Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

North Georgia Methodist Conference 5K

Athen, GA, June 15, 2011

[Age Group 5K Results ]

Overall 5K Results

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - NE GA Methodist Conference        
 Overall Finish List        
 June 15, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                                  
 Place Name                   City               Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     Brent White            Cumming  GA        265    41      1 OVERALL   21:12.4    6:50/M     
 2     Larry Patton           Gainesville  GA    487    41      1 MASTERS   21:47.3    7:02/M     
 3     John Allen Cochran     Jefferson  GA      449    41      3 M 40-44   22:03.0    7:07/M     
 4     David Moore            Watkinsville  GA   485    52      1 M 50-54   22:27.9    7:15/M     
 5     Michael Stinson        Atlanta  GA        282    52      2 M 50-54   22:42.7    7:19/M     
 6     Ben Cathey             Grayson  GA        290    41      4 M 40-44   22:53.6    7:23/M     
 7     Tom McElvoy            Rome  GA           289    49      1 M 45-49   23:02.6    7:26/M     
 8     David Daniel           Suwanee  GA        454    40      5 M 40-44   23:26.8    7:34/M     
 9     David Campbell         Rome  GA           280    47      2 M 45-49   23:42.9    7:39/M     
 10    Charles Z Gardner      Atlanta  GA        463    39      1 M 35-39   23:59.5    7:44/M     
 11    Jody Alderman          Decatur  GA        275    54      3 M 50-54   24:11.6    7:48/M     
 12    Jay Suender                               298    30      1 M 30-34   24:36.9    7:56/M     
 13    Kim McLain             Augusta  GA        272    31      1 OVERALL   24:38.1    7:57/M     
 14    Asti Nicholas White    Loganville  GA     261    16      1 M 15-19   24:42.8    7:58/M     
 15    Robin Fleming          Lawrenceville  GA  462    17      1 F 15-19   25:05.0    8:05/M     
 16    Keith Windmiller       Peachtree City  GA 496    50      4 M 50-54   25:19.2    8:10/M     
 17    Christian Higgins      Powder Springs  GA 277    18      2 M 15-19   26:11.4    8:27/M     
 18    Loren Roberts          Atlanta  GA        489    27      1 F 25-29   26:30.1    8:33/M     
 19    Edward E. Judy         Morrow  GA         473    53      5 M 50-54   26:31.8    8:33/M     
 20    Bob Crosby             Athens  GA         452    62      1 M 60-64   27:27.0    8:51/M     
 21    Gordon Reddick         Blue Ridge  GA     263    60      2 M 60-64   27:29.6    8:52/M     
 22    Katie Cook             Tucker  GA         450    53      1 MASTERS   28:05.3    9:04/M     
 23    Bruce Cooper           Decatur  GA        451    51      6 M 50-54   28:08.3    9:05/M     
 24    Brad Greene            Acworth  GA        465    38      2 M 35-39   28:13.5    9:06/M     
 25    Julie Coriene Schendel Snellville  GA     490    30      2 F 30-34   28:18.7    9:08/M     
 26    Katy Hinman            Atlanta  GA        260    38      1 F 35-39   28:19.6    9:08/M     
 27    Frank Brock            Jackson  GA        445    56      1 M 55-59   28:28.5    9:11/M     
 28    Stephanie Fowler       West Point  GA     257    21      1 F 20-24   28:30.9    9:12/M     
 29    Brooks Arnold          Athens  GA         442    57      2 M 55-59   28:51.2    9:18/M     
 30    Stacey Hanson          Roswell  GA        471    39      3 M 35-39   28:59.9    9:21/M     
 31    Adam Hilderbrandt      Lawrenceville  GA  472    31      2 M 30-34   29:40.3    9:34/M     
 32    Sheryl L. Lewis        Apo  AE            287    50      2 F 50-54   30:14.1    9:45/M     
 33    John Gregg             Watkinsville  GA   466    64      3 M 60-64   30:23.4    9:48/M     
 34    Nancy MacDonald        Atlanta  GA        476    49      1 F 45-49   30:27.3    9:49/M     
 35    Anresa S. Davis        Stone Mountain  GA 455    56      1 F 55-59   30:53.2    9:58/M     
 36    Jonathan Curtis        Powder Springs  GA 453    33      3 M 30-34   31:02.9    10:01/M    
 37    Jennifer Frost         Winterville  GA    285    39      2 F 35-39   31:04.3    10:01/M    
 38    Mitchell Lewis         Apo  AE            286    55      3 M 55-59   31:11.4    10:04/M    
 39    Erik Mays              Marietta  GA       482    30      4 M 30-34   31:15.4    10:05/M    
 40    Chpryelle Carr         Athens  GA         448    29      2 F 25-29   31:29.8    10:09/M    
 41    David Wofford          Woodstock  GA      254    33      5 M 30-34   31:45.6    10:15/M    
 42    Sarah Wofford          Woodstock  GA      255    28      3 F 25-29   31:52.3    10:17/M    
 43    Jeremy Green           GA                 258    32      6 M 30-34   32:02.3    10:20/M    
 44    Ashley Martin          Gainesville  GA    478    30      3 F 30-34   32:09.9    10:22/M    
 45    Kristin Heiden         Fayetteville  GA   288    27      4 F 25-29   32:26.0    10:28/M    
 46    Yvette Massey          Atlanta  GA        479    39      3 F 35-39   33:41.6    10:52/M    
 47    Larisa Parker          Alpharetta  GA     486    44      1 F 40-44   34:59.0    11:17/M    
 48    Helen Hill             Atlanta  GA        284    22      1 F 20-24   35:24.6    11:25/M    
 49    Elizabeth Corrie       Atlanta  GA        262    40      2 F 40-44   35:26.0    11:26/M    
 50    Johnetta   Barnett     Athens  GA         294    57      2 F 55-59   35:57.5    11:36/M    
 51    Margaret O'Neal        Hartwell  GA       295    50      3 F 50-54   36:32.0    11:47/M    
 52    Louise Young           Smyrna  GA         498    63      1 F 60-64   37:05.2    11:58/M    
 53    Kate Boyer             Atlanta  GA        273    30      4 F 30-34   38:55.7    12:33/M    
 54    Rick Herring           Augusta  GA        271    58      4 M 55-59   38:56.9    12:34/M    
 55    Susan Pinson           Atlanta  GA        488    29      5 F 25-29   39:09.0    12:38/M    
 56    Johnny Griggs          West Point  GA     467    63      4 M 60-64   39:22.9    12:42/M    
 57    Sid Linton             Dunwoody  GA       1137   69      1 M 65-69   39:32.9    12:45/M    
 58    Heather Jallad                            270    42      3 F 40-44   39:35.2    12:46/M    
 59    Melanie Reeves         Newnan  GA         268    40      4 F 40-44   39:53.2    12:52/M    
 60    Julian Warner          Newnan  GA         495    50      7 M 50-54   40:41.3    13:07/M    
 61    Jim Blasingame         Athens  GA         444    75      1 M 75-99   41:15.8    13:18/M    
 62    Alice Eaves            Athens  GA         457    58      3 F 55-59   42:15.4    13:38/M    
 63    Zachary Eaves          Athens  GA         458    24      1 M 20-24   42:17.3    13:38/M    
 64    Liza Gurley            Athens  GA         470    21      2 F 20-24   42:17.9    13:38/M    
 65    Kerry Butler Lauria    Suwanee  GA        475    51      4 F 50-54   42:26.4    13:41/M    
 66    Laurie Moeller         Marietta  GA       484    39      4 F 35-39   42:27.7    13:42/M    
 67    Natalie Stone          Rydal  GA          493    11      1 F 11-14   43:55.6    14:10/M    
 68    Nancy Stone            Rydal  GA          492    39      5 F 35-39   44:03.4    14:13/M    
 69    M. Emily Grossman      Stone Mountain  GA 469    62      2 F 60-64   44:22.9    14:19/M    
 70    Ruth Arnold            Temple  GA         443    57      4 F 55-59   45:23.2    14:38/M    
 71    Calvin Ward            Danielsville  GA   494    82      2 M 75-99   45:44.5    14:45/M    
 72    Dominica Groom         Silver Spring  MD  468    28      6 F 25-29   45:57.4    14:49/M    
 73    Linda Evans            Acworth  GA        461    56      5 F 55-59   46:29.6    15:00/M    
 74    Jeanette Dickens       Rockmart  GA       291    57      6 F 55-59   46:30.8    15:00/M    
 75    Daniel Emerick         Rome  GA           460    68      2 M 65-69   46:49.4    15:06/M    
 76    Tom Cook               Tucker  GA         250    64      5 M 60-64   47:56.5    15:28/M    
 77    Chico Fincher          Atlanta  GA        267    72      1 M 70-74   54:08.6    17:28/M    
 78    Inez Fincher           Atlanta  GA        266    71      1 F 70-74   54:09.6    17:28/M    
 79    William Frank Windom   Decatur  GA        497    71      2 M 70-74   54:16.0    17:30/M    
 80    Millie   Kim           Woodstock  GA      293    40      5 F 40-44   54:17.3    17:31/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News