Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

13th Annual WCA Stephen Floyd Memorial 5K

Watkinsville, GA, February 5, 2011

[Age Group ]

Overall

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - 13th Annual WCA Stephen Floyd Memorial 5K        
 Overall Finish List        
 February 05, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                                
 Place Name                       City               Bib No Age Age Group Place Time    Pace    
 1     John Van Steenbergh        Flowery Branch  GA 99     44      1 Overall   19:39.4  6:20/M 
 2     Jake Coleman               Athens  GA         154    26      1 M 25-29   20:19.6  6:33/M 
 3     Luke Heintzman             Watkinsville  GA   161    16      1 M 15-19   20:53.7  6:44/M 
 4     Christopher Fitzgerald     Athens  GA         166    25      2 M 25-29   21:25.0  6:55/M 
 5     Jeff Lukich                Washington  GA     146    44      1 Masters   21:34.5  6:57/M 
 6     Casey Mull                 Athens  GA         74     26      3 M 25-29   21:52.8  7:03/M 
 7     Bryce McGrory              Columbia  SC       160    30      1 M 30-34   22:00.2  7:06/M 
 8     Dan Delamater              Athens  GA         22     38      1 M 35-39   22:05.6  7:07/M 
 9     Jason Schaffer             Bethlehem  GA      80     36      2 M 35-39   22:18.4  7:12/M 
 10    Mark Compton               Watkinsville  GA   128    57      1 M 55-59   22:29.3  7:15/M 
 11    Lee Abney                  Madison  GA        1      34      2 M 30-34   22:39.2  7:18/M 
 12    Brian John                 Bishop  GA         42     37      3 M 35-39   23:04.5  7:26/M 
 13    Brad Boleman               Loganville  GA     7      34      3 M 30-34   23:27.3  7:34/M 
 14    Owen Garcia                Good Hope  GA      175    15      2 M 15-19   23:28.2  7:34/M 
 15    Stephanie Loftin           Watkinsville  GA   134    37      1 Overall   23:39.9  7:38/M 
 16    Jared Hammond              Bonaire  GA        173    30      4 M 30-34   24:00.4  7:45/M 
 17    Wesley John                Bishop  GA         45     10      1 M  0-10   24:18.7  7:50/M 
 18    Jerry Franzone             Monticello  GA     123    39      4 M 35-39   24:20.8  7:51/M 
 19    Brantley Porter            Jefferson  GA      163    44      3 M 40-44   24:38.2  7:57/M 
 20    Donna Presley              Toccoa  GA         144    64      1 Masters   24:40.2  7:57/M 
 21    Abigail Snyder             Watkinsville  GA   91     12      1 F 11-14   24:49.1  8:00/M 
 22    Booker T Orsley            Dewy Rose  GA      184    56      2 M 55-59   24:53.3  8:02/M 
 23    Paul Dotterweich           High Shoals  GA    148    27      4 M 25-29   24:56.3  8:03/M 
 24    Morgan White               Monroe  GA         103    15      1 F 15-19   24:56.8  8:03/M 
 25    David Graham               Gainesville  GA    142    42      4 M 40-44   25:14.4  8:08/M 
 26    David Eckles               Athens  GA         170    35      5 M 35-39   25:22.5  8:11/M 
 27    Mark Kelley                Clarkesville  GA   49     49      1 M 45-49   25:25.1  8:12/M 
 28    Mel Garber                 Watkinsville  GA   130    61      1 M 60-64   25:35.7  8:15/M 
 29    Dean Warren                Monroe  GA         132    42      5 M 40-44   25:40.3  8:17/M 
 30    Bill Chamblee              Anderson  SC       13     63      2 M 60-64   25:49.8  8:20/M 
 31    Lane Fletcher              Watkinsville  GA   28     15      3 M 15-19   25:55.1  8:22/M 
 32    Greg Morin                 Bishop  GA         177    41      6 M 40-44   25:59.2  8:23/M 
 33    Monika McCool              Athens  GA         66     64      2 F 60-64   26:13.1  8:27/M 
 34    Belinda Moon               Watkinsville  GA   136    45      1 F 45-49   26:19.5  8:29/M 
 35    Adrian Woodruff            Madison  GA        152    52      1 M 50-54   26:33.2  8:34/M 
 36    Jennifer Schmidt           Athens  GA         81     39      2 F 35-39   27:03.9  8:44/M 
 37    Chandler White             Monroe  GA         140    13      1 M 11-14   27:12.1  8:46/M 
 38    Aubie Knight               Madison  GA        165    42      7 M 40-44   27:37.1  8:55/M 
 39    Scott Tomlin               Watkinsville  GA   98     41      8 M 40-44   27:38.6  8:55/M 
 40    Layla Howard               Athens  GA         37     12      2 F 11-14   27:40.1  8:55/M 
 41    Joe Waters                 Covington  GA      169    69      1 M 65-69   27:41.8  8:56/M 
 42    Sydney Howard              Athens  GA         39     15      2 F 15-19   27:44.3  8:57/M 
 43    Nancy Kelley               Clarkesville  GA   50     54      1 F 50-54   27:50.0  8:59/M 
 44    Paul Guest                 Nicholson  GA      151    48      2 M 45-49   27:54.4  9:00/M 
 45    Frank Eberhart             Bishop  GA         27     41      9 M 40-44   28:02.3  9:03/M 
 46    Greg Brazemore             Gordon  GA         126    54      2 M 50-54   28:05.3  9:04/M 
 47    Fabiana Asconeguy          Lawrenceville  GA  4      34      1 F 30-34   28:09.0  9:05/M 
 48    Christa John               Bishop  GA         43     38      3 F 35-39   28:11.2  9:05/M 
 49    William Davis              Athens  GA         164    61      3 M 60-64   28:32.0  9:12/M 
 50    Abby Anderson              Watkinsville  GA   3      20      1 F 20-24   28:59.6  9:21/M 
 51    Joel Loftin                Watkinsville  GA   135    9       2 M  0-10   29:03.3  9:22/M 
 52    Bridger Loftin             Watkinsville  GA   133    40     10 M 40-44   29:03.8  9:22/M 
 53    Foster White               Monroe  GA         102    10      3 M  0-10   29:38.6  9:34/M 
 54    Madi McCullough            Watkinsville  GA   68     13      3 F 11-14   29:47.4  9:36/M 
 55    Johnny Mayero              Lawrenceville  GA  63     41     11 M 40-44   29:53.6  9:38/M 
 56    G.w. Hendrix               Bishop  GA         35     10      4 M  0-10   29:55.8  9:39/M 
 57    Bobby Kinsey               Social Circle  GA  52     43     12 M 40-44   30:11.8  9:44/M 
 58    Spencer Young              GA                 115    8       5 M  0-10   30:12.3  9:45/M 
 59    Kim Deramus                Athens  GA         26     23      2 F 20-24   30:17.3  9:46/M 
 60    Kristina Beck                                 117    15      3 F 15-19   30:19.3  9:47/M 
 61    Kierstin MacKay            Bethlehem  GA      59     12      4 F 11-14   30:25.4  9:49/M 
 62    Nathan Mangle              Athens  GA         61     33      5 M 30-34   30:42.5  9:54/M 
 63    Chance Fowler              Arnoldsville  GA   179    15      4 M 15-19   30:51.4  9:57/M 
 64    John Gregg                 Watkinsville  GA   29     64      4 M 60-64   31:10.1 10:03/M 
 65    Robin Faulk                Atlanta  GA        147    30      2 F 30-34   32:00.4 10:19/M 
 66    Christopher Tindall        Lilburn  GA        171    35      6 M 35-39   32:12.4 10:23/M 
 67    Tina Hunt                  Elberton  GA       41     49      2 F 45-49   32:35.7 10:31/M 
 68    Ryan Wise                  Bishop  GA         110    17      5 M 15-19   32:55.8 10:37/M 
 69    Nathan Pilche              Winterville  GA    180    14      2 M 11-14   32:58.5 10:38/M 
 70    Jerry Cunningham           Clarkesville  GA   17     54      3 M 50-54   33:15.9 10:44/M 
 71    Stephanie Hunt             Bogart  GA         40     33      3 F 30-34   33:21.0 10:45/M 
 72    Jonathan Alligood          Grayson  GA        2      23      1 M 20-24   33:21.8 10:45/M 
 73    Katie Chambers             Watkinsville  GA   12     22      3 F 20-24   33:22.6 10:46/M 
 74    Tom Wendle                 Suwanee  GA        137    57      3 M 55-59   33:42.2 10:52/M 
 75    Braden Delamater           Athens  GA         20     9       6 M  0-10   33:47.8 10:54/M 
 76    Ken H Roberts              Athens  GA         78     50      4 M 50-54   34:25.0 11:06/M 
 77    Patricia M Joiner          Monroe  GA         47     28      1 F 25-29   34:31.0 11:08/M 
 78    Amy Chisholm               BOGART  GA         14     39      4 F 35-39   34:36.9 11:10/M 
 79    Mary Ford Smith            Watkinsville  GA   90     10      1 F  0-10   34:42.2 11:12/M 
 80    Lauren McCullough          Watkinsville  GA   67     11      5 F 11-14   34:43.5 11:12/M 
 81    Clay Sims                  Monroe  GA         172    74      1 M 70-74   34:54.0 11:15/M 
 82    Jim Latimer                Gainesville  GA    55     69      2 M 65-69   34:55.4 11:16/M 
 83    Olivia Asher               Bishop  GA         159    19      4 F 15-19   35:00.6 11:17/M 
 84    Kyle Scott                 Athens  GA         153    20      2 M 20-24   35:01.2 11:18/M 
 85    Amelia Delamater           Athens  GA         19     11      6 F 11-14   35:04.0 11:19/M 
 86    Makayla Graham             Gainesville  GA    141    14      7 F 11-14   35:05.7 11:19/M 
 87    Kim Wiley                  Braselton  GA      109    37      5 F 35-39   35:42.0 11:31/M 
 88    Eugene Schulte             Snell  GA          82     61      5 M 60-64   35:46.8 11:32/M 
 89    Jen Gustafson              Athens  GA         162    51      2 F 50-54   35:53.3 11:35/M 
 90    Julianne Dillard                              118    25      2 F 25-29   35:58.3 11:36/M 
 91    Michael Rutherford         Elberton  GA       79     43     13 M 40-44   36:19.4 11:43/M 
 92    Amber Mason                Bogart  GA         182    16      5 F 15-19   36:22.8 11:44/M 
 93    Katie Tingle               Watkinsville  GA   94     16      6 F 15-19   36:32.5 11:47/M 
 94    Taylor Freese              Good Hope  GA      158    20      4 F 20-24   36:35.4 11:48/M 
 95    Hannah Bryan-Porter        Monroe  GA         11     16      7 F 15-19   36:46.9 11:52/M 
 96    Caleb Deans                Watkinsville  GA   183    19      6 M 15-19   36:48.6 11:52/M 
 97    Cory Delamater             Athens  GA         21     39      6 F 35-39   37:00.7 11:56/M 
 98    Julie Shanni               Watkinsville  GA   84     39      7 F 35-39   37:04.7 11:57/M 
 99    Emily Jane Deans           Athens  GA         18     23      5 F 20-24   37:36.9 12:08/M 
 100   Katherine Martin           Madison  GA        62     14      8 F 11-14   37:38.6 12:08/M 
                                                                                                
 Place Name                       City               Bib No Age Age Group Place Time    Pace    
 101   Joe Zehna                  Athens  GA         178    15      7 M 15-19   38:18.7 12:21/M 
 102   Bucky Woods                Clarkesville  GA   111    56      4 M 55-59   38:20.6 12:22/M 
 103   Marie Scroggs              Monroe  GA         83     39      8 F 35-39   38:22.5 12:23/M 
 104   Selena Stanley Blankenship Watkinsville  GA   5      46      3 F 45-49   39:44.5 12:49/M 
 105   Michael McCool             Athens  GA         65     71      2 M 70-74   40:40.5 13:07/M 
 106   Jeremiah Smith             ATHENS  GA         87     10      7 M  0-10   40:57.6 13:13/M 
 107   Kara Smith                 ATHENS  GA         88     13      9 F 11-14   41:07.1 13:16/M 
 108   Mary Catherine Thompson    Watkinsville  GA   145    14     10 F 11-14   41:08.7 13:16/M 
 109   Eliza O'Rear               Athens  GA         76     11     11 F 11-14   41:34.1 13:25/M 
 110   Jessica Fitzgerald         Athens  GA         167    25      3 F 25-29   41:41.3 13:27/M 
 111   Peyton Sanders             Bishop  GA         125    7       8 M  0-10   41:42.0 13:27/M 
 112   Abigail O'Rear             Athens  GA         75     11     12 F 11-14   41:44.9 13:28/M 
 113   Sofia Villalobos           Athens  GA         100    12     13 F 11-14   41:49.4 13:29/M 
 114   Morgan Parsons             Watkinsville  GA   77     11     14 F 11-14   41:50.9 13:30/M 
 115   Misty Moody                Monroe  GA         69     30      4 F 30-34   42:10.0 13:36/M 
 116   Byron Brown                Norcross  GA       176    65      3 M 65-69   42:52.0 13:50/M 
 117   Martha Delventura          Snellville  GA     25     49      4 F 45-49   43:17.1 13:58/M 
 118   Melissa Haney              Braselton  GA      30     40      1 F 40-44   43:25.0 14:00/M 
 119   Tonya Cudd                 Hoschton  GA       129    39      9 F 35-39   43:45.6 14:07/M 
 120   Elie Campbell              Madison  GA        157    12     15 F 11-14   43:46.7 14:07/M 
 121   Andy Zuniga                Watkinsville  GA   143    20      3 M 20-24   43:47.3 14:07/M 
 122   Ashley Delventura          Snellville  GA     24     19      8 F 15-19   43:55.9 14:10/M 
 123   Shani Howard               Athens  GA         38     39     10 F 35-39   44:04.4 14:13/M 
 124   Daryle Worley              Toccoa  GA         112    79      1 M 75-99   44:49.2 14:27/M 
 125   Summer Abney               Madison  GA        168    32      5 F 30-34   45:46.4 14:46/M 
 126   Frank Kelnhofer            Athens  GA         51     47      3 M 45-49   45:53.0 14:48/M 
 127   Emily Gunderson            Nicholson  GA      150    36     11 F 35-39   45:58.2 14:50/M 
 128   Candace Love               Lavonia  GA        181    49      5 F 45-49   48:16.1 15:34/M 



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News