Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

37 th Annual Jones Group Realtors 10 Mile Road Race

Amherst, MA, February 27, 2011

[AWARDS | FEMALE OPEN TEAM | MALE OPEN TEAM | FEMALE MASTERS TEAM | MALE MASTERS TEAM | FEMALE SENIORS TEAM | MALE SENIORS TEAM ]

OVERALL

413-467-7354 accuspec@comcast.net

Results courtesy of ACCU-SPEC


                                                                      Page 1
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
    1 289 JUSTIN FYFFE         30   1/57   M2039 PUTNEY          VT   52:53   5:18 BAA              
    2 158 JESSE REGNIER        23   2/57   M2039 HAMPDEN         MA   54:24   5:27                  
    3 210 ANDY MCCARRON        28   3/57   M2039 KEENE           NH   54:58   5:30 CMS              
    4 260 GREG HAMMETT         33   4/57   M2039 CHESTERFIELD    NH   55:29   5:33 CMS              
    5  17 DREW BEST            28   5/57   M2039 LEVERETT        MA   55:37   5:34 MRC              
    6 209 CHRIS MAHONEY        33   6/57   M2039 HAVERHILL       MA   56:12   5:38 CMS              
    7 294 KIBROM TEMELSO       35   7/57   M2039 BOSTON          MA   56:33   5:40 GBTC             
    8 251 ADAM GOODE           27   8/57   M2039 BANGOR          ME   56:38   5:40                  
    9 101 AARON LADD           27   9/57   M2039 LEXINGTON       MA   56:54   5:42                  
   10  32 MATTHEW CLARK        28  10/57   M2039 AMHERST         MA   56:57   5:42 CMS              
   11 273 THOMAS YOUNG         33  11/57   M2039 BOSTON          MA   58:37   5:52 GBTC             
   12 214 GEORGE ADAMS         40   1/46   M4049 GILSUM          NH   58:46   5:53 CMS              
   13 258 JEFF GOUPIL          22  12/57   M2039 KEENE           NH   59:03   5:55 CMS              
   14 225 HEIDI WESTOVER       30   1/43   F2039 WALPOLE         NH   59:12   5:56                  
   15 257 TIM STICKNEY         29  13/57   M2039 BROOKLINE       MA   59:13   5:56 GBTC             
   16 272 TOMOAKI UCHIKI       37  14/57   M2039 BOSTON          MA   59:30   5:57 GBTC             
   17 184 MATTHEW TWAROG       35  15/57   M2039 HUBBARDSTON     MA   59:45   5:59                  
   18 131 LUCAS MOORE          31  16/57   M2039 WOLCOTT         VT   59:54   6:00 FREDDIE          
   19  72 GRANT GONZALEZ       25  17/57   M2039 MOUNT HERMON    MA   59:59   6:00 SMAC             
   20 103 ROBERT LANDRY        42   2/46   M4049 LUDLOW          MA 1:01:02   6:07 GSH              
   21 204 STEVEN FOLSOM        31  18/57   M2039 SOUTH HADLEY    MA 1:01:25   6:09 GSH              
   22 218 BRUCE DAVIE          47   3/46   M4049 CAMBRIDGE       MA 1:01:39   6:10 GBTC             
   23 219 CHRISTOPHER GOULD    45   4/46   M4049 AMHERST         MA 1:02:06   6:13 GSH              
   24 240 LUKE LAVIN           21  19/57   M2039 AMHERST         MA 1:03:25   6:21                  
   25 267 KEITH SCHMITT        42   5/46   M4049 DURHAM          NH 1:03:54   6:24                  
   26 266 PAUL HYRY-DERMITH    43   6/46   M4049 HOLYOKE         MA 1:04:10   6:25                  
   27 274 EDWARD PARROT        40   7/46   M4049 AMHERST         MA 1:04:39   6:28 GSH              
   28 262 RON JACOBS           44   8/46   M4049 SOUTH HADLEY    MA 1:05:04   6:31                  
   29 263 CHRISTOPHER SUSSMAN  31  20/57   M2039 BELMONT         MA 1:05:10   6:31                  
   30 127 JONATHAN MIGANOWICZ  24  21/57   M2039 TEMPLETON       MA 1:05:37   6:34 NMC              
   31 282 JOE FOIS             35  22/57   M2039 SOUTH HADLEY    MA 1:05:47   6:35 GSH              
   32  86 ALEJANDRO HEUCK      46   9/46   M4049 AMHERST         MA 1:05:58   6:36                  
   33 169 JEREMY SEYMOUR       29  23/57   M2039 EAST LONGMEADOW MA 1:06:05   6:37 GRIFFINS         
   34 290 TODD WALKER          44  10/46   M4049 CHICOPEE        MA 1:06:32   6:40 COFFEE CAKE CLUB 
   35 110 MICHAEL LESCARBEAU   40  11/46   M4049 AGAWAM          MA 1:06:34   6:40 GSH              
   36  82 JEFF HANSEN          41  12/46   M4049 GREENFIELD      MA 1:06:55   6:42 SMAC             
   37 250 DONALD PACHER        38  24/57   M2039 EASTHAMPTON     MA 1:07:09   6:43 NORTHAMPTON BREN 
   38 133 PARKER MORSE         36  25/57   M2039 LOUDONVILLE     NY 1:07:35   6:46 SCCC             
   39 298 SERGIO BRENA         46  13/46   M4049 AMHERST         MA 1:07:38   6:46 COFFE CAKE CLUB  
   40  92 TRACY JOSLIN         37   2/43   F2039 WAITSFIELD      VT 1:07:43   6:47                  
   41 145 ANNIE PAREDES        29   3/43   F2039 WESTFIELD       MA 1:09:07   6:55                  
   42 198 ALEX WIRTH-CAUCHON   50   1/48   M5059 SOUTH HADLEY    MA 1:09:15   6:56 TORTOIS          
   43 193 BEN WHITBECK         34  26/57   M2039 GREENFIELD      MA 1:09:48   6:59                  
   44  11 ALLAN BATES          62   1/17   M6099 PITTSFIELD      MA 1:09:56*  7:00 GMAA             
   45  76 CHARLIE HALE         16   1/4    M1619 FLORENCE        MA 1:10:05   7:01                  
   46  44 TIM DAILEY           26  27/57   M2039 WEST SPRINGFIEL MA 1:10:34   7:04                  
   47 264 PETER WILKE          16   2/4    M1619 PITTSFIELD      MA 1:10:36   7:04                  
   48 118 JOHN MAJONEN         48  14/46   M4049 GUILFORD        VT 1:10:37   7:04                  
   49  31 RICHARD CLARK        57   2/48   M5059 FEEDING HILLS   MA 1:10:40   7:04 GSH              
   50 235 JIM MCCANN           45  15/46   M4049 LONGMEADOW      MA 1:10:45   7:05                  
Record 48:57 by Bob Hodge in 1984
* Under USATF Age-Group guideline



                                                                      Page 2
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
   51 224 JOE ALFANO           45  16/46   M4049 HOLDEN          MA 1:11:14   7:08 CMS              
   52 256 SARAH STICKNEY       28   4/43   F2039 BROOKLINE       MA 1:11:21   7:09 GBTC             
   53 142 STEVE O'NEIL         59   3/48   M5059 SPRINGFIELD     MA 1:11:22   7:09 GSH              
   54   4 MARU AOKI            25  28/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:11:43   7:11                  
   55 220 STEPHEN FORREST      47  17/46   M4049 BELCHERTOWN     MA 1:11:57   7:12 GSH              
   56 211 NICHOLAS DARAN       18   3/4    M1619 BELCHERTOWN     MA 1:11:59   7:12                  
   57 268 ADAM NABEWANIEL      35  29/57   M2039 HADLEY          MA 1:12:21   7:15                  
   58 286 EMILY JENKINS        23   5/43   F2039 ENFIELD         CT 1:12:21   7:15                  
   59 226 TOM DERDERIAN        61   2/17   M6099 WINTHROP        MA 1:12:35   7:16 GBTC             
   60 207 BOB AUSTIN           55   4/48   M5059 NORTHAMPTON     MA 1:12:56   7:18 SMAC             
   61  34 CHRISTOPHER CONZ     34  30/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:13:29   7:21                  
   62 175 DANIEL SORGER        20  31/57   M2039 AMHERST         MA 1:13:32   7:22 THE SOGG         
   63 301 DAVE PLUMMER         22  32/57   M2039 AMHERST         MA 1:13:43   7:23                  
   64 285 CATHY PEARCE         48   1/30   F4049 SOUTH CHELMSFOR MA 1:13:45   7:23 WHIRLAWAY        
   65   0 UNKNOWN                                                   1:13:47   7:23                  
   66 119 KEVIN MANLEY         37  33/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:13:49   7:23                  
   67 278 MARK BAILLARGEON     48  18/46   M4049 CHICOPEE        MA 1:13:53   7:24 EORC             
   68 152 BRIAN PICKELL        52   5/48   M5059 LEVERETT        MA 1:13:54   7:24                  
   69 239 CRAIG STOKOWSKI      53   6/48   M5059 BLANDFORD       MA 1:13:57   7:24 EORC             
   70 105 AMANDA LAWRENCE      34   6/43   F2039 MANSFIELD CTR   CT 1:14:14   7:26                  
   71 137 MIKE MURPHY          61   3/17   M6099 FLORENCE        MA 1:14:20   7:26                  
   72  22 JOEL BOUCHER         57   7/48   M5059 HAMPDEN         MA 1:14:37   7:28 EORC             
   73 269 EMILY SEARLES        25   7/43   F2039 FLORENCE        MA 1:14:45   7:29                  
   74 174 SARA SMIAROWSKI      31   8/43   F2039 SUNDERLAND      MA 1:14:49   7:29 SMAC             
   75  67 KARIN GEORGE         46   2/30   F4049 FLORENCE        MA 1:14:58   7:30 SMAC             
   76 205 SARAH DOLVEN         41   3/30   F4049 LEVERETT        MA 1:15:07   7:31 SMAC             
   77 111 SIDNEY LETENDRE      56   1/15   F5059 FLORENCE        MA 1:15:10*  7:31 CMS              
   78  51 JOHN DENT            57   8/48   M5059 SOUTH HADLEY    MA 1:15:38   7:34 EORC             
   79 241 JACK CHEREATTI       24  34/57   M2039 AMHERST         MA 1:15:43   7:35 SMAC             
   80 120 SHEENA MARQUIS       25   9/43   F2039 HINGHAM         MA 1:15:58   7:36                  
   81 279 CHUCK ARNOLD         63   4/17   M6099 BURLINGTON      VT 1:16:12   7:38 GMAA             
   82  54 KARA DRAKE           36  10/43   F2039 BELCHERTOWN     MA 1:16:25   7:39                  
   83  93 WILLIAM JULIAN       50   9/48   M5059 GRANBY          MA 1:16:27   7:39                  
   84 151 PATRICK PEZZATI      47  19/46   M4049 MONTAGUE        MA 1:16:28   7:39 SMAC             
   85 144 RICK PACHECO         50  10/48   M5059 SOUTHAMPTON     MA 1:16:44   7:41                  
   86 195 MEREDITH WHITE       32  11/43   F2039 WESTFORD           1:17:11   7:44                  
   87 123 MARK MAZZOLA         48  20/46   M4049 SOUTH DEERFIELD MA 1:17:15   7:44 SMAC             
   88 216 PATRICK SHAUGHNESSY  32  35/57   M2039 HOLYOKE         MA 1:17:16   7:44                  
   89 265 JEREMY SAUER         23  36/57   M2039 TROY            NY 1:17:17   7:44                  
   90 104 DANIELLE LAURIN      19   1/2    F1619 CHICOPEE        MA 1:17:18   7:44 GBTC             
   91 248 REED SUTHERLAND      19   4/4    M1619 CHICOPEE        MA 1:17:25   7:45                  
   92 143 MICHAEL OLKIN        38  37/57   M2039 AMHERST         MA 1:17:45   7:47 SMAC             
   93 232 NICOLE WILLIAMSON    24  12/43   F2039 NORTHAMPTON     MA 1:17:48   7:47                  
   94 165 BOB SAYERS           56  11/48   M5059 HUNTINGTON      VT 1:17:57   7:48 GMAA             
   95 252 JAMES FARRICK        47  21/46   M4049 NORTHAMPTON     MA 1:17:59   7:48 SMAC             
   96  12 LUCKY BEAUCHEMIN     56  12/48   M5059 SEEKONK         MA 1:18:00   7:48 OSAC             
   97 125 BRIAN MCCARTHY       48  22/46   M4049 AGAWAM          MA 1:18:02   7:49                  
   98  83 LEE HASELTINE        51  13/48   M5059 SOUTHWICK       MA 1:18:27   7:51                  
   99  56 TOM DWYER            52  14/48   M5059 HAMPDEN         MA 1:18:28   7:51                  
  100 217 PAUL KELLY           48  23/46   M4049 NORTH BILLERICA MA 1:18:46   7:53 GLRR             
* Under USATF Age-Group guideline



                                                                      Page 3
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
  101  45 LENNIE DAVIS         50  15/48   M5059 POTSDAM         NY 1:18:59   7:54                  
  102 150 STEPHEN PENNA        55  16/48   M5059 SPRINGFIELD     MA 1:19:10   7:55 EORC             
  103 160 LAURA RICCIO         23  13/43   F2039 SPRINGFIELD     MA 1:19:15   7:56                  
  104  96 SARAH KEADLE         26  14/43   F2039 BELCHERTOWN     MA 1:19:26   7:57                  
  105 190 ZOE WEIZENBAUM       19   2/2    F1619 AMHERST         MA 1:19:39   7:58 THE SOGG         
  106 288 TOM DELUCA           55  17/48   M5059 AGAWAM          MA 1:19:45   7:59                  
  107  73 KEN GRINDLE          53  18/48   M5059 AGAWAM          MA 1:19:47   7:59                  
  108   3 RAYMOND ANAIR        42  24/46   M4049 ROYALSTON       MA 1:19:51   8:00                  
  109 161 VINCENT RIVARD       64   5/17   M6099 LEOMINSTER      MA 1:19:55   8:00 NMC              
  110 153 JIM PLAZA            58  19/48   M5059 SHUTESBURY      MA 1:19:59   8:00                  
  111  38 RUSS COOKE           58  20/48   M5059 WILLISTON       VT 1:20:00   8:00 GMAA             
  112 192 JAMIE WHITBECK       37  38/57   M2039 MONTAGUE        MA 1:20:03   8:01 Team Whi         
  113 215 MATTHEW DUSSEAULT    26  39/57   M2039 SOUTHAMPTON     MA 1:20:35   8:04                  
  114  23 MICHAEL BRODEUR      49  25/46   M4049 LOWELL          MA 1:20:39   8:04 GLRR             
  115  50 GARRETT DEANE        40  26/46   M4049 SUNDERLAND      MA 1:20:47   8:05                  
  116 242 WILLIE O'NEILL       53  21/48   M5059 LUDLOW          MA 1:20:52   8:06                  
  117 259 JEFF HERBERT         39  40/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:21:07   8:07                  
  118 223 PATRICIA CLARK       50   2/15   F5059 WORCESTER       MA 1:21:12   8:08                  
  119 170 LARRY SHERMAN        42  27/46   M4049 GREENFIELD      MA 1:21:19   8:08 SMAC             
  120  98 JOHN KENNEDY         35  41/57   M2039 SIMSBURY        CT 1:21:20   8:08                  
  121 233 DANIEL MCNAIR        36  42/57   M2039 LONGMEADOW      MA 1:21:24   8:09 GSH              
  122 197 CHARLES WINDISCH     57  22/48   M5059 ESSEX JCT       VT 1:21:43   8:11 GMAA             
  123  27 JEFF CASTONGUAY      44  28/46   M4049 FEEDING HILLS   MA 1:21:44   8:11                  
  124  90 SAM HURLEY           46  29/46   M4049 AGAWAM          MA 1:21:47   8:11 GSH              
  125 186 BOB WALCZAK          50  23/48   M5059 HOLYOKE         MA 1:21:51   8:12 EORC             
  126  94 GERRY KANE           59  24/48   M5059 WILBRAHAM       MA 1:22:12   8:14                  
  127 295 KEN WATTS            39  43/57   M2039 BELCHERTOWN     MA 1:22:16   8:14                  
  128 157 TANYA RAPINCHUK      38  15/43   F2039 CUMMINGTON      MA 1:22:34   8:16                  
  129 100 CARLIE KROLICK       56   3/15   F5059 CHARLOTTE       VT 1:22:41*  8:17 GMAA             
  130 276 JASON BEAVER          9   1/2    M0115 AGAWAM          MA 1:23:05*  8:19 EORC             
  131  52 VANESSA DIANA        40   4/30   F4049 WESTFIELD       MA 1:23:08   8:19                  
  132  24 SHANNA BURKE         26  16/43   F2039 WILLIAMSBURG    MA 1:23:21   8:21                  
  133  30 LESLIE CHARLES       39  17/43   F2039 CHESTERFIELD    MA 1:23:26   8:21                  
  134  36 RACHEL COOK          26  18/43   F2039 HADLEY          MA 1:23:43   8:23                  
  135 287 KATE QUEENEY         41   5/30   F4049 AMHERST         MA 1:23:44   8:23                  
  136  68 MATTHEW GILHOOLY     49  30/46   M4049 W SPRINGFIELD   MA 1:24:22   8:27                  
  137 194 CINDY WHITE          53   4/15   F5059 WESTHAMPTON     MA 1:24:39   8:28                  
  138  13 SPENCER BEAVER       34  44/57   M2039 AGAWAM          MA 1:24:55   8:30 EORC             
  139 128 BORJANA MIKIC        42   6/30   F4049 NORTHAMPTON     MA 1:25:04   8:31                  
  140 236 PAUL LANHD           61   6/17   M6099                    1:25:27   8:33 TP               
  141 147 JEFFREY PARKMAN      63   7/17   M6099 NORTH ADAMS     MA 1:25:37   8:34 WMAC             
  142  77 TED HALE             57  25/48   M5059 FLORENCE        MA 1:25:37   8:34                  
  143  61 DAWN FORTON          36  19/43   F2039 BELCHERTOWN     MA 1:25:41   8:35                  
  144 130 GEERT MOL            38  45/57   M2039 WEST SUFFIELD   CT 1:25:44   8:35 CYCLONAUTS       
  145 148 JOHN PASHKO          59  26/48   M5059 SOUTH HADLEY    MA 1:26:02   8:37 GSH              
  146  18 DOUG BIELEFELD       51  27/48   M5059 EAST LONGMEADOW MA 1:26:05   8:37 GSH              
  147 275 CHRIS RYAN           41  31/46   M4049 SPRINGFIELD     MA 1:26:29   8:39                  
  148 291 LIZ SCMITT           41   7/30   F4049 DURHAM          NH 1:26:30   8:39                  
  149 283 MARISSA LAPOINTE     25  20/43   F2039 LUDLOW          MA 1:26:42   8:41                  
  150  37 REBECCA COOK         28  21/43   F2039 SUNDERLAND      MA 1:26:47   8:41                  
* Under USATF Age-Group guideline



                                                                      Page 4
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
  151 188 KATIE WARTMAN        33  22/43   F2039 LONGMEADOW      MA 1:26:50   8:41                  
  152 187 DAVE WARTMAN         35  46/57   M2039 LONGMEADOW      MA 1:27:02   8:43                  
  153   7 CRAIG BALDESRTON     51  28/48   M5059 CHICOPEE        MA 1:27:06   8:43 GSH              
  154 108 MARTHA LEAMY         40   8/30   F4049 HOLYOKE         MA 1:27:29   8:45                  
  155  19 ROBERT BISSELL       61   8/17   M6099 NORTHAMPTON     MA 1:27:30   8:45 EORC             
  156 159 JIM REIS             66   9/17   M6099 NORTHAMPTON     MA 1:27:31   8:46                  
  157  25 DEREK BUSHEY         27  47/57   M2039 CHESTERFIELD    MA 1:27:45   8:47 CYCLONAUTS       
  158 253 DARYL DELISLE        54  29/48   M5059 EASTHAMPTON     MA 1:27:54   8:48                  
  159 166 RACHEL SCHEFF        43   9/30   F4049 WEST NEWTON     MA 1:27:55   8:48 SLOTH            
  160 189 RICHARD WEINBERG     49  32/46   M4049 AMHERST         MA 1:27:56   8:48 SLOTH            
  161 134 MICHAEL MURPHY       54  30/48   M5059 HOLYOKE         MA 1:27:56   8:48                  
  162  99 CHRISTINE KING       44  10/30   F4049 SOUTHAMPTON     MA 1:27:57   8:48                  
  163   1 CHERYL ABERT         53   5/15   F5059 BELCHERTOWN     MA 1:28:01   8:49 EORC             
  164 249 CHRISTINE KOKOSKI    38  23/43   F2039 HADLEY          MA 1:28:05   8:49                  
  165 179 RANDY SUJAT          58  31/48   M5059 CHICOPEE        MA 1:28:17   8:50 GSH              
  166  10 SEAN BARKER          22  48/57   M2039 SUNDERLAND      MA 1:28:18   8:50                  
  167  21 AGNES BLOMBERG       39  24/43   F2039 STURBRIDGE      MA 1:28:46   8:53                  
  168  14 BEN BENSEN           59  32/48   M5059 DEERFIELD       MA 1:28:49   8:53 SMAC             
  169  28 LEEANN CERPOVICZ     48  11/30   F4049 WEST SPRINGFIEL MA 1:28:56   8:54                  
  170  43 LAUREN CUNNIFFE      49  12/30   F4049 NORTHFIELD      MA 1:29:01   8:55 SMAC             
  171 146 STEPHEN PARKINSON    58  33/48   M5059 SUFFIELD        CT 1:29:01   8:55                  
  172 238 DAN DUGAN            50  34/48   M5059 HOLDEN          MA 1:29:22   8:57                  
  173 237 PAUL JOZEFCZYK       48  33/46   M4049 SOUTH HADLEY    MA 1:29:25   8:57                  
  174 227 DAVID MENGEL         47  34/46   M4049 CHICOPEE        MA 1:29:30   8:57 GRIFFINS         
  175 116 DONNA LYONS          47  13/30   F4049 SOUTHAMPTON     MA 1:29:31   8:58                  
  176 255 EILEEN JENKINS       25  25/43   F2039 ENFIELD         CT 1:29:49   8:59                  
  177  88 CARJ HULTGREN        33  49/57   M2039 CHARLTON        MA 1:29:53   9:00                  
  178 106 MATTHEW LEAHEY       28  50/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:29:53   9:00                  
  179  16 JENNIFER BERTOLASIO  24  26/43   F2039 CHICOPEE        MA 1:30:00   9:00                  
  180 201 IRENE WOODS          57   6/15   F5059 GREENFIELD      MA 1:30:27   9:03 NAILM            
  181  58 ERIC FAIRCHILD       39  51/57   M2039 EAST LONGMEADOW MA 1:30:45   9:05                  
  182 300 ROGER CHESEWATTI     58  35/48   M5059 AMHERST         MA 1:30:49   9:05 SMAC             
  183 199 LAUREN WOOD          24  27/43   F2039 CHICOPEE        MA 1:30:55   9:06                  
  184  26 TED CASSELL          38  52/57   M2039 WESTFIELD       MA 1:30:59   9:06                  
  185 124 KATHY MCCARTHY       52   7/15   F5059 AGAWAM          MA 1:31:01   9:07                  
  186  20 JIM BLAIN            40  35/46   M4049 LONGMEADOW      MA 1:31:16   9:08                  
  187 293 MICHAEL HALPINE      53  36/48   M5059 SPRINGFIELD     MA 1:31:17   9:08                  
  188 292 SHALISA KEYES        37  28/43   F2039 SPRINGFIELD     MA 1:31:21   9:09                  
  189 139 STEVEN NORBECK       60  10/17   M6099 CHARLTON CITY   MA 1:31:22   9:09                  
  190 155 ANDREA PRUKALSKI     44  14/30   F4049 WESTFIELD       MA 1:31:34   9:10                  
  191 180 JULIE THAYER         28  29/43   F2039 WEST GRANBY     CT 1:31:41   9:11 GRIFFINS         
  192 277 ANNMARIE FITZSIMMONS 48  15/30   F4049 *               MA 1:31:44   9:11 EORC             
  193 213 PAUL GALLAGHER       53  37/48   M5059 WEST SPRINGFIEL MA 1:31:45   9:11                  
  194 206 HEATHER HEINZ        38  30/43   F2039 WILLIAMSBURG    MA 1:31:55   9:12 SUGARLOAF        
  195 138 JIM NADEAU           49  36/46   M4049 HOLYOKE         MA 1:32:04   9:13                  
  196  48 ED DEAN              53  38/48   M5059 LEEDS           MA 1:32:24   9:15 SMAC             
  197  85 GEORGE HERRICK       45  37/46   M4049 BELCHERTOWN     MA 1:32:30   9:15                  
  198  81 MAUREEN HALTON       23  31/43   F2039 WESTFIELD       MA 1:32:34   9:16 GSH              
  199 177 FRED STEINBERG       45  38/46   M4049 SHUTESBURY      MA 1:32:40   9:16                  
  200 117 PATRICIA MAHAR       47  16/30   F4049 FLORENCE        MA 1:32:43   9:17                  




                                                                      Page 5
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
  201 212 STEPHEN LANG         56  39/48   M5059 HOLYOKE         MA 1:32:49   9:17                  
  202  47 MARK R. DEAN         58  40/48   M5059 NORTHAMPTON     MA 1:32:54   9:18 SMAC             
  203 140 WINSTON NUNES        62  11/17   M6099 SPRINGFIELD     MA 1:32:59   9:18 GSH              
  204  95 BRIAN E. KANE        54  41/48   M5059 HADLEY          MA 1:33:19   9:20                  
  205 245 TED RIDOUT           68  12/17   M6099 WAYLAND         MA 1:33:39   9:22 GFRC             
  206 297 JOHN BUTLER          47  39/46   M4049 NORTH READING   MA 1:34:30   9:27                  
  207 141 ELIZABETH O'NEIL     43  17/30   F4049 LEXINGTON       MA 1:35:20   9:32                  
  208 167 DEB SCHILLING        58   8/15   F5059 SOUTH DEERFIELD MA 1:35:30   9:33                  
  209 208 MELISSA MOL-PELTON   35  32/43   F2039 WEST SUFFIELD   CT 1:35:34   9:34 CYCLONAUTS       
  210 243 COLIN LACEY          14   2/2    M0115 SUNDERLAND      MA 1:35:49   9:35                  
  211 244 PETER LACEY          48  40/46   M4049 SUNDERLAND      MA 1:35:50   9:35                  
  212 281 JON GUNDERSEN        55  42/48   M5059 BROOKLINE       NH 1:35:50   9:35                  
  213  84 ROBERT HEGNER        58  43/48   M5059 AMHERST         MA 1:35:53   9:36                  
  214 164 ROSEMARY ROY         46  18/30   F4049 NORTHAMPTON     MA 1:35:57   9:36                  
  215 132 JESSICA MOORE        29  33/43   F2039 WOLCOTT         VT 1:35:58   9:36 FREDDIE          
  216  64 DAVE FROMM           40  41/46   M4049 LONGMEADOW      MA 1:35:58   9:36                  
  217 280 RON COTE             43  42/46   M4049 AGAWAM          MA 1:36:08   9:37 GSH              
  218 222 BILL BOYLE           54  44/48   M5059 SPRINGFIELD     MA 1:36:18   9:38                  
  219  46 BILLY DEAN           27  53/57   M2039 BELCHERTOWN     MA 1:36:35   9:40                  
  220  59 KAREN FAIRCHILD      35  34/43   F2039 EAST LONGMEADOW MA 1:36:56   9:42                  
  221 254 NICHOLAS DCANGULIS   31  54/57   M2039 SPRINGFIELD     MA 1:36:57   9:42                  
  222 107 BERNADETTE LEAL      43  19/30   F4049 LUDLOW          MA 1:37:19   9:44                  
  223 185 DIONISIA VARYPATAKIS 53   9/15   F5059 CHICOPEE        MA 1:37:21   9:45                  
  224  87 MORGAN HIGGINS       31  35/43   F2039 EASTHAMPTON     MA 1:37:28   9:45                  
  225 270 LAURA KRUTLLER       49  20/30   F4049 SOUTH DEERFIELD MA 1:37:36   9:46                  
  226 112 JAMES LIEBEL         62  13/17   M6099 SPRINGFIELD     MA 1:37:51   9:48 GSH              
  227 299 ADAM ROACH           27  55/57   M2039 PROVIDENCE      RI 1:37:57   9:48                  
  228 114 JEFFREY LIVINGSTON   52  45/48   M5059 AMHERST         MA 1:38:31   9:51                  
  229 231 KELLY CANNIFF        46  21/30   F4049 FEEDING HILLS   MA 1:39:51  10:00                  
  230 247 JORGE VAZQUEZ        46  43/46   M4049 ENFIELD         CT 1:39:52  10:00                  
  231  40 AMY COTE             36  36/43   F2039 AGAWAM          MA 1:39:59  10:00 GSH              
  232  63 MICHAEL FRENETTE     56  46/48   M5059 FLORENCE        MA 1:40:27  10:03 SMAC             
  233 168 MARY SEIFEL          44  22/30   F4049 BELCHERTOWN     MA 1:40:45  10:05                  
  234 296 SAMANTHA MCCARTHY    24  37/43   F2039 BELCHERTOWN     MA 1:40:50  10:05                  
  235  75 ANITA HADLOCK        55  10/15   F5059 SHARON          MA 1:40:55  10:06                  
  236  39 EDWARD CORL          42  44/46   M4049 EAST LONGMEADOW MA 1:41:32  10:10                  
  237 200 SEAN WOODARD MCNIFF  37  56/57   M2039 SHUTESBURY      MA 1:41:48  10:11                  
  238 229 STACY POTTS          38  38/43   F2039 NEW BRAINTREE   MA 1:42:02  10:13                  
  239 228 CHARLIE WHITNEY      40  45/46   M4049 NEW BRAINTREE   MA 1:42:03  10:13                  
  240  60 JIM FERNANDES        59  47/48   M5059 WEST SPRINGFIEL MA 1:42:08  10:13 SMAC             
  241 271 CHRISTINE MORIARTY   38  39/43   F2039 WEST SPRINGFIEL MA 1:42:12  10:14                  
  242   8 MICHAEL BALLERINI    48  46/46   M4049 CHELMSFORD      MA 1:42:19  10:14 GLRR             
  243 230 RICHARD COHEN        62  14/17   M6099 AMHERST         MA 1:42:29  10:15                  
  244 183 KERRY TRUCHAN        37  40/43   F2039 LUDLOW          MA 1:43:21  10:21                  
  245 202 LISA WOODS           47  23/30   F4049 SOUTH DEERFIELD MA 1:43:22  10:21                  
  246 129 LAURA MILLER         42  24/30   F4049 GREENFIELD      MA 1:44:10  10:25                  
  247  69 KIM GODFREY          49  25/30   F4049 NORTHFIELD      MA 1:44:31  10:28                  
  248 115 ROZ LUONGO           47  26/30   F4049 SUFFIELD        CT 1:45:00  10:30 TEAM COS         
  249 182 TAMMY TRIPODI        43  27/30   F4049 HAMPSTEAD       NH 1:45:07  10:31 TEAM COS         
  250 191 GARY WELCH           54  48/48   M5059 HOLYOKE         MA 1:45:36  10:34                  




                                                                      Page 6
            37th ANNUAL JONES GROUP REALTORS 10 MILE ROAD RACE
                         11:00AM February 27, 2011
                                Amherst, MA
Timing and Scoring by: ACCU-SPEC (413) 467-7354           http://accuspec.home.comcast.net
accuspec@comcast.net                                 USATF Course Certification #MA09028jK               
Place No. Name                 Ag Div/Tot  Div   City            St Time     Pace  Team             
===== === ==================== == ======== ===== =============== == =======  ===== ================ 
  251 246 MARGARET SOUSSLOFF   55  11/15   F5059 WILLIAMSBURG    MA 1:45:44  10:35 NAILM            
  252 221 HEATHER MURPHY       44  28/30   F4049 TURNERS FALLS   MA 1:45:54  10:36                  
  253  80 CARLA HALPERN        41  29/30   F4049 NEW SALEM       MA 1:46:07  10:37 SMAC             
  254  78 KATHERINE HALL       55  12/15   F5059 SOUTHAMPTON     MA 1:46:16  10:38                  
  255   9 BETH BANDY           39  41/43   F2039 SHELBURNE FALLS MA 1:46:42  10:41                  
  256  97 LAURA KELLEHER       50  13/15   F5059 GREENFIELD      MA 1:47:28  10:45 NAILM            
  257 261 RAYMOND WENNINGER    62  15/17   M6099 CHICOPEE        MA 1:47:41  10:47 EORC             
  258 196 ERIC WHITE           70  16/17   M6099 WILLIAMSTOWN    MA 1:48:13  10:50 WMAC             
  259  74 JILL GRINDLE         48  30/30   F4049 AGAWAM          MA 1:50:43  11:05                  
  260 156 ANITA RAO            37  42/43   F2039 NORTHAMPTON     MA 1:52:18  11:14                  
  261  89 RITA HURLEY          54  14/15   F5059 AGAWAM          MA 1:52:45  11:17 GSH              
  262 284 DON GRANT            68  17/17   M6099 NORTHAMPTON     MA 1:53:22  11:21 SMAC             
  263  29 SHANNON CHABOT       37  57/57   M2039 GREENFIELD      MA 2:01:04  12:07                  
  264 203 MAYA YIADOM          34  43/43   F2039 BOSTON          MA 2:01:45  12:11                  
  265  53 AMNA DIWAN                             BOSTON          MA 2:01:45  12:11                  
  266  15 ELAYNE BERGER        50  15/15   F5059 AMHERST         MA 2:09:10  12:55                  




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News