Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

10th Annual Jenny Melton Father's Day 5K XC

Gainesville, GA, June 18, 2011

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - 10th Annual Jenny Melton 5K XC       
 Overall Finish List       
 June 18, 2011       
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA       
                                                                                       
 Place Name                   City               Bib No Age Age Group Place Total Time 
 1     Brandon Lawson         Gainesville  GA    514    17      1 OVERALL   18:10.0    
 2     Juan Soto              Gainesville  GA    540    25      1 M 25-29   18:38.7    
 3     Jimmy Gault            Oakwood  GA        541    17      2 M 15-19   19:18.6    
 4     Dylan Price            Buford  GA         478    16      3 M 15-19   19:31.4    
 5     John Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 493    44      1 MASTERS   19:49.0    
 6     Jason Pane             Gainesville  GA    505    15      4 M 15-19   20:05.1    
 7     Brian Grennan          Flowery Branch  GA 580    14      1 M 11-14   20:29.1    
 8     Jose Paz               Lawrenceville  GA  589    24      1 M 20-24   20:38.1    
 9     Philip Chittaro        Flowery Branch  GA 534    27      2 M 25-29   20:44.1    
 10    Jared Eschol Dent      Atlanta  GA        426    29      3 M 25-29   20:53.5    
 11    Mitchel Pless          Blairsville  GA    516    30      1 M 30-34   20:54.3    
 12    Ebangha Michel Oben    Gainesville  GA    470    29      4 M 25-29   20:56.2    
 13    Erika Simpson          Grayson  GA        487    21      1 OVERALL   20:58.8    
 14    Matthew Vickery        Waco  GA           525    17      5 M 15-19   21:12.2    
 15    Gustavo Hermandez      Gainesville  GA    545    42      2 M 40-44   21:13.3    
 16    Lauren Pilcher         Flowery Branch  GA 565    23      2 F 20-24   21:19.5    
 17    Austin Thompson        Covington  GA      527    11      2 M 11-14   21:28.2    
 18    Brittany Michel Aikens Braselton  GA      401    18      1 F 15-19   21:36.6    
 19    Casey Mull             Athens  GA         539    27      5 M 25-29   21:40.4    
 20    Brandon Young          Gainesville  GA    500    31      2 M 30-34   21:50.8    
 21    Ryan Dent              Norcross  GA       601    27      6 M 25-29   22:23.6    
 22    Monte Persinger        Lee Summit  MO     563    42      3 M 40-44   22:26.8    
 23    William Ginder         Phoenix  AZ        603    46      1 M 45-49   22:29.0    
 24    Bryce Burkett          Cleveland  GA      529    14      3 M 11-14   22:43.1    
 25    Gerardo Hernandez      Gainesville  GA    543    40      4 M 40-44   22:46.8    
 26    Justin Cash            Atlanta  GA        549    27      7 M 25-29   23:22.2    
 27    Christian Effesson     Cleveland  GA      528    14      4 M 11-14   23:44.0    
 28    Loraine Hillard        Flowery Branch  GA 438    52      1 MASTERS   24:45.0    
 29    Ben Mallett            Smyrna  GA         458    28      8 M 25-29   24:51.1    
 30    Shawn Speagle          Flowery Branch  GA 602    18      6 M 15-19   24:51.8    
 31    Maverick House         Flowery Branch  GA 515    22      2 M 20-24   24:52.4    
 32    Rachel Kline           Gainesville  GA    585    17      2 F 15-19   24:56.1    
 33    Ryan Sharry            Flowery Branch  GA 591    16      7 M 15-19   25:00.3    
 34    Gregg Vickery          Atlanta  GA        524    51      1 M 50-54   25:12.9    
 35    Charles Jordan         Gainesville  GA    508    31      3 M 30-34   25:14.6    
 36    Herminio Hernandez     Gainesville  GA    546    14      5 M 11-14   25:16.1    
 37    Ethan Pilcher          Flowery Branch  GA 566    15      8 M 15-19   25:28.6    
 38    Cori Persinger         Lee Summit  MO     559    13      1 F 11-14   25:30.4    
 39    Tristan Moore          Cumming  GA        468    54      2 M 50-54   25:44.3    
 40    Elizabeth Gale         Flowery Branch  GA 586    17      3 F 15-19   25:56.6    
 41    Carrie Ruis            Gainesville  GA    590    16      4 F 15-19   25:57.8    
 42    Neel Sharma            Gainesville  GA    548    19      9 M 15-19   26:02.1    
 43    Clark Persinger        Lee Summit  MO     552    13      6 M 11-14   26:07.4    
 44    Tim Gale               Flowery Branch  GA 584    54      3 M 50-54   26:09.3    
 45    David Clough           Lula  GA           532    50      4 M 50-54   26:15.0    
 46    Steve Hartley          Eastanollee  GA    435    50      5 M 50-54   26:25.4    
 47    Jessica Flowers        Flowery Branch  GA 431    27      1 F 25-29   26:31.6    
 48    Laura Holcomb          Flowery Branch  GA 510    44      1 F 40-44   26:32.9    
 49    Tyler Gaffney          Atlanta  GA        598    10      1 M  0-10   26:33.4    
 50    Mark Kelley            Clarksville  GA    446    49      2 M 45-49   26:41.4    
 51    Christy Young          Gainesville  GA    501    32      1 F 30-34   26:42.8    
 52    David Turner           Clarkesville  GA   551    71      1 M 70-74   26:46.8    
 53    Michael Smith          Dacula  GA         531    43      5 M 40-44   26:49.3    
 54    Ken Brown              Snellville  GA     504    68      1 M 65-69   26:54.8    
 55    Haley Van Steenbergh   Flowery Branch  GA 570    9       1 F  0-10   27:34.9    
 56    Jim Merritt            Buford  GA         553    63      1 M 60-64   27:37.9    
 57    Brittany Nicole Farmer Gainesville  GA    430    20      3 F 20-24   27:57.1    
 58    Brent Payne            Dahlonega  GA      474    27      9 M 25-29   27:58.5    
 59    Robert Holmes          Loganville  GA     439    68      2 M 65-69   28:14.6    
 60    Tim Feasney            Dunwoody  GA       583    41      6 M 40-44   28:19.4    
 61    Lindsay Rock           Hoschton  GA       483    27      2 F 25-29   28:29.1    
 62    Colin Reece            Monroe  GA         480    12      7 M 11-14   28:31.4    
 63    Cailyn Persinger       Lee Summit  MO     561    10      2 F  0-10   28:32.8    
 64    Nancy Kelley           Clarksville  GA    447    54      2 F 50-54   28:34.8    
 65    Charles Jackson        Tucker  GA         444    8       2 M  0-10   28:46.1    
 66    Bobby Holcomb          Flowery Branch  GA 511    47      3 M 45-49   29:17.9    
 67    Doug Richey            Cleveland  GA      481    41      7 M 40-44   29:35.4    
 68    John Gram              Gainesville  GA    517    65      3 M 65-69   29:37.2    
 69    Walter Harvey          Jefferson  GA      437    67      4 M 65-69   29:40.0    
 70    Sherri Nichols         Buford  GA         523    48      1 F 45-49   29:43.1    
 71    Chris Jones            Temcula  CA        587    48      2 F 45-49   29:45.3    
 72    Buddy Anderson         Buford  GA         404    56      1 M 55-59   29:57.0    
 73    Sean Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 569    8       3 M  0-10   29:59.8    
 74    Andrew Gale            Flowery Branch  GA 576    13      8 M 11-14   30:00.9    
 75    Damon Gibbs            Flowery Branch  GA 432    39      1 M 35-39   30:02.1    
 76    Ted Williams           Flowery Branch  GA 496    53      6 M 50-54   30:20.4    
 77    Holly Prince           Gainesville  GA    536    10      3 F  0-10   30:29.2    
 78    Jeff Brown             Cumming  GA        416    34      4 M 30-34   30:32.0    
 79    Sarah Mallett          Smyrna  GA         459    27      3 F 25-29   30:46.9    
 80    Tad Munroe             Marietta  GA       521    40      8 M 40-44   30:53.6    
 81    Elena Miller           Flowery Branch  GA 466    47      3 F 45-49   30:55.9    
 82    Cara Whiting           Gainesville  GA    562    26      4 F 25-29   30:57.2    
 83    Kathleen Grennan       Flowery Branch  GA 582    11      2 F 11-14   30:57.6    
 84    Kathy Eichler          Oakwood  GA        429    55      1 F 55-59   31:08.2    
 85    Michael Whiting        Gainesville  GA    564    26     10 M 25-29   31:15.1    
 86    Jerry Cunningham       Clarksville  GA    423    54      7 M 50-54   31:16.1    
 87    Linda Romero           Snellville  GA     484    59      2 F 55-59   31:23.5    
 88    Nicole Gravitt         Buford  GA         433    20      4 F 20-24   31:24.6    
 89    Matthew Gale           Flowery Branch  GA 579    10      4 M  0-10   31:30.9    
 90    Keegan Gaffney         Lawrenceville  GA  597    8       5 M  0-10   31:33.4    
 91    Nikki Lauderdale       Dacula  GA         595    26      5 F 25-29   31:34.0    
 92    Brian Laurderdale      Dacula  GA         596    27     11 M 25-29   31:35.3    
 93    Susan Van Steenbergh   Flowery Branch  GA 571    42      2 F 40-44   31:38.2    
 94    Tina Hunt              Elberton  GA       441    49      4 F 45-49   31:50.5    
 95    Jamar Laster           Marietta  GA       451    31      5 M 30-34   32:06.7    
 96    Brian Lavender         Suwanee  GA        453    57      2 M 55-59   32:27.7    
 97    Evan Winter            Auburn  AZ         555    27     12 M 25-29   32:57.1    
 98    Chris Fairchild        Atlanta  GA        550    27     13 M 25-29   32:58.5    
 99    Lacey Payne            Dahlonega  GA      475    25      6 F 25-29   33:00.6    
 100   Todd Young             Flowery Branch  GA 503    48      4 M 45-49   33:03.8    
 101   Raegan Harvey          Jefferson  GA      436    30      2 F 30-34   33:18.0    
 102   Dustin Barber          Flowery Branch  GA 560    27     14 M 25-29   33:25.5    
 103   Tyler Justin Stauffer  Flowery Branch  GA 489    9       6 M  0-10   33:30.0    
 104   James Terry Park       Flowery Branch  GA 473    57      3 M 55-59   33:47.2    
 105   Richard Harrison       Commerce  GA       575    60      2 M 60-64   33:58.2    
 106   Erin Cianciolo         Roswell  GA        422    37      1 F 35-39   34:58.5    
 107   Hillary Morgan         Gainesville  GA    604    34      3 F 30-34   35:08.9    
 108   Christen Warren        Athens  GA         600    27      7 F 25-29   35:11.0    
 109   Lindsay Davis          Gainesville  GA    425    27      8 F 25-29   35:12.1    
 110   Don Wyant              Flowery Branch  GA 567    50      8 M 50-54   35:39.1    
 111   Ekita Shaw             Alpharetta  GA     486    31      4 F 30-34   36:12.0    
 112   Mary Castleberry       Hoschton  GA       421    44      3 F 40-44   36:20.1    
 113   Jamie Justice          Gainesville  GA    522    51      3 F 50-54   36:40.0    
 114   Kevin Gaffney          Atlanta  GA        599    43      9 M 40-44   37:06.9    
 115   Nick Whitmire          Gainesville  GA    530    27     15 M 25-29   37:12.0    
 116   Kim Grennan            Flowery Branch  GA 581    40      4 F 40-44   37:17.3    
 117   Jenny C Lee            Jefferson  GA      455    37      2 F 35-39   37:27.7    
 118   Will Stewart           Gainesville  GA    594    27     16 M 25-29   37:37.3    
 119   Aimee Daun             Buford  GA         424    35      3 F 35-39   37:50.9    
 120   Joe Meadows            Gainesville  GA    537    70      2 M 70-74   38:09.8    
 121   Sharon Qualls          Suwanee  GA        578    53      4 F 50-54   38:19.7    
 122   Tonya Norris           Cleveland  GA      469    39      4 F 35-39   38:40.0    
 123   Amber Stewart          Dawsonville  GA    593    25      9 F 25-29   38:47.7    
 124   Jenny Gault            Oakwood  GA        544    16      5 F 15-19   38:59.5    
 125   Jeff Eichler           Oakwood  GA        428    56      4 M 55-59   39:01.6    
 126   Becky McGahee          Mountain City  GA  462    38      5 F 35-39   40:21.8    
 127   Kim Vickery            Atlanta  GA        526    53      5 F 50-54   40:35.2    
 128   Joann Giacomarro       Auburn  GA         556    50      9 M 50-54   40:47.2    
 129   Sarah Sullivan         Flowery Branch  GA 490    30      5 F 30-34   40:48.5    
 130   Julie Workmaster       Tucker  GA         509    51      6 F 50-54   41:33.1    
 131   Melissa Ann Stauffer   Flowery Branch  GA 488    35      6 F 35-39   41:44.7    
 132   Laura Gale             Commerce  GA       577    45      5 F 45-49   41:52.4    
 133   Ralph Edwards          Cornelia  GA       592    53     10 M 50-54   42:16.1    
 134   George Miller          Flowery Branch  GA 467    64      3 M 60-64   42:50.6    
 135   Angel Martin           Buford  GA         460    26     10 F 25-29   43:01.2    
 136   Lance Callihan         Buford  GA         419    26     17 M 25-29   43:02.6    
 137   Marsha Lynn McKelvey   Flowery Branch  GA 463    40      5 F 40-44   43:12.4    
 138   Bobby Jenkins          Flowery Branch  GA 445    42     10 M 40-44   43:22.7    
 139   Regina Talley          Dillard  GA        492    44      6 F 40-44   43:44.3    
 140   Melessa Alley          Lakemont  GA       402    38      7 F 35-39   43:57.8    
 141   Leeann Free            Murrayville  GA    519    42      7 F 40-44   44:11.3    
 142   Leslie Winter          Auburn  AZ         554    34      6 F 30-34   44:29.0    
 143   Kelly Hatfield         Gainesville  GA    518    45      6 F 45-49   44:41.8    
 144   Reba Kopietz           Gainesville  GA    520    47      7 F 45-49   44:54.7    
 145   Butch Melton           Flowery Branch  GA 464    53     11 M 50-54   45:07.3    
 146   Elaine Amacher         Canton  GA         403    52      7 F 50-54   45:20.0    
 147   Sally Fairchild        Flowery Branch  GA 573    50      8 F 50-54   45:36.0    
 148   Emily Little           Flowery Branch  GA 574    21      5 F 20-24   45:37.1    
 149   Daryle Worley          Toccoa  GA         499    79      1 M 75-99   45:53.5    
 150   Clint Rhodes           Snellville  GA     542    58      5 M 55-59   46:14.8    
 151   Allyson Pettit         Gainesville  GA    477    27     11 F 25-29   48:19.8    
 152   James Ham              Flowery Branch  GA 434    28     18 M 25-29   48:21.0    
 153   Daniel Leblanc         Buford  GA         506    27     19 M 25-29   51:19.8    
 154   Mark Barnes            Flowery Branch  GA 507    50     12 M 50-54   51:34.2    
 155   Tyler Wilson           Gainesville  GA    497    19     10 M 15-19   51:48.6    
 156   Nan McDowell           Flowery Branch  GA 461    50      9 F 50-54   52:58.6    
 157   Lane Vento             Alpharetta  GA     494    37      2 M 35-39   53:04.7    
 158   Cece Loft              Atlanta  GA        457    42      8 F 40-44   53:12.2    
 159   Michelle Doss          Duluth  GA         427    43      9 F 40-44   54:51.5    
 160   Carmen Laster          Marietta  GA       450    31      7 F 30-34   56:05.6    
 161   Jennifer Allen         Nicholson  GA      547    29     12 F 25-29   1:00:24.1  
 162   Charles King           Flowery Branch  GA 449    56      6 M 55-59   1:00:27.7  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News