Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

COUGAR CHASE 5K FOR K-5

Clermont, GA, May 14, 2011

[5K Age Group Results ]

5K Overall Results

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - COUGAR CHASE 5K/FUN RUN        
 Overall Finish List        
 May 14, 2011        
 Results By Classic Race Services, LLC Classic Race Services    www.classicraceservices.com        
                                                                                              
 Place Name              City                Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Juan Soto         Gainesville  GA     49     25      1 Overall   17:50.2    5:45/M     
 2     Grant Russell     Gainesville  GA     47     22      2 M 20-29   17:55.4    5:47/M     
 3     Dirk Reaume       Gainesville  GA     462    54      1 Masters   20:45.2    6:42/M     
 4     Natalie Kean      Gainesville  GA     33     28      1 Overall   21:04.7    6:48/M     
 5     Ben Campbell      Gainesville  GA     197    30      1 M 30-39   22:20.5    7:12/M     
 6     Wes Wessely       Clermont  GA        29     63      1 M 60-69   22:40.4    7:19/M     
 7     Rod Wilson        Lula  GA            498    38      2 M 30-39   23:22.2    7:32/M     
 8     Paul Coggins      Flowery Branch  GA  48     27      3 M 20-29   23:51.7    7:42/M     
 9     Don Burkett       Mineral Bluff  GA   23     62      2 M 60-69   24:13.4    7:49/M     
 10    Keith York        Murrayville  GA     490    34      3 M 30-39   24:25.0    7:53/M     
 11    David Coker       Gainesville  GA     72     50      2 M 50-59   24:28.9    7:54/M     
 12    April Barth       Clermont  GA        417    13      1 F 11-19   24:46.1    7:59/M     
 13    Holli Lee         Clermont  GA        451    42      1 Masters   24:49.9    8:00/M     
 14    Charles Wright    Toccoa  GA          488    31      4 M 30-39   25:05.7    8:05/M     
 15    Christy Jones     Gainesville  GA     446    36      1 F 30-39   25:15.5    8:09/M     
 16    Mamie Coker       Gainesville  GA     74     50      1 F 50-59   25:17.8    8:09/M     
 17    Laura Johnson     Atlanta  GA         445    38      2 F 30-39   25:43.2    8:18/M     
 18    Steve Hartley     Eastanollee  GA     34     50      3 M 50-59   25:45.5    8:18/M     
 19    John Ford         Cleveland  GA       90     39      5 M 30-39   26:01.6    8:24/M     
 20    Kim Cook          Clermont  GA        425    49      1 M 40-49   26:57.1    8:42/M     
 21    Robby Ledford     Gainesville  GA     450    44      2 M 40-49   27:20.6    8:49/M     
 22    Shari Lunsford    Gainesville  GA     41     59      2 F 50-59   27:42.2    8:56/M     
 23    Blake Vandiver    Gainesville  GA     479    27      4 M 20-29   28:14.3    9:06/M     
 24    Elyse Vandiver    Gainesville  GA     480    26      2 F 20-29   28:14.7    9:06/M     
 25    Beth Weikel       Gillsville  GA      496    46      2 F 40-49   28:22.7    9:09/M     
 26    Kirklyn Wilson    Lula  GA            497    30      3 F 30-39   28:44.1    9:16/M     
 27    Holly Prince      Gainesville  GA     460    10      1 F  0-10   28:44.7    9:16/M     
 28    Josh Sanborn      Roswell  GA         466    19      1 M 11-19   28:48.4    9:17/M     
 29    Lindsey Swansey   Flowery Branch  GA  474    19      2 F 11-19   28:48.7    9:17/M     
 30    Madison Kelley    Sugar Hill  GEORGIA 26     11      3 F 11-19   28:53.9    9:19/M     
 31    Katelyn Cook                          424    14      4 F 11-19   28:56.7    9:20/M     
 32    Jeff Hood         Clermont  GA        50     43      3 M 40-49   29:06.5    9:23/M     
 33    Brent Harbert     Toccoa  GA          434    32      6 M 30-39   29:33.6    9:32/M     
 34    Debbie Walls                          481    54      3 F 50-59   29:52.0    9:38/M     
 35    Sundi Dyer        Clermont  GA        427    47      3 F 40-49   30:42.6    9:54/M     
 36    Jessica York      Murrayville  GA     489    33      4 F 30-39   31:50.5    10:16/M    
 37    Melissa Ledford   Gainesville  GA     449    42      4 F 40-49   32:06.4    10:21/M    
 38    Wendy Jones       Gainesville  GA     491    31      5 F 30-39   32:08.2    10:22/M    
 39    Jennifer Sargent  Clermont  GA        467    31      6 F 30-39   32:26.0    10:28/M    
 40    Kevin Brown       Gainesville  GA     418    41      4 M 40-49   32:29.9    10:29/M    
 41    Will Strickland   Cleveland  GA       472    12      2 M 11-19   32:32.3    10:30/M    
 42    Charlene Niles    Clermont  GA        202    49      5 F 40-49   32:43.1    10:33/M    
 43    Ted Barth         Gainesville  GA     198    43      5 M 40-49   33:48.4    10:54/M    
 44    Amy Barton        Oxford  GA          62     38      7 F 30-39   34:26.4    11:06/M    
 45    John Taylor       Clermont  GA        476    46      6 M 40-49   34:37.9    11:10/M    
 46    Taylor Gilmer     Gainesville  GA     430    36      8 F 30-39   35:43.9    11:31/M    
 47    Katie Murray      Sugar Hill  GA      24     12      5 F 11-19   36:08.5    11:39/M    
 48    Jamie Sommerville Marietta  GA        468    28      3 F 20-29   36:35.4    11:48/M    
 49    Deral Grindle     Clermont  GA        400    56      4 M 50-59   36:45.1    11:51/M    
 50    Cari Adams        Lula  GA            416    42      6 F 40-49   37:01.7    11:56/M    
 51    Dylan Ledford     Gainesville  GA     448    17      3 M 11-19   37:45.1    12:11/M    
 52    Stephanie Brown   Gainesville  GA     419    38      9 F 30-39   38:02.3    12:16/M    
 53    Laurie Surls      Braselton  GA       96     29      4 F 20-29   38:14.4    12:20/M    
 54    Shane Ross        Lula  GA            463    36      7 M 30-39   38:46.1    12:30/M    
 55    Kathy Gravitt     Gainesville  GA     432    41      7 F 40-49   38:48.5    12:31/M    
 56    Michelle Saladin                      469    38     10 F 30-39   39:01.1    12:35/M    
 57    Kurtiss Hirt                          439    39      8 M 30-39   39:30.8    12:45/M    
 58    Sheila Chapman    Clermont  GA        421    44      8 F 40-49   39:43.0    12:49/M    
 59    Renea Ewing                           437    39     11 F 30-39   39:45.1    12:49/M    
 60    Sandra Helton                         438    40      9 F 40-49   39:45.4    12:49/M    
 61    Cheryl Heflin     Gainesville  GA     436    39     12 F 30-39   39:54.0    12:52/M    
 62    Renae Hirt        Gainesville  GA     440    34     13 F 30-39   40:55.3    13:12/M    
 63    Jason Walls       Flowery Branch  GA  483    38      9 M 30-39   41:08.2    13:16/M    
 64    Mary Carter Ruth  Gainesville  GA     464    8       2 F  0-10   41:35.5    13:25/M    
 65    Carl K. Meaders   Gainesville  GA     454    56      5 M 50-59   41:36.3    13:25/M    
 66    Joyce Powers      Gainesville  GA     458    45     10 F 40-49   42:21.2    13:40/M    
 67    Whitney Chapman                       423    8       3 F  0-10   42:22.2    13:40/M    
 68    Roger Taylor      Lula  GA            477    34     10 M 30-39   44:59.1    14:31/M    
 69    Carla Taylor      Lula  GA            475    32     14 F 30-39   45:26.6    14:39/M    
 70    Kimberly Pruitt   Dahlonega  GA       68     39     15 F 30-39   45:27.4    14:40/M    
 71    Katie Olson       Clermont  GA        447    31     16 F 30-39   46:05.6    14:52/M    
 72    Jo Dinnan         Buford  GA          426    51      4 F 50-59   50:09.5    16:11/M    
 73    Brandi Harbert                        433    26      5 F 20-29   50:10.7    16:11/M    
 74    John Taylor III   Clermont  GA        444    14      4 M 11-19   50:57.5    16:26/M    
 75    Sherry Sutton                         473    39     17 F 30-39   52:37.0    16:58/M    
 76    Kennedy Olson     Clermont  GA        457    9       4 F  0-10   52:37.0    16:58/M    
 77    Savana Sweeney                        500    10      5 F  0-10   52:37.1    16:58/M    



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News