Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

13th Annual Frog Hop 5K

Athens, GA, February 20, 2011

[Age Group ]

Overall

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 - 13th ANNUAL FROG HOP 5K        
 Overall Finish List        
 February 20, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                             
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Time    Pace    
 1     Eric John               Covington  GA      234    39      1 Overall   17:46.4  5:44/M 
 2     John Van Steenbergh     Flowery Branch  GA 148    44      1 Masters   18:12.3  5:52/M 
 3     Edward (teddy) Hogan    Rutledge  GA       58     24      1 M 20-24   18:23.8  5:56/M 
 4     Scott Gove              Atlanta  GA        42     51      1 M 50-54   19:49.8  6:24/M 
 5     Casey Mull              Athens,  GA        110    26      1 M 25-29   19:50.8  6:24/M 
 6     David Powell            Athens,  GA        117    30      1 M 30-34   19:59.0  6:27/M 
 7     Frank Bracco            Athens  GA         13     22      2 M 20-24   20:09.4  6:30/M 
 8     Pete Lichtenwalner      Cumming  GA        86     49      1 M 45-49   20:23.9  6:35/M 
 9     Geoffrey Ashe           Toccoa  GA         182    40      2 M 40-44   20:45.5  6:42/M 
 10    Rob Carlyle             Winder  GA         18     36      2 M 35-39   21:13.7  6:51/M 
 11    Tripp Eldridge          Macon  GA          171    29      2 M 25-29   21:16.1  6:52/M 
 12    Bo Ryles                Bogart  GA         193    54      2 M 50-54   22:08.8  7:08/M 
 13    David Eckles            Athens  GA         245    35      3 M 35-39   22:19.5  7:12/M 
 14    Shawn Carter            Eastanollee  GA    186    25      3 M 25-29   22:20.9  7:12/M 
 15    Gracie Aaron            Toccoa  GA         181    29      1 Overall   22:21.7  7:13/M 
 16    Roger Keel              Valley  AL         67     57      1 M 55-59   22:33.9  7:16/M 
 17    Joan Walls              Winder  GA         243    52      1 Masters   22:36.3  7:17/M 
 18    Marty Allen             Athens  GA         200    39      1 M 35-39   22:38.0  7:18/M 
 19    Ken Morneault           Watkinsville  GA   228    45      2 M 45-49   22:42.0  7:19/M 
 20    Philip Biegler          Lawrenceville  GA  235    70      1 M 70-74   22:44.9  7:20/M 
 21    Tommy Dorminy           Mcdonough  GA      209    13      1 M 11-14   23:14.3  7:30/M 
 22    Mel Garber              Watkinsville  GA   204    61      1 M 60-64   23:20.4  7:32/M 
 23    Danny Dorminy           Mcdonough  GA      210    15      1 M 15-19   23:22.3  7:32/M 
 24    Booker Orsley           Dewy Rose  GA      264    56      2 M 55-59   23:40.1  7:38/M 
 25    Maria Kriesel           Watkinsville  GA   75     15      1 F 15-19   23:40.9  7:38/M 
 26    Steve Hartley           Eastonollee  GA    50     50      3 M 50-54   23:42.2  7:39/M 
 27    Brock Miller            Greensboro  GA     99     44      3 M 40-44   23:51.9  7:42/M 
 28    Adrian Woodruff         Madison  GA        259    52      4 M 50-54   23:52.3  7:42/M 
 29    Mike Johnson            Winterville  GA    262    57      3 M 55-59   24:16.4  7:50/M 
 30    David Graham            Gainesville  GA    246    42      4 M 40-44   24:19.9  7:51/M 
 31    Bill Chamblee           Anderson  SC       21     63      2 M 60-64   24:24.6  7:52/M 
 32    Ed Hall                 Carlton  GA        48     45      2 M 45-49   24:27.4  7:53/M 
 33    Gene Whitmire           Flowery Branch  GA 159    39      4 M 35-39   24:33.6  7:55/M 
 34    James Ford              Athens  GA         238    20      3 M 20-24   24:35.0  7:56/M 
 35    Haley Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 179    9       1 F  0-10   24:46.1  7:59/M 
 36    Jerry Franzone          Monticello  GA     169    39      5 M 35-39   24:48.7  8:00/M 
 37    Kelli McGlennen         Cumming  GA        95     45      1 F 45-49   24:50.3  8:01/M 
 38    David Oblinger          Alpharetta  GA     217    60      3 M 60-64   25:15.3  8:09/M 
 39    Kasey Reid              Monticello  GA     121    35      1 F 35-39   25:17.0  8:09/M 
 40    Stacy Bonner            Athens  GA         221    35      6 M 35-39   25:25.6  8:12/M 
 41    George Southgate        Calhoun  GA        138    64      4 M 60-64   25:40.4  8:17/M 
 42    Sean Van Steenbergh     Flowery Branch  GA 178    8       3 M  0-10   25:44.5  8:18/M 
 43    Paul Sasso              Loganville  GA     128    47      3 M 45-49   25:50.6  8:20/M 
 44    Jamie Dove              Nicholson  GA      34     19      2 F 15-19   25:56.7  8:22/M 
 45    Susie Dorminy           Mcdonough  GA      208    9       2 F  0-10   25:57.1  8:22/M 
 46    Michael Selman          Cumming  GA        131    55      4 M 55-59   26:06.0  8:25/M 
 47    David Todd              Winder  GA         254    44      5 M 40-44   26:07.1  8:25/M 
 48    Nate Trower             Athens  GA         194    22      4 M 20-24   26:20.5  8:30/M 
 49    Bradley Richard Saindon Conyers  GA        126    17      2 M 15-19   26:23.4  8:31/M 
 50    Susan Clay              Winterville  GA    241    50      2 F 50-54   26:27.0  8:32/M 
 51    Chris Johnson           Athens  GA         216    34      2 M 30-34   26:35.6  8:35/M 
 52    Mark Thomas Stone       Mansfield  GA      141    55      5 M 55-59   26:47.9  8:38/M 
 53    Shari Lunsford          Gainesville  GA    255    59      1 F 55-59   26:51.6  8:40/M 
 54    Bruce Stuart            Conyers  GA        198    56      6 M 55-59   26:58.6  8:42/M 
 55    Shelley Welch Cox       Jefferson  GA      28     41      1 F 40-44   27:11.8  8:46/M 
 56    Rhonda Trainor          Duluth  GA         2015   46      2 F 45-49   27:12.5  8:46/M 
 57    Brittany Robinett       Nicholson  GA      237    20      3 F 20-24   27:14.3  8:47/M 
 58    Pablo Carranza          Winder  GA         199    22      5 M 20-24   27:15.9  8:47/M 
 59    Carole Johsnon          Winterville  GA    261    56      2 F 55-59   27:18.1  8:48/M 
 60    Erin Presley            Athens,  GA        118    30      1 F 30-34   27:18.5  8:48/M 
 61    Parker Bewley           Statham  GA        225    10      4 M  0-10   27:20.5  8:49/M 
 62    Colby Meeks             Statham  GA        258    9       5 M  0-10   27:22.0  8:50/M 
 63    Randall Patillo Martin  Monroe  GA         92     52      5 M 50-54   27:24.6  8:50/M 
 64    Anna Ashe               Toccoa  GA         183    10      4 F  0-10   27:35.0  8:54/M 
 65    Benjamin Shabat         Toccoa  GA         202    12      2 M 11-14   27:35.6  8:54/M 
 66    Deigh Martin            Winder  GA         89     32      2 F 30-34   27:36.5  8:54/M 
 67    Gerry Fahey             Monroe  GA         170    67      1 M 65-69   27:37.4  8:55/M 
 68    Rachel Wilbur-Carlyle   Winder  GA         160    29      2 F 25-29   27:42.6  8:56/M 
 69    James Frazier           Jefferson  GA      173    36      7 M 35-39   27:50.8  8:59/M 
 70    David King              Jefferson  GA      72     34      3 M 30-34   27:59.1  9:02/M 
 71    Bill Boon               Athens  GA         188    42      6 M 40-44   28:16.7  9:07/M 
 72    Erin Martinez           Athens  GA         93     32      3 F 30-34   28:17.5  9:07/M 
 73    Chasity Roth            Monroe  GA         177    30      4 F 30-34   28:19.0  9:08/M 
 74    Andrew Saunders         Athens  GA         129    28      4 M 25-29   28:24.6  9:10/M 
 75    John Dorminy            Mcdonough  GA      205    41      7 M 40-44   28:43.7  9:16/M 
 76    Susan Van Steenbergh    Flowery Branch  GA 180    42      2 F 40-44   28:52.2  9:19/M 
 77    Mary Hayes              Cumming  GA        52     61      1 F 60-64   29:08.3  9:24/M 
 78    Gina Sasso              Dahlonega  GA      127    20      1 F 20-24   29:10.2  9:25/M 
 79    Stefanie Ruth           Athens  GA         123    20      2 F 20-24   29:11.6  9:25/M 
 80    Lenka Novotna           Toccoa  GA         201    40      3 F 40-44   29:22.1  9:28/M 
 81    Dan Shoaf               Anderson  SC       236    66      2 M 65-69   29:25.9  9:29/M 
 82    Jeremy James            Winterville  GA    64     31      4 M 30-34   29:30.3  9:31/M 
 83    Ashley Benton           Watkinsville  GA   10     15      3 F 15-19   29:43.0  9:35/M 
 84    Zachary Vaughn          Watkinsville  GA   190    15      3 M 15-19   29:43.6  9:35/M 
 85    Katherine Jenni Fuller  Loganville  GA     39     29      3 F 25-29   29:45.8  9:36/M 
 86    Megan Ellen Warneke     Athens  GA         154    25      4 F 25-29   29:51.0  9:38/M 
 87    Roberta Myer            Athens  GA         249    47      3 F 45-49   29:58.5  9:40/M 
 88    Jerry Cunningham        Clarkesville  GA   30     54      6 M 50-54   30:01.3  9:41/M 
 89    Larry Hayes             Cumming  GA        51     62      5 M 60-64   30:19.6  9:47/M 
 90    Angela Bewley           Statham  GA        232    32      5 F 30-34   30:25.1  9:49/M 
 91    Kelley Claas            Watkinsville  GA   22     36      2 F 35-39   30:39.7  9:53/M 
 92    Matt Meeks              Statham  GA        97     34      5 M 30-34   30:45.3  9:55/M 
 93    David E Ayers           Nicholson  GA      4      47      4 M 45-49   30:53.9  9:58/M 
 94    Robert Clark                               195    22      6 M 20-24   30:55.4  9:58/M 
 95    Carol Hsu               Alpharetta  GA     60     28      5 F 25-29   30:56.6  9:59/M 
 96    Tina Hunt               Elberton  GA       61     49      4 F 45-49   30:58.7  9:59/M 
 97    Cottrell O'Barnes       Elberton  GA       265    54      7 M 50-54   31:01.3 10:00/M 
 98    Jeff Hazard             Cumming  GA        53     34      6 M 30-34   31:07.3 10:02/M 
 99    Jim Dove                Nicholson  GA      35     57      7 M 55-59   31:08.8 10:03/M 
 100   Johnetta Barnett        Athens,  GA        6      57      3 F 55-59   31:22.4 10:07/M 
                                                                                             
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Time    Pace    
 101   Peggy Lawrence          Oxford  GA         197    39      3 F 35-39   31:23.8 10:07/M 
 102   Kirby Shulman           Athens  GA         132    20      3 F 20-24   31:26.0 10:08/M 
 103   Alyson Chaffin          Gainesville  GA    20     30      6 F 30-34   31:34.6 10:11/M 
 104   Heather Harrison        Loganville  GA     49     29      6 F 25-29   31:41.7 10:13/M 
 105   Makayla Graham          Gainesville  GA    247    14      1 F 11-14   31:43.1 10:14/M 
 106   Bill Costantino         Jefferson  GA      27     67      3 M 65-69   31:47.2 10:15/M 
 107   Linda Echols            Hull  GA           211    46      5 F 45-49   31:51.3 10:16/M 
 108   Lisa Meeks              Statham  GA        96     36      4 F 35-39   31:53.9 10:17/M 
 109   Marie Ballard Myer      Athens  GA         248    48      5 F 45-49   31:56.6 10:18/M 
 110   Jim Rasnake             Atlanta  GA        168    75      1 M 75-99   32:19.9 10:25/M 
 111   Anita Ransom            Bethlehem  GA      240    51      3 F 50-54   32:23.7 10:27/M 
 112   Lora Bellamy            Carnesville  GA    9      29      7 F 25-29   32:27.4 10:28/M 
 113   Kathy Givens            Douglasville  GA   41     62      2 F 60-64   32:27.9 10:28/M 
 114   Jim Latimer             Gainesville  GA    79     69      4 M 65-69   32:35.4 10:31/M 
 115   Jennifer Eve Martin     Winder  GA         90     33      7 F 30-34   32:37.7 10:31/M 
 116   Kellee M Green          Comer  GA          47     44      4 F 40-44   33:07.8 10:41/M 
 117   Jennifer Wolf           Winterville  GA    244    53      4 F 50-54   33:26.1 10:47/M 
 118   Ron Landen              Columbus  GA       77     66      5 M 65-69   33:37.9 10:51/M 
 119   Brad H Beasley          Winterville  GA    7      36      8 M 35-39   33:39.7 10:51/M 
 120   Kristie Su              Milton  GA         143    29      8 F 25-29   33:42.5 10:52/M 
 121   Chris Scammon           Rex  GA            130    64      6 M 60-64   33:55.0 10:56/M 
 122   Rebecca Sims            Commerce  GA       134    42      5 F 40-44   34:34.8 11:09/M 
 123   Sheila McClure          Commerce  GA       94     32      8 F 30-34   34:35.9 11:09/M 
 124   Keith Lester            Athens,  GA        81     53      8 M 50-54   34:40.1 11:11/M 
 125   Sherri Price            Athens,  GA        119    44      6 F 40-44   34:41.1 11:11/M 
 126   Allison Floyd           Athens  GA         37     36      5 F 35-39   34:45.5 11:13/M 
 127   William Stewart         Athens  GA         140    47      5 M 45-49   34:46.8 11:13/M 
 128   Mystie Davis            Winterville  GA    31     29      9 F 25-29   34:51.3 11:15/M 
 129   Sally Mrus              Roswell  GA        109    42      7 F 40-44   34:53.0 11:15/M 
 130   Ruth Garrard Collins    Jefferson  GA      26     29     10 F 25-29   34:54.7 11:15/M 
 131   Angie Furney            Athens  GA         40     33      9 F 30-34   34:55.6 11:16/M 
 132   Linda Zeeman            Atlanta  GA        164    66      1 F 65-69   35:24.9 11:25/M 
 133   Miriam Strong           Clarkesville  GA   142    50      5 F 50-54   35:33.9 11:28/M 
 134   Clay Sims               Monroe  GA         263    74      2 M 70-74   35:42.0 11:31/M 
 135   Erin E Beasley          Winterville  GA    8      34     10 F 30-34   35:49.4 11:33/M 
 136   Loretta E Ayers         Nicholson  GA      5      40      8 F 40-44   35:57.0 11:36/M 
 137   Pam Lichtenwalner       Cumming  GA        85     39      6 F 35-39   35:59.0 11:36/M 
 138   Ada Czajkowski          Winder  GA         233    51      6 F 50-54   36:06.9 11:39/M 
 139   Tiffany Carson          Carnesville  GA    19     29     11 F 25-29   36:12.0 11:41/M 
 140   Sheila Kriesel          Watkinsville  GA   76     51      7 F 50-54   36:36.5 11:48/M 
 141   Francoise Fussel        Walhalla  SC       256    63      3 F 60-64   36:40.6 11:50/M 
 142   Amber Stewart           Dawsonville  GA    139    24      4 F 20-24   36:42.3 11:50/M 
 143   Tabatha Bonner          Athens  GA         222    34     11 F 30-34   36:54.9 11:54/M 
 144   Craig Pascoe            Athens  GA         172    58      8 M 55-59   37:03.9 11:57/M 
 145   Nikki Lange             Athens,  GA        78     37      7 F 35-39   37:07.9 11:58/M 
 146   Timothy Bagley          Canton  GA         2017   48      6 M 45-49   37:12.4 12:00/M 
 147   Eva Allbritton          Woodstock  GA      2016   40      9 F 40-44   37:13.2 12:00/M 
 148   Emily Frazier           Jefferson  GA      38     40     10 F 40-44   37:19.2 12:02/M 
 149   Wayne Frazier           Jefferson  GA      257    68      6 M 65-69   37:19.8 12:02/M 
 150   Jennifer Halley         Nicholson  GA      166    45      6 F 45-49   37:29.9 12:05/M 
 151   Mollie Lesnikowski      Rutledge  GA       80     55      4 F 55-59   37:37.4 12:08/M 
 152   Mary Lou Kau            Athens,  GA        66     68      2 F 65-69   37:55.0 12:14/M 
 153   Jackie Iley             Colbert  GA        220    35      8 F 35-39   38:35.5 12:27/M 
 154   Dana Callaway           Royston  GA        16     37      9 F 35-39   38:43.7 12:29/M 
 155   Chloe Graham            Athens,  GA        43     6       6 F  0-10   38:48.4 12:31/M 
 156   Suzanne Graham          Athens,  GA        45     38     10 F 35-39   38:49.0 12:31/M 
 157   Rachel Miller           Athens  GA         100    20      5 F 20-24   38:50.5 12:32/M 
 158   Ernest Smallman         Atlanta  GA        135    66      7 M 65-69   38:51.7 12:32/M 
 159   Ruth Nebelsick          Clarkesville  GA   111    60      4 F 60-64   39:40.0 12:48/M 
 160   Shelly M Helms          Athens  GA         54     32     12 F 30-34   39:52.6 12:52/M 
 161   Alyssa Kidwell          Winder  GA         69     23      6 F 20-24   40:05.2 12:56/M 
 162   Manita Dean             Athens,  GA        32     73      1 F 70-74   40:07.7 12:56/M 
 163   Jamie Sommerville       Marietta  GA       137    28     12 F 25-29   40:53.9 13:11/M 
 164   Kathy Pauly             Toccoa  GA         203    55      7 F 55-59   40:56.2 13:12/M 
 165   Don McCllellan          Smyrna  GA         260    79      2 M 75-99   41:00.4 13:14/M 
 166   Harold Cunningham       Lawrenceville  GA  29     61      7 M 60-64   41:16.8 13:19/M 
 167   Heidi Todd              Winder  GA         253    39      8 F 35-39   41:37.9 13:25/M 
 168   Pierson Bewley          Statham  GA        224    6       6 M  0-10   41:56.3 13:32/M 
 169   Jacob Pursell           Statham  GA        230    9       7 M  0-10   42:09.2 13:36/M 
 170   Ronald Wilson           Commerce  GA       189    63      8 M 60-64   42:21.7 13:40/M 
 171   Cindy Pursell           Statham  GA        231    38     11 F 35-39   42:27.3 13:42/M 
 172   Laura Vail              Maysville  GA      147    25     13 F 25-29   42:37.0 13:45/M 
 173   Byron Brown             Norcross  GA       14     65      8 M 65-69   43:15.0 13:57/M 
 174   Emily Parker            Jefferson  GA      114    8       9 F  0-10   43:15.4 13:57/M 
 175   Ben Parker              Jefferson  GA      113    34      7 M 30-34   43:16.4 13:57/M 
 176   Becky Kidwell           Dacula  GA         70     49      7 F 45-49   43:22.3 13:59/M 
 177   Barbara Conley          Hoschton  GA       165    66      3 F 65-69   44:03.5 14:13/M 
 178   Hannah Marie Helton     Athens  GA         55     20      7 F 20-24   44:46.0 14:26/M 
 179   Michelle Kimbral        Dawsonville  GA    71     43     11 F 40-44   45:03.7 14:32/M 
 180   Summer Waters           Jefferson  GA      156    9      10 F  0-10   45:06.3 14:33/M 
 181   Angie Carlisle          Dawsonville  GA    17     31     13 F 30-34   45:06.8 14:33/M 
 182   Elizabeth Varnedoe      Jefferson  GA      149    28     14 F 25-29   45:07.6 14:33/M 
 183   Elaine Roller           Commerce  GA       122    55      5 F 55-59   45:09.0 14:34/M 
 184   Jenna Wallace           Athens,  GA        152    10     11 F  0-10   45:15.7 14:36/M 
 185   Shannon Hagenbaumer     Jefferson  GA      191    32     14 F 30-34   45:48.0 14:46/M 
 186   Bradey Hagenbaumer      Jefferson  GA      192    6       8 M  0-10   45:49.4 14:47/M 
 187   Emily Carr              Athens  GA         176    61      5 F 60-64   46:24.7 14:58/M 
 188   Janice Duncan           Auburn  GA         175    59      6 F 55-59   46:26.0 14:59/M 
 189   Wanda Simons            Dacula  GA         133    49      8 F 45-49   46:38.6 15:03/M 
 190   Amy Whitmire            Flowery Branch  GA 158    38     12 F 35-39   46:41.0 15:04/M 
 191   Melissa Howell          Bethlehem  GA      59     38     13 F 35-39   47:18.0 15:15/M 
 192   Dennis Isreal           Cornelia  GA       62     58      9 M 55-59   47:26.4 15:18/M 
 193   Sonja Farmer            Jefferson  GA      36     41     12 F 40-44   48:01.9 15:29/M 
 194   Samantha Winter         Arnoldsville  GA   174    17      4 F 15-19   48:27.9 15:38/M 
 195   Kayleigh Winter         Arnoldsville  GA   163    15      5 F 15-19   48:34.8 15:40/M 
 196   Jennifer Winter         Arnoldsville  GA   162    39     14 F 35-39   48:42.6 15:43/M 
 197   Madison Waters          Jefferson  GA      155    7      12 F  0-10   48:46.7 15:44/M 
 198   Helen Koon              Lawrenceville  GA  184    67      4 F 65-69   49:25.9 15:56/M 
 199   Harold Koon             Lawrenceville  GA  185    71      3 M 70-74   49:29.4 15:58/M 
 200   Sylvia Kort             Arnoldsville  GA   74     36     15 F 35-39   50:17.6 16:13/M 
                                                                                             
 Place Name                    City               Bib No Age Age Group Place Time    Pace    
 201   Susie Williams          Bishop  GA         161    33     15 F 30-34   50:19.5 16:14/M 
 202   Douglas Robert Ashley   Commerce  GA       3      53      9 M 50-54   52:29.7 16:56/M 
 203   Dalton Hood                                300    12      3 M 11-14   53:41.4 17:19/M 



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News