Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GAINESVILLE CARE 5K

Gainesville, GA, October 29, 2011

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


For more race information, see Gainesville Care Center.


 2011 - Gainesville Care 5K        
 Overall Finish List        
 October 29, 2011        
 Results By Classic Race Services LLC    www.classicraceservices.com        
                                                                                                     
 Place Name                   City                  Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Tanner Peacock         Gainesville  GA       1166   14      1 Overall   18:39.9    6:01/M     
 2     Kenneth Widner         Gainesville  GA       1225   50      1 Masters   20:31.5    6:37/M     
 3     Bill Wright            West Lafayette  IN    219    57      1 GMaster   21:52.2    7:03/M     
 4     Tommy Johnston         Gainesville  GA       248    12      2 M 11-14   21:54.9    7:04/M     
 5     David Eckles           Athens  GA            210    36      1 M 35-39   22:03.2    7:07/M     
 6     Ron Freeman            Winder  GA            209    44      1 M 40-44   22:03.5    7:07/M     
 7     Carey Whitlow          Gainesville  GA       1219   41      2 M 40-44   22:20.0    7:12/M     
 8     Danny Acres            Gainesville  GA       228    41      3 M 40-44   22:48.8    7:21/M     
 9     David Graham           Gainesville  GA       271    43      4 M 40-44   22:57.9    7:24/M     
 10    Steven Ryan            Hoschton  GA          1175   42      5 M 40-44   23:32.9    7:35/M     
 11    Joy Bauerband          Gainesville  GA       1009   18      1 Overall   23:42.2    7:39/M     
 12    Kason Bloom            Gainesville  GA       207    16      1 M 15-19   23:52.2    7:42/M     
 13    Denis Ference          Hoschton  GA          1057   52      2 M 50-54   23:55.5    7:43/M     
 14    Tom Johnston           Gainesville  GA       247    40      6 M 40-44   24:10.9    7:48/M     
 15    Caroline Bauerband     Gainesville  GA       1008   16      2 F 15-19   24:22.7    7:52/M     
 16    Joshua Hanson          Gainesville  GA       255    27      1 M 25-29   24:48.2    8:00/M     
 17    Lisa English           Gainesville  GA       1053   44      1 Masters   24:51.7    8:01/M     
 18    Bill Chamblee          Anderson  SC          1027   64      1 M 60-64   24:52.8    8:01/M     
 19    Emily Hulsey           Macon  GA             222    27      1 F 25-29   25:17.7    8:09/M     
 20    Trey Paris             Gainesville  GA       270    50      3 M 50-54   25:39.1    8:16/M     
 21    Kristin Ledford        Dacula  GA            1134   29      2 F 25-29   25:50.1    8:20/M     
 22    David Oblinger         Alpharetta  GA        220    61      2 M 60-64   25:54.6    8:21/M     
 23    Kris Bowmar            Gainesville  GA       267    13      1 F 11-14   26:13.6    8:27/M     
 24    Jerry Cunningham       Clarkesville  GA      1042   55      2 M 55-59   26:15.8    8:28/M     
 25    David Madera           Gainesville  GA       250    41      7 M 40-44   26:29.4    8:33/M     
 26    D. Higgins                                   1088   37      2 M 35-39   26:30.6    8:33/M     
 27    Karen Ransom           Gainesville  GA       1170   48      1 F 45-49   26:38.6    8:35/M     
 28    Carly Melin            Clermont  GA          1145   25      3 F 25-29   26:42.2    8:37/M     
 29    Danny Melin            Clermont  GA          1146   25      2 M 25-29   26:42.6    8:37/M     
 30    Andy Whitener          Gainesville  GA       243    55      3 M 55-59   26:58.3    8:42/M     
 31    John Ford              Cleveland  GA         1059   40      8 M 40-44   27:00.4    8:43/M     
 32    Rhonda Trainor         Duluth  GA            223    46      2 F 45-49   27:12.2    8:46/M     
 33    Ashley Day             Gainesville  GA       1047   24      1 F 20-24   27:48.0    8:58/M     
 34    Ken Day                Gainesville  GA       1048   27      3 M 25-29   27:48.3    8:58/M     
 35    Ben Haupt              Gainesville  GA       1082   33      1 M 30-34   28:05.6    9:04/M     
 36    Vivian Hulsey          Gainesville  GA       208    28      4 F 25-29   28:20.1    9:08/M     
 37    Steph Matus            Gainesville  GA       1143   37      1 F 35-39   28:39.1    9:15/M     
 38    Ashley Johnston        Gainesville  GA       245    13      2 F 11-14   28:43.6    9:16/M     
 39    Tom Anderson           Anderson  SC          1001   60      3 M 60-64   28:45.3    9:16/M     
 40    Susan Harkins          Gainesville  GA       1074   39      2 F 35-39   28:51.5    9:18/M     
 41    Carianne Whitlow       Gainesville  GA       1220   12      3 F 11-14   28:51.8    9:18/M     
 42    Karen Widner           Gainesville  GA       1224   56      1 GMaster   29:05.2    9:23/M     
 43    Sarah Beth English     Gainesville  GA       1054   15      3 F 15-19   29:15.4    9:26/M     
 44    Maggee Wilson          Gainesville  GA       230    15      4 F 15-19   29:15.7    9:26/M     
 45    Jim Latimer            Gainesville  GA       1130   70      1 M 70-74   29:24.0    9:29/M     
 46    Colleen Whitlow        Gainesville  GA       1222   39      3 F 35-39   29:32.5    9:32/M     
 47    Brian Mott             Gainesville  GA       1150   38      3 M 35-39   29:35.7    9:33/M     
 48    Mary Kathryn Tatum     Cornelia  GA          1198   28      5 F 25-29   29:53.5    9:38/M     
 49    Carol Higgins          Gainesville  GA       1087   53      1 F 50-54   29:54.3    9:39/M     
 50    Haydn Tatum            Cornelia  GA          1196   8       1 M  0-10   30:18.5    9:46/M     
 51    Brian Moore            Flowery Branch  GA    1149   32      2 M 30-34   30:27.1    9:49/M     
 52    Ken Duncan             Gainesville  GA       1051   40      9 M 40-44   30:38.7    9:53/M     
 53    Maria Perez            Gainesville  GA       262    31      1 F 30-34   30:53.9    9:58/M     
 54    Michelle Wood          Snellville  GA        1231   49      3 F 45-49   30:55.4    9:58/M     
 55    Jim Bauerband          Gainesville  GA       1006   50      4 M 50-54   31:09.2    10:03/M    
 56    Andrea Shelnutt        Dawsonville  GA       1181   24      2 F 20-24   31:10.4    10:03/M    
 57    Melissa Payne          Gainesville  GA       1165   33      2 F 30-34   31:15.6    10:05/M    
 58    Gabrielle Burke        Flowery Branch  GA    1013   15      5 F 15-19   31:20.1    10:06/M    
 59    Cathy Stribling        Lula  GA              1189   39      4 F 35-39   31:31.3    10:10/M    
 60    Melissa Phillips       Braselton  GA         1168   37      5 F 35-39   31:33.6    10:11/M    
 61    Jennifer Johnston      Gainesville  GA       1113   35      6 F 35-39   31:45.9    10:15/M    
 62    Caroline Newbern       Gainesville  GA       1157   48      4 F 45-49   31:52.1    10:17/M    
 63    Matt Wethington        Clermont  GA          1215   39      4 M 35-39   31:54.4    10:17/M    
 64    Stacy Phillips         Braselton  GA         1169   39      5 M 35-39   31:54.6    10:17/M    
 65    Morgan Glenn           Flowery Branch  GA    256    17      6 F 15-19   31:58.3    10:19/M    
 66    Cathy Sanford          Dahlonega  GA         1176   56      2 F 55-59   32:01.9    10:20/M    
 67    Barbara Taylor         Athens  GA            259    58      3 F 55-59   32:13.0    10:24/M    
 68    Martha Glenn           Flowery Branch  GA    257    45      5 F 45-49   32:16.3    10:25/M    
 69    Makayla Graham         Gainesville  GA       272    15      7 F 15-19   32:53.4    10:36/M    
 70    Alec Burke             Flowery Branch  GA    1011   13      3 M 11-14   32:54.1    10:37/M    
 71    Wanda Davis            Murrayville  GA       1046   53      2 F 50-54   33:00.3    10:39/M    
 72    Avery Duncan           Suwanee  GA           231    9       1 F  0-10   33:21.3    10:45/M    
 73    Peggy Copeland         Clermont  GA          1036   55      4 F 55-59   33:28.1    10:48/M    
 74    Robin Loggins          Gainesville  GA       1136   48      6 F 45-49   33:31.1    10:49/M    
 75    Hallie Bauerband       Gainesville  GA       1007   12      4 F 11-14   33:31.3    10:49/M    
 76    Al Gainey              Gainesville  GA       1063   60      4 M 60-64   33:38.4    10:51/M    
 77    Jenna Perry            Gainesville  GA       1167   26      6 F 25-29   33:46.9    10:54/M    
 78    Kristina Swatzell      Bethlehem  GA         1192   25      7 F 25-29   33:47.6    10:54/M    
 79    Esther Whitt           Gainesville  GA       1223   27      8 F 25-29   33:53.8    10:56/M    
 80    Cheryl Lance           Gainesville  GA       1126   49      7 F 45-49   34:03.5    10:59/M    
 81    Kelly Bell             Flowery Branch  GA    260    46      8 F 45-49   34:08.3    11:01/M    
 82    Horace Fortner         Dahlonega  GA         1060   51      5 M 50-54   34:16.2    11:03/M    
 83    Lisa Shelnutt          Dahlonega, Ga  GA     1183   47      9 F 45-49   34:22.8    11:05/M    
 84    Dave Channell          Gainesville  GA       211    52      6 M 50-54   34:30.2    11:08/M    
 85    Kim Hahn                                     1070   24      3 F 20-24   34:31.7    11:08/M    
 86    Kathy Givens           Douglasville  GA      1067   63      1 F 60-64   34:52.9    11:15/M    
 87    Jennifer Loggins       Gainesville  GA       240    39      7 F 35-39   34:56.0    11:16/M    
 88    Tyler Mixon            Mount Airy  GA        242    22      1 M 20-24   34:56.3    11:16/M    
 89    William Wethington     Clermont  GA          1217   10      2 M  0-10   34:57.2    11:16/M    
 90    Jackson Harris         Braselton  GA         1077   11      4 M 11-14   34:59.0    11:17/M    
 91    Tonya Carder           Gainesville  GA       1019   31      3 F 30-34   35:00.9    11:17/M    
 92    Keeley Hawkins         Gainesville  GA       1083   29      9 F 25-29   35:06.0    11:19/M    
 93    Danny Newbern          Gainesville  GA       1158   48      1 M 45-49   35:10.6    11:21/M    
 94    Paul Nero              Winder  GA            1156   49      2 M 45-49   35:16.7    11:23/M    
 95    Judy Hulsey            Gainesville  GA       1100   60      2 F 60-64   35:25.6    11:25/M    
 96    Neysa Ladd             Gainesville  GA       1125   39      8 F 35-39   35:31.1    11:27/M    
 97    Keri Jo Carpenter      Gillsville  GA        1020   30      4 F 30-34   35:56.0    11:35/M    
 98    Elliott Gainey         Gainesville  GA       1065   26      4 M 25-29   36:03.8    11:38/M    
 99    Jessica Chambers       Gainesville  GA       1026   23      4 F 20-24   36:04.3    11:38/M    
 100   Ben Harkins            Gainesville  GA       1071   15      2 M 15-19   36:14.3    11:41/M    
 101   Ciara Whitlow          Gainesville  GA       1221   11      5 F 11-14   36:14.7    11:41/M    
 102   Suzanne Brewer         Gainesville  GA       224    50      3 F 50-54   36:26.0    11:45/M    
 103   Ernest Smallman        Atlanta  GA           1184   66      1 M 65-69   36:38.2    11:49/M    
 104   Ginny Nestor           Murrayville  GA       221    38      9 F 35-39   36:49.9    11:53/M    
 105   Ariana Burke           Flowery Branch  GA    1012   10      2 F  0-10   36:50.5    11:53/M    
 106   Steve Burke            Flowery Branch  GA    1015   43     10 M 40-44   36:51.0    11:53/M    
 107   Allison Moore          Flowery Branch  GA    1148   33      5 F 30-34   36:54.2    11:54/M    
 108   Amanda Nero            Winder  GA            1155   21      5 F 20-24   36:57.8    11:55/M    
 109   Gaylon Lonsberry       Mount Airy  GA        1129   53      4 F 50-54   37:37.2    12:08/M    
 110   Stacey Harris          Braselton  GA         1080   39     10 F 35-39   37:45.3    12:11/M    
 111   Kerry Farmer           Oakwood  GA           1055   37     11 F 35-39   38:03.3    12:16/M    
 112   Meghan Harris          Braselton  GA         1079   7       3 F  0-10   38:29.8    12:25/M    
 113   Chris Harris           Braselton  GA         1076   41     11 M 40-44   38:30.1    12:25/M    
 114   Gina Mutter            Gainesville  GA       1152   47     10 F 45-49   38:51.4    12:32/M    
 115   Maddie Woodard         Gainesville  GA       236    11      6 F 11-14   38:57.6    12:34/M    
 116   Isaac Fortner          Dahlonega  GA         1061   14      5 M 11-14   39:05.8    12:36/M    
 117   Brandon Truelove       Gainesville  GA       1205   29      5 M 25-29   39:47.3    12:50/M    
 118   Amy Arrington Truelove Gainesville  GA       1203   27     10 F 25-29   39:47.5    12:50/M    
 119   Gail Stepp             Gainesville  GA       1188   59      5 F 55-59   39:50.0    12:51/M    
 120   Sarah Oakley           Gainesville  GA       1164   33      6 F 30-34   40:06.4    12:56/M    
 121   Eric Oakley            Gainesville  GA       1163   31      3 M 30-34   40:12.9    12:58/M    
 122   Chris Scammon          Rex  GA               1178   65      2 M 65-69   40:18.1    13:00/M    
 123   Melissa Wethington     Clermont  GA          1216   41      2 F 40-44   40:28.2    13:03/M    
 124   Caroline Wethington    Clermont  GA          1214   8       4 F  0-10   40:28.8    13:03/M    
 125   David Woodard          Gainesville  GA       237    9       3 M  0-10   40:50.5    13:10/M    
 126   Michael Tanner         Flowery Branch  GA    1194   33      4 M 30-34   40:59.2    13:13/M    
 127   Melissa Carroll                              1025   28     11 F 25-29   41:00.3    13:14/M    
 128   Andy Duncan            Suwanee  GA           234    37      6 M 35-39   41:13.2    13:18/M    
 129   Charles Howell         Gainesville  GA       1097   42     12 M 40-44   41:13.4    13:18/M    
 130   Andrea Howell          Gainesville  GA       1096   40      3 F 40-44   41:24.2    13:21/M    
 131   Kacee Criddle          Gainesville  GA       218    30      7 F 30-34   41:24.4    13:21/M    
 132   Ben Ingle              Gainesville  GA       1104   39      7 M 35-39   41:36.0    13:25/M    
 133   Emma Ingle             Gainesville  GA       1105   9       5 F  0-10   41:38.6    13:26/M    
 134   Marci Summer           Gainesville  GA       1191   40      4 F 40-44   41:43.1    13:27/M    
 135   Will Griffin           Gillsville  GA        1069   12      6 M 11-14   41:56.6    13:32/M    
 136   Jordan Dunagan         Gainesville  GA       273    30      5 M 30-34   41:57.9    13:32/M    
 137   Elizabeth Shelnutt                           1182   26     12 F 25-29   42:15.4    13:38/M    
 138   Jennifer Cagle         Clermont  GA          1018   34      8 F 30-34   42:18.9    13:39/M    
 139   Daryle Worley          Toccoa  GA            1233   79      1 M 75-99   42:20.3    13:39/M    
 140   Beth Andert            Gainesville  GA       261    67      1 F 65-69   42:50.4    13:49/M    
 141   Joan Marler                                  2000   67      2 F 65-69   42:51.4    13:49/M    
 142   Matt Bowmar            Gainesville  GA       268    11      7 M 11-14   42:52.8    13:50/M    
 143   Jane Bowmar            Gainesville  GA       266    41      5 F 40-44   42:53.8    13:50/M    
 144   Sylvia Womack          Lula  GA              214    19      8 F 15-19   42:56.5    13:51/M    
 145   Abby Griffin           Gillsville  GA        1068   9       6 F  0-10   43:00.9    13:52/M    
 146   Dana Hornbeck          Dahlonega  GA         1091   29     13 F 25-29   43:02.7    13:53/M    
 147   Karen Channell         Gainesville  GA       212    51      5 F 50-54   43:08.0    13:55/M    
 148   Bucky Woods            Clarkesville  GA      1232   56      4 M 55-59   43:09.2    13:55/M    
 149   Mary Ann Farmer        Murrayville  GA       1056   56      6 F 55-59   43:16.7    13:57/M    
 150   Joy Bloom              Gainesville  GA       269    43      6 F 40-44   43:27.1    14:01/M    
 151   Helen Koon             Lawrenceville  GA     1124   68      3 F 65-69   43:51.3    14:09/M    
 152   Aubrey Higgins                               1086   7       4 M  0-10   44:12.0    14:15/M    
 153   Judy Miller            Gainesville  GA       1147   72      1 F 70-74   44:12.3    14:15/M    
 154   Allison Corrao         Gainesville  GA       1037   45     11 F 45-49   44:16.6    14:17/M    
 155   Brenda Davis           Gainesville  GA       1045   64      3 F 60-64   44:18.4    14:17/M    
 156   Vera Dwaileebe         Flowery Branch  GA    1052   58      7 F 55-59   44:20.1    14:18/M    
 157   Breelyn Carroll        CLARKESVILLE  GA      1023   8       7 F  0-10   44:29.1    14:21/M    
 158   Karis Tatum            Cornelia  GA          1197   7       8 F  0-10   44:31.2    14:22/M    
 159   Michael Richards       Gainesville  GA       1174   56      5 M 55-59   44:38.4    14:24/M    
 160   Carolyn Kearns         Gainesville  GA       1118   57      8 F 55-59   44:45.5    14:26/M    
 161   Kim Davidson           Gainesville  GA       1044   50      6 F 50-54   44:46.4    14:26/M    
 162   Kim Backman            Murrayville  GA       1003   50      7 F 50-54   45:14.1    14:35/M    
 163   Jim Wimpye             Gainesville  GA       1229   40     13 M 40-44   45:43.4    14:45/M    
 164   Kunka Wimpye           Gainesville  GA       1230   34      9 F 30-34   45:43.7    14:45/M    
 165   Jessie Irvin                                 1108   28     14 F 25-29   45:44.2    14:45/M    
 166   Evivika Miller         Suwanee  GA           233    7       9 F  0-10   45:49.8    14:47/M    
 167   Stephanie Woodard      Gainesville  GA       235    45     12 F 45-49   45:50.3    14:47/M    
 168   Tim Woodard            Gainesville  GA       238    35      8 M 35-39   46:01.3    14:51/M    
 169   Barbara Conley         Hoschton  GA          258    67      4 F 65-69   46:49.0    15:06/M    
 170   Madelyn Harkins        Gainesville  GA       1073   14      7 F 11-14   47:06.7    15:12/M    
 171   Andrea Collins         Dahlonega  GA         1033   41      7 F 40-44   47:29.5    15:19/M    
 172   Karen Ivey             Chestnut Mountain  GA 1110   47     13 F 45-49   47:29.7    15:19/M    
 173   Wanda Land             Gainesville  GA       1128   59      9 F 55-59   47:37.6    15:22/M    
 174   Emily Truelove         Gainesville  GA       1206   16      9 F 15-19   48:00.5    15:29/M    
 175   Carol Crewey           Gainesville  GA       1040   54      8 F 50-54   48:24.0    15:37/M    
 176   Larry Crewey           Gainesville  GA       1041   67      3 M 65-69   48:25.3    15:37/M    
 177   Gabriela Madera        Gainesville  GA       251    14      8 F 11-14   48:56.2    15:47/M    
 178   Brent Loggins          Gainesville  GA       239    36      9 M 35-39   49:43.8    16:02/M    
 179   Dennis Knight          Oakwood  GA           1122   51      7 M 50-54   49:59.0    16:07/M    
 180   Allie Knight           Oakwood  GA           1121   56     10 F 55-59   50:14.3    16:12/M    
 181   Laurie Whitener        Gainesville  GA       244    53      9 F 50-54   51:07.3    16:29/M    
 182   Shelby Maturo          Demorest  GA          275    12      9 F 11-14   52:23.0    16:54/M    
 183   Andrew McRoberts                             216    39     10 M 35-39   52:27.2    16:55/M    
 184   Tony Maturo            Demorest  GA          1142   45      3 M 45-49   52:27.4    16:55/M    
 185   Corbin Smith           Gainesville  GA       1185   18      3 M 15-19   52:38.9    16:59/M    
 186   Lindsey Howell         Gainesville  GA       1098   17     10 F 15-19   52:39.2    16:59/M    
 187   Katie Ingle            Gainesville  GA       1106   6      10 F  0-10   54:16.3    17:30/M    
 188   Kelley Ingle           Gainesville  GA       1107   42      8 F 40-44   54:17.7    17:31/M    
 189   Lori Smith             Gainesville  GA       1187   35     12 F 35-39   54:20.5    17:32/M    
 190   Debbie Mott            Gainesville  GA       1151   38     13 F 35-39   54:22.5    17:32/M    
 191   Harold Koon            Lawrenceville  GA     1123   72      2 M 70-74   55:21.7    17:51/M    
 192   Monica Russell         Flowery Branch  GA    263    41      9 F 40-44   56:23.0    18:11/M    
 193   Sandra Williams        Flowery Branch  GA    264    62      4 F 60-64   56:23.2    18:11/M    
 194   Caroldean Childers     Gainesville  GA       1028   56     11 F 55-59   57:07.3    18:25/M    
 195   Christine Bailey       Chestnut Mountain  GA 1004   63      5 F 60-64   57:22.0    18:30/M    
 196   Cathy Long                                   1137   47     14 F 45-49   57:54.5    18:41/M    
 197   Tracy Duncan           Suwanee  GA           232    40     10 F 40-44   59:43.8    19:16/M    
 198   Kay Sauls              Gainesville  GA       1177   56     12 F 55-59   1:00:29.2  19:31/M    
 199   Patsy Hulsey           Gainesville  GA       1101   72      2 F 70-74   1:00:32.1  19:32/M    
 200   Cheryl Lysaker         Oakwood  GA           1138   44     11 F 40-44   1:02:07.2  20:02/M    
 201   Chuck Lysaker          Oakwood  GA           1139   49      4 M 45-49   1:02:08.8  20:03/M    
 202   Jacqueline Smith       Gainesville  GA       1186   15     11 F 15-19   1:02:58.7  20:19/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News