Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 1ST ANNUAL HAITI HUSTLE 5K

BISHOP, GA, November 13, 2011

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - Haiti Hustle 5K        
 Overall Finish List        
 November 13, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                                
 Place Name                   City             Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Wake Roberds           Bishop  GA       45     17      1 OVERALL   18:15.7    5:53/M     
 2     John Isaac Smith       Bishop  GA       84     17      2 M 15-19   18:28.2    5:57/M     
 3     Chris Dietrich         Eatonton  GA     80     34      1 M 30-34   18:34.7    5:59/M     
 4     Gary Douberly          Watkinsville  GA 72     34      2 M 30-34   19:18.8    6:14/M     
 5     Bill Orr               Athens  GA       75     61      1 MASTERS   19:38.5    6:20/M     
 6     Johnny Frantz          Bishop  GA       93     45      1 M 45-49   19:51.7    6:24/M     
 7     Joe Earley             Watkinsville  GA 78     38      1 M 35-39   19:52.8    6:25/M     
 8     Casey Mull                              92     27      1 M 25-29   20:34.1    6:38/M     
 9     Brent Powell           Watkinsville  GA 40     27      2 M 25-29   20:45.6    6:42/M     
 10    Paul Detterweich       High Shoals  GA  91     28      3 M 25-29   21:58.8    7:05/M     
 11    Carly Parr Ledbetter   Commerce  GA     67     29      1 OVERALL   22:07.9    7:08/M     
 12    Bo Ryles               Bogart  GA       66     55      1 M 55-59   22:30.5    7:15/M     
 13    Brooke Powell          Watkinsville  GA 41     25      2 F 25-29   22:45.6    7:20/M     
 14    Griffin Roberts        Bishop  GA       69     7       1 M  0-10   23:00.3    7:25/M     
 15    Belinda Moon           Watkinsville  GA 63     45      1 MASTERS   23:50.9    7:41/M     
 16    Delsin Allen           Bishop  GA       2      11      1 M 11-14   24:10.8    7:48/M     
 17    Billy Orr              Athens  GA       76     25      4 M 25-29   24:58.0    8:03/M     
 18    Adrian Woodruff        Madison  GA      88     53      1 M 50-54   25:22.9    8:11/M     
 19    Sara Marie Sturges     Watkinsville  GA 51     14      1 F 11-14   25:27.4    8:13/M     
 20    Kelli Allen            Bishop  GA       3      35      1 F 35-39   25:46.4    8:19/M     
 21    Joe Gunby              Bishop  GA       97     34      3 M 30-34   25:55.1    8:22/M     
 22    Aubrey Hinson          Watkinsville  GA 27     17      1 F 15-19   25:58.0    8:23/M     
 23    Nancy Kelley           Oakwood  GA      30     55      1 F 55-59   26:04.6    8:25/M     
 24    Mark Kelley            Oakwood  GA      29     50      2 M 50-54   26:05.5    8:25/M     
 25    Mark Townsend          Athens  GA       94     49      2 M 45-49   26:13.4    8:27/M     
 26    Janet Muse             Athens  GA       74     51      1 F 50-54   26:33.3    8:34/M     
 27    Tony Huff              Monroe  GA       62     49      3 M 45-49   27:15.5    8:47/M     
 28    Missy Elizabeth Smith  Greensboro  GA   48     26      3 F 25-29   27:28.5    8:52/M     
 29    Pamela Wilder          Athens  GA       95     41      1 F 40-44   28:24.3    9:10/M     
 30    Michelle Huff          Monroe  GA       61     35      2 F 35-39   29:17.7    9:27/M     
 31    Donna Line             Watkinsville  GA 32     44      2 F 40-44   29:22.6    9:28/M     
 32    Monica Walker          Monroe  GA       57     43      3 F 40-44   29:29.1    9:31/M     
 33    Chad Sutton            Colbert  GA      53     35      2 M 35-39   29:32.2    9:32/M     
 34    Richard Harrison       Commerce  GA     89     60      2 M 60-64   29:57.5    9:40/M     
 35    Tammy L Chandler       Good Hope  GA    10     44      4 F 40-44   30:13.9    9:45/M     
 36    Gerry Fahey            Monroe  GA       15     68      1 M 65-69   30:17.4    9:46/M     
 37    Harry Braxton Thompson Watkinsville  GA 55     23      1 M 20-24   30:21.6    9:47/M     
 38    Jamie Pannell          Watkinsville  GA 35     24      2 M 20-24   30:22.3    9:48/M     
 39    Mary Hayes             Cumming  GA      24     62      1 F 60-64   30:23.4    9:48/M     
 40    Myrna Powell           Watkinsville  GA 42     48      2 F 45-49   30:24.5    9:48/M     
 41    Andrew Ross            Watkinsville  GA 46     24      3 M 20-24   30:26.0    9:49/M     
 42    Robin Faulk            Atlanta  GA      90     31      1 F 30-34   31:06.0    10:02/M    
 43    Bradley Webb           Greensboro  GA   58     22      4 M 20-24   31:17.7    10:05/M    
 44    Barbara Taylor         Athens  GA       82     58      2 F 55-59   31:32.8    10:10/M    
 45    Victoria Marie Sturges Watkinsville  GA 52     11      2 F 11-14   31:36.5    10:12/M    
 46    Mary Castleberry       Hoschton  GA     9      45      3 F 45-49   32:53.1    10:36/M    
 47    Nathan Smith           Bishop  GA       83     14      2 M 11-14   33:05.0    10:40/M    
 48    Herman Smith           Bishop  GA       85     45      4 M 45-49   33:15.1    10:44/M    
 49    Candace Wooten         Eatonton  GA     59     41      5 F 40-44   33:34.8    10:50/M    
 50    Erin Foell             Bogart  GA       16     13      3 F 11-14   34:15.3    11:03/M    
 51    Alec Hicks             Winder  GA       25     44      1 M 40-44   34:23.0    11:05/M    
 52    Heidi Bethea           Watkinsville  GA 6      43      6 F 40-44   34:49.5    11:14/M    
 53    Trisha Vismor          Watkinsville  GA 56     40      7 F 40-44   34:58.4    11:17/M    
 54    Austin Poulnott        Watkinsville  GA 38     16      3 M 15-19   35:01.3    11:18/M    
 55    Hayden Gregory         Jefferson  GA    18     7       2 M  0-10   35:06.2    11:19/M    
 56    Regina Davis           Watkinsville  GA 73     34      2 F 30-34   35:11.2    11:21/M    
 57    Katie Branch           Bishop  GA       7      27      4 F 25-29   38:14.8    12:20/M    
 58    Angie Hoffman          Watkinsville  GA 87     24      1 F 20-24   38:15.6    12:20/M    
 59    Neal Crumb             Watkinsville  GA 81     46      5 M 45-49   38:16.4    12:21/M    
 60    Tiffani Hassan         Statham  GA      22     38      3 F 35-39   39:28.5    12:44/M    
 61    Leslie Sutton          Colbert  GA      54     33      3 F 30-34   39:34.3    12:46/M    
 62    Frances Alford         Greensboro  GA   1      60      2 F 60-64   40:07.5    12:56/M    
 63    Rochelle Campbell      Winlock  WA      64     25      5 F 25-29   42:10.5    13:36/M    
 64    Don Holliday           Athens  GA       70     62      3 M 60-64   42:49.2    13:49/M    
 65    Kendra Embry           Danielsville  GA 71     20      2 F 20-24   43:19.0    13:58/M    
 66    Stephanie Spooner                       65     36      1 F 35-39   44:28.4    14:21/M    
 67    Jillian Spooner        Winder  GA       49     6       2 F  0-10   44:42.8    14:25/M    
 68    Brenda Hicks           Winder  GA       26     43      8 F 40-44   44:57.2    14:30/M    
 69    Emily Benford          Watkinsville  GA 5      15      2 F 15-19   45:55.3    14:49/M    
 70    Samantha Poulnott      Watkinsville  GA 39     17      3 F 15-19   46:43.9    15:04/M    
 71    Kimberly Horne         Bishop  GA       28     20      3 F 20-24   46:45.2    15:05/M    
 72    Kristina Beal          Bishop  GA       4      16      4 F 15-19   47:19.5    15:16/M    
 73    Brandie Pentecost      Bishop  GA       36     36      4 F 35-39   47:29.5    15:19/M    
 74    Amanda Ashley          Watkinsville  GA 79     34      4 F 30-34   47:30.1    15:19/M    
 75    Craig Sturges          Watkinsville  GA 50     64      4 M 60-64   47:48.2    15:25/M    
 76    Anne Patrick           Smyrna  GA       23     75      1 F 75-99   47:55.0    15:27/M    
 77    Leanne Charles         Monroe  GA       11     36      5 F 35-39   48:34.8    15:40/M    
 78    Cheryl Kinder          Loganville  GA   31     50      2 F 50-54   48:36.1    15:41/M    
 79    Kaeden Harrell         Bishop  GA       21     11      3 M 11-14   49:58.2    16:07/M    
 80    Kaylee Harrell         Bishop  GA       77     19      5 F 15-19   50:12.2    16:12/M    
 81    John Reid Foell        Watkinsville  GA 86     6       3 F  0-10   50:37.2    16:20/M    
 82    Dana Edwards           Farmington  GA   98     39      6 F 35-39   50:46.0    16:23/M    
 83    Jennifer Collins       Watkinsville  GA 12     30      5 F 30-34   51:45.8    16:42/M    
 84    Laura Randall          Watkinsville  GA 43     27      6 F 25-29   51:46.9    16:42/M    
 85    Cody Matthews          Watkinsville  GA 60     20      5 M 20-24   54:43.3    17:39/M    
 86    Morgan Lyle            Athens  GA       68     18      6 F 15-19   54:43.7    17:39/M    
 87    Janice Poulnot                          96     69      4 F 65-69   1:11:03.5  22:55/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News