Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5th Annual Clover 5K

Athens, GA, October 9, 2011

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - 5th Annual Clover 5K        
 Overall Finish List        
 October 09, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                                     
 Place Name                 City                    Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     John Van Steenbergh  Flowery Branch  GA      1      45      1 Overall   17:57.5    5:47/M     
 2     Richard Kraus        Athens  GA              2      56      1 Masters   18:29.0    5:58/M     
 3     Jonathan Fass        Athens  GA              3      40      1 M 40-44   19:23.2    6:15/M     
 4     Ben Green            Athens  GA              4      31      1 M 30-34   21:12.5    6:50/M     
 5     Chad Allen           Hull  GA                5      23      1 M 20-24   21:46.3    7:01/M     
 6     David Eckles         Athens  GA              6      36      1 M 35-39   21:53.3    7:04/M     
 7     Whitney Shirley      Athens  GA              7      21      1 Overall   22:52.9    7:23/M     
 8     Lauren Butler        Saint Simons Island  GA 8      42      2 M 40-44   22:53.1    7:23/M     
 9     Bo Ryles             Bogart  GA              9      55      2 M 55-59   22:54.5    7:23/M     
 10    Mickey Benson        Madison  GA             10     47      2 M 45-49   23:10.7    7:28/M     
 11    Mark Kelley          Oakwood  GA             11     49      3 M 45-49   23:38.8    7:37/M     
 12    Perry Waddell        Bainbridge  GA          12     13      1 M 11-14   23:49.1    7:41/M     
 13    Martin Allen         Athens  GA              13     39      2 M 35-39   24:00.4    7:45/M     
 14    Joe Grubbs III       Bainbridge  GA          14     32      2 M 30-34   24:02.9    7:45/M     
 15    Kasey Reid           Monticello  GA          15     35      1 F 35-39   24:25.0    7:53/M     
 16    Nancy Kelley         Oakwood  GA             16     55      1 Masters   24:51.2    8:01/M     
 17    Monika McCool        Athens  GA              17     64      1 F 60-64   25:13.4    8:08/M     
 18    Ed Hall              Monticello  GA          18     45      4 M 45-49   25:20.6    8:10/M     
 19    Haley Van Steenbergh Flowery Branch  GA      19     10      1 F  0-10   25:26.5    8:12/M     
 20    Paul Guest           Nicholson  GA           20     49      5 M 45-49   25:35.5    8:15/M     
 21    Charles Jackson      Tucker  GA              21     8       1 M  0-10   25:37.6    8:16/M     
 22    Braden Fass          Athens  GA              22     8       2 M  0-10   26:27.5    8:32/M     
 23    Adrian Woodruff      Madison  GA             23     53      1 M 50-54   26:28.9    8:32/M     
 24    David Oblinger       Alpharetta  GA          24     61      1 M 60-64   26:37.9    8:35/M     
 25    Evonne Reynolds      Athens  GA              25     35      2 F 35-39   26:47.9    8:38/M     
 26    Amanda Carrithers    Athens  GA              26     40      1 F 40-44   27:20.9    8:49/M     
 27    Rhonda Trainor       Duluth  GA              27     46      1 F 45-49   27:25.5    8:51/M     
 28    Jerry Cunningham     Clarkesville  GA        28     54      2 M 50-54   27:38.9    8:55/M     
 29    Raeanne Watkins      Tucker  GA              29     58      2 F 55-59   27:48.4    8:58/M     
 30    Jim Brant            Athens  GA              30     49      6 M 45-49   27:49.8    8:58/M     
 31    Susan Van Steenbergh Flowery Branch  GA      31     42      2 F 40-44   28:18.6    9:08/M     
 32    Shelly Welch Cox     Jefferson  GA           32     42      3 F 40-44   28:23.6    9:09/M     
 33    Gerry Fahey          Monroe  GA              33     68      1 M 65-69   28:29.1    9:11/M     
 34    Randall Martin       Monroe  GA              34     53      3 M 50-54   28:31.9    9:12/M     
 35    Tina Hunt            Elberton  GA            35     50      1 F 50-54   28:54.8    9:19/M     
 36    Mary Hayes           Cumming  GA             36     62      2 F 60-64   29:04.0    9:23/M     
 37    Larry Hayes          Cumming  GA             37     63      2 M 60-64   29:08.3    9:24/M     
 38    Shari Lunsford       Gainesville  GA         38     60      3 F 60-64   29:29.2    9:31/M     
 39    Tom Anderson         Anderson  SC            39     60      3 M 60-64   29:45.5    9:36/M     
 40    Jim Latimer          Gainesville  GA         40     70      1 M 70-74   29:48.4    9:37/M     
 41    David Watkins        Tucker  GA              41     66      2 M 65-69   29:50.1    9:37/M     
 42    Rebecca Butler       Athens  GA              42     15      1 F 15-19   30:09.2    9:44/M     
 43    Richard Harrison     Commerce  GA            43     60      4 M 60-64   30:36.1    9:52/M     
 44    Johnetta Barnett     Athens  GA              44     57      3 F 55-59   30:51.9    9:57/M     
 45    Brittany Sorrow      Athens  GA              45     22      2 F 20-24   31:09.5    10:03/M    
 46    Carlie Fass          Athens  GA              46     12      1 F 11-14   31:51.8    10:16/M    
 47    Ken Mitchell         Gainesville  GA         47     52      4 M 50-54   32:19.4    10:25/M    
 48    David Nickerson      Athens  GA              48     42      3 M 40-44   32:35.2    10:31/M    
 49    Barbara Taylor       Athens  GA              49     58      4 F 55-59   32:59.5    10:38/M    
 50    Annette Green        Athens  GA              50     28      1 F 25-29   34:07.7    11:00/M    
 51    Kathy Givens         Douglasville  GA        51     62      4 F 60-64   34:11.5    11:02/M    
 52    Charlton Cunningham  Marietta  GA            52     24      2 M 20-24   34:33.2    11:09/M    
 53    Whitney Stancil      Athens  GA              53     22      3 F 20-24   34:52.0    11:15/M    
 54    Chris Scammon        Rex  GA                 54     65      3 M 65-69   34:54.6    11:15/M    
 55    Heather Darrig       Athens  GA              55     23      4 F 20-24   35:14.8    11:22/M    
 56    Clay Sims            Monroe  GA              56     75      1 M 75-79   35:46.3    11:32/M    
 57    Ernest Smallman      Atlanta  GA             57     66      4 M 65-69   36:30.7    11:46/M    
 58    Linda Zeeman         Atlanta  GA             58     67      1 F 65-69   36:56.7    11:55/M    
 59    Wilson Page          Athens  GA              59     69      5 M 65-69   36:59.6    11:56/M    
 60    Charlee Desa         Athens  GA              60     20      5 F 20-24   37:14.8    12:01/M    
 61    Mary Lou Kau         Athens  GA              61     69      2 F 65-69   37:21.4    12:03/M    
 62    Alyssa Warren        Athens  GA              62     24      6 F 20-24   37:46.7    12:11/M    
 63    Chelsea Clark        Athens  GA              63     23      7 F 20-24   37:47.8    12:11/M    
 64    Elayna Gorshenin     Athens  GA              64     10      2 F  0-10   37:51.3    12:13/M    
 65    Michael McCool       Athens  GA              65     72      2 M 70-74   38:46.4    12:30/M    
 66    Heather Elo          Athens  GA              66     29      2 F 25-29   41:52.5    13:30/M    
 67    Leeanne Minnick      Athens  GA              67     28      3 F 25-29   41:53.4    13:31/M    
 68    Evan Carrithers      Athens  GA              68     12      2 M 11-14   46:00.2    14:50/M    
 69    Helen Koon           Lawrenceville  GA       69     67      3 F 65-69   47:01.4    15:10/M    
 70    Anne Patrick         Smyrna  GA              70     75      1 F 75-79   47:30.3    15:19/M    
 71    Byron Brown          Norcross  GA            71     65      6 M 65-69   47:57.0    15:28/M    
 72    Harold Koon          Lawrenceville  GA       72     72      3 M 70-74   49:23.0    15:56/M    
 73    Jackie Kirby         Oxford  GA              73     55      5 F 55-59   49:53.8    16:05/M    
 74    Don McClellan        Smyrna  GA              74     80      1 M 80-99   50:40.0    16:21/M    
 75    Cassie Mize          Bauman  GA              75     22      8 F 20-24   55:28.4    17:54/M    
 76    Kelly Martin         Winder  GA              76     40      4 F 40-44   55:31.1    17:55/M    
 77    Janet Prince         Athens  GA              77     51      2 F 50-54   55:33.1    17:55/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News