Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bridgeport Hospital Home Run 5K

Shelton, CT, May 29, 2011

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Fred Wills
Race Winner Fred Wills


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport Hospital Home Run
May 29, 2011 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Fred Wills, Shelton, CT - 17:23
Laura Yarish, Westport, CT - 19:21

Timing & Results by:


LOCATION
Ballpark at
Harbor Yard
WEATHER
68 Degrees
Clouds/Humid

Overall Finish List


Finish Line Photos Available for purchase at http://www.printroom.com/pro/jackmccoy

Race Video Available At BizzBuzztv.com at http://www.bizzbuzztv.com/health-fitness-videos/bridgeport-hospital-home-run-5k/41/79/


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Fred Wills                        Shelton  CT           323    26   M       1 19-29      17:23    5:36/M             
       2    Sean Gavaghan                     Monroe  CT            371    24   M       2 19-29      17:46    5:44/M             
       3    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        379    44   M       1 40-49      17:52    5:46/M             
       4    Ryan O'Connell                    North Haven  CT       224    38   M       1 30-39      17:58    5:48/M             
       5    Harrison Reed                     New Haven  CT         248    23   M       3 19-29      18:38    6:01/M             
       6    Randy Chamberland                 Shelton  CT             4    50   M       1 50-59      18:39    6:01/M             
       7    Daniel Schumacher                 Naugatuck  CT         275    14   M       1 14-18      18:46    6:03/M             
       8    Olger Ayias                       Bridgeport  CT        537    26   M       4 19-29      18:49    6:04/M             
       9    Flavio Rodrigues                  Bridgeport  CT        412    42   M       2 40-49      18:51    6:05/M             
      10    Christopher Huntley               Fairfield  CT         148    46   M       3 40-49      18:53    6:05/M             
      11    Henry Pavon                       Bridgeport  CT        535    23   M       5 19-29      19:03    6:09/M             
      12    Jorge Paguay                      Bridgeport  CT        536    41   M       4 40-49      19:04    6:09/M             
      13    Hector Camacho                    Bridgeport  CT        419    45   M       5 40-49      19:16    6:13/M             
      14    Laura Yarish                      Westport  CT          329    46   F       1 40-49      19:21    6:15/M             
      15    Bradley Sanchez                   Milford  CT           340    50   M       2 50-59      19:30    6:17/M             
      16    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        451    44   M       6 40-49      19:40    6:21/M             
      17    Ed Lomax                          Bridgeport  CT        489    43   M       7 40-49      19:42    6:21/M             
      18    Steve France                      Trumbull  CT          104    46   M       8 40-49      19:51    6:24/M             
      19    James Yevich                      Stratford  CT         345    40   M       9 40-49      19:59    6:27/M             
      20    Joseph Nuara                      Bridgeport  CT        343    24   M       6 19-29      20:03    6:28/M             
      21    Robert McCauley                   Monroe  CT            201    49   M      10 40-49      20:10    6:30/M             
      22    Paul Skritich                     Easton  CT            424    44   M      11 40-49      20:15    6:32/M             
      23    Jorge Delarosa                    New Haven  CT          79    34   M       2 30-39      20:18    6:33/M             
      24    Jorge Mendoza                     Bridgeport  CT        420    34   M       3 30-39      20:19    6:33/M             
      25    Spyridon Fortis                   New Haven  CT         350    30   M       4 30-39      20:20    6:34/M             
      26    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT           3    53   M       3 50-59      20:23    6:35/M             
      27    Victor Garcia                     Bridgeport  CT        355    33   M       5 30-39      20:33    6:38/M             
      28    Jeff McGregor                     Shelton  CT          1057    35   M       6 30-39      20:38    6:39/M             
      29    Joseph Tylutki                    Milford  CT           351    20   M       7 19-29      20:42    6:41/M             
      30    Jorge Torre                       Milford  CT           493    41   M      12 40-49      20:45    6:42/M             
      31    Caitlin Crowley                   Woodbridge  CT         69    24   F       1 19-29      20:51    6:44/M             
      32    William Seanor                    Fairfield  CT         279    45   M      13 40-49      20:51    6:44/M             
      33    Sara Zuba                         Milford  CT           400    28   F       2 19-29      20:53    6:44/M             
      34    Michael Consolati                 Trumbull  CT          485    36   M       7 30-39      21:00    6:46/M             
      35    Bob Kania                         Southington  CT       438    58   M       4 50-59      21:01    6:47/M             
      36    Brian Fidler                      West Haven  CT         98    40   M      14 40-49      21:03    6:47/M             
      37    Jorge Lopes                       Milford  CT           505    28   M       8 19-29      21:04    6:48/M             
      38    Benjamin Garcia                   Derby  CT             111    13   M       1 10-13      21:06    6:48/M             
      39    Richard Kurtzman                  Norwalk  CT           171    59   M       5 50-59      21:06    6:48/M             
      40    Amy Callahan                      Milford  CT            47    30   F       1 30-39      21:08    6:49/M             
      41    Rebecca Ambrose                   Monroe  CT            482    38   F       2 30-39      21:09    6:49/M             
      42    Kimberly Driscoll                 Fairfield  CT          89    49   F       2 40-49      21:12    6:50/M             
      43    Tom Fatone                        Shelton  CT           440    42   M      15 40-49      21:17    6:52/M             
      44    Tim McCauley                      Monroe  CT            387    46   M      16 40-49      21:18    6:52/M             
      45    Russell Carrington                Bridgeport  CT         48    38   M       8 30-39      21:19    6:53/M             
      46    Amarildo Costa                    Naugatuck  CT         457    50   M       6 50-59      21:19    6:53/M             
      47    Andrea Williamson                 New Canaan  CT        380    56   F       1 50-59      21:20    6:53/M             
      48    Joe Lauretti                      Shelton  CT           179    16   M       2 14-18      21:24    6:54/M             
      49    Emmett Lee                        Monroe  CT            182    47   M      17 40-49      21:26    6:55/M             
      50    Scott Mulloy                      Monroe  CT            368    41   M      18 40-49      21:31    6:56/M             
      51    Gracia Robinson                   Norwalk  CT           534    34   F       3 30-39      21:38    6:59/M             
      52    Michael Costello                  Fairfield  CT         418    52   M       7 50-59      21:39    6:59/M             
      53    Ann Williams                      Old Greenwich  CT     322    47   F       3 40-49      21:43    7:00/M             
      54    Lisa Romanchick                   Trumbull  CT          257    46   F       4 40-49      21:47    7:02/M             
      55    Vinicius Lopes                    Bridgeport  CT        490    30   M       9 30-39      21:51    7:03/M             
      56    Liam Tracey                       Stratford  CT         470    13   M       2 10-13      21:52    7:03/M             
      57    Michael Vanik                     Ashburn  VA           310    41   M      19 40-49      21:58    7:05/M             
      58    Leon Kirwa                        Bridgeport  CT          1    19   M       9 19-29      22:00    7:06/M             
      59    Scott Kudravy                     Ansonia  CT           494    37   M      10 30-39      22:01    7:06/M             
      60    Ian Kimutai                       Bridgeport  CT          2    26   M      10 19-29      22:07    7:08/M             
      61    Christopher Grosso                Newtown  CT           129    46   M      20 40-49      22:08    7:08/M             
      62    Michael Leitch                    Stratford  CT         184    46   M      21 40-49      22:12    7:10/M             
      63    Eliud Alvarez                     Stratford  CT           7    34   M      11 30-39      22:22    7:13/M             
      64    Robert Wynn                       Stratford  CT         361    25   M      11 19-29      22:23    7:13/M             
      65    Chris Jennings                    Southport  CT         154    44   M      22 40-49      22:25    7:14/M             
      66    Alexander Ignatov                 Trumbull  CT          149    13   M       3 10-13      22:27    7:15/M             
      67    Bryant Infantas                   Shelton  CT           399    36   M      12 30-39      22:28    7:15/M             
      68    Janis Grant                       Milford  CT           124    55   F       2 50-59      22:35    7:17/M             
      69    Laura Peters                      Orange  CT            237    44   F       5 40-49      22:38    7:18/M             
      70    Geoff Brenna                      New York  NY           40    36   M      13 30-39      22:38    7:18/M             
      71    Way Hedding                       Niantic  CT           506    61   M       1 60-69      22:41    7:19/M             
      72    Chad Ondy                         Newtown  CT           487    35   M      14 30-39      22:45    7:20/M             
      73    Christina McGurrin-Zakos          West Haven  CT        456    34   F       4 30-39      22:49    7:22/M             
      74    Katherine Stallfort               Wilton  CT            289    51   F       3 50-59      23:01    7:25/M             
      75    Edward Buckmir                                           41    42   M      23 40-49      23:06    7:27/M             
      76    Jonathan Rook                     New York  NY          263    29   M      12 19-29      23:16    7:30/M             
      77    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT         376    58   M       8 50-59      23:22    7:32/M             
      78    Albert Defilippo                  East Haven  CT         75    55   M       9 50-59      23:26    7:34/M             
      79    Cheryl Eckardt                    Stratford  CT          91    30   F       5 30-39      23:26    7:34/M             
      80    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           291    43   F       6 40-49      23:29    7:35/M             
      81    Alberto Martins                   Shelton  CT           199    41   M      24 40-49      23:29    7:35/M             
      82    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT         76    44   F       7 40-49      23:31    7:35/M             
      83    Matthew Corso                     Danbury  CT            62    55   M      10 50-59      23:34    7:36/M             
      84    Mark Flash                        Stratford  CT         101    27   M      13 19-29      23:39    7:38/M             
      85    Danny Green                       Pelham  NY            476    38   M      15 30-39      23:40    7:38/M             
      86    Nancy Lopez-Peralta               Shelton  CT           188    39   F       6 30-39      23:45    7:40/M             
      87    Christopher Perry                 Danbury  CT           235    26   M      14 19-29      23:45    7:40/M             
      88    Charlie Sampson                   Derby  CT             266    12   M       4 10-13      23:50    7:41/M             
      89    Janet Voelpert                    Shelton  CT           312    63   F       1 60-69      23:50    7:41/M             
      90    Kirsten Degirolamo                Sandy Hook  CT         77    15   F       1 14-18      23:52    7:42/M             
      91    Matthew Tylutki                   Milford  CT           356    14   M       3 14-18      24:07    7:47/M             
      92    Timothy Weeks                     Lexington  MA         318    35   M      16 30-39      24:11    7:48/M             
      93    John Raino                        Bridgeport  CT        247    49   M      25 40-49      24:14    7:49/M             
      94    John Cronan                       Branford  CT           67    64   M       2 60-69      24:15    7:49/M             
      95    Michael D'Angelo                  Monroe  CT             71    51   M      11 50-59      24:15    7:49/M             
      96    Michael Zannis                    Milford  CT           330    10   M       5 10-13      24:15    7:49/M             
      97    John Gerber                       Fairfield  CT         115    13   M       6 10-13      24:18    7:50/M             
      98    George Andriotis                  Bridgeport  CT        396    38   M      17 30-39      24:19    7:51/M             
      99    Maria Rockoff                     Easton  CT            254    54   F       4 50-59      24:21    7:51/M             
     100    Paul Couzelis                     Norwalk  CT           503    68   M       3 60-69      24:23    7:52/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Rebecca Beers                     Milford  CT            23    29   F       3 19-29      24:25    7:53/M             
     102    Jeremy Grant                      Milford  CT           126    29   M      15 19-29      24:25    7:53/M             
     103    Dana Denomme                      Trumbull  CT          407    34   F       7 30-39      24:26    7:53/M             
     104    Jay Moran                         Milford  CT           414    53   M      12 50-59      24:32    7:55/M             
     105    Marycatherine Parr                Ridgefield  CT        230    51   F       5 50-59      24:33    7:55/M             
     106    Jill Lee                          Monroe  CT            183    47   F       8 40-49      24:34    7:55/M             
     107    Alex Walsh                        Shelton  CT           313    14   M       4 14-18      24:37    7:56/M             
     108    Jon Goode                         Fairfield  CT         349    38   M      18 30-39      24:38    7:57/M             
     109    Rachel Heyer                      Stratford  CT         139    24   F       4 19-29      24:38    7:57/M             
     110    Mason Jennings                    Fairfield  CT         156    13   M       7 10-13      24:39    7:57/M             
     111    Teri Alves                        Shelton  CT             8    30   F       8 30-39      24:40    7:57/M             
     112    Shannon Vicente                   Trumbull  CT          311    34   F       9 30-39      24:42    7:58/M             
     113    Jason Corsi                       Bridgeport  CT        488    37   M      19 30-39      24:45    7:59/M             
     114    Bryan Phelps                      Bridgeport  CT        238    31   M      20 30-39      24:47    8:00/M             
     115    Mark Kaufman                      Bridgeport  CT        341    37   M      21 30-39      24:49    8:00/M             
     116    Julie Laferrera                   Bridgeport  CT        492    31   F      10 30-39      24:51    8:01/M             
     117    Gabriella Prizio                  Derby  CT             246    13   F       1 10-13      24:56    8:03/M             
     118    Shane Romanchick                  Trumbull  CT          258    14   M       5 14-18      24:58    8:03/M             
     119    Alexis Mangan                     Trumbull  CT          508    30   F      11 30-39      24:59    8:04/M             
     120    Christopher Murray                West Haven  CT        213    49   M      26 40-49      24:59    8:04/M             
     121    Nikolai Ignatov                   Trumbull  CT          221     9   M       1  1- 9      25:00    8:04/M             
     122    Dorothy Lupariello                Shelton  CT           192    56   F       6 50-59      25:04    8:05/M             
     123    Kellie Boland                     Southbury  CT          36    41   F       9 40-49      25:04    8:05/M             
     124    Jack Schlechtweg                  Stratford  CT         271    31   M      22 30-39      25:12    8:08/M             
     125    Michael Dilworth                  Easton  CT            359    15   M       6 14-18      25:15    8:09/M             
     126    Mary Scallion                     Hamden  CT            480    26   F       5 19-29      25:20    8:10/M             
     127    Joshua Eaddy                      Stratford  CT         528    38   M      23 30-39      25:20    8:10/M             
     128    Jessica Gerber                    Fairfield  CT         114    42   F      10 40-49      25:21    8:11/M             
     129    Michael Kane                      Shelton  CT           403    50   M      13 50-59      25:21    8:11/M             
     130    Vin Dipalma                       Bridgeport  CT       1054    51   M      14 50-59      25:23    8:11/M             
     131    Cynthia Shaw                      Southbury  CT         282    41   F      11 40-49      25:27    8:13/M             
     132    Amanda Porto                      Bridgeport  CT        242    31   F      12 30-39      25:31    8:14/M             
     133    Paul Deregt                       Trumbull  CT           82    59   M      15 50-59      25:32    8:14/M             
     134    Rich Allen                        Beacon Falls  CT      474    36   M      24 30-39      25:35    8:15/M             
     135    Michael Pisani                    Stratford  CT         240    68   M       4 60-69      25:36    8:15/M             
     136    Adam Schussheim                   Fairfield  CT         276    44   M      27 40-49      25:43    8:18/M             
     137    Nicole Otterspoor                 Milford  CT           504    30   F      13 30-39      25:44    8:18/M             
     138    Nick Lauretti                     Shelton  CT           181    20   M      16 19-29      25:45    8:18/M             
     139    Rachel Markoya                    Derby  CT             196    13   F       2 10-13      25:46    8:19/M             
     140    Susan David                       Ridgefield  CT         73    45   F      12 40-49      25:47    8:19/M             
     141    Jeremy Gettings                   Bethel  CT            497    34   M      25 30-39      25:49    8:20/M             
     142    Linda Epstein                     Orange  CT             95    50   F       7 50-59      25:52    8:21/M             
     143    Laura Galvin                      Watertown  CT         501    42   F      13 40-49      25:54    8:21/M             
     144    Sarah Wright                                            515    24   F       2  0-99      25:55    8:22/M             
     145    Sarah Bromley                     Shelton  CT           413    22   F       6 19-29      25:56    8:22/M             
     146    Mark Laudati                      Winsted  CT           502    52   M      16 50-59      25:58    8:23/M             
     147    Caitlin Bosse                     Fairfield  CT          37    39   F      14 30-39      25:58    8:23/M             
     148    Mark Lauretti                     Shelton  CT           180    56   M      17 50-59      26:03    8:24/M             
     149    Michael Dilworth                  Easton  CT            357    43   M      28 40-49      26:04    8:25/M             
     150    Jason Camillo                     Milford  CT           467    32   M      26 30-39      26:06    8:25/M             
     151    Elliot Chudwick                   Ansonia  CT            55    17   M       7 14-18      26:07    8:25/M             
     152    Edgardo Perez                     Bridgeport  CT        233    46   M      29 40-49      26:08    8:26/M             
     153    Bob Stiller                       Trumbull  CT          426    59   M      18 50-59      26:10    8:26/M             
     154    Ana Nelson                        Monroe  CT            369    53   F       8 50-59      26:12    8:27/M             
     155    William Demotses                  Fairfield  CT          81    43   M      30 40-49      26:13    8:27/M             
     156    Ken Moleski                       Bridgeport  CT        347    47   M      31 40-49      26:15    8:28/M             
     157    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         252    56   M      19 50-59      26:17    8:29/M             
     158    Walter Donne                      Fairfield  CT          87    55   M      20 50-59      26:21    8:30/M             
     159    Alexander Vanik                   Ashburn  VA           307    12   M       8 10-13      26:22    8:30/M             
     160    Dawn Bolling                      Norwalk  CT           538    47   F      14 40-49      26:23    8:31/M             
     161    Christopher Charres               Bridgeport  CT         51    25   M      17 19-29      26:24    8:31/M             
     162    Helen Dilworth                    Easton  CT            360    44   F      15 40-49      26:25    8:31/M             
     163    Alexa Lauretti                    Shelton  CT           177    21   F       7 19-29      26:27    8:32/M             
     164    James Warren                      Stratford  CT         315    50   M      21 50-59      26:29    8:33/M             
     165    Pedro Deabreu                     Fairfield  CT          74    23   M      18 19-29      26:32    8:34/M             
     166    Matt Hayo                         Trumbull  CT          136    25   M      19 19-29      26:33    8:34/M             
     167    Mark Aikman                       Brookfield  CT        417    29   M      20 19-29      26:33    8:34/M             
     168    Richard Kosturko                  Shelton  CT           169    44   M      32 40-49      26:34    8:34/M             
     169    Stephen Aladun                    Bridgeport  CT        473    30   M      27 30-39      26:34    8:34/M             
     170    Mary Grace Sauve                  Forest Hills  NY      269    50   F       9 50-59      26:36    8:35/M             
     171    Marjorie Klar                     Easton  CT            166    56   F      10 50-59      26:36    8:35/M             
     172    Mccorvic Wham                     Milford  CT           471    41   M      33 40-49      26:38    8:35/M             
     173    Oswaldo Sequeira                  Bridgeport  CT        281    38   M      28 30-39      26:40    8:36/M             
     174    Joann Dixson                      Norwalk  CT            85    49   F      16 40-49      26:41    8:36/M             
     175    Peni Todd                         Austin  TX            422    37   F      15 30-39      26:44    8:37/M             
     176    Amber Schlemmer                   Derby  CT             273    13   F       3 10-13      26:45    8:38/M             
     177    John Coleman                      Trumbull  CT           60    54   M      22 50-59      26:47    8:38/M             
     178    Allen Peabo                       Derby  CT             339    17   M       8 14-18      26:48    8:39/M             
     179    Berit Ianiri                      Fairfield  CT         391    52   F      11 50-59      26:49    8:39/M             
     180    Mark Hagan                        Trumbull  CT          131    57   M      23 50-59      26:52    8:40/M             
     181    Stephen Jakab                     Bridgeport  CT        152    44   M      34 40-49      26:52    8:40/M             
     182    Lee Nasta                         Bridgeport  CT        498    30   M      29 30-39      26:53    8:40/M             
     183    Michael Lesinsky                  Stratford  CT         185    43   M      35 40-49      26:54    8:41/M             
     184    Colin Thornton                    Fairfield  CT         302    39   M      30 30-39      26:57    8:42/M             
     185    Alex Diaz                         Trumbull  CT           83    16   M       9 14-18      26:59    8:42/M             
     186    Michael Young                     Brooklyn  NY          527    36   M      31 30-39      26:59    8:42/M             
     187    Robert Tibbals                                          304    30   M      32 30-39      27:01    8:43/M             
     188    Rick Michaud                      Monroe  CT            435    43   M      36 40-49      27:03    8:44/M             
     189    James Lindwall                    Fairfield  CT         186    43   M      37 40-49      27:04    8:44/M             
     190    Stephen Blazey                    Fairfield  CT          32    27   M      21 19-29      27:04    8:44/M             
     191    Stephen Liebowitz                 Fairfield  CT         337    18   M      10 14-18      27:06    8:45/M             
     192    Elizabeth Tibbals                 Darien  CT            303    24   F       8 19-29      27:06    8:45/M             
     193    Jeffrey Post                      Huntington  CT        342    36   M      33 30-39      27:10    8:46/M             
     194    Luke Ellis                        Austin  TX            421    35   M      34 30-39      27:11    8:46/M             
     195    Bill Damm                         Fairfield  CT         401    55   M      24 50-59      27:13    8:47/M             
     196    Thomas McLoughlin                 Riverside  CT         204    46   M      38 40-49      27:14    8:47/M             
     197    Carrie Friend                     Monroe  CT            106    42   F      17 40-49      27:17    8:48/M             
     198    Kim Naci Young                    Brooklyn  NY          526    36   F      16 30-39      27:18    8:48/M             
     199    Sean Ganley                       Shelton  CT           110    51   M      25 50-59      27:18    8:48/M             
     200    Paul Kelley                       Wrightsville  PA      163    37   M      35 30-39      27:19    8:49/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     201    David Rice                        Bridgeport  CT        253    30   M      36 30-39      27:19    8:49/M             
     202    Robert McCrystal                  Fairfield  CT         202    54   M      26 50-59      27:21    8:49/M             
     203    Christine Fenn                    Southbury  CT         381    36   F      17 30-39      27:22    8:50/M             
     204    Steven McMonagle                  Shelton  CT           206    46   M      39 40-49      27:23    8:50/M             
     205    Sarah Elliott                     Trumbull  CT           93    16   F       2 14-18      27:24    8:50/M             
     206    Carolin Wright                                          514    21   F       3  0-99      27:28    8:52/M             
     207    Janice Curry                      Fairfield  CT          70    35   F      18 30-39      27:28    8:52/M             
     208    Ryan Berman                       Shelton  CT            26    17   M      11 14-18      27:28    8:52/M             
     209    Michael Gozzo                     Cheshire  CT          123    49   M      40 40-49      27:32    8:53/M             
     210    Jenny Ames                        Shelton  CT             9    29   F       9 19-29      27:32    8:53/M             
     211    Tim Healy                         Trumbull  CT          448    39   M      37 30-39      27:33    8:53/M             
     212    Jeanette Trujillo                 Norwalk  CT           305    49   F      18 40-49      27:34    8:54/M             
     213    James Roodhuyzen                  Sandy Hook  CT        260    61   M       5 60-69      27:34    8:54/M             
     214    Heather Persichilli               Milford  CT           236    38   F      19 30-39      27:38    8:55/M             
     215    Stuart Zarich                     Fairfield  CT         398    56   M      27 50-59      27:41    8:56/M             
     216    Joe Cullen                        Orange  CT            434    50   M      28 50-59      27:41    8:56/M             
     217    Vanessa Giusti                    Newtown  CT           433    25   F      10 19-29      27:43    8:56/M             
     218    Kelly Angelone                    Trumbull  CT           11    17   F       3 14-18      27:43    8:56/M             
     219    Kattia Sequeira                   Bridgeport  CT        280    40   F      19 40-49      27:51    8:59/M             
     220    Jennifer Bull                     Milford  CT            42    39   F      20 30-39      27:55    9:00/M             
     221    Alicia Delarosa                   New Haven  CT          78    32   F      21 30-39      27:58    9:01/M             
     222    Jerry Sawyer                      Stratford  CT         270    59   M      29 50-59      27:59    9:02/M             
     223    John Bailey                       Riverside  CT          18    57   M      30 50-59      28:00    9:02/M             
     224    Melissa Quan                      Shelton  CT           469    34   F      22 30-39      28:00    9:02/M             
     225    Austin Skrtich                    Easton  CT            423    10   M       9 10-13      28:00    9:02/M             
     226    Fred Palmieri                     Trumbull  CT          394    47   M      41 40-49      28:05    9:04/M             
     227    Armando Pereira                   Milford  CT           491    54   M      31 50-59      28:05    9:04/M             
     228    Lawrence Langello                 Orange  CT            174    54   M      32 50-59      28:08    9:05/M             
     229    Stefanie Terentiuk                Milford  CT           299    27   F      11 19-29      28:12    9:06/M             
     230    Jennifer Terentiuk                Milford  CT           297    30   F      23 30-39      28:12    9:06/M             
     231    Lindajean Codd                    Trumbull  CT          529    39   F      24 30-39      28:14    9:06/M             
     232    Maryellen Kosturko                Shelton  CT           168    44   F      20 40-49      28:16    9:07/M             
     233    Aidan Stepsis                     Fairfield  CT         365    10   M      10 10-13      28:17    9:07/M             
     234    Lisa Shinall                      Redding Ridge  CT     285    52   F      12 50-59      28:22    9:09/M             
     235    Richard Fidler                    West Haven  CT        100    64   M       6 60-69      28:23    9:09/M             
     236    Matthew Markoya                   Derby  CT             195    13   M      11 10-13      28:23    9:09/M             
     237    Stephen Burns                     Darien  CT             44    55   M      33 50-59      28:24    9:10/M             
     238    Nicole Daly                       Shelton  CT            72    40   F      21 40-49      28:25    9:10/M             
     239    Noelle D'Agostino                 Shelton  CT           468    41   F      22 40-49      28:26    9:10/M             
     240    Gabriella Stapleton               Monroe  CT            290    34   F      25 30-39      28:28    9:11/M             
     241    Stan Sanders                      Orange  CT            267    46   M      42 40-49      28:38    9:14/M             
     242    Jessica Prusaczyk                 Stratford  CT         436    17   F       4 14-18      28:40    9:15/M             
     243    Robert Wellington                 Naugatuck  CT         321    52   M      34 50-59      28:41    9:15/M             
     244    Katelynn Romanchick               Trumbull  CT          256    12   F       4 10-13      28:42    9:15/M             
     245    Karen Green                       Pelham  NY            475    35   F      26 30-39      28:47    9:17/M             
     246    Jenna Finstein                    Monroe  CT            522    20   F      12 19-29      28:52    9:19/M             
     247    Sharon Roodhuyzen                 Sandy Hook  CT        261    48   F      23 40-49      28:53    9:19/M             
     248    Isabela Frankiewicz               Bethany  CT           105    35   F      27 30-39      28:55    9:20/M             
     249    Sean Walsh                        Shelton  CT           314    16   M      12 14-18      28:55    9:20/M             
     250    Maureen Berman                    Shelton  CT            25    54   F      13 50-59      28:55    9:20/M             
     251    Timothy Leahy                     Fairfield  CT         425    42   M      43 40-49      28:57    9:20/M             
     252    Cole Bocchino                     Trumbull  CT          388    13   M      12 10-13      28:58    9:21/M             
     253    Elaine Driscoll                   Fairfield  CT          88    10   F       5 10-13      28:58    9:21/M             
     254    Brian Rogers                      Trumbull  CT          377    36   M      38 30-39      28:58    9:21/M             
     255    Tom Finstein                      Milford  CT           523    53   M      35 50-59      28:59    9:21/M             
     256    Kim Collins                       Trumbull  CT           61    41   F      24 40-49      29:00    9:21/M             
     257    Marilyn Benitez                   Bridgeport  CT        442    48   F      25 40-49      29:01    9:22/M             
     258    Lindsey Greene-Upshaw             Bridgeport  CT        128    28   F      13 19-29      29:04    9:23/M             
     259    Assy Wipee                        Trumbull  CT          374    35   M      39 30-39      29:04    9:23/M             
     260    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            466    64   M       7 60-69      29:07    9:24/M             
     261    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT          194    59   F      14 50-59      29:07    9:24/M             
     262    Laura Damm                        Fairfield  CT         402    56   F      15 50-59      29:11    9:25/M             
     263    Michele Molloy                    Trumbull  CT          390    41   F      26 40-49      29:13    9:25/M             
     264    Lea Garcia                        Trumbull  CT          112    39   F      28 30-39      29:14    9:26/M             
     265    William Bennet                    Bridgeport  CT        462    50   M      36 50-59      29:14    9:26/M             
     266    Tina Jakab                        Trumbull  CT          153    46   F      27 40-49      29:16    9:26/M             
     267    Joey Ostuno                       Derby  CT             228    12   M      13 10-13      29:20    9:28/M             
     268    Jeffrey Kerner                    Shelton  CT           378    62   M       8 60-69      29:22    9:28/M             
     269    Mary Finstein                     Monroe  CT            521    53   F      16 50-59      29:23    9:29/M             
     270    Hector Retamar                    Bridgeport  CT        251    51   M      37 50-59      29:26    9:30/M             
     271    Melanie Jennings                  Southport  CT         157    13   F       6 10-13      29:31    9:31/M             
     272    Amanda Pinto Regan                Bridgeport  CT        239    26   F      14 19-29      29:38    9:34/M             
     273    Keith McCants                     Woodbridge  CT        200    45   M      44 40-49      29:40    9:34/M             
     274    Catherine Wright                  Milford  CT           327    44   F      28 40-49      29:41    9:35/M             
     275    Jean Ahn                          Sandy Hook  CT          6     0   F       1  0- 0      29:46    9:36/M             
     276    Beata Skudlarska                  Trumbull  CT          458    44   F      29 40-49      29:47    9:36/M             
     277    James McLoughlin                  Norwalk  CT           203    15   M      13 14-18      29:47    9:36/M             
     278    Daniel Lynch                      Trumbull  CT          389    49   M      45 40-49      29:51    9:38/M             
     279    Donna Vanik                       Ashburn  VA           308    42   F      30 40-49      29:52    9:38/M             
     280    Alan Comer                        Stratford  CT         461    55   M      38 50-59      29:58    9:40/M             
     281    Nicholas Lariviere                Monroe  CT            176    31   M      40 30-39      30:00    9:41/M             
     282    Megan Arsenault                   Milford  CT            13    27   F      15 19-29      30:05    9:42/M             
     283    Jacqueline Romero                 Bridgeport  CT        259    26   F      16 19-29      30:07    9:43/M             
     284    Andres Arteaga                    Hamden  CT             14    29   M      22 19-29      30:08    9:43/M             
     285    Mary O'Connell                    West Haven  CT        223    60   F       2 60-69      30:12    9:45/M             
     286    Peter Howard                      Monroe  CT            146    52   M      39 50-59      30:12    9:45/M             
     287    Evan Haley                        Milford  CT           132    17   M      14 14-18      30:15    9:45/M             
     288    Carolyn Gill                      Fairfield  CT         119    40   F      31 40-49      30:18    9:46/M             
     289    Manuela Esposito                  Stratford  CT          96    35   F      29 30-39      30:19    9:47/M             
     290    Edward Simon                      Hamden  CT            286    44   M      46 40-49      30:24    9:48/M             
     291    Monica Roche                      Fairfield  CT         375    72   F       1 70-79      30:27    9:49/M             
     292    Jennifer Kelley                   Wrightsville  PA      162    27   F      17 19-29      30:28    9:50/M             
     293    Luke Healy                        Trumbull  CT          137    10   M      14 10-13      30:28    9:50/M             
     294    Shari Garcia                      Newtown  CT           447    35   F      30 30-39      30:29    9:50/M             
     295    Jamie Prinicipi                   Trumbull  CT          507    32   F      31 30-39      30:32    9:51/M             
     296    Robert Salerno                    Monroe  CT            264    73   M       1 70-79      30:33    9:51/M             
     297    Jack Doyle                        Hamden  CT            406    71   M       2 70-79      30:40    9:54/M             
     298    Mark Antonini                     Bridgeport  CT         12    49   M      47 40-49      30:40    9:54/M             
     299    Beth Lamonica                     Norwalk  CT           173    27   F      18 19-29      30:42    9:54/M             
     300    Michael Reid                      Monroe  CT            250    53   M      40 50-59      30:43    9:55/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     301    Chantel Dipronio                  Stratford  CT          84    43   F      32 40-49      30:49    9:56/M             
     302    Bridget Cabral                    Bridgeport  CT        386    26   F      19 19-29      30:50    9:57/M             
     303    Mark Convertito                   Stratford  CT         518    55   M      41 50-59      30:50    9:57/M             
     304    Edward Portnay                    Fairfield  CT         408    40   M      48 40-49      30:51    9:57/M             
     305    Mitchell Weinstein                Fairfield  CT         409    40   M      49 40-49      30:51    9:57/M             
     306    Clarence Cherry                   Danbury  CT           513    53   M      42 50-59      30:57    9:59/M             
     307    Timothy Creagh                    Trumbull  CT           66    49   M      50 40-49      31:02   10:01/M             
     308    Susan Saylor                      Stratford  CT         519    58   F      17 50-59      31:07   10:02/M             
     309    Alexander Metro                   New Haven  CT         209    70   M       3 70-79      31:07   10:02/M             
     310    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           50    33   M      41 30-39      31:17   10:05/M             
     311    Dawn Kane                         Shelton  CT           404    45   F      33 40-49      31:18   10:06/M             
     312    Michele Mustaka                   Shelton  CT           215    36   F      32 30-39      31:27   10:09/M             
     313    Wedney Morgan                     Bridgeport  CT        212    26   M      23 19-29      31:29   10:09/M             
     314    Barry Mustaka                     Shelton  CT           214    37   M      42 30-39      31:29   10:09/M             
     315    Kristina Zimbardo                 Jersey City  NJ       332    30   F      33 30-39      31:31   10:10/M             
     316    Kristin Edgerton                  East Haven  CT         92    35   F      34 30-39      31:35   10:11/M             
     317    Lisa Cohen                        Shelton  CT            59    29   F      20 19-29      31:35   10:11/M             
     318    Thomas Green                      Danbury  CT           127    69   M       9 60-69      31:38   10:12/M             
     319    Lisa Adriani                      Shelton  CT             5    35   F      35 30-39      31:42   10:14/M             
     320    Robert Thomas                     Stamford  CT          499    66   M      10 60-69      31:44   10:14/M             
     321    Jim Nelson                        Monroe  CT            370    59   M      43 50-59      31:53   10:17/M             
     322    Stacy Infantas                    Shelton  CT           397    38   F      36 30-39      32:07   10:22/M             
     323    Noah Friend                       Monroe  CT            108    13   M      15 10-13      32:14   10:24/M             
     324    John Dilworth                     Easton  CT            358    11   M      16 10-13      32:23   10:27/M             
     325    Lorenzo Hemmingway                East Haven  CT        477    40   F      34 40-49      32:25   10:27/M             
     326    Donna Cramond                     Monroe  CT            335    61   F       3 60-69      32:28   10:28/M             
     327    Manaia Friend                     Monroe  CT            107    10   F       7 10-13      32:33   10:30/M             
     328    Patricia Carton                   Stratford  CT          49    73   F       2 70-79      32:38   10:32/M             
     329    Anya Taddeo                       Weston  CT            294    30   F      37 30-39      32:41   10:33/M             
     330    Jonathan Rook                     Trumbull  CT          262    62   M      11 60-69      32:50   10:35/M             
     331    Liz Glagowski                     Milford  CT           120    34   F      38 30-39      32:59   10:38/M             
     332    Ed Kaine                                                540    40   M      51 40-49      33:03   10:40/M             
     333    Max Stafford                      Ridgefield  CT        484    9    M       4  1- 9      33:09   10:42/M             
     334    Bandit Number  9000                                    9000         M       1  0- 0      33:09   10:42/M             
     335    Michael Goroon                    Westport  CT          444    45   M      52 40-49      33:13   10:43/M             
     336    Anthony Lauretti                  Shelton  CT           178    17   M      15 14-18      33:16   10:44/M             
     337    Bob Loh                           Trumbull  CT          481    65   M      12 60-69      33:18   10:45/M             
     338    Joseph Burden                     Monroe  CT             43    53   M      44 50-59      33:19   10:45/M             
     339    Gini Neglia                       Milford  CT           220    35   F      39 30-39      33:20   10:45/M             
     340    David Surreira                    Monroe  CT            432    26   M      24 19-29      33:21   10:45/M             
     341    Thomas Clifford                   Ansonia  CT            58    60   M      13 60-69      33:27   10:47/M             
     342    Lauren Weeks                      Lexington  MA         317    35   F      40 30-39      33:29   10:48/M             
     343    Erica Schwarz                     Somerville  MA        278    36   F      41 30-39      33:29   10:48/M             
     344    Christopher Bailey                Shelton  CT            17    39   M      43 30-39      33:30   10:48/M             
     345    Diana Lariviere                   Monroe  CT            175    28   F      21 19-29      33:31   10:49/M             
     346    Liz Stafford                      Ridgefield  CT        288    45   F      35 40-49      33:36   10:50/M             
     347    Allie Narowski                    Derby  CT             218    12   F       8 10-13      33:52   10:55/M             
     348    Angela Fortuna                    Derby  CT             500    12   F       9 10-13      33:52   10:55/M             
     349    Katie Pietris                     Branford  CT          495    30   F      42 30-39      33:55   10:56/M             
     350    Nicholas Pietris                  Branford  CT          496    31   M      44 30-39      33:56   10:57/M             
     351    Christopher Hall                  Vernon  CT            134    37   M      45 30-39      33:57   10:57/M             
     352    Carl Sylvester                    Shelton  CT           373    77   M       4 70-79      34:09   11:01/M             
     353    Alayna Barrios                    Fairfield  CT         427    11   F      10 10-13      34:13   11:02/M             
     354    Rachel Crosby                     Beacon Falls  CT      362    54   F      18 50-59      34:26   11:06/M             
     355    Allison Crosby                    Wallingford  CT       363    25   F      22 19-29      34:26   11:06/M             
     356    Chanhee Park                      Fairfield  CT         229    51   F      19 50-59      34:34   11:09/M             
     357    Connie Anderson                   Stratford  CT          10    53   F      20 50-59      34:37   11:10/M             
     358    Lori Prusaczyk                    Stratford  CT         437    44   F      36 40-49      34:38   11:10/M             
     359    Mike Horton                       Bridgeport  CT        385    37   M      46 30-39      34:47   11:13/M             
     360    Rahul Samanta                     Orange  CT            265    23   M      25 19-29      34:49   11:14/M             
     361    Shelley Sheridan                  Ansonia  CT           284    32   F      43 30-39      34:54   11:15/M             
     362    Thomas Kosturko                   Huntington  CT        170    52   M      45 50-59      35:05   11:19/M             
     363    Mary McCarthy                     Fairfield  CT         483    53   F      21 50-59      35:08   11:20/M             
     364    Nancy McMonagle                   Shelton  CT           205    46   F      37 40-49      35:10   11:21/M             
     365    Laura Buttress                    Trumbull  CT           45     9   F       1  1- 9      35:23   11:25/M             
     366    Vic Weinstein                     Tarrytown  NY         320    73   M       5 70-79      35:27   11:26/M             
     367    Linda Dipalma                     Bridgeport  CT       1055    52   F      22 50-59      35:32   11:28/M             
     368    Reed Bocchino                     Trumbull  CT           34    52   M      46 50-59      35:33   11:28/M             
     369    Gary Della Vecchio                Oxford  CT             80    50   M      47 50-59      35:36   11:29/M             
     370    Geoffrey Stowell                  Middlebury  CT        292    36   M      47 30-39      35:37   11:29/M             
     371    John Dunlevy                      Fairfield  CT          90    56   M      48 50-59      35:38   11:30/M             
     372    Gary Sinkiewicz                   Stratford  CT         450    51   M       2  0-99      35:41   11:31/M             
     373    Lisa Warren                       Stratford  CT         316    49   F      38 40-49      35:44   11:32/M             
     374    Eleanore Yanowitz                 Trumbull  CT          328    71   F       3 70-79      35:48   11:33/M             
     375    Andrea Weinstein                  Bronx  NY             431    46   F      39 40-49      35:55   11:35/M             
     376    Paul Buttress                     Trumbull  CT           46    49   M      53 40-49      35:55   11:35/M             
     377    Audrey Ortega                     West Haven  CT        227    56   F      23 50-59      35:58   11:36/M             
     378    Paul Possenti                     Seymour  CT           439    45   M      54 40-49      35:59   11:36/M             
     379    Sarah Jennings                    Fairfield  CT         158    14   F       5 14-18      36:02   11:37/M             
     380    Brian Chesler                     Sandy Hook  CT         53    39   M      48 30-39      36:03   11:38/M             
     381    Damian Hoffman                    West Haven  CT        143     6   M       5  1- 9      36:04   11:38/M             
     382    Audree Lauretti                   Shelton  CT           524    47   F      40 40-49      36:07   11:39/M             
     383    Erika Cueto                       Monroe  CT            472    34   F      44 30-39      36:11   11:40/M             
     384    Elizabeth Shea                    Trumbull  CT          283    43   F      41 40-49      36:14   11:41/M             
     385    Joseph Palmieri                   Trumbull  CT          393     9   M       6  1- 9      36:17   11:42/M             
     386    Jennifer Eng                      Stratford  CT          94    25   F      23 19-29      36:19   11:43/M             
     387    Kayla Dalling                     Stratford  CT         352     7   F       2  1- 9      36:20   11:43/M             
     388    Kerry Dalling                     Stratford  CT         353    36   F      45 30-39      36:23   11:44/M             
     389    Stephanie Batch                   Monroe  CT             22    36   F      46 30-39      36:24   11:45/M             
     390    William Haley                     Milford  CT           133    22   M      26 19-29      36:26   11:45/M             
     391    Tabisha Jackson                   New Haven  CT         150    36   F      47 30-39      36:45   11:51/M             
     392    William Bergeron                  New Haven  CT          24    57   M      49 50-59      37:02   11:57/M             
     393    Elizabeth Gardner                 Fairfield  CT         113    71   F       4 70-79      37:11   12:00/M             
     394    John Paul Sredzinski              Monroe  CT            287    31   M      49 30-39      37:16   12:01/M             
     395    Meaghan McLaughlin                Avon  CT              532    13   F      11 10-13      37:21   12:03/M             
     396    Gus Davis                         Orange  CT            392    73   M       3  0-99      37:25   12:04/M             
     397    Kristin Jennings                  Fairfield  CT         155    43   F      42 40-49      37:27   12:05/M             
     398    Daniel Wolfeiler                  Fairfield  CT         383    11   M      17 10-13      37:35   12:07/M             
     399    Eric Wolfeiler                    Fairfield  CT         382    44   M      55 40-49      37:35   12:07/M             
     400    Robert Glennon                    Bridgeport  CT        416    69   M      14 60-69      37:37   12:08/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     401    Mike Draper                       Guilford  CT          520    70   M       6 70-79      37:41   12:09/M             
     402    Leo Bentel                        Milford  CT           525    56   M      50 50-59      37:51   12:13/M             
     403    Danielle Moleski                  Monroe  CT            210    29   F      24 19-29      38:02   12:16/M             
     404    Katie Stepsis                     Fairfield  CT         366    14   F       6 14-18      38:07   12:18/M             
     405    Kevin Bosse                       Bridgeport  CT         38    55   M      51 50-59      38:10   12:19/M             
     406    Genie Snyder                      Southport  CT         372    49   F      43 40-49      38:10   12:19/M             
     407    Rick McLaughhlin                  Avon  CT              531    45   M      56 40-49      38:15   12:20/M             
     408    Laurence Nordvall                 Trumbull  CT          222    74   M       7 70-79      38:28   12:25/M             
     409    Amy Gavastian                     Monroe  CT            367    51   F      24 50-59      38:29   12:25/M             
     410    Linda Hawkes                      Bridgeport  CT        135    69   F       4 60-69      38:43   12:29/M             
     411    Sejada Jusic                      Derby  CT             161    13   F      12 10-13      38:56   12:34/M             
     412    Andrea Canwel                     Bridgeport  CT       1056    26   F      25 19-29      38:59   12:35/M             
     413    Alexandra Lewis                   Westport  CT          486    45   F      44 40-49      39:00   12:35/M             
     414    Christy Thomas                    Norwalk  CT           300    46   F      45 40-49      39:00   12:35/M             
     415    Edward Snyder                     Wallingford  CT       465    64   M      15 60-69      39:05   12:36/M             
     416    David Regalado                    Naugatuck  CT         249    20   M      27 19-29      40:15   12:59/M             
     417    Pamela McLaughlin                 Stratford  CT         405    56   F      25 50-59      40:25   13:02/M             
     418    Kim Coyne-Lupinacci               Trumbull  CT           65    52   F      26 50-59      40:25   13:02/M             
     419    Barry Prendergast                 Stamford  CT          243    42   M       4  0-99      40:52   13:11/M             
     420    Caitlin Britell                   Trumbull  CT          411     8   F       3  1- 9      40:58   13:13/M             
     421    Jeffrey Britell                   Trumbull  CT          410    41   M      57 40-49      40:58   13:13/M             
     422    Jonathan Amaral                   Bronx  NY             430     8   M       7  1- 9      41:08   13:16/M             
     423    Abigail Chudwick                  Ansonia  CT            54    14   F       8  0-99      41:11   13:17/M             
     424    Susan Brannelly                   Bridgeport  CT        460    49   M      58 40-49      42:06   13:35/M             
     425    Edward Perkowski                  Stratford  CT         234    56   M      52 50-59      42:12   13:37/M             
     426    William Prendergast               Stamford  CT          245     8   M       9  1- 9      42:13   13:37/M             
     427    Sherri Prendergast                Stamford  CT          244    41   F      46 40-49      42:15   13:38/M             
     428    Anita Zitko                       Meriden  CT           333    55   F      27 50-59      42:45   13:47/M             
     429    Mark Zitko                        Meriden  CT           334    59   M      53 50-59      42:45   13:47/M             
     430    Marah Awad                        Derby  CT              16    12   F      13 10-13      42:53   13:50/M             
     431    Liece Bascoe                      Derby  CT              21    37   F      48 30-39      43:09   13:55/M             
     432    Chantelle Hoffman                 West Haven  CT        142    29   F      26 19-29      43:15   13:57/M             
     433    Nicole Rogucki                    Derby  CT             255    32   F      49 30-39      43:23   14:00/M             
     434    Sara Bandanza                     Beacon Falls  CT       20    32   F      50 30-39      43:24   14:00/M             
     435    Lucille Pinto                     Trumbull  CT          446    71   F      10  0-99      43:25   14:00/M             
     436    Joann Frillici                    Trumbull  CT          109    67   F      11  0-99      43:25   14:00/M             
     437    Richard Lopez                     Bridgeport  CT        395    15   M      16 14-18      43:29   14:02/M             
     438    Faith Berges                                            338    69   F       5 60-69      43:31   14:02/M             
     439    Hope Juckel-Regan                 Old Lyme  CT          160    68   F      12  0-99      43:35   14:04/M             
     440    Jacob Amaral                      Bronx  NY             429    11   M      18 10-13      43:39   14:05/M             
     441    Scott Amaral                      Bronx  NY             428    46   M      59 40-49      43:40   14:05/M             
     442    Jovanna Acevedo                   Bridgeport  CT        441    27   F      27 19-29      43:43   14:06/M             
     443    Greg Artman                       Waterbury  CT         415    37   M      50 30-39      44:36   14:23/M             
     444    Sam Hussey                        Hingham  MA           510    8    M       5  0-99      44:51   14:28/M             
     445    Briana Bielecki                   Stratford  CT          29    20   F      13  0-99      44:51   14:28/M             
     446    Ed Molloy                         Fairfield  CT         512    25   M       6  0-99      44:54   14:29/M             
     447    Robert Bielecki                   Stratford  CT          31    57   M       7  0-99      44:59   14:31/M             
     448    Alyson Hussey                     Hingham  MA           511    41   F      14  0-99      45:21   14:38/M             
     449    Bonnie Molloy                     Fairfield  CT         509    54   F      15  0-99      45:21   14:38/M             
     450    Maria Guzman                      Stratford  CT         130    33   F      51 30-39      45:33   14:42/M             
     451    Katherine Vanik                   Ashburn  VA           309     9   F       4  1- 9      45:53   14:48/M             
     452    Laura Sinkiewicz                  Stratford  CT         449    49   F      16  0-99      46:12   14:54/M             
     453    Marybeth Petrella                 Stratford  CT         445    49   F      17  0-99      46:12   14:54/M             
     454    R. Michael Pond                   Stratford  CT         241    70   M       8  0-99      47:12   15:14/M             
     455    Amy Marshall                      Bridgeport  CT        197    49   F      47 40-49      47:47   15:25/M             
     456    April-Ann Marshall                Bridgeport  CT        198    19   F      28 19-29      47:47   15:25/M             
     457    Melody Audette                    Cheshire  CT           15    57   F      28 50-59      47:49   15:25/M             
     458    Angelina Rua                      Milford  CT           479    22   F      18  0-99      47:52   15:26/M             
     459    Bandit Number  9001                                    9001         M       9  0- 0      47:53   15:27/M             
     460    Leann Laconte                     Milford  CT           172    40   F      19  0-99      47:53   15:27/M             
     461    Herman Bershtein                  Hamden  CT             27    85   M       1 80-99      47:56   15:28/M             
     462    Karen Domena                      Monroe  CT             86    61   F      20  0-99      48:12   15:33/M             
     463    Lucy Terentiuk                    Milford  CT           298    52   F      29 50-59      48:12   15:33/M             
     464    Bevin Weeks                       Fairfield  CT         364    39   F      52 30-39      48:33   15:40/M             
     465    Margaret Horton                   Bridgeport  CT        384    37   F      21  0-99      48:48   15:45/M             
     466    Deborah Bandanza                  Trumbull  CT           19    54   F      22  0-99      48:54   15:46/M             
     467    Janet O'Neil                      Bridgeport  CT        225    58   F      23  0-99      48:56   15:47/M             
     468    Hillary Wright                    Trumbull  CT          517    21   F      24  0-99      48:57   15:47/M             
     469    Anne Wright                       Trumbull  CT          516    0    F      25  0-99      48:57   15:47/M             
     470    Bob Chaloux                       Stratford  CT         453    70   M      10  0-99      49:20   15:55/M             
     471    Eleanore Chaloux                  Stratford  CT         454    68   F      26  0-99      49:22   15:55/M             
     472    Mark Chudwick                     Ansonia  CT            56    56   M      11  0-99      49:23   15:56/M             
     473    Joseph Evangelista                Stratford  CT         464    52   M      54 50-59      49:38   16:01/M             
     474    Susan Evangelista                 Stratford  CT         463    51   F      30 50-59      49:38   16:01/M             
     475    Laura Tallberg                    Stratford  CT         452    47   F      48 40-49      49:51   16:05/M             
     476    Alisande Higgs                    Stratford  CT         140    57   F      27  0-99      49:59   16:07/M             
     477    Jennifer Thompson                 Milford  CT           301    46   F      28  0-99      50:14   16:12/M             
     478    Eileen Callahan                   Fairfield  CT         455    54   F      31 50-59      50:20   16:14/M             
     479    Garry Higgs                       Stratford  CT         141    58   M      12  0-99      50:30   16:17/M             
     480    Edward Buckmir                    Stratford  CT         478    42   M      60 40-49      50:59   16:27/M             
     481    Yildizalp Naci                    Stratford  CT         216    87   M       2 80-99      51:00   16:27/M             
     482    Rich Gibson                       Blairsville  PA       117    55   M      13  0-99      51:06   16:29/M             
     483    Susan Chudwick                    Bridgeport  CT         57    52   F      29  0-99      51:07   16:29/M             
     484    Vicki Gibson                      Blairsville  PA       118    54   F      30  0-99      51:14   16:32/M             
     485    Marie Goncalves                   Bridgeport  CT        121    40   F      49 40-49      51:20   16:34/M             
     486    Kimberly Bielecki                 Stratford  CT          30    54   F      31  0-99      51:47   16:42/M             
     487    Deirdre Coyne                     Milford  CT            64    44   F      32  0-99      52:12   16:50/M             
     488    Vikki Winks                       Milford  CT           324    39   F      33  0-99      52:12   16:50/M             
     489    Ann Onton                         Woodbridge  CT        226    67   F       6 60-69      54:08   17:28/M             
     490    Allison Frank                     Trumbull  CT          539    18   F       7 14-18      54:11   17:29/M             
     491    Mia Jacobson                      Easton  CT            151    16   F      34  0-99      54:11   17:29/M             
     492    Marci Germinaro                   Oxford  CT            116    47   F      35  0-99      54:28   17:34/M             
     493    Bandit Number  9002                                    9002         M      14  0- 0      54:42   17:39/M             
     494    Bandit Number  9003                                    9003         M      15  0- 0      54:43   17:39/M             
     495    Bandit Number  9004                                    9004         M      16  0- 0      54:43   17:39/M             
     496    Matthew McLaughlin                Avon  CT              530    12   M      19 10-13      54:43   17:39/M             
     497    Wendy McLaughlin                  Avon  CT              533    40   F      50 40-49      54:44   17:39/M             
     498    Suzanne Kolker                    Trumbull  CT          167    57   F      36  0-99      55:06   17:46/M             
     499    Dawn Nair                         Trumbull  CT          217    46   F      51 40-49      55:46   17:59/M             
     500    Carole Lundquist                  Fairfield  CT         190    58   F      37  0-99      56:20   18:10/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     501    Erik Lundquist                    Bridgeport  CT        191    29   M      17  0-99      56:20   18:10/M             
     502    Melissa Gorecki                   Bridgeport  CT        122    27   F      38  0-99      57:27   18:32/M             
     503    Jada Jennings                     Stratford  CT         354    11   F      14 10-13      57:27   18:32/M             
     504    Tomasa Acevedo                    Bridgeport  CT        443    70   F      39  0-99      59:25   19:10/M             
     505    Robert Wisdom                     Shelton  CT           326    31   M      18  0-99      59:25   19:10/M             
     506    Kikuko Wisdom                     Shelton  CT           325    30   F      40  0-99      59:25   19:10/M             
     507    Jo-Anne Janesky                   Stratford  CT         336    65   F       7 60-69      1:17:20   24:57/M             


Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men:1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Laura Yarish Westport CT

329

46

1

14

19:21

6:15/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Fred Wills Shelton CT

323

26

1

1

17:23

5:36/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Laura Buttress Trumbull CT

45

9

1

364

35:23

11:25/M

2

Kayla Dalling Stratford CT

352

7

1

386

36:20

11:43/M

3

Caitlin Britell Trumbull CT

411

8

1

419

40:58

13:13/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Nikolai Ignatov Trumbull CT

221

9

1

121

25:00

8:04/M

2

Max Stafford Ridgefield CT

484

9

1

333

33:09

10:42/M

3

Damian Hoffman West Haven CT

143

6

1

380

36:04

11:38/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Gabriella Prizio Derby CT

246

13

1

117

24:56

8:03/M

2

Rachel Markoya Derby CT

196

13

1

139

25:46

8:19/M

3

Amber Schlemmer Derby CT

273

13

1

176

26:45

8:38/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Benjamin Garcia Derby CT

111

13

1

38

21:06

6:48/M

2

Liam Tracey Stratford CT

470

13

1

56

21:52

7:03/M

3

Alexander Ignatov Trumbull CT

149

13

1

66

22:27

7:15/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Kirsten Degirolamo Sandy Hook CT

77

15

1

90

23:52

7:42/M

2

Sarah Elliott Trumbull CT

93

16

1

205

27:24

8:50/M

3

Kelly Angelone Trumbull CT

11

17

1

218

27:43

8:56/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

275

14

1

7

18:46

6:03/M

2

Joe Lauretti Shelton CT

179

16

1

48

21:24

6:54/M

3

Matthew Tylutki Milford CT

356

14

1

91

24:07

7:47/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Caitlin Crowley Woodbridge CT

69

24

1

31

20:51

6:44/M

2

Sara Zuba Milford CT

400

28

1

33

20:53

6:44/M

3

Rebecca Beers Milford CT

23

29

1

101

24:25

7:53/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Sean Gavaghan Monroe CT

371

24

1

2

17:46

5:44/M

2

Harrison Reed New Haven CT

248

23

1

5

18:38

6:01/M

3

Olger Ayias Bridgeport CT

537

26

1

8

18:49

6:04/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Amy Callahan Milford CT

47

30

1

40

21:08

6:49/M

2

Rebecca Ambrose Monroe CT

482

38

1

41

21:09

6:49/M

3

Gracia Robinson Norwalk CT

534

34

1

51

21:38

6:59/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Ryan O'Connell North Haven CT

224

38

1

4

17:58

5:48/M

2

Jorge Delarosa New Haven CT

79

34

1

23

20:18

6:33/M

3

Jorge Mendoza Bridgeport CT

420

34

1

24

20:19

6:33/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Driscoll Fairfield CT

89

49

1

42

21:12

6:50/M

2

Ann Williams Old Greenwich CT

322

47

1

53

21:43

7:00/M

3

Lisa Romanchick Trumbull CT

257

46

1

54

21:47

7:02/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

379

44

1

3

17:52

5:46/M

2

Flavio Rodrigues Bridgeport CT

412

42

1

9

18:51

6:05/M

3

Christopher Huntley Fairfield CT

148

46

1

10

18:53

6:05/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson New Canaan CT

380

56

1

47

21:20

6:53/M

2

Janis Grant Milford CT

124

55

1

68

22:35

7:17/M

3

Katherine Stallfort Wilton CT

289

51

1

74

23:01

7:25/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

4

50

1

6

18:39

6:01/M

2

Bradley Sanchez Milford CT

340

50

1

15

19:30

6:17/M

3

Fred Scalzi Naugatuck CT

3

53

1

26

20:23

6:35/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Janet Voelpert Shelton CT

312

63

1

89

23:50

7:41/M

2

Mary O'Connell West Haven CT

223

60

1

285

30:12

9:45/M

3

Donna Cramond Monroe CT

335

61

1

326

32:28

10:28/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Way Hedding Niantic CT

506

61

1

71

22:41

7:19/M

2

John Cronan Branford CT

67

64

1

94

24:15

7:49/M

3

Paul Couzelis Norwalk CT

503

68

1

100

24:23

7:52/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

375

72

1

291

30:27

9:49/M

2

Patricia Carton Stratford CT

49

73

1

328

32:38

10:32/M

3

Eleanore Yanowitz Trumbull CT

328

71

1

373

35:48

11:33/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Robert Salerno Monroe CT

264

73

1

296

30:33

9:51/M

2

Jack Doyle Hamden CT

406

71

1

297

30:40

9:54/M

3

Alexander Metro New Haven CT

209

70

1

309

31:07

10:02/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

27

85

1

459

47:56

15:28/M

2

Yildizalp Naci Stratford CT

216

87

1

479

51:00

16:27/M


 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News