Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Joseph School of Baltic 3-Mi & Kids 1/2-Mi

Baltic, CT, March 26, 2011

[3-Mile Overall Results | 3-Mile Age Group Results | 1/2-Mile Kids Overall Results ]

1/2-Mile Kids Age Group Results

St. Joseph Kids 0.5 Mile Kids Race

St. Joseph Kids 0.5 Mile Kids Race

Age Group Results

March 26, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juliette Hogan                    Jewett City  CT        42    9        1         3:32.0      7:04/M
Top

Overall Male Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucas Karpi                       Niantic  CT            75   11        1         3:27.0      6:54/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Participant   127                                       127    0       12         4:54.0      9:48/M
       2    Participant    99                                        99    0       17         5:30.0     11:00/M
       3    Participant   120                                       120    0       23         6:55.0     13:50/M
Top

Female 1 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Carleson                     Plainfield  CT        105   8         2         3:34.0      7:08/M
       2    Cassandra Carleson                Plainfield  CT        106   8         3         3:34.0      7:08/M
       3    Shayla Hoover                     Manchester  CT         94    7        4         3:41.0      7:22/M
       4    Stella Dippo                      Colchester  CT        107   8         6         3:53.0      7:46/M
Top

Tots 1-9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah McMahon                      Canterbury  CT        103   8         4         4:04.0      8:08/M
       2    Isaac Turner                                             90    7        5         4:15.0      8:30/M
       3    Aanders Reif                      Griswold  CT          111   6         6         4:27.0      8:54/M
       4    Liam Hanrahan                     Oakdale  CT            91    8        7         4:30.0      9:00/M
       5    Sam Ainscoughj                    Mystic  CT            126   6        21         6:16.0     12:32/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Engle                      Canterbury  CT        110   10        5         3:52.0      7:44/M
       2    Anna Karpi                        Niantic  CT            74   11        9         4:19.0      8:38/M
Top

Male 10-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cameron Duda                      Baltic  CT             98   11        2         3:39.0      7:18/M
       2    Gavin Nye                         Lisbon  CT             85   11        3         3:51.0      7:42/M
       3    James Harrison                    Windham  CT            88   11        8         4:35.0      9:10/M

*Overall place within gender.





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News