26   
 27 Jake Zina                 11 Ludlow                  5:53.3   18:17.40   27   
 28 Isaac Hare Steig          11 Amherst-Pelham          5:53.4   18:17.69   28   
 29 Tom Nilsson               12 Longmeadow              5:53.7   18:18.75   29   
 30 Guillermo Godreau-Rivera  10 Holyoke                 5:53.9   18:19.42   30   
 31 Ian Fullerton             11 East Longmeadow         5:54.4   18:20.95   31   
 32 Jack Moynihan             09 East Longmeadow         5:54.5   18:21.31   32   
 33 Benjamin Hill             09 Northampton             5:54.6   18:21.56   33   
 34 Jordan Leckey             SR Minnechaug Regio        5:54.9   18:22.36   34   
 35 Sequoia Grettenberg       11 Northampton             5:55.0   18:22.85   35   
 36 Cody Hodgins              12 Holyoke                 5:55.4   18:23.96   36   
 37 Gabe Fishman              11 Amherst-Pelham          5:56.8   18:28.52   37   
 38 Cody Lucido               11 Pittsfield              5:58.0   18:32.27   38   
 39 Adam Bourdon              12 West Springfield        5:58.8   18:34.54   39   
 40 Austin Lai                12 Longmeadow              6:01.3   18:42.37   40   
 41 Ricky Schoolcraft         SR Agawam High School      6:01.4   18:42.70   41   
 42 Jacob Mueller             JR Central                 6:01.7   18:43.54   42   
 43 John Burton               11 Belchertown             6:02.0   18:44.63   43   
 44 Mark Rabasco              12 Taconic                 6:02.1   18:44.90   44   
 45 Richard Landry            11 Holyoke                 6:02.8   18:47.05   45   
 46 Aidan Gilson              09 Northampton             6:03.6   18:49.42   46   
 47 Tyler Roberts             JR Agawam High School      6:03.6   18:49.68   47   
 48 Eddie LaPointe            12 Ludlow                  6:03.8   18:50.04   48   
 49 Colin Morse               JR Minnechaug Regio        6:03.9   18:50.61   49   
 50 Sam Ryan                  SR Central                 6:04.5   18:52.21   50   
 51 Ben Parzich               JR Agawam High School      6:05.1   18:54.22   51   
 52 Steve Tignor              11 Longmeadow              6:06.2   18:57.76   52   
 53 Liam Garvey               10 West Springfield        6:07.1   19:00.27   53   
 54 Ruslan Davledzarov        09 Westfield               6:08.4   19:04.55   54   
 55 Michael Mueller           10 Longmeadow              6:09.5   19:07.91   55   
 56 Jack Kamin                12 Longmeadow              6:09.7   19:08.61   56   
 57 Sean Eagan                11 Ludlow                  6:10.2   19:09.95   57   
 58 Eric Pomeroy              12 East Longmeadow         6:10.5   19:10.99   58   
 59 Jose Bautista             JR Sci-Tech                6:10.8   19:11.88   59   
 60 Scott Besser              11 East Longmeadow         6:11.5   19:14.18   60   
 61 Matt Rabasco              09 Taconic                 6:11.6   19:14.53   61   
 62 Ethan Winslow             11 Pittsfield              6:12.1   19:16.09   62   
 63 Mike Wheaton              10 Taconic                 6:12.3   19:16.42   63   
 64 Artie Cruz                11 Westfield               6:14.8   19:24.46   64   
 65 Ryan McMahon              09 Wahconah                6:15.2   19:25.65   65   
 66 Jacob Santangelo          12 Westfield               6:15.6   19:26.90   66   
 67 John VanBeaver            SR Minnechaug Regio        6:16.3   19:29.02   67   
 68 Matt Nesti                11 Pittsfield              6:16.4   19:29.38   68   
 69 Dan Hopmans               11 Wahconah                6:17.9   19:33.95   69   
 70 Chris Mazeau              12 Wahconah                6:18.5   19:35.72   70   
 71 Ben Laliberte             FR Minnechaug Regio        6:19.0   19:37.23   71   
 72 Kevin Urban               JR Agawam High School      6:19.3   19:38.25   72   
 73 Duncan Marcus             10 Wahconah                6:19.4   19:38.54   73   
 74 Codey Lombardi            12 Taconic                 6:19.5   19:38.93   74   
 75 Chris Tarbell             12 East Longmeadow         6:19.6   19:39.37   75   
 76 Matt Bernard              JR Minnechaug Regio        6:20.3   19:41.33   76   
 77 Jackson Alberti           10 Wahconah                6:20.5   19:41.97   77   
 78 Greg Fitzpatrick          12 East Longmeadow         6:22.3   19:47.73   78   
 79 Billy Coles               10 Pittsfield              6:22.7   19:48.85   79   
 80 Jack Fenton               12 Longmeadow              6:23.0   19:49.88   80   
 81 Brian Flanagan            12 East Longmeadow         6:23.6   19:51.80   81   
 82 Travis Warren             11 South Hadley            6:23.8   19:52.22   82   
 83 Troy Doming               11 Belchertown             6:23.9   19:52.55   83   
 84 Patrick Byrnes            09 Chicopee Com            6:24.0   19:52.97   84   
 85 Jon Lee                   11 Pittsfield              6:27.7   20:04.45   85   
 86 George Dean               11 Chicopee                6:28.3   20:06.40   86   
 87 Neal Axelrod-Adams        12 Northampton             6:28.5   20:07.04   87   
 88 Manny Rachmaciej          11 West Springfield        6:29.6   20:10.43   88   
 89 Dominick Groux            JR Agawam High School      6:30.4   20:12.78   89   
 90 Drew Lindholm             10 Belchertown             6:31.9   20:17.44   90   
 91 Alex Agnitti              JR Renaissance School      6:32.1   20:18.00   91   
 92 Mike O'Connor             JR Agawam High School      6:33.9   20:23.57   92   
 93 Josh Hopmans              12 Wahconah                6:34.2   20:24.45   93   
 94 Matt Placido              12 Taconic                 6:34.2   20:24.74   94   
 95 Andre Dufresne            12 Belchertown             6:35.9   20:29.90   95   
 96 Zach Weissman             12 West Springfield        6:39.3   20:40.53   96   
 97 Ben Lawson                SR Minnechaug Regio        6:41.2   20:46.23   97   
 98 Jonathan Cody             10 Belchertown             6:41.3   20:46.57   98   
 99 Nicholes Rosario          11 South Hadley            6:42.6   20:50.64   99   
100 Shawn Bulson              10 Taconic                 6:44.2   20:55.62  100   
101 Ruishan Yu                12 Chicopee Com            6:44.9   20:57.76  101   
102 Boguslaw Janiszewski      JR Central                 6:45.5   20:59.81  102   
103 Tim LaRoche               12 South Hadley            6:45.9   21:00.93  103   
104 Derek Dobosz              10 Chicopee                6:47.2   21:04.93  104   
105 Damond Kapet              FR Central                 6:48.0   21:07.44  105   
106 Alex Stevens              11 Wahconah                6:48.9   21:10.26  106   
107 Austin LaFrance           11 Taconic                 6:49.3   21:11.53  107   
108 Conor Byrne               JR Renaissance School      6:52.9   21:22.64  108   
109 Jake Cote                 11 Belchertown             6:53.0   21:23.12  109   
110 Joe Gingras               JR Central                 6:55.2   21:29.93  110   
111 Michael DeAngelo          TH Renaissance School      6:56.8   21:34.73  111   
112 Edison Perez              SO Central                 7:00.9   21:47.55  112   
113 Jeff Rainaud              11 South Hadley            7:01.4   21:49.18  113   
114 Patrick Delisle           10 Chicopee                7:02.4   21:52.08  114   
115 William Burns             12 Belchertown             7:02.9   21:53.85  115   
116 Alan Stevens              10 Chicopee                7:03.0   21:54.11  116   
117 Matt Thibault             11 South Hadley            7:04.5   21:58.64  117   
118 Thomas Bienvenue          12 Chicopee                7:04.8   21:59.67  118   
119 Josh Perreault            11 South Hadley            7:05.2   22:00.97  119   
120 Nick Foley                JR Renaissance School      7:09.7   22:14.75  120   
121 Gerard Valliere           11 Chicopee                7:11.5   22:20.47  121   
122 Joseph Pelletier          12 Chicopee                7:15.8   22:33.79  122   
123 Joe Hasselvander          12 Chicopee Com            7:15.9   22:34.16  123   
124 Benjamin Reed             09 South Hadley            7:20.0   22:46.89  124   
125 Argenys Rodriguez         SO Central                 7:25.6   23:04.37  125   
126 Abi Acevedo               11 Holyoke                 7:25.8   23:04.79  126   
127 Tyler Sturdivent          09 Chicopee Com            7:27.6   23:10.43  127   
128 Nathan Moreau             11 Chicopee Com            7:27.9   23:11.50  128   
129 Aakash Bhagat             12 West Springfield        7:33.0   23:27.19  129   
130 John Nguyen               SO Sci-Tech                7:33.5   23:28.75  130   
131 Colin Robinson            09 Chicopee Com            7:42.5   23:56.91  131   
132 Christian Morneau         SR Sci-Tech                7:42.6   23:57.26  132   
133 Timothy Sturdivent        09 Chicopee Com            7:49.2   24:17.68  133   
134 Eamonn Mahoney            TH Renaissance School      7:55.1   24:35.89  134   
135 John Smith                12 West Springfield        7:55.7   24:37.92  135   
136 Joshua Diaz               JR Renaissance School      8:15.0   25:37.64  136   
137 Carlos Ortiz              JR Sci-Tech                8:52.2   27:33.42  137   
138 Raul Centeno              SR Sci-Tech                9:35.3   29:47.16  138   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Amherst-Pelham               52    5    9   10   13   15   28   37           
      Total Time:  1:27:34.26                                                     
         Average:    17:30.86                                                     
   2 Ludlow                       82    1    7   22   25   27   48   57           
      Total Time:  1:29:00.57                                                     
         Average:    17:48.12                                                     
   3 Westfield                    90    2    6    8   20   54   64   66           
      Total Time:  1:28:53.87                                                     
         Average:    17:46.78                                                     
   4 Northampton                 109    3   17   21   33   35   46   87           
      Total Time:  1:29:53.34                                                     
         Average:    17:58.67                                                     
   5 Holyoke                     113   11   12   24   30   36   45  126           
      Total Time:  1:30:07.13                                                     
         Average:    18:01.43                                                     
   6 Longmeadow                  180    4   29   40   52   55   56   80           
      Total Time:  1:32:21.78                                                     
         Average:    18:28.36                                                     
   7 Pittsfield                  217   23   26   38   62   68   79   85           
      Total Time:  1:33:45.31                                                     
         Average:    18:45.07                                                     
   8 Agawam High School          225   14   41   47   51   72   89   92           
      Total Time:  1:33:46.43                                                     
         Average:    18:45.29                                                     
   9 Minnechaug Regional HS      240   19   34   49   67   71   76   97           
      Total Time:  1:34:18.11                                                     
         Average:    18:51.63                                                     
  10 East Longmeadow             256   31   32   58   60   75   78   81           
      Total Time:  1:34:46.80                                                     
         Average:    18:57.36                                                     
  11 West Springfield            294   18   39   53   88   96  129  135           
      Total Time:  1:36:17.32                                                     
         Average:    19:15.47                                                     
  12 Taconic                     336   44   61   63   74   94  100  107           
      Total Time:  1:37:19.53                                                     
         Average:    19:27.91                                                     
  13 Wahconah                    354   65   69   70   73   77   93  106           
      Total Time:  1:37:55.83                                                     
         Average:    19:35.17                                                     
  14 Belchertown                 409   43   83   90   95   98  109  115           
      Total Time:  1:40:11.09                                                     
         Average:    20:02.22                                                     
  15 Central                     409   42   50  102  105  110  112  125           
      Total Time:  1:41:12.93                                                     
         Average:    20:14.59                                                     
  16 Renaissance School          446   16   91  108  111  120  134  136           
      Total Time:  1:43:17.42                                                     
         Average:    20:39.49                                                     
  17 South Hadley                514   82   99  103  113  117  119  124           
      Total Time:  1:45:31.61                                                     
         Average:    21:06.33                                                     
  18 Chicopee                    538   86  104  114  116  118  121  122           
      Total Time:  1:46:57.19                                                     
         Average:    21:23.44                                                     
  19 Chicopee Comprehensive      563   84  101  123  127  128  131  133           
      Total Time:  1:49:46.82                                                     
         Average:    21:57.37                                                     
  20 Sci-Tech                    596   59  130  132  137  138                     
      Total Time:  2:03:58.47                                                     
         Average:    24:47.70                                                     



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News