Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MxCC Scholarship 4K

Middletown, CT, October 29, 2011

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Its Winter Time.

MxCC Scholarship 5K

MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

October 29, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Brian Nelson                      Vernon Rockville  C   138    31   M   ***** 30-39               16:32.0      5:20/M
       2    Brody Secore                      Middletown  CT        130    19   M       1 15-19               18:25.0      5:56/M
       3    Liam Regula                       Cromwell  CT           96    16   M       2 15-19               18:30.0      5:58/M
       4    Rigo Zoltan                       Berlin  CT             70    20   M       1 20-29               18:41.0      6:02/M
       5    Tim Goric                         East Hartford  CT     121    25   M       2 20-29               18:52.0      6:05/M
       6    Cody Annino                       East Haddam  CT       108    19   M       3 15-19               19:16.0      6:13/M
       7    Timothy Beach                     Prospect  CT           84    50   M       1 50-59               20:40.0      6:40/M
       8    Javian Dawson                     New Britain  CT        95    16   M       4 15-19               21:12.0      6:50/M
       9    David Radcliff                    Meriden  CT           115    43   M       1 40-49               21:14.0      6:51/M
      10    Tim Hawley                        Middletown  CT         73    58   M       2 50-59               21:27.0      6:55/M
      11    Brian Stefanowicz                 Southington  CT        74    54   M       3 50-59               21:28.0      6:55/M
      12    Chris Cosma                       Suffield  CT          135    33   M       1 30-39               21:40.0      6:59/M
      13    Casey O'Brien                     West Hartford  CT      43    25   M       3 20-29               21:49.0      7:02/M
      14    James Taft                        Middletown  CT        137    39   M       2 30-39               21:55.0      7:04/M
      15    Robert Schaff                     Middletown  CT        101    46   M       2 40-49               21:59.0      7:05/M
      16    Laura Nelson                      Vernon Rockville  C   139    30   F   ***** 30-39               22:04.0      7:07/M
      17    Robert Hurd                       Higganum  CT          111    50   M       4 50-59               22:06.0      7:08/M
      18    Art Dutra                         Meriden  CT           123    49   M       3 40-49               22:07.0      7:08/M
      19    Steven Youmatz                    Middletown  CT        132    49   M       4 40-49               22:12.0      7:10/M
      20    Matthew Weber                     Unionville  CT          7    36   M       3 30-39               22:45.0      7:20/M
      21    Miguel Castro                     Meriden  CT           117    42   M       5 40-49               23:07.0      7:27/M
      22    John Bauer                        Deep River  CT         45    44   M       6 40-49               23:11.0      7:29/M
      23    Rebecca Skinner                   East Haddam  CT       109    19   F       1 15-19               23:25.0      7:33/M
      24    Audrey Devaux                     Mystic  CT              9    19   M       5 15-19               23:27.0      7:34/M
      25    Darrell Netto                     Colchester  CT         19    50   M       5 50-59               23:32.0      7:35/M
      26    William Hurd                      South Windsor  CT     112    47   M       7 40-49               23:32.0      7:35/M
      27    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      126    56   M       6 50-59               23:35.0      7:36/M
      28    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        133    29   F       1 20-29               23:42.0      7:39/M
      29    Molly Mendez                      Bristol  CT            21    20   F       2 20-29               23:51.0      7:42/M
      30    Kiana Eaton                       Agawam  MA             69    13   F       1  1-14               24:01.0      7:45/M
      31    Chris Romeo                       Cheshire  CT           91    16   M       6 15-19               24:08.0      7:47/M
      32    Mark Harris                       Berlin  CT             53    45   M       8 40-49               24:23.0      7:52/M
      33    David Gordon                      Rocky Hill  CT        103    57   M       7 50-59               24:25.0      7:53/M
      34    Kevin Lamkins                     Hartford  CT           68    30   M       4 30-39               24:30.0      7:54/M
      35    Kevin Larson                      Meriden  CT           136    54   M       8 50-59               24:32.0      7:55/M
      36    Joe Medeiros                      Middletown  CT         35    50   M       9 50-59               24:33.0      7:55/M
      37    Garrett Tucker                    Middletown  CT         71    30   M       5 30-39               24:39.0      7:57/M
      38    Shawn Harrinton                   Rocky Hill  CT         98    58   M      10 50-59               25:01.0      8:04/M
      39    Sherri Condon                     Middletown  CT          1    46   F       1 40-49               25:02.0      8:05/M
      40    Steven Rutledge                   Bristol  CT            67    30   M       6 30-39               25:10.0      8:07/M
      41    Johanna Mascola                   Avon  CT               61    30   F       1 30-39               25:10.0      8:07/M
      42    Robert McKay                      Simsbury  CT          107    41   M       9 40-49               25:16.0      8:09/M
      43    Michele Lavoie                    Old Saybrook  CT       90    24   F       3 20-29               25:44.0      8:18/M
      44    Erin Fleming                      Brooklyn  NY           63    20   F       4 20-29               25:54.0      8:21/M
      45    Participant   999                                       999     0   M       1  0- 0               26:06.0      8:25/M
      46    Rigby Conyers                     Branford  CT           83    14   M       1  1-14               26:26.0      8:32/M
      47    Enai Citalan                      Bridgeport  CT        110    31   M       7 30-39               26:26.0      8:32/M
      48    Julie Lulo-Medeiros               Middletown  CT         36    49   F       2 40-49               26:30.0      8:33/M
      49    Jeff Ferreira                     Bethel  CT             17    20   M       4 20-29               26:41.0      8:36/M
      50    Hilary Felton-Reid                Middletown  CT         32    28   F       5 20-29               27:16.0      8:48/M
      51    Chaucey Perreault                 Meriden  CT           116    53   F       1 50-59               27:23.0      8:50/M
      52    Cleon Francis                     Middletown  CT        129    41   M      10 40-49               27:29.0      8:52/M
      53    Adam Osmond                       Farmington  CT        119    44   M      11 40-49               27:36.0      8:54/M
      54    Samantha Klein                    Middletown  CT         27    36   F       2 30-39               27:39.0      8:55/M
      55    Susan Cassidy                     Durham  CT             22    40   F       3 40-49               27:49.0      8:58/M
      56    Jaime Sasso                       Waterbury  CT          77    30   F       3 30-39               27:50.0      8:59/M
      57    Michael Rood                      Suffield  CT           75    59   M      11 50-59               27:54.0      9:00/M
      58    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            125    64   M       1 60-69               28:25.0      9:10/M
      59    Andrew Kenyon                     Cromwell  CT          106    37   M       8 30-39               28:39.0      9:15/M
      60    Greg Borbas                       Durham  CT            131    50   M      12 50-59               28:49.0      9:18/M
      61    Sarah Claffey                     Moodus  CT             89    30   F       4 30-39               28:55.0      9:20/M
      62    Jillian McKenzie                  New Britain  CT        93    24   F       6 20-29               28:56.0      9:20/M
      63    Paula Perras                      Haddam  CT             30    41   F       4 40-49               29:08.0      9:24/M
      64    Thomas Roberts                    Meriden  CT            81    40   M      12 40-49               29:18.0      9:27/M
      65    Linda Fleming                     Higganum  CT           64    50   F       2 50-59               29:20.0      9:28/M
      66    Ted Phillips                      Niantic  CT           100    70   M       1 70-99               29:40.0      9:34/M
      67    Yajahira Delgado                  Meriden  CT            94    26   F       7 20-29               29:51.0      9:38/M
      68    Doreen Vetro                      Northford  CT          11    50   F       3 50-59               30:03.0      9:42/M
      69    Giovanna Baker                    Hamden  CT             66    30   F       5 30-39               30:10.0      9:44/M
      70    Kathy Ferreira                    Bethel  CT             16    20   F       8 20-29               30:11.0      9:44/M
      71    Montana Roberts                   Meriden  CT            80    14   M       2  1-14               30:17.0      9:46/M
      72    Drew Kron                         Hebron  CT             49     7   M       3  1-14               30:30.0      9:50/M
      73    Ken Kron                          Hebron  CT             47    45   M      13 40-49               30:31.0      9:51/M
      74    Jill Hawksley                     Middletown  CT         14    37   F       6 30-39               30:44.0      9:55/M
      75    Jerry Shimoda Peterson            West Hartford  CT      79    79   M       2 70-99               30:49.0      9:56/M
      76    Raymond Monaco                    East Haven  CT         28    59   F       4 50-59               30:51.0      9:57/M
      77    Jeffry Carlson                    East Hampton  CT       59    30   M       9 30-39               30:57.0      9:59/M
      78    Kendra Dickinson                  East Hampton  CT       56    30   F       7 30-39               30:57.0      9:59/M
      79    Patricia Phillips                 Niantic  CT            99    64   F       1 60-69               31:06.0     10:02/M
      80    Patricia Montgomery               Wolcott  CT             5    54   F       5 50-59               31:23.0     10:07/M
      81    Celeste Fong                      Middletown  CT         65    30   F       8 30-39               31:31.0     10:10/M
      82    Christina McLean                  Old Lyme  CT          105    54   F       6 50-59               31:34.0     10:11/M
      83    Bruce Grisafe                     Salem  CT             128    58   M      13 50-59               32:30.0     10:29/M
      84    Lauren Mohr                       Wallingford  CT        88    31   F       9 30-39               32:35.0     10:31/M
      85    Lauren Germain                    Wallingford  CT        87    30   F      10 30-39               32:35.0     10:31/M
      86    Tremaine Hall                     New Haven  CT          55    13   F       2  1-14               33:17.0     10:44/M
      87    Saniya Rain Boone                 New Haven  CT          76    14   F       3  1-14               33:18.0     10:45/M
      88    Joy Dutra                         Meriden  CT            18    40   F       5 40-49               33:42.0     10:52/M
      89    Melanie Champion                  Meriden  CT           114    53   F       7 50-59               34:03.0     10:59/M
      90    Janet Thompson                    Durham  CT             26    50   F       8 50-59               34:16.0     11:03/M
      91    Judith Felton                     Middletown  CT         34    59   F       9 50-59               34:52.0     11:15/M
      92    Lauren Cermola                    Plantsville  CT        97    22   F       9 20-29               35:18.0     11:23/M
      93    Kevin Chase                       Glastonbury  CT        62    50   M      14 50-59               35:25.0     11:25/M
      94    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT            54    64   F       2 60-69               35:37.0     11:29/M
      95    Kyleen Cascio                     Wethersfield  CT       24    30   F      11 30-39               36:05.0     11:38/M
      96    Patricia Morin                    Wethersfield  CT       25    20   F      10 20-29               36:06.0     11:39/M
      97    Kevin McMillon                    Bristol  CT            40    24   M       5 20-29               36:35.0     11:48/M
      98    Edward Snyder                     Wallingford  CT       113    65   M       2 60-69               36:54.0     11:54/M
      99    Adrienne Maslin                   Middletown  CT         78    58   F      10 50-59               37:41.0     12:09/M
     100    Charles Merlis                    West Hartford  CT     120    71   M       3 70-99               38:38.0     12:28/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Christine Cummings                Hamden  CT            124    26   F      11 20-29               39:08.0     12:37/M
     102    Sandy Wade                        Durham  CT             15    63   F       3 60-69               39:55.0     12:53/M
     103    Ann Cosma                         Suffield  CT          134    36   F      12 30-39               40:22.0     13:01/M
     104    April Gallon Roberts              Meriden  CT            82    40   F       6 40-49               40:34.0     13:05/M
     105    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             127    56   F      11 50-59               40:38.0     13:06/M
     106    Linda Carlo                       Middletown  CT         23    40   F       7 40-49               41:03.0     13:15/M
     107    Kenroy Woodhouse                  Branford  CT           85    30   M      10 30-39               41:34.0     13:25/M
     108    Tasha Brooks-Boone                New Haven  CT          72    30   F      13 30-39               41:34.0     13:25/M
     109    Melissa Rhone                     North Haven  CT       122    26   F      12 20-29               41:36.0     13:25/M
     110    Charnaie Gordon                   Middletown  CT         29    34   F      14 30-39               41:43.0     13:27/M
     111    Smalley Reid                      Middletown  CT          8    56   M      15 50-59               41:48.0     13:29/M
     112    Robert Montgomery                 Wolcott  CT             6    65   M       3 60-69               45:56.0     14:49/M
     113    Maureen Page                      Middletown  CT        104    58   F      12 50-59               46:00.0     14:50/M
     114    Janet Heizman                     Portland  CT           42    61   F       4 60-69               46:02.0     14:51/M
     115    Linda Rouleau                     Berlin  CT             46    52   F      13 50-59               46:03.0     14:51/M
     116    Gary Gomola                       Portland  CT           41    57   M      16 50-59               47:09.0     15:13/M
     117    Payao Perritt                     Middletown  CT        118    51   F      14 50-59               48:23.0     15:36/M
     118    Jennifer Coyle                    Cromwell  CT           51    35   F      15 30-39               48:49.0     15:45/M
     119    Melinda Smith                     Portland  CT           39    35   F      16 30-39               48:49.0     15:45/M
     120    Rebecca Curlew                    Middletown  CT         52    35   F      17 30-39               48:50.0     15:45/M
     121    Pam Frost                         Middletown  CT         37    56   F      15 50-59               50:04.0     16:09/M
     122    Gregory Horne                     Middletown  CT         33    64   M       4 60-69               50:04.0     16:09/M
     123    Wayne Sasso                       Meriden  CT            57    50   M      17 50-59             1:17:26.0     24:59/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News