Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 New Balance Boston Twilight Meet #2

Lowell, MA, May 21, 2011

Complete

For more race information, see New Balance Boston Twilight Series.

Licensed to Platt Systems - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                     New Balance Twilight Meet - 5/21/2011                     
                               www.plattsys.com                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Joslyn, Fred                 Stotan Racin          29:49.09  
  2 Murner, Dan                  NB Boston             30:45.60  
  3 Wilson, Jon                  University o          30:51.36  
  4 Rich, Patrick                CMS                   31:28.57  
  5 Grout, Alex                  Syracuse Cha          31:50.86  
  6 Mindel, Scott                Willow Stree          32:13.95  
  7 Del Monaco, Mark             Explorer Tc/          32:17.91  
  8 Reiss, Kyle                  North Haven           32:33.15  
  9 Lounsbury, Dan               NB Boston             32:45.22  
 10 Ragazzini, Jeffrey           RunRight Tra          32:55.10  
 11 Young, Thomas                GBTC                  33:58.75  
 12 Lowe, Chris                  GBTC                  34:11.84  
 13 Murdoch, Ryan                Unattached            34:30.85  
 14 Dalidowitz, Nick             EKG                   35:18.00  
 -- Sorgato, Andrea              NB Boston                  DNF  
 
Event 3  Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Burnett, Junior              Executives T             22.00   NWI 
  2 Karam, Charles               Unattached               22.66   NWI 
  3 McGinn, Tommy                Fredericton              24.04   NWI 
  4 McLaughlin, Matthew          Fredericton              24.57   NWI 
  5 Charette, Roy                Mass Velocit             26.09   NWI 
  6 Kelly, Dan                   MVTC                     28.32   NWI 
 
Event 4  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Engel, Alexander             Greater Bost             49.43   1 
  2 Cahill, David                GBTC                     52.07   1 
  3 Brennan, Joseph              Greater Bost             52.40   1 
  4 Stewart, Steve               NB Boston                52.67   1 
  5 Turner, Shaquille            Unattached               54.29   2 
  6 McLaughlin, Matthew          Fredericton              55.76   2 
  7 Steeves, Scott               Mass Velocit             57.76   2 
 -- Karam, Charles               Unattached                 DNF   1 
 
Event 6  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, John                  Ryho TC                1:49.99  
  2 Rushing, David               Unattached             1:53.86  
  3 DuPaul, Mike                 East Haven             1:55.07  
  4 Robbins, Brian               Unattached             1:55.72  
  5 Soucy, Philippe              CADL                   1:55.79  
  6 Brown, Craig                 Unattached             1:57.48  
  7 Busby, Ryan                  Unattached             1:58.97  
  8 Doiron-Marc, Jean-Marc       O2                     1:59.51  
  9 Wells, Bill                  Central Park           2:00.03  
 10 Fava, Dan                    Unattached             2:00.30  
 11 McGinn, Tommy                Fredericton            2:00.89  
 12 Theriault, Jeremy            Unattached             2:01.43  
 13 Collins, Brendan             NB Boston              2:01.87  
 14 Desautels, Maxime            Fleur de Lys           2:02.05  
 15 Bevil, Matt                  Brown Univer           2:04.12  
 16 Darien, Andrew               Eliot Track            2:06.41  
 17 Almeida, Emerson             Unattached             2:06.86  
 18 McPherson, Alex              Fredericton            2:07.83  
 19 McMullin, Scott              Fredericton            2:09.11  
 20 McAllister, Alex             Fredericton            2:09.35  
 21 Peary, Eric                  Umass Lowell           2:11.15  
 22 Peterson, Patrick            SHU                    2:11.45  
 23 Prospect, Daniel             Unattached             2:13.02  
 -- Jackson, Drayke              SHU                        DNF  
 
Event 8  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Channon, Dom                 Unattached             3:45.81  
  2 Mangan, Steve                Dartmouth Co           3:50.54  
  3 Cooper, Kevin                Brown Univer           3:52.62  
  4 Jamieson, Carlos             New Balance            3:54.45  
  5 Hackett, Everett             Unattached             3:54.60  
  6 Colle, StTphane              Fleur de Lys           3:55.05  
  7 Corcoran, Paul               Unattached             3:56.05  
  8 Giambanco, Vince             CW Post                3:58.28  
  9 Bleday, John                 Dartmouth Co           3:58.30  
 10 Vuckovic, Milos              Cptc New Bal           3:58.68  
 11 MacMackin, Nick              Saint John T           3:58.96  
 12 Fitzmaurice, Dave            NB Boston              4:00.58  
 13 Pierce, Matt                 Dartmouth Co           4:00.62  
 14 Collins, Chris               Brown Univer           4:00.64  
 15 Mainwaring, Phil             NB Boston              4:01.11  
 16 Summers, Dylan               Dartmouth Co           4:01.55  
 17 Reynolds, Robert             Unattached             4:02.21  
 18 Savage, Colin                Brown Univer           4:02.54  
 19 Gregorek, Johnny             Unattached             4:04.29  
 20 Shoemaker, Jake              Dartmouth Co           4:04.57  
 21 Hornsby, Jonevan             Cptc New Bal           4:05.06  
 22 DeWitt, Corey                Dartmouth Co           4:05.46  
 23 Kern, Mikhail                Unattached             4:06.83  
 24 Evitt, Kyler                 Brown Univer           4:06.95  
 25 Gault, Jon                   Dartmouth Co           4:07.63  
 26 Lyons, Colin                 NB Boston              4:08.61  
 27 Boutin, Marc                 Unattached             4:11.71  
 28 Evanter, Caleb               Greater Bost           4:12.36  
 29 Giberti, Mike                Unattached             4:12.52  
 30 McNeil, Matt                 Saint John T           4:13.12  
 31 Haringa, Matt                GBTC                   4:14.76  
 32 Stewart, Steve               NB Boston              4:14.90  
 33 Nelson, Brad                 Dartmouth Co           4:15.74  
 34 Macdonald, Adrian            Keystone Eli           4:17.38  
 35 Chorney, Matt                Unattached             4:17.72  
 36 Williams, Geoffrey           Unattached             4:19.29  
 37 Connolly, Dave               Dartmouth Co           4:21.71  
 38 Prospect, Daniel             Unattached             4:27.93  
 39 Miller, Ryan                 Southern Con           4:29.42  
 
Event 13  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tortorella, Vinny            Unattached              68.31m     224-01 
  2 Bryce, Chris                 Unattached              67.23m     220-07 
  3 jussaume, steven             shore ac                61.26m     201-00 
  4 Guerra.J., A.J.              Unattached              54.52m     178-10 
  5 Fedor, Nick                  Unattached              51.00m     167-04 
  6 Pepitone, Daniel             SHU                     42.71m     140-01 
  7 Foley, Bill                  ConnQuest               36.83m     120-10 
  8 Koumlelis, Peter             ConnQuest               33.57m     110-02 
 
Event 16  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hunter, Nate                 GBTC                    18.19m   59-08.25 
  2 Langhauser, John             New Balance             16.52m   54-02.50 
  3 Bukalo, Enis                 Unattached              15.76m   51-08.50 
  4 Harrison, Richard            GBTC                    15.43m   50-07.50 
  5 Thompson, Shanneil           ConnQuest               14.36m   47-01.50 
 
Event 18  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Powlen, Bryan                Unattached              54.52m     178-10 
  2 Gray, Jon                    Twilight Thr            45.93m     150-08 
  3 Cameron, Michael             Unattached              44.40m     145-08 
  4 Bukalo, Enis                 Unattached              43.13m     141-06 
  5 Fedor, Nick                  Unattached              42.89m     140-08 
  6 Thompson, Shanneil           ConnQuest               41.89m     137-05 
 -- Sutherland, Bill             Unattached                FOUL            
 
Event 19  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cyr, Pascal                  ASEA                    56.00m     183-09 
 
Event 21  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DiCamillo, Katie             NB Boston             33:45.23  
  2 Donovan, Jennifer            NB Boston             34:30.75  
  3 McWalters, Teresa            Impala Racin          34:44.19  
  4 Davis, Diana                 NB Boston             36:00.50  
  5 Shea, Carly                  BAA                   36:36.04  
  6 Daniel, Jordan               Unattached            36:42.52  
  7 Lessard, Megan               Unattached            36:54.52  
  8 Millett, Aly                 GBTC                  36:57.56  
  9 Garrahan, Shauneen           Riadha                37:13.34  
 10 Mazur, Ann                   Ragged Mt. R          38:41.89  
 
Event 23  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Backel, Kate                 ConnQuest                25.36   NWI 
  2 Paulsen, Kylie               Fredericton              26.34   NWI 
  3 Daley, Lisa                  New Balance              26.45   NWI 
  4 Romulus, Joy                 New Balance              26.84   NWI 
  5 Eversley, Ocean              Mass Velocit             30.58   NWI 
 
Event 24  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Backel, Kate                 ConnQuest                56.19   1 
  2 Racarelli, Katelyn           SHU                      57.55   1 
  3 Kilis, Bonnie                SHU                      58.04   1 
  4 Romulus, Joy                 New Balance              59.21   2 
  5 Silfvenius, Kirsten          Unattached             1:01.04   2 
  6 Eversley, Ocean              Mass Velocit           1:09.16   2 
 -- Daley, Lisa                  New Balance                DNF   1 
 
Event 26  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Danielle              Southern Con           2:09.73  
  2 McSweeney, Clare             Unattached             2:12.67  
  3 Annear, Grace                Saint John T           2:14.44  
  4 Crispin, Sarah               NB Boston              2:14.57  
  5 McLoughlin, Luci             Iona College           2:15.15  
  6 Griebel, Alasia              Southern Con           2:18.68  
  7 Judge, Karie                 Umass Lowell           2:21.02  
  8 MacAulay, Leah               Anb # Canadi           2:21.43  
 
Event 28  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 van Dalen, Holly             Unattached             4:21.46  
  2 Boots, Randelle              Wellesley              4:25.89  
  3 Salucci, Toni                In-the-Arena           4:26.61  
  4 Champa, Mallory              Unattached             4:27.94  
  5 Anderson, Kristin            Riadha                 4:32.34  
  6 Archard, Erin                NB Boston              4:40.68  
  7 Soji, Marissa                Unattached             4:41.64  
  8 Schumacher, Amie             NB Boston              4:47.15  
  9 Sullivan, Jaclyn             Unattached             4:49.96  
 10 Arouca, Kerry                NB Boston              4:54.21  
 11 Hankinson, Liz               BAA                    4:55.37  
 12 Lee, Jennifer                GBTC                   4:58.82  
 13 Rogers, Brianna              Unattached             5:15.79  
 14 Hegarty, Jen                 NB Boston              5:22.66  
 
Event 33  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Thayer, Amy                  shore ac                61.67m     202-04 
  2 Williamson, Julianna         Unattached              47.16m     154-09 
  3 Smith, Kolbi                 SHU                     41.13m     134-11 
  4 Dowding, Aubrey              Unattached              39.65m     130-01 
  5 Beaver, Ashley               Central Park            36.91m     121-01 
 
Event 36  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Beaver, Ashley               Central Park            12.83m   42-01.25 
  2 Smith, Kolbi                 SHU                     12.30m   40-04.25 
  3 Connor, Stacey               Greater Bost            11.59m   38-00.25 
  4 Murphy, Deirdre              GBTC                    11.25m   36-11.00 
  5 Dowding, Aubrey              Unattached              10.20m   33-05.75 
 
Event 38  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Connor, Stacey               Greater Bost            46.28m     151-10 
  2 Beaver, Ashley               Central Park            38.97m     127-10 
  3 Murphy, Deirdre              GBTC                    38.90m     127-07 
 
Event 40  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bourgeois, Jodl              O2                     9:02.10  
  2 Rupprecht, Paul              NB Boston              9:07.85  
  3 Cassidy, Ryan                O2                     9:12.00  
  4 Chorney, David               BAA                    9:20.52  
  5 Aguila, Nick                 Unattached             9:25.47  
  6 Sterling, Henry              Dartmouth Co           9:26.25  
  7 Boyle, Brendan               Brown Univer           9:32.00  
  8 Bush, Jeff                   Brown Univer           9:40.40  
  9 Stephenson, Ben              Unattached             9:46.69  
 10 Giannetti, Shane             Unattached             9:47.77  
 
Event 41  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Petrina, Leonora             Saucony               10:18.20  
  2 Kennedy, Laura               NB Boston             10:33.39  
  3 Gardynski, Jenny             GBTC                  11:26.11  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News