Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Northfield Mountain - USATF NE trail championships

Northfield, MA, May 21, 2011

[Women | Women - Age groups | Men - Age groups | Teams ]

Overall

Timing & Scoring by the DRC

For more race information, see Link to nearly 1,000 pictures.

Beautiful scenery at Northfield Mountain by Scott Mason
Beautiful scenery at Northfield Mountain by Scott Mason


Place Time Name Age Gend Team  Number
1 0:36:27 Eric MacKnight 22 m Keene State College 224
2 0:36:42 Mark Miller 30 m BAA 86
3 0:36:53 Jim Johnson 33 m CMS 238
4 0:37:22 Andy McCarron 28 m CMS 187  
5 0:37:26 Tim Pipp 22 m CMS 225
6 0:37:51 Greg Hammett 33 m CMS 74
7 0:37:55 Ben Nephew 35 m CMS 73
8 0:37:57 Tim Van Orden 43 m CMS 223
9 0:38:45 Todd Callaghan 41 m GCS 208
10 0:39:07 Paul Morris 24 m 38
11 0:39:13 Tom Brown 25 m CMS 72
12 0:39:20 Patrick Ard 27 m Whirlaway 65
13 0:39:24 Ross Krause 31 m CMS 107
14 0:39:24 Dave Dunham 47 m CMS 69
15 0:39:52 Tim Mahoney 31 m CMS 67
16 0:40:21 George Adams 41 m CMS 282
17 0:40:33 Joe Shairs 43 m CMS 68
18 0:40:39 Ryan Aschbrenner 33 m GBTC 168
19 0:40:40 Allan Serrano 43 m Sahwangunk Runners 292
20 0:40:47 Kasie Enman 31 f BAA 37
21 0:41:21 Tim Condon 24 m 101
22 0:41:28 Brian Ruhm 46 m GCS 244
23 0:41:31 John Kinnee 32 m CMS 111
24 0:42:01 Mike Norton 41 m HFC striders 148
25 0:42:34 Tim Cote 35 m 201
26 0:42:35 Robert Jackman 28 m TNT 170
27 0:42:45 Danny Ferreira 28 m GCS 188
28 0:42:47 Carolyn Stocker 18 f GSH 90
29 0:43:17 Michael Townsley 42 m SMAC 116
30 0:43:39 Dan Hayden 24 m Acidotic 299
31 0:43:48 David Thompson 40 m 60
32 0:43:56 Jeffery Dengate 34 m Central Park TC 3
33 0:44:05 Gina Lucrezi 28 f Inov-8 98
34 0:44:07 Rich Teal 33 m ARE 120
35 0:44:17 Adam Greenspan 28 m GBTC 274
36 0:44:27 Danny Jamieson 16 m 193
37 0:44:27 Andrew Schneider 35 m SRR 44
38 0:44:35 Michael Vitelli 47 m BAA 284
39 0:44:39 Neal Graves 28 m Sandbagger TC 218
40 0:44:40 Chris Taft 30 m 180
41 0:44:58 Paul Bazanchuk 56 m WMM 23
42 0:45:03 Brian Northan 36 m Utopia 153
43 0:45:06 John Pajer 48 m CMS 115
44 0:45:08 Abby Mahoney 32 f CMS 97
45 0:45:13 Stanislav Trufanov 32 m 217
46 0:45:14 Thor Kirleis 41 m Goon Squad 212
47 0:45:44 Kelsey Allen 27 f 185
48 0:46:07 Kath Hardcastle 29 f SRR 252
49 0:46:15 Erik Wight 51 m WMAC 125
50 0:46:26 Chris Dunn 42 m Acidotic 178
51 0:46:36 Jeff Gould 46 m NMC 135
52 0:46:55 Paul Kirsch 45 m WMM 75
53 0:46:57 Josh Curtis 36 m NMC 269
54 0:46:59 Mike Kirk 39 m 264
55 0:47:11 Joshua Stockdale 44 m 121
56 0:47:23 Suzy West 46 f CSU 95
57 0:47:24 Chris Deming 44 m 123
58 0:47:30 Richard Laverns 34 m Acidotic 113
59 0:47:41 Scott Spence 46 m Grey Wolves 70
60 0:48:03 Kevin Ravasio 23 M Rosemont RC 13
61 0:48:03 Jonathan Rice 32 m 262
62 0:48:17 Todd Brown 47 m NMC 229
63 0:48:18 Jackie Jackman 32 f TNT 171
64 0:48:32 Dawn Roberts 39 f GSH 181
65 0:48:32 Michael McKechnie 36 m BAA 134
66 0:48:35 Jonah Soolman 34 m 246
67 0:49:03 Peter Boisvert 36 m AA 161
68 0:49:04 Kade Krichko 23 m Bethel OC 142
69 0:49:14 Brian Bigelow 51 m GCS 280
70 0:49:15 John Martin 59 m CCAC 267
71 0:49:20 Ashley Krause 33 f SMAC 106
72 0:49:23 Ted Cowles 52 m Hartford TC 243
73 0:49:26 Athena Eyster 23 f 287
74 0:49:37 James Porter 37 m NHAA 27
75 0:49:50 Kori Krichko 19 f Bethel OC 279
76 0:49:57 David Sandham 42 m CRC 260
77 0:50:02 Rich Miller 60 m WMM 21
78 0:50:10 Eric Wyzga 35 m 283
79 0:50:12 Don Slovenkai 55 m NMC 184
80 0:50:19 Kevin Pascoe 46 m 281
81 0:50:21 Jim Mydosh 52 m Milford RR 165
82 0:50:22 Rachel Boudreau  26 f NMC 286
83 0:50:30 Jacqueline Shakar 51 f CMS 136
84 0:50:43 Leslie Krichko-Townsend 52 f Bethel OC 143
85 0:50:52 Rick Scott 57 m 228
86 0:51:09 Wayne Stocker 57 m GSH 89
87 0:51:11 Anthony Park 46 m EORC 42
88 0:51:14 Kathrin Midgley 37 f 43
89 0:51:15 Scott Jamieson 49 m 191
90 0:51:16 Donna Smyth 51 f CSU 14
91 0:51:18 Lisa Doucett 55 f CSU 211
92 0:51:25 Nick Tooker 32 m 256
93 0:51:31 Marc Ohlson 56 m WMM 277
94 0:51:33 Grahame Russell 50 m 297
95 0:51:49 Kristine Lynch 28 f 146
96 0:51:55 David Laporte 45 m Silk city 54
97 0:51:56 Vin Rivard 64 m NMC 239
98 0:51:59 Andrew Rossi 24 m 240
99 0:52:17 Kevin Becker 54 m 66
100 0:52:20 Richard Stockdale 60 m GCS 294
101 0:52:21 Peter Gagarin 66 m SMAC 245
102 0:52:31 Kurt Gustafson 26 m 227
103 0:52:36 Whitney Brown 37 f 5 290
104 0:52:44 Reji James 41 m SRR 20
105 0:52:46 Andrea McCusker 35 f Acidotic 147
106 0:52:49 Curtis Morris 41 m Falmouth TC 33
107 0:52:54 Paul Comeau 49 m WCRC 8
108 0:52:58 Tristan Smith 17 m 57
109 0:53:03 Richard Clark 57 m GSH 58
110 0:53:35 Jeff Dean 37 m 24
111 0:53:39 Dan Poliquin 44 m Rochester Runners 189
112 0:53:50 Paul Thompson 47 m CSU 285
113 0:53:58 Joseph Koral 39 m 100
114 0:53:59 Rick Roy 49 m GCS 249
115 0:54:05 Henry Wilder 33 m Goon Squad 99
116 0:54:08 Robert Thomas 51 m CMS 78
117 0:54:17 Bob Dolan 50 m GDTC 114
118 0:54:27 Chris Jamieson 20 m 192
119 0:54:40 Benjamin Quick 34 m 102
120 0:54:49 Mike McKenna 44 m CCRR 209
121 0:54:50 Chris Hurley 44 m 18
122 0:54:50 Arthur Bellerive 46 m 76
123 0:55:02 Christina Carvey 33 f 151
124 0:55:02 Kevin Glick 40 m 32
125 0:55:20 Jennifer Dodge 40 f Mystic 235
126 0:55:39 Anthony Lombardi 44 m GCS 48
127 0:55:49 Thomas Parker 45 m WMAC 213
128 0:56:06 Jessica Hageman 35 f ARE 152
129 0:06:14 John Peck 46 m 205
130 0:56:20 Amanda Maffei 51 f GLRR 129
131 0:56:40 Ian Fownes 44 m 26
132 0:56:52 Bob Mulvaney 57 m GCS 35
133 0:57:09 Ken Goodin 56 m 248
134 0:57:14 PJ Curtis 38 m 109
135 0:57:20 Bob Lux 65 m UNO 233
136 0:57:36 Jeff Ricahrdson 55 m Monadnock Regional Milers 9
137 0:57:59 matthew Haley 34 m 105
138 0:58:13 Christopher Polanec 29 m 124
139 0:58:18 Gene Fahey 63 m 219
140 0:58:23 Kate Naples 43 f CCAC 59
141 0:58:28 Chris Plecs 33 m 242
142 0:58:59 George Gilder 71 m WMAC 298
143 0:59:08 Vladislav Davidkovich 41 m 210
144 0:59:10 Charles Kellogg 71 m Team Gloucester 293
145 0:59:25 Chuck Hagedorn 56 m HHS 64
146 0:59:30 David Senderoff 41 m 88
147 0:59:33 Jen Fice 39 f 198
148 0:59:35 Paulette Slovenkai 51 f NMC 183
149 0:59:53 Peter Orni 68 m 273
150 1:00:14 Peter Marton 44 m 91
151 1:00:22 Simon Frez-Albrecht 19 m 296
152 1:00:23 Pete Westover 66 m SMAC 231
153 1:00:25 Emer O'Donoghue 48 f SRR 149
154 1:00:43 Michael Childs 61 m SMAC 275
155 1:00:44 Tate Weatherbie 33 m CRR 81
156 1:00:47 Steve Vaitones 55 m SRR 1
157 1:01:01 Mary Sullivan 39 f 155
158 1:01:04 Donald Hogardt 64 m HHS 52
159 1:01:06 Lizabeth O'Connor 31 f Athletic Alliance 30
160 1:01:12 Fabienne Pattison 50 f WMM 79
161 1:01:44 Helen Carmichael 32 f 138
162 1:02:20 Chris Neeley 31 m 39
163 1:02:28 Brian Moushegian 36 m Athletic Alliance 31
164 1:02:31 Scott Holt 42 m 202
165 1:02:31 Frank Hurt 74 m WMM 167
166 1:02:34 Jeff Hattem 60 m GFRC 128
167 1:02:36 James Miller 64 m 257
168 1:02:43 Paula Musgrave 41 f 28
169 1:02:44 Lisa Paciello 28 f CMS 40
170 1:02:54 Laurel Shortell 45 f WMAC 7
171 1:02:59 Kim Bellerive 43 f 77
172 1:02:59 Brian Gallagher 61 m Rochester Runners 195
173 1:03:01 Steven Turowski 52 m 63
174 1:03:06 Tom White 65 m HHS 133
175 1:03:11 Kathleen Furlani 62 f EORC 204
176 1:03:13 Lisa Lombardi 43 f GCS 49
177 1:03:15 Randy Witlicki 55 m 265
178 1:03:17 Suzanne Barker 40 f GCS 182
179 1:03:20 Dorin Neacsu 46 m 104
180 1:03:36 Jaime Wilson 39 f Shenipsit 289
181 1:03:37 Elaine Dill 62 f 159
182 1:03:53 Steve Malynn 63 m 132
183 1:04:06 Water Kuklinski 62 m CMS 2
184 1:04:10 Jennifer Ferriss 39 f 4
185 1:04:22 Paul Dilorenzo 37 m 200
186 1:04:32 Cassie Coons 61 f 196
187 1:04:41 Fred Ross III 64 M CSU 15
188 1:05:55 Chuck Tenander 49 m 131
189 1:06:15 Ed Kirby 74 m 295
190 1:06:19 Richard Mellor 60 m 117
191 1:06:58 Laura Clark 64 f Saratoga Stryders 6
192 1:07:14 J Robert Fallon 53 m 150
193 1:07:39 Michael St Hilaire 32 m GDTC 29
194 1:07:53 William Harned 61 m 250
195 1:08:18 Lawrence Santos 48 m 36
196 1:08:21 David LaPierre 47 m CMS 71
197 1:08:35 Chris Harrison 57 m 194
198 1:09:04 Douglas Story 46 m 156
199 1:09:13 Jose Viveiros 50 m Melrose RC 215
200 1:10:39 Jeremy Fox 30 m 172
201 1:11:29 Daniel Coons 56 m 197
202 1:12:08 Diane Levesque 57 f Rochester Runners 203
203 1:12:32 Raymond Boutotte 65 m GCS 272
204 1:14:28 Richard Fournier 48 m 51
205 1:14:29 Skip Cleaver 66 m GCS 177
206 1:15:06 Angel Green 33 f Mystic 53
207 1:16:04 Gergory Carson 50 m 83
208 1:16:17 Karlene Normandin 56 f WMM 22
209 1:16:41 MaryLou White 55 f Silk city 232
210 1:17:26 Gary LaBella 57 m 251
211 1:18:12 Carey Stillman 46 f 158
212 1:18:44 Ken Skier 57 m WCRC 17
213 1:19:28 Laurie Callaghan 43 f NSS 291
214 1:20:22 Jenna Abreu 38 f GDTC 85
215 1:20:23 Susan Broadwater 51 f GDTC 55
216 1:20:34 John Parker 79 m NE 65+ 270
217 1:20:50 Laurie Fontaine 48 f Wicked RC 154
218 1:23:27 George Boudreau Jr 42 m CMS 5
219 1:24:13 Betty Cooper 56 f Melrose RC 127
220 1:24:20 Richard Busa 81 m WMAC 145
221 1:25:26 Chris Corradino 38 m EORC 157
222 1:27:27 Charles Sherman 57 m 84
223 1:34:02 Melissa Poliquin 43 f Rochester Runners 190
224 1:36:14 Jim Turner 64 m Team Gloucester 186
225 1:43:58 Margarita Bancy 53 f Melrose RC 214



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News