Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

3rd ANNUAL RED BARN RAMBLE 5K XC

Monre, GA, October 1, 2011

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services


2011 - 3rd Annual Red Barn Ramble 5K XC        
Overall Finish List        
October 01, 2011        
Results By Classic Race Services, LLC        
                                                                                                
Place Name                  City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
1     Tim Locke             Monroe  GA         359    47      1 Overall   18:46.7    6:03/M     
2     Jason Schaffer        Bethlehem  GA      390    37      1 M 35-39   20:42.8    6:41/M     
3     Dawson Spain          Cleveland  GA      402    13      1 M 11-14   21:21.1    6:53/M     
4     Rob Carlyle           Winder  GA         311    37      2 M 35-39   21:44.9    7:01/M     
5     Marc Vogt             Atlanta  GA        410    39      3 M 35-39   21:49.6    7:02/M     
6     Tommy Dorminy         Mcdonough  GA      327    13      2 M 11-14   22:27.2    7:15/M     
7     Keith Sims            Chapin  SC         394    45      1 Masters   22:56.2    7:24/M     
8     Danny Dorminy         Mcdonough  GA      323    16      1 M 15-19   23:06.2    7:27/M     
9     Bo Ryles              Bogart  GA         388    55      1 M 55-59   23:06.8    7:27/M     
10    Joan Walls            Winder  GA         412    53      1 Overall   23:19.1    7:31/M     
11    Dylan Futral          Oxford  GA         332    13      3 M 11-14   23:38.8    7:37/M     
12    David Eckles          Athens  GA         329    36      4 M 35-39   24:15.0    7:49/M     
13    Loraine Hillard       Flowery Branch  GA 341    52      1 Masters   24:29.0    7:54/M     
14    Mark Kelley           Oakwood  GA        350    49      3 M 45-49   24:40.3    7:57/M     
15    John Markway          Lawrenceville  GA  360    35      5 M 35-39   24:55.5    8:02/M     
16    Belinda Moon          Watkinsville  GA   364    45      1 F 45-49   24:59.5    8:04/M     
17    Colin Reece           Monroe  GA         384    12      4 M 11-14   25:14.0    8:08/M     
18    Ed Hall               Monticello  GA     336    45      4 M 45-49   25:25.4    8:12/M     
19    Ken Brown             Snellville  GA     308    68      1 M 65-69   25:33.4    8:15/M     
20    Roger Keel            Valley  AL         349    58      2 M 55-59   25:53.6    8:21/M     
21    Bill Chamblee         Anderson  SC       317    63      1 M 60-64   26:02.6    8:24/M     
22    Aaron Ross            Monroe  GA         387    16      2 M 15-19   26:13.6    8:27/M     
23    Charles Jackson       Tucker  GA         345    8       1 M  0-10   26:15.0    8:28/M     
24    Monika McCool         Athens  GA         363    64      1 F 60-64   26:29.5    8:33/M     
25    Robert Holmes         Loganville  GA     342    68      2 M 65-69   26:46.5    8:38/M     
26    David Oblinger        Alpharetta  GA     375    61      2 M 60-64   26:50.4    8:39/M     
27    Susie Dorminy         Mcdonough  GA      326    10      1 F  0-10   27:15.4    8:47/M     
28    Nancy Kelley          Oakwood  GA        351    55      1 F 55-59   27:16.8    8:48/M     
29    William Davis         Athens  GA         320    62      3 M 60-64   27:20.2    8:49/M     
30    Morgan Carson         Loganville  GA     312    13      1 F 11-14   27:45.8    8:57/M     
31    Devin Moore           Monroe  GA         366    17      3 M 15-19   28:50.3    9:18/M     
32    Rhonda Trainor        Duluth  GA         407    46      2 F 45-49   28:56.1    9:20/M     
33    Raeanne Watkins       Tucker  GA         414    58      2 F 55-59   29:01.9    9:22/M     
34    Kasey Reid            Monticello  GA     385    35      1 F 35-39   29:11.3    9:25/M     
35    Rodney Smith          Snellville  GA     400    55      3 M 55-59   29:26.5    9:30/M     
36    Mark Stone            Mansfield  GA      405    55      4 M 55-59   29:28.5    9:30/M     
37    Jeshu Moore           Monroe  GA         368    13      5 M 11-14   29:36.2    9:33/M     
38    Tina Hunt             Elberton  GA       344    50      3 F 50-54   29:48.3    9:37/M     
39    Kevin Jackson         Loganville  GA     347    28      1 M 25-29   29:49.4    9:37/M     
40    David Watkins         Tucker  GA         413    66      3 M 65-69   30:02.1    9:41/M     
41    Larry Hayes           Cumming  GA        338    63      4 M 60-64   30:09.2    9:44/M     
42    Rachel Wilbur-Carlyle Winder  GA         419    29      1 F 25-29   30:14.9    9:45/M     
43    Jessica Peterson      Monroe  GA         383    33      1 F 30-34   30:16.2    9:46/M     
44    Mary Hayes            Cumming  GA        339    62      2 F 60-64   30:51.0    9:57/M     
45    Daniel Peters         Monroe  GA         379    10      2 M  0-10   30:59.2    10:00/M    
46    Levi Moore            Monroe  GA         369    8       3 M  0-10   31:03.8    10:01/M    
47    Jediki Moore          Monroe  GA         367    10      4 M  0-10   31:05.1    10:02/M    
48    Barb Nasworthy        Pine Mountain  GA  374    62      3 F 60-64   31:07.2    10:02/M    
49    Lindsay Hoss          Chapin  SC         343    13      2 F 11-14   31:07.5    10:02/M    
50    Tyler Sims            Chapin  SC         397    13      3 F 11-14   31:09.4    10:03/M    
51    Will Sims             Maumelle  AR       398    6       5 M  0-10   31:26.5    10:08/M    
52    Gerry Fahey           Monroe  GA         330    68      4 M 65-69   32:00.2    10:19/M    
53    Caitlin Hall          Covington  GA      335    24      1 F 20-24   32:26.0    10:28/M    
54    Jay Jackson           Loganville  GA     346    61      5 M 60-64   32:47.2    10:35/M    
55    Eugene Schulte        Snellville  GA     392    61      6 M 60-64   32:50.7    10:35/M    
56    Deborah Schulte       Snellville  GA     391    58      3 F 55-59   32:51.0    10:36/M    
57    Bob Bullington        Mcdonough  GA      310    71      1 M 70-74   33:01.5    10:39/M    
58    Kathy Givens          Douglasville  GA   334    62      4 F 60-64   33:26.4    10:47/M    
59    Mary Castleberry      Hoschton  GA       316    45      3 F 45-49   33:59.0    10:58/M    
60    Richard Harrison      Commerce  GA       337    60      7 M 60-64   35:10.6    11:21/M    
61    Barbara Taylor        Athens  GA         406    58      4 F 55-59   35:58.4    11:36/M    
62    Shelby Spain          Cleveland  GA      404    8       2 F  0-10   36:04.5    11:38/M    
63    Mark Castleberry      Hoschton  GA       315    51      1 M 50-54   36:42.6    11:50/M    
64    Carleigh Peters       Monroe  GA         378    13      4 F 11-14   37:12.5    12:00/M    
65    Deborah Snyder        Chamblee  GA       401    48      4 F 45-49   37:57.3    12:15/M    
66    Michael McCool        Athens  GA         362    72      2 M 70-74   37:59.4    12:15/M    
67    Andy Cox              Loganville  GA     319    38      6 M 35-39   38:04.9    12:17/M    
68    Chris Scammon         Rex  GA            389    65      5 M 65-69   38:26.6    12:24/M    
69    David Morgan          Snellville  GA     372    11      6 M 11-14   39:37.5    12:47/M    
70    Lucy Peters           Monroe  GA         382    8       3 F  0-10   39:55.0    12:53/M    
71    Wilson Page           Athens  GA         376    69      6 M 65-69   40:11.4    12:58/M    
72    Daniella Moore        Monroe  GA         365    15      1 F 15-19   40:43.7    13:08/M    
73    Hannah Peters         Monroe  GA         380    14      5 F 11-14   40:47.0    13:09/M    
74    Vicky Werner          Snellville  GA     417    59      5 F 55-59   40:54.7    13:12/M    
75    Ron Landen            Columbus  GA       354    67      7 M 65-69   41:11.6    13:17/M    
76    Bucky Woods           Clarkesville  GA   421    56      5 M 55-59   42:07.2    13:35/M    
77    Becky Dorminy         Mcdonough  GA      322    8       4 F  0-10   43:09.2    13:55/M    
78    John Dorminy          Mcdonough  GA      324    42      1 M 40-44   43:09.7    13:55/M    
79    Emma Grace Sims       Chapin  SC         393    9       5 F  0-10   43:25.3    14:00/M    
80    Laney Hendrix         Chapin  SC         340    8       6 F  0-10   43:55.7    14:10/M    
81    Daryle Worley         Toccoa  GA         422    79      1 M 75-99   44:05.6    14:13/M    
82    Cathy Blount          Monroe  GA         305    57      6 F 55-59   44:42.6    14:25/M    
83    Linda Zeeman          Atlanta  GA        424    67      1 F 65-69   44:45.6    14:26/M    
84    Kathy Peters          Monroe  GA         381    46      5 F 45-49   44:49.2    14:27/M    
85    Helen Koon            Lawrenceville  GA  353    67      2 F 65-69   44:59.5    14:31/M    
86    Melanie Link          Loganville  GA     356    33      2 F 30-34   45:26.6    14:39/M    
87    Elaine Foster         Monroe  GA         331    53      4 F 50-54   45:37.4    14:43/M    
88    Robbin Moore          Monroe  GA         371    48      6 F 45-49   47:50.5    15:26/M    
89    Karen Boone           Loganville  GA     306    44      1 F 40-44   49:05.3    15:50/M    
90    Ernest Smallman       Atlanta  GA        399    66      8 M 65-69   49:57.0    16:07/M    
91    Janice Duncan         Auburn  GA         328    60      5 F 60-64   49:57.6    16:07/M    
92    Scott Sims            Maumelle  AR       396    42      2 M 40-44   50:06.0    16:10/M    
93    Tom Waller            Fayetteville  GA   411    71      3 M 70-74   50:07.8    16:10/M    
94    Harold Koon           Lawrenceville  GA  352    72      4 M 70-74   50:59.5    16:27/M    
95    Barbara Conley        Hoschton  GA       318    67      3 F 65-69   52:40.8    16:59/M    
96    Clint Rhodes          Snellville  GA     386    59      6 M 55-59   53:33.7    17:16/M    
97    Anne Patrick          Smyrna  GA         377    75      1 F 75-99   53:33.9    17:16/M    
98    Robert Carter         Monroe  GA         314    54      2 M 50-54   58:51.9    18:59/M    
99    Byron Brown           Norcross  GA       307    65      9 M 65-69   1:01:17.2  19:46/M    
100   Marylyn Brown         Norcross  GA       309    65      4 F 65-69   1:01:21.4  19:47/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News