Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Georgia Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

WILL CHAMBERLIN MEMORIAL SANTA STROLL 8K

BISHOP, GA, December 17, 2011

[Age Group 8K Results ]

Overall 8K Results

Classic Race Services

Classic Race Services

Results courtesy of the Classic Race Services



 2011 -Will Chamberlin Memorial Santa Stroll 8K        
 Overall Finish List        
 December 17, 2011        
 CLASSIC RACE SERVICES - ATHENS, GA        
                                                                                                    
 Place Name                   City                 Bib No Age Age Group Place Total Time Total Pace 
 1     John Van Steenbergh    Flowery Branch  GA   374    45      1 OVERALL   29:03.0    5:51/M     
 2     Wyatt Howard           Bostwick  GA         326    15      1 M 15-19   29:42.1    5:59/M     
 3     Richard Kraus          Athens  GA           335    56      1 MASTERS   30:07.8    6:04/M     
 4     Eric John              Covington  GA        329    40      1 M 40-44   31:30.5    6:20/M     
 5     John Isaac Smith       Bishop  GA           414    17      2 M 15-19   31:53.5    6:25/M     
 6     Bill Orr               Athens  GA           405    61      1 GMASTER   33:16.4    6:42/M     
 7     Doug Nix               Nashville  GA        416    43      2 M 40-44   33:46.1    6:48/M     
 8     Malcolm Adams          Athens  GA           396    55      2 M 55-59   33:48.6    6:48/M     
 9     Joe Carter             Snellville  GA       404    68      1 M 65-69   34:48.6    7:00/M     
 10    Keith Griffin          Milledgeville  GA    401    48      2 M 45-49   34:51.8    7:01/M     
 11    Michael Hans           Watkinsville  GA     397    13      1 M 11-14   35:52.0    7:13/M     
 12    Casey Mull             Athens  GA           346    27      1 M 25-29   36:00.5    7:15/M     
 13    Bo Ryles               Bogart  GA           403    55      3 M 55-59   36:17.4    7:18/M     
 14    Randy Cruce            Lawrenceville  GA    308    48      3 M 45-49   36:49.4    7:24/M     
 15    Keith Howard           Bostwick  GA         325    47      4 M 45-49   37:33.1    7:33/M     
 16    Loraine Hillard        Flowery Branch  GA   323    52      1 OVERALL   37:56.9    7:38/M     
 17    David Graham           Gainesville  GA      407    43      3 M 40-44   38:15.6    7:42/M     
 18    Ed Wysong              Hartwell  GA         400    64      2 M 60-64   38:22.3    7:43/M     
 19    Doug Mathews           Winterville  GA      339    67      2 M 65-69   38:29.8    7:45/M     
 20    David Dickinson        Monroe  GA           310    58      4 M 55-59   38:39.2    7:47/M     
 21    Belinda Moon           Watkinsville  GA     344    45      1 MASTERS   38:40.7    7:47/M     
 22    Kay Harrison           Lawrenceville  GA    391    58      1 GMASTER   39:12.0    7:53/M     
 23    Booker T Orsley        Dewy Rose  GA        417    57      5 M 55-59   39:17.8    7:54/M     
 24    Mark Kelley            Oakwood  GA          331    50      1 M 50-54   39:23.3    7:55/M     
 25    David B Turner         Clarkesville  GA     402    72      1 M 70-74   39:30.3    7:57/M     
 26    Mel Garber             Watkinsville  GA     386    61      3 M 60-64   39:40.1    7:59/M     
 27    Donna Presley          Toccoa  GA           358    65      1 F 65-69   39:52.8    8:01/M     
 28    Karen Swann            Franklin Springs  GA 371    57      2 F 55-59   39:55.5    8:02/M     
 29    Andrew Guthrie         Athens  GA           316    9       1 M  0-10   40:14.6    8:06/M     
 30    Ben Roberts            Dacula  GA           361    50      2 M 50-54   40:16.1    8:06/M     
 31    Cheryl Vail            Lawrenceville  GA    373    66      2 F 65-69   40:37.5    8:10/M     
 32    Boris Striepen         Athens  GA           369    46      5 M 45-49   40:59.2    8:15/M     
 33    Bill Chamblee          Anderson  SC         305    64      4 M 60-64   41:03.7    8:16/M     
 34    Maria Paino            Athens  GA           393    27      1 F 25-29   41:07.6    8:16/M     
 35    Matt May               Athens  GA           394    27      2 M 25-29   41:08.1    8:17/M     
 36    Beth Betz              Watkinsville  GA     420    46      2 F 45-49   41:09.4    8:17/M     
 37    Tom Armstrong          Ball Ground  GA      302    49      6 M 45-49   41:17.1    8:18/M     
 38    Ed Hall                Monticello  GA       398    45      7 M 45-49   41:21.2    8:19/M     
 39    Laura Motes            Watkinsville  GA     345    42      1 F 40-44   41:55.5    8:26/M     
 40    Nancy Kelley           Oakwood  GA          332    55      3 F 55-59   42:02.6    8:27/M     
 41    Kasey Reid             Monticello  GA       421    36      1 F 35-39   42:24.8    8:32/M     
 42    Hayden Guthrie         Athens  GA           318    11      2 M 11-14   42:26.6    8:32/M     
 43    Monika McCool          Athens  GA           343    65      3 F 65-69   42:37.5    8:34/M     
 44    Robert Holmes          Loganville  GA       324    69      3 M 65-69   42:39.3    8:35/M     
 45    Deborah Schulte        Snellville  GA       362    58      4 F 55-59   42:41.2    8:35/M     
 46    Al Clarke              Athens  GA           409    54      3 M 50-54   42:44.6    8:36/M     
 47    Susie Dorminy          Mcdonough  GA        313    10      1 F  0-10   42:48.3    8:37/M     
 48    Brian Lavender         Suwanee  GA          337    57      6 M 55-59   42:54.9    8:38/M     
 49    Janet Muse             Athens  GA           413    51      2 F 50-54   43:01.7    8:39/M     
 50    Rhonda Trainor         Duluth  GA           89     47      3 F 45-49   43:29.1    8:45/M     
 51    Bob Crosby             Athens  GA           392    63      5 M 60-64   43:35.1    8:46/M     
 52    Shari Lunsford         Gainesville  GA      408    60      1 F 60-64   43:43.2    8:48/M     
 53    Lauren Capie           Athens  GA           419    35      2 F 35-39   43:45.0    8:48/M     
 54    Connie Armstrong       Ball Ground  GA      301    45      4 F 45-49   43:50.1    8:49/M     
 55    Scott Thompson         Jefferson  GA        388    69      4 M 65-69   43:55.1    8:50/M     
 56    Bailey Guthrie         Athens  GA           317    15      1 F 15-19   44:00.5    8:51/M     
 57    David Watkins          Tucker  GA           377    66      5 M 65-69   44:24.6    8:56/M     
 58    George Southgate       Calhoun  GA          367    65      6 M 65-69   44:43.9    9:00/M     
 59    Larry Guthrie          Athens  GA           319    46      8 M 45-49   44:49.1    9:01/M     
 60    Victoria Patrick       Winder  GA           412    49      5 F 45-49   45:06.2    9:04/M     
 61    Raeanne Watkins        Tucker  GA           378    58      5 F 55-59   45:29.5    9:09/M     
 62    Bruce Stuart           Conyers  GA          385    57      7 M 55-59   45:48.1    9:13/M     
 63    Magdalene J. Striepen  Athens  GA           370    14      1 F 11-14   45:51.2    9:14/M     
 64    Lorraine Daniel        Eatonton  GA         309    45      6 F 45-49   46:17.2    9:19/M     
 65    Jay Jackson            Loganville  GA       328    61      6 M 60-64   46:53.1    9:26/M     
 66    David Oblinger         Alpharetta  GA       351    61      7 M 60-64   47:37.0    9:35/M     
 67    Tina Hunt              Elberton  GA         327    50      3 F 50-54   47:53.8    9:38/M     
 68    Jason Hamil            Bogart  GA           415    41      4 M 40-44   48:21.5    9:44/M     
 69    Jim Latimer            Gainesville  GA      336    70      2 M 70-74   48:25.4    9:45/M     
 70    Larry Hayes            Cumming  GA          321    63      8 M 60-64   48:56.6    9:51/M     
 71    David Perry            Milledgeville  GA    356    65      7 M 65-69   49:08.3    9:53/M     
 72    Autumn Perry           Milledgeville  GA    355    64      2 F 60-64   49:10.1    9:54/M     
 73    Mary Hayes             Cumming  GA          322    62      3 F 60-64   49:12.2    9:54/M     
 74    John Gregg             Watkinsville  GA     399    64      9 M 60-64   49:18.5    9:55/M     
 75    Wayne Vail             Lawrenceville  GA    387    68      8 M 65-69   49:58.0    10:03/M    
 76    Katie James            Athens  GA           395    26      2 F 25-29   50:42.8    10:12/M    
 77    Randall Martin         Monroe  GA           410    53      4 M 50-54   51:12.3    10:18/M    
 78    Janice Neely           Athens  GA           347    28      3 F 25-29   51:24.8    10:21/M    
 79    Barbara Taylor         Athens  GA           390    58      6 F 55-59   51:59.8    10:28/M    
 80    Richard Harrison       Commerce  GA         411    60     10 M 60-64   52:12.2    10:30/M    
 81    Cottrell Barnes        Elberton  GA         418    55      8 M 55-59   53:29.5    10:46/M    
 82    Annette Brinch Poulsen Bogart  GA           357    56      7 F 55-59   53:41.9    10:48/M    
 83    Dan Shoaf              Anderson  SC         364    66      9 M 65-69   54:29.3    10:58/M    
 84    Betty L. Walters       Elberton, Ga.  GA    376    53      4 F 50-54   54:58.5    11:04/M    
 85    Timothy Bagley         Holly Springs  GA    1000   49      9 M 45-49   55:18.5    11:08/M    
 86    Erin Thompson          Athens  GA           372    30      1 F 30-34   55:19.5    11:08/M    
 87    Bill Costantino        Jefferson  GA        307    68     10 M 65-69   55:21.3    11:08/M    
 88    Gerry Fahey            Monroe  GA           383    68     11 M 65-69   55:23.1    11:09/M    
 89    Christy Wall           Athens  GA           375    35      3 F 35-39   55:39.6    11:12/M    
 90    Elizabeth Sovereign    Milledgeville  GA    368    39      4 F 35-39   56:25.1    11:21/M    
 91    Eugene Schulte         Snellville  GA       363    62     11 M 60-64   56:41.0    11:24/M    
 92    Joe Brockmeyer         Loganville  GA       384    59      9 M 55-59   57:36.9    11:35/M    
 93    Peggy Lawrence         Oxford  GA           406    40      2 F 40-44   57:52.4    11:39/M    
 94    Jeff Rapp              Athens  GA           359    47     10 M 45-49   1:00:49.1  12:14/M    
 95    Clay Sims              Monroe  GA           365    75      1 M 75-99   1:01:29.9  12:22/M    
 96    Michael McCool         Athens  GA           342    72      3 M 70-74   1:02:11.6  12:31/M    
 97    Vicky Werner           Snellville  GA       379    59      8 F 55-59   1:02:14.6  12:31/M    
 98    Pamela Harty           Eatonton  GA         320    53      5 F 50-54   1:02:32.9  12:35/M    
 99    Ernest Smallman        Atlanta  GA          366    66     12 M 65-69   1:03:29.4  12:46/M    
 100   Wilson Page            Athens  GA           352    69     13 M 65-69   1:03:57.8  12:52/M    
 101   Jane Mathews           Winterville  GA      340    64      4 F 60-64   1:04:03.8  12:53/M    
 102   Pete Pellegrini        Bogart  GA           354    65     14 M 65-69   1:04:07.0  12:54/M    
 103   Monica Burke           Bogart  GA           304    57      9 F 55-59   1:04:10.0  12:55/M    
 104   Bucky Woods            Clarksville  GA      380    56     10 M 55-59   1:05:01.2  13:05/M    
 105   Deidre M. Knight       Madison  GA          333    45      7 F 45-49   1:05:44.3  13:14/M    
 106   Tyler Elizabeth Knight Madison  GA          334    13      2 F 11-14   1:08:57.1  13:52/M    
 107   Linda Zeeman           Atlanta  GA          382    67      4 F 65-69   1:09:26.0  13:58/M    
 108   Daryle Worley          Toccoa  GA           381    80      2 M 75-99   1:10:43.7  14:14/M    
 109   Don McClellan          Smyrna  GA           341    80      3 M 75-99   1:12:05.9  14:30/M    
 110   Sherri B. Riner        Toomsboro  GA        360    38      5 F 35-39   1:15:58.1  15:17/M    
 111   Anne Patrick           Smyrna  GA           353    75      1 F 75-99   1:16:26.3  15:23/M    
 112   Becky Dorminy          Mcdonough  GA        311    8       2 F  0-10   1:17:39.4  15:37/M    
 113   Danny Dorminy          Mcdonough  GA        312    16      3 M 15-19   1:17:40.4  15:38/M    
 114   Jill Gandy             Bogart  GA           315    33      2 F 30-34   1:19:45.5  16:03/M    
 115   Charles Cohn           Austell  GA          306    80      4 M 75-99   1:25:07.6  17:08/M    



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News