Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Twilight Trails 3.4 and 7.6 Mile Races

Groton, CT, June 3, 2011

[7.6 and 3.4 Overall Results ]

7.6 and 3.4 Age Group Results

Twilight Trail Runs

Twilight Trail Runs

Age Group Results

June 03, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

3.6 Miles

Female 1 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carina Mitchell                   Ledyard  CT           225   12       31        31:23.0      8:43/M
       2    Erin Skeens                       Mystic  CT            204   17       56        33:43.0      9:22/M
       3    Meg Olari                         Stonington  CT        203   15       59        33:48.0      9:23/M
       4    Johanna Boggs                     Salem  CT             231   16       60        33:50.0      9:24/M
       5    Sabrina Mitchell                  Ledyard  CT           227   9       129        40:02.0     11:07/M
       6    Katrina Schlesselman              Niantic  CT            76   10      144        41:26.0     11:31/M
Top

Male 1 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nathaniel Lahti                   Ledyard  CT           156   15        8        27:27.0      7:38/M
       2    Justin Fiala                      East Haddam  CT       340   13       30        31:07.0      8:39/M
       3    Wes Koshoffer                     Ledyard  CT           214   15       42        32:21.0      8:59/M
       4    Christian Montoya                 Waterford  CT         118    8       61        33:55.0      9:25/M
       5    Andrew Bronk                      East Lyme  CT         116   13       68        34:20.0      9:32/M
       6    Jacob Jankowski                   Mystic  CT            165   11      108        37:32.0     10:26/M
Top

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Molly Mattern                     Preston  CT            40   22       16        28:25.0      7:54/M
       2    Carissa Ekholm                    Putnam  CT             31   27       23        29:45.0      8:16/M
       3    Elizabeth Mattern                 Preston  CT            38   20       28        30:49.0      8:34/M
       4    Lauren Galisewski                 Leylard  CT           146   27       38        32:02.0      8:54/M
       5    Brittany Cowee                    Old Lyme  CT          136   18       45        32:26.0      9:01/M
       6    Morgan Rein                       Mystic  CT            362   23       67        34:19.0      9:32/M
       7    Briana McAuliffe                  Mystic  CT             41   20       69        34:20.0      9:32/M
       8    Joy Deneen                        Clinton  CT            30   24       73        34:40.0      9:38/M
       9    Kristin McNab                     Groton  CT            228   28       75        35:09.0      9:46/M
      10    Emily Constant                    Norwich  CT            27   25       76        35:15.0      9:48/M
      11    Laura Tiffany                     Baltic  CT             44   24       77        35:19.0      9:49/M
      12    Kristin Hughes                    Groton  CT            192   24       78        35:20.0      9:49/M
      13    Chrystal Hale                     Suffield  CT          122   27       82        35:29.0      9:51/M
      14    Savanna Griffin                   New London  CT         33   24       91        36:03.0     10:01/M
      15    Mandy McJunkins                   Gales Ferry  CT        42   27       93        36:06.0     10:02/M
      16    Leah Gettens                      Narragansett  RI      184   24       94        36:07.0     10:02/M
      17    Jessica Johnson                   Canterbury  CT         35   24      122        39:03.0     10:51/M
      18    Lon Raymond                       Norwich  CT           166   29      137        41:08.0     11:26/M
      19    Sarah Huffman                     Niantic  CT           200   26      140        41:17.0     11:28/M
      20    Sarah Colwell                     Brooklyn  CT          198   26      141        41:18.0     11:28/M
      21    Jill Esernia                      Groton  CT            199   26      142        41:21.0     11:29/M
      22    Jeanette Dahlberg                 Bozrah  CT             29   22      145        41:31.0     11:32/M
      23    Amanda Brown                      Niantic  CT            26   21      146        41:33.0     11:33/M
      24    Jennifer Rodgers                  Guilford  CT          174   28      152        43:15.0     12:01/M
      25    Kimberly Paul                     Groton  CT            137   28      157        44:13.0     12:17/M
      26    Suzanne Dedominicis               Salem  CT             260   28      159        44:17.0     12:18/M
      27    Stefanie Thayer                   Groton  CT            195   24      167        45:36.0     12:40/M
      28    Kaitlin Hutchins                  Westbrook  CT          34   24      168        45:54.0     12:45/M
      29    Mary Jane Mattern                 Plainfield  CT         39   28      173        46:32.0     12:56/M
      30    Renee Lavallee                    Mystic  CT             36   29      179        49:01.0     13:37/M
      31    Ashley Hammary                    Groton  CT            216   28      183        49:29.0     13:45/M
      32    Kristina Cook                     Groton  CT             28   26      185        50:27.0     14:01/M
      33    Elizabeth Legary                  Moosup  CT             37   25      203      1:06:44.0     18:32/M
      34    Stephanie George                  Preston                32   26      217      1:16:18.0     21:12/M
Top

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frank Pearson                     Westerly  RI          208   24        1        22:54.0      6:22/M
       2    Timothy Devine                    Groton  CT             96   28        4        25:49.0      7:10/M
       3    Casey Halvordson                  Mystic  CT            193   24        7        26:16.0      7:18/M
       4    Adam Mailhot                      Leylard  CT           191   19       12        27:38.0      7:41/M
       5    Jonathan Hale                     Suffield  CT          123   26       15        28:15.0      7:51/M
       6    Michael Podzaline                 North Stonington  C   153   25       19        29:02.0      8:04/M
       7    James Simoneau                    Plainfield  CT        171   24       33        31:33.0      8:46/M
       8    Brian Phillips                    Mystic  CT            143   26       51        32:52.0      9:08/M
       9    Ben Stockwell                     Groton  CT            167   28       92        36:06.0     10:02/M
      10    Karl Schavoie                     Trumbull  CT          455   24      135        41:03.0     11:24/M
      11    Anthony Good Jr                   Preston  CT           182   26      138        41:11.0     11:26/M
      12    Robert Udell                      West Hartford  CT     318   27      154        43:33.0     12:06/M
      13    Christopher Hutchins              Westbrook  CT          97   28      169        45:54.0     12:45/M
      14    Frank Cook                        Groton  CT             95   27      175        47:49.0     13:17/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stella Britos                     Lebanon  CT           207   32        9        27:30.0      7:38/M
       2    Melissa Soucy                     Norwich  CT           149   30       22        29:30.0      8:12/M
       3    Gwynne Widlicka                   Gales Ferry  CT        74   32       25        29:55.0      8:19/M
       4    Sarah Sevick                      Norwich  CT           170   39       29        31:06.0      8:38/M
       5    Shannon Foley                     Groton  CT            147   34       35        31:47.0      8:50/M
       6    Heidi Comeau                      Preston  CT           175   39       36        31:50.0      8:51/M
       7    Heidi Veltheim                    New London  CA         73   36       37        31:56.0      8:52/M
       8    Liz Christian                     Branford  CT          187   35       48        32:34.0      9:03/M
       9    Kristina McLoughlin               Groton  CT            217   36       49        32:36.0      9:03/M
      10    Joanna Lame                       Preston  CT            59   37       57        33:44.0      9:22/M
      11    Kate Sullivan                     Groton  CT            139   33       64        33:56.0      9:26/M
      12    Sarah Moon                        Mystic  CT             64   35       71        34:39.0      9:38/M
      13    Nicole Maxwell                    Mystic  CT            279   35       72        34:39.0      9:38/M
      14    Kathryn Bendle                    Mystic  CT             25   36       80        35:22.0      9:49/M
      15    Stephanie Ash                     Mystic  CT             47   39       81        35:23.0      9:50/M
      16    Nicola Ricker                     Mystic  CT            150   38       83        35:40.0      9:54/M
      17    Jennifer Stolaronek               Norwich  CT            69   31       87        35:47.0      9:56/M
      18    Melissa Coers                     Groton  CT             50   36       90        36:02.0     10:01/M
      19    Jessica Taylor                    Danielson  CT         127   32       95        36:11.0     10:03/M
      20    Amanda Lombardi                   Westerly  RI           62   30      101        36:57.0     10:16/M
      21    Jen Laperle                       Gales Ferry  CT        60   35      104        37:05.0     10:18/M
      22    Sarah White                       East Lyme  CT         176   36      107        37:30.0     10:25/M
      23    Carol Myers                       Waterford  CT         196   36      109        37:33.0     10:26/M
      24    Kristen Landen                    Norwich  CT           168   37      110        37:34.0     10:26/M
      25    Karey Anderson                    Pawcatuck  CT          46   31      113        37:37.0     10:27/M
      26    Brooke Boyd                       Mystic  CT            180   36      114        37:38.0     10:27/M
      27    Melissa Irvine                    Preston  CT            58   35      125        39:33.0     10:59/M
      28    Sarah Rosen                       Groton  CT            148   33      126        39:34.0     10:59/M
      29    Christine Haaje                   Ledyard  CT           189   33      132        40:56.0     11:22/M
      30    Sonya Cyr                         New London  CT        209   32      143        41:22.0     11:29/M
      31    Maria Bareiss                     New London  CT         48   39      148        42:01.0     11:40/M
      32    Mandy Trudel                      Westbrook  CT          71   34      151        43:13.0     12:00/M
      33    Laila Mantila                     Jewett City  CT        63   33      158        44:17.0     12:18/M
      34    Rebecca Troeger                   Mystic  CT             70   34      161        44:42.0     12:25/M
      35    Meghan Tucker                     Enfield  CT            72   35      170        46:18.0     12:52/M
      36    Priscilla Morales                 Groton  CT             65   30      186        50:28.0     14:01/M
      37    Rebecca Floyd                     Manchester  CT         54   38      189        50:58.0     14:09/M
      38    Leah Napoli                       Waterbury  CT         183   34      193        51:47.0     14:23/M
      39    Maureen McDonnell                 Willimantic  CT       280   35      195        52:54.0     14:42/M
      40    Leeann Christie                   Mystic  CT            224   35      196        53:14.0     14:47/M
      41    Ashley Haller                     Waterford  CT         178   33      200        59:58.0     16:39/M
      42    Max Bonitz                        Norwich  CT           151   32      205      1:08:21.0     18:59/M
      43    Meika Gallup                      Salem  CT             188   39      207      1:10:58.0     19:43/M
      44    Emily O'Hearn                     Chester  CT           282   32      208      1:11:12.0     19:47/M
      45    Linda Besade                      Mystic  CT            157   39      210      1:13:17.0     20:21/M
      46    Brooke Conley                     Chester  CT           232   31      213      1:15:28.0     20:58/M
      47    Alexa Bracht                      Niantic  CT           272   33      218      1:17:20.0     21:29/M
      48    Leeann Chrishe                    Mystic  CT            161   35      221      1:17:43.0     21:35/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Antonio Farinha                   Preston  CT           103   37        5        25:51.0      7:11/M
       2    James Bendle                      Mystic  CT            206   36       11        27:37.0      7:40/M
       3    Alex Waid                         Mystic  CT            218   38       14        28:08.0      7:49/M
       4    Ben Moon                          Mystic  CT            109   35       18        29:00.0      8:03/M
       5    Lee Rodgers                       Guilford  CT          173   31       20        29:07.0      8:05/M
       6    Micheal Linnell                   Groton  CT            108   33       24        29:47.0      8:16/M
       7    Rob Irvine                        Preston  CT           104   35       27        30:43.0      8:32/M
       8    Paul Tardif Jr.                   Norwich  CT           114   36       40        32:12.0      8:57/M
       9    Dennis Lavallee                   Mystic  CT            107   31       54        33:30.0      9:18/M
      10    Rob Schmidt                       Moosup  CT            111   31       58        33:48.0      9:23/M
      11    Daniel McNab                      Groton  CT            229   32       74        35:09.0      9:46/M
      12    Jeffrey Lame                      Preston  CT           106   38       79        35:21.0      9:49/M
      13    Bob Kerwin                        Uncasville  CT        105   36       85        35:43.0      9:55/M
      14    Mike Sibilia                      Colchester  CT        112   38       89        35:54.0      9:58/M
      15    Christopher Rein                  Oakdale  CT           110   36      106        37:25.0     10:24/M
      16    Thomas Babiec                     Tolland  CT           154   33      112        37:36.0     10:27/M
      17    Michael Bednarz                   Norwich  CT           101   32      119        38:40.0     10:44/M
      18    Michael Ostrowski                 Mystic  CT            155   34      124        39:30.0     10:58/M
      19    Philip Dent                       Groton  CT            219   37      131        40:31.0     11:15/M
      20    Clint Kennedy                     Mystic  CT            351   36      133        41:02.0     11:24/M
      21    Craig Vallee                      Plainfield  CT        212   36      136        41:07.0     11:25/M
      22    Jared Coers                       Groton  CT             49   36      187        50:28.0     14:01/M
      23    Heather McCelland                 Oakdale  CT           172   30      202      1:03:57.0     17:46/M
      24    Reddy Kadasani                    Ledyard  CT           367   34      211      1:13:25.0     20:24/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Felicia Falkowski                 Manchester  CT        121   44       21        29:09.0      8:06/M
       2    Kim Kelly                         Glastonbury  CT        13   45       26        30:34.0      8:29/M
       3    Claudia Mitchell                  Ledyard  CT           226   40       34        31:34.0      8:46/M
       4    Betty Brown                       Groton  CT            131   44       47        32:33.0      9:03/M
       5    Karen Cariter                     Mystic  CT            376   47       50        32:43.0      9:05/M
       6    Sharon Ripp                       Ledyard  CT           213   44       52        32:59.0      9:10/M
       7    Suzy Magruder                     Centerbrook  CT        15   42       66        34:05.0      9:28/M
       8    Valerie Dunn                      Gales Ferry  CT        10   42       96        36:18.0     10:05/M
       9    Dawn Galisewski                   Gales Ferry  CT       135   47       97        36:29.0     10:08/M
      10    Linda Kent-Farinha                Preston  CT            14   45      100        36:50.0     10:14/M
      11    Donna Bernier                     Uncasville  CT          8   40      111        37:35.0     10:26/M
      12    Laurie McConnell                  Centerbrook  CT       222   45      117        38:22.0     10:39/M
      13    Karen Cote                        Griswold  CT          202   48      120        38:59.0     10:50/M
      14    Michelle Savage                   Preston  CT            20   40      127        39:36.0     11:00/M
      15    Lea Kennedy                       Mystic  CT            352   40      134        41:03.0     11:24/M
      16    Lauren Schlesselman               Niantic  CT            21   40      147        41:33.0     11:33/M
      17    Gwendolyn Gate                    East Lyme  CT         145   47      153        43:19.0     12:02/M
      18    Carol McAuliffe                   Mystic  CT             16   49      155        43:43.0     12:09/M
      19    Deborah Berardi                   Jewett City  CT       211   47      164        45:17.0     12:35/M
      20    Lauren Walling                    Niantic  CT            24   44      166        45:35.0     12:40/M
      21    Anita Wooten                      Riverhead  NY         133   45      172        46:31.0     12:55/M
      22    Beth Lazor-Smith                  Westerly  RI           61   44      174        47:26.0     13:11/M
      23    Anita Swol                        Groton  CT             23   40      176        48:32.0     13:29/M
      24    Kong Tarasevich                   Norwich  CT            92   40      178        48:56.0     13:36/M
      25    Lynne Floyd                       Waterford  CT          11   40      180        49:04.0     13:38/M
      26    Melva Oneill                      New London  CT         19   47      181        49:16.0     13:41/M
      27    Dianne Bryce                      East Lyme  CT           9   47      194        52:17.0     14:31/M
      28    Karen Bennett                     Danielson  CT           7   47      197        57:50.0     16:04/M
      29    Victoria Stolzman                 Colchester  CT        230   41      216      1:16:17.0     21:11/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Johnson                      Mystic  CT            223   42        2        24:58.0      6:56/M
       2    Eddie Hogan                       Jewett City  CT       152   41        3        25:09.0      6:59/M
       3    Bob Myers                         Waterford  CT         197   49       32        31:28.0      8:44/M
       4    Alonzo Combs                      Norwich  CT            85   40       41        32:20.0      8:59/M
       5    Danny Bernier                     Uncasville  CT        185   43       43        32:22.0      8:59/M
       6    Tracy Montoya                     Waterford  CT         307   47       62        33:55.0      9:25/M
       7    Russell Holsopple                 Lima  NY              163   46       63        33:56.0      9:26/M
       8    Michael Epstein                   New London  CT         88   49       86        35:46.0      9:56/M
       9    Matt McCormack                    Mystic  CT             91   40       88        35:53.0      9:58/M
      10    Brandon Graber                    Ledyard  CT            89   48       99        36:48.0     10:13/M
      11    Matthew Curtiss                   Groton  CT             87   40      103        37:03.0     10:18/M
      12    Norm Diggs                        Ledyard  CT           414   49      115        37:47.0     10:30/M
      13    Joseph Wagner                     Groton  CT             94   42      118        38:39.0     10:44/M
      14    Paul Buttress                     Trumbull  CT           84   49      156        44:02.0     12:14/M
      15    Peter Crizer                      Waterford  CT          86   48      162        45:10.0     12:33/M
      16    Mat Tarbox                        Mystic  CT             93   42      184        50:11.0     13:56/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Mailhot                   Leylard  CT           190   50       55        33:34.0      9:19/M
       2    Marylou White                     Bolton  CT            128   55      102        37:02.0     10:17/M
       3    Laura Elsenboss                   Mystic  CT            124   52      130        40:27.0     11:14/M
       4    Christine Sacrey                  Preston  CT           179   57      160        44:41.0     12:25/M
       5    Cheryl Dias                       Manchester  CT          2   51      163        45:16.0     12:34/M
       6    Susan Epstein                     New York                3   53      165        45:30.0     12:38/M
       7    Emily Riley                       Groton  CT              6   53      171        46:25.0     12:54/M
       8    Kathy Gaithier                    Mystic  CT              4   51      177        48:34.0     13:29/M
       9    Rita Malenczyk                    Tolland  CT             5   51      190        51:12.0     14:13/M
      10    Susan Gordon                      Charlestown  RI       177   55      191        51:22.0     14:16/M
      11    Claudia Wiersch                   Oakdale  CT           220   57      199        59:39.0     16:34/M
      12    Wendy Rein                        Mystic  CT            233   54      204      1:08:20.0     18:59/M
      13    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             186   55      206      1:10:58.0     19:43/M
      14    Grace Nelson                      Oakdale  CT           134   52      212      1:15:27.0     20:58/M
      15    Beverly Boyd                      Moosup  CT              1   56      215      1:16:16.0     21:11/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rob Tanner                        Plainville  CT        297   50        6        25:56.0      7:12/M
       2    Mark Gravell                      Mystic  CT            141   54       10        27:33.0      7:39/M
       3    Paul Collette                     Pawcatuck  CT         205   54       13        28:06.0      7:48/M
       4    Larry Raymond                     Mystic  CT            142   51       46        32:27.0      9:01/M
       5    Alex Chik                         Monroe  CT            234   58       53        33:16.0      9:14/M
       6    David Banks                       Westerly  RI          221   56       65        34:01.0      9:27/M
       7    Ray Krause                        Hope Valley  RI       169   52       70        34:21.0      9:33/M
       8    Douglas Funk                      Quaker Hill  CT        78   50       98        36:47.0     10:13/M
       9    James Austin                      Leylard  CT           140   51      105        37:07.0     10:19/M
      10    K Shea                            Colchester  CT        210   52      123        39:06.0     10:52/M
      11    Kenneth Wynkoop                   Waterford  CT          81   51      128        39:48.0     11:03/M
      12    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT          385   58      149        42:27.0     11:48/M
      13    Robert Olsen                      Hamden  CT             79   50      188        50:46.0     14:06/M
      14    Don Dufresne                      Danielson  CT          77   54      198        57:52.0     16:04/M
      15    Stephan Allingham                 Mystic  CT            158   56      201      1:03:36.0     17:40/M
      16    Brian MacKey                      Mystic  CT            162   54      209      1:13:11.0     20:20/M
      17    Randy Enos                        Mystic  CT            159   56      220      1:17:42.0     21:35/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Almeida Crocker             Waterford  CT          45   60       84        35:41.0      9:55/M
       2    Judith McGrath                    Colchester  CT        130   69      121        39:00.0     10:50/M
       3    Shoshann Weiss                    Groton  CT            201   62      214      1:15:28.0     20:58/M
       4    Elaine Cole                       Mystic  CT            160   69      219      1:17:41.0     21:35/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Way Hedding                       Niantic  CT           181   61       17        28:37.0      7:57/M
       2    Ted Phillips                      Niantic  CT           194   70       39        32:07.0      8:55/M
       3    Jim Troeger                       Norwich  CT           100   64       44        32:23.0      9:00/M
       4    Karl Fritch                       Oakdale  CT            99   60      116        38:09.0     10:36/M
       5    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           215   71      139        41:15.0     11:28/M
       6    Carl Fuller                       East Haddam  CT       384   68      150        42:30.0     11:48/M
       7    Tom Richards                      Mystic  CT            164   63      182        49:25.0     13:44/M
       8    Colburn Graves                     Stonington  CT       126   77      192        51:29.0     14:18/M

7.4 Miles

Top

Female 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabrielle Robinson                Mystic  CT            375           130      1:12:08.0      9:45/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Wheeler                       Groton  CT            458   0        18        51:06.0      6:54/M
       2    Matt Kelbe                        Groton  CT            459   0        69      1:00:32.0      8:11/M
Top

Female 1 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thea Olari                        Stonington  CT        431   17       83      1:03:58.0      8:39/M
       2    Courtney Fiala                    East Haddam  CT       290   15      114      1:09:31.0      9:24/M
Top

Male 1 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           357   15        8        46:36.0      6:18/M
       2    Conner Gralton                    Mystic  CT            401   13       10        48:37.0      6:34/M
       3    Abe Bloom                         Westerly  RI          412   12       55        58:09.0      7:51/M
       4    Spencer Tess                      Mystic  CT            344   11      113      1:09:16.0      9:22/M
Top

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessamyn Cox                      Mystic  CT            439   23       20        51:25.0      6:57/M
       2    Karina Montoya                    Groton  CT            449   26       56        58:12.0      7:52/M
       3    Elizabeth Moreno                  Colchester  CT        347   25       60        59:07.0      7:59/M
       4    Caitlin Street                    North Stonington  C   266   24       73      1:01:10.0      8:16/M
       5    Erin Merz                         Willimantic  CT       263   27       75      1:01:27.0      8:18/M
       6    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           259   28       82      1:03:57.0      8:39/M
       7    Jessica Clark                     Newtown  CT           258   28       88      1:04:36.0      8:44/M
       8    Jenna Anderson                    Niantic  CT           424   27       95      1:06:03.0      8:56/M
       9    Jen Marshall                      New London  CT        377   22      109      1:08:04.0      9:12/M
      10    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            269   27      121      1:10:05.0      9:28/M
      11    Madeline Sayet                    Norwich  CT           265   21      123      1:10:32.0      9:32/M
      12    Amanda Marshall                   Oakdale  CT           262   24      144      1:14:29.0     10:04/M
      13    April Holtinger                   Groton  CT            452   28      146      1:14:52.0     10:07/M
      14    Elizabeth Zessman                 Greenwich  CT         270   29      154      1:17:26.0     10:28/M
      15    Kim Hui                           Groton  CT            440   27      157      1:19:51.0     10:47/M
      16    Kristina Goldbach                 Oakdale  CT           261   27      158      1:19:59.0     10:49/M
      17    Amanda Trothier                   Terryville  CT        267   23      161      1:20:26.0     10:52/M
      18    Kimberly Noto                     Norwich  CT           264   25      163      1:23:12.0     11:15/M
Top

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Mindel                      New London  CT        316   24        1        40:47.0      5:31/M
       2    Jeffery Wadecki                   Leylard  CT           382   27        2        41:04.0      5:33/M
       3    Stephen Dowsett                   Pittsfield  MA        365   23        6        45:37.0      6:10/M
       4    Michael Campian                   Groton  CT            438   28       14        49:28.0      6:41/M
       5    Kevin Halvordson                  Mystic  CT            314   21       15        49:54.0      6:45/M
       6    Scott Cote                        Ledyard  CT           415   25       27        53:43.0      7:16/M
       7    Jeff Lyon                         Mystic  CT            443   20       35        55:16.0      7:28/M
       8    Rich Engel                        Middlebury  CT        313   29       45        56:43.0      7:40/M
       9    Joe Altiere                       Simsbury  CT          311   29       58        58:59.0      7:58/M
      10    Nicholas Aubin                    New London  CT        312   26       74      1:01:24.0      8:18/M
      11    Stephen Hancock                   Bozrah  CT            315   28       85      1:04:26.0      8:42/M
      12    Josh Clark                        North Franklin  CT    418   20      108      1:07:52.0      9:10/M
      13    Pete Nichter                      Groton  CT            380   29      124      1:10:49.0      9:34/M
      14    Patrick Sheehan-Gaumer            New London  CT        317   29      151      1:16:29.0     10:20/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Raymond                     Branford  CT          421   38       19        51:09.0      6:55/M
       2    Jennifer Massengale               Groton  CT            448   31       29        53:53.0      7:17/M
       3    Becky Iselin                      Chester  CT           428   35       38        55:43.0      7:32/M
       4    Carly Eisley                      Norwich  CT           276   31       59        59:03.0      7:59/M
       5    Meghan Olynciw                    Waterford  CT         283   35       77      1:01:45.0      8:21/M
       6    Winnie Edmed                      Old Lyme  CT          393   38       81      1:03:56.0      8:38/M
       7    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            383   38       98      1:06:15.0      8:57/M
       8    Maggie Ferron                     Storrs Mansfield  C   277   30       99      1:06:20.0      8:58/M
       9    Aimee Wickless                    Norwich  CT           288   35      100      1:06:28.0      8:59/M
      10    Stephanie Croughwell              Griswold  CT          274   36      110      1:08:19.0      9:14/M
      11    Anne Chekal                       Niantic  CT           273   34      115      1:09:38.0      9:25/M
      12    Darryell Hatchett                 Oakdale  CT           406   37      126      1:11:06.0      9:36/M
      13    Lisa Tess                         Mstic  CT             343   39      129      1:11:57.0      9:43/M
      14    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   404   35      136      1:12:35.0      9:49/M
      15    Erin Daniels                      Groton  CT            378   37      138      1:12:43.0      9:50/M
      16    Stephanie Craven                  Truckee  CA           379   34      139      1:12:44.0      9:50/M
      17    Anastasia Robichaud               Leylard  CT           286   36      143      1:14:13.0     10:02/M
      18    Kris Wraight                      New London  CT        289   30      150      1:16:29.0     10:20/M
      19    Frida Berrigan                    New London  CT        271   37      152      1:16:30.0     10:20/M
      20    Karen Waggoner                    Mystic  CT            287   36      156      1:19:36.0     10:45/M
      21    Michelle Lyons                    Plainfield  CT        278   32      160      1:20:15.0     10:51/M
      22    Zoe Pike                          Old Lyme  CT          284   35      166      1:25:58.0     11:37/M
      23    Peggy Sullivan                    Clinton  CT           435   37      167      1:31:48.0     12:24/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Bessette                    Mystic  CT            425   31        4        44:34.0      6:01/M
       2    Chadwick Brown                    Waterford  CT         349   35        5        45:26.0      6:08/M
       3    Jesse Collins                     Salem  CT             432   31       17        51:00.0      6:54/M
       4    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           339   38       22        52:06.0      7:02/M
       5    Richard Clapp                     New London  CT        322   30       23        52:14.0      7:04/M
       6    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       338   35       24        52:16.0      7:04/M
       7    Eric Hansen                       Pawcatuck  CT         327   31       25        52:25.0      7:05/M
       8    Jason Barricklow                  New London  CT        320   33       26        53:14.0      7:12/M
       9    James Jensen                      Middletown  CT        329   36       28        53:52.0      7:17/M
      10    Gregory Hester                    Marlborough  CT       328   38       31        54:44.0      7:24/M
      11    Scot Mente                        Mystic  CT            408   39       36        55:23.0      7:29/M
      12    Richard Najar                     Groton  CT            332   36       41        56:06.0      7:35/M
      13    Kun Song                          Waterford  CT         395   34       42        56:17.0      7:36/M
      14    Gregory Hunter                    Mystic  CT            348   38       44        56:41.0      7:40/M
      15    David Flagg                       Norwich  CT           388   37       49        57:44.0      7:48/M
      16    Patrick McLoughlin                Groton  CT            434   37       51        57:59.0      7:50/M
      17    Jon Peterson                      Baltic  CT            333   35       52        58:06.0      7:51/M
      18    Paul Gressly                      Uncasville  CT        358   33       53        58:07.0      7:51/M
      19    Pete Raymond                      Waterbury  CT         422   39       54        58:09.0      7:51/M
      20    Jeremy Griffin                    Jewett City  CT       326   31       66      1:00:14.0      8:08/M
      21    Josh Harwell                      Mystic  CT            426   37       67      1:00:17.0      8:09/M
      22    Brad Rizer                        Canterbury  CT        334   31       76      1:01:29.0      8:19/M
      23    Erik Flaucher                     Norwich  CT           433   34       80      1:02:29.0      8:27/M
      24    Michael Raymond                   Norwich  CT           386   31       86      1:04:31.0      8:43/M
      25    Michael Dupre                     Moosup  CT            398   32       94      1:05:42.0      8:53/M
      26    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        366   31       97      1:06:10.0      8:56/M
      27    Hans Veltheim                     New London  CT        337   37      101      1:06:42.0      9:01/M
      28    Matthew Maxwell                   Mystic  CT            331   38      107      1:07:41.0      9:09/M
      29    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           324   34      112      1:08:20.0      9:14/M
      30    Tye Frazer                        Leylard  CT           325   35      119      1:09:58.0      9:27/M
      31    Noel Cyr                          West Hartford  CT     323   30      128      1:11:25.0      9:39/M
      32    Brian Clinton                     Groton  CT            451   32      137      1:12:41.0      9:49/M
      33    James Lovering                    Mystic  CT            405   35      148      1:14:58.0     10:08/M
      34    Yoav Stuller                      Greenwich  CT         335   37      153      1:17:25.0     10:28/M
      35    Richard White                     East Lyme  CT         396   39      155      1:18:27.0     10:36/M
      36    Jason Lyons                       Plainfield  CT        330   32      159      1:20:14.0     10:51/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Gatheral                     Waterford  CT         361   49       30        54:18.0      7:20/M
       2    Suzin Webb                        Stonington  CT        354   41       64        59:49.0      8:05/M
       3    Pam Award                         Waterford  CT         390   45       65        59:56.0      8:06/M
       4    Carolann Gray                     Pawcatuck  CT         410   42       84      1:04:11.0      8:40/M
       5    Bethany McGill                    Westerly  RI          446   41      103      1:07:20.0      9:06/M
       6    Susan Rzenuski                    Colchester  CT        430   49      104      1:07:20.0      9:06/M
       7    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           342   46      105      1:07:30.0      9:07/M
       8    Ctel Wehosmr                      Stonington  CT        444   47      120      1:10:01.0      9:28/M
       9    Nikki Lamonica                    North Kingstown  RI   255   43      122      1:10:28.0      9:31/M
      10    Deb Corcoran                      Mansfield Center  C   454   47      140      1:12:46.0      9:50/M
      11    Jane Patterson                    Burlington  CT        257   40      142      1:13:14.0      9:54/M
      12    Colleen Doshna                    Waterford  CT         399   44      145      1:14:44.0     10:06/M
      13    Lori Holmgren                     East Haddam  CT       254   45      147      1:14:52.0     10:07/M
      14    Beth Lyon                         Mystic  CT            442   48      165      1:25:46.0     11:35/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT         437   40        3        41:39.0      5:38/M
       2    Todd Bennett                      Columbia  CT          417   40        7        46:35.0      6:18/M
       3    Stanley Mickus                    Mystic  CT            305   43        9        46:57.0      6:21/M
       4    John Paggioli                     Marlborough  CT       411   45       11        48:45.0      6:35/M
       5    Charlie Iselin                    Chester  CT           429   43       12        48:52.0      6:36/M
       6    Brian McConnell                   Centerbrook  CT       445   44       13        49:04.0      6:38/M
       7    Dana Award                        Waterford  CT         389   46       16        50:04.0      6:46/M
       8    David Tess                        Mystic  CT            345   40       32        54:55.0      7:25/M
       9    Dominic Wilson                    Somers  CT            436   40       33        55:13.0      7:28/M
      10    Brian Bronk                       East Lyme  CT          83   43       34        55:14.0      7:28/M
      11    Bob Gralton                       Ledyard  CT           402   43       37        55:33.0      7:30/M
      12    Lawrence Agbayani                 Waterford  CT         298   44       39        56:00.0      7:34/M
      13    Shaun Odea                        Niantic  CT           400   41       46        56:49.0      7:41/M
      14    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT         447   43       47        56:58.0      7:42/M
      15    James Stuart                      Pawcatuck  CT         360   46       71      1:00:52.0      8:14/M
      16    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         409   44       72      1:00:55.0      8:14/M
      17    Michael McJunkins                 Gales Ferry  CT       304   42       87      1:04:35.0      8:44/M
      18    Michael Schlesselman              Niantic  CT           309   47       90      1:05:00.0      8:47/M
      19    Gary Hebert                       Norwich  CT           301   46       92      1:05:06.0      8:48/M
      20    Stephen Montafia                  Groton  CT            413   43      111      1:08:19.0      9:14/M
      21    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         306   44      131      1:12:15.0      9:46/M
      22    Lloyd Lynchammer                  New London  CT        387   49      132      1:12:19.0      9:46/M
      23    Paul Hanlon                       Norwich               300   45      141      1:12:54.0      9:51/M
      24    John McGrath                      Windham  CT           303   43      164      1:24:27.0     11:25/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Hammond                   Killingworth  CT      391   52       68      1:00:18.0      8:09/M
       2    Cathy Shea                        Colchester  CT        252   53       89      1:05:00.0      8:47/M
       3    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         251   50       93      1:05:08.0      8:48/M
       4    Pat Swim                          Groton  CT            457   57       96      1:06:05.0      8:56/M
       5    Sharon Mendes                     North Windham  CT     453   56      127      1:11:19.0      9:38/M
       6    Sandy Collins                     Wauregan  CT          403   55      135      1:12:35.0      9:49/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Trahan                       Mystic  CT            341   55       21        51:33.0      6:58/M
       2    Russell Hammond                   Killingworth  CT      392   51       40        56:05.0      7:35/M
       3    Frank Fiala                       East Haddam  CT       292   51       43        56:19.0      7:37/M
       4    Ken Cassar                        Norwich  CT           441   50       48        57:25.0      7:46/M
       5    John Sacrey                       Preston  CT           394   58       50        57:51.0      7:49/M
       6    Philip Plouffe                    Mystic  CT            359   53       57        58:29.0      7:54/M
       7    Mark Kirschblum                   Salem  CT             353   52       61        59:08.0      7:59/M
       8    Gregory Preston                   Salem  CT             294   50       63        59:22.0      8:01/M
       9    Jonathan Rubin                    Guilford  CT          295   52       70      1:00:35.0      8:11/M
      10    Wayne Gineo                       South Windsor  CT     293   59       78      1:02:01.0      8:23/M
      11    Ted Simon                         Groton  CT            296   54       79      1:02:21.0      8:26/M
      12    Paul Beriam                       Pawcatuck  CT         423   51       91      1:05:00.0      8:47/M
      13    Gregg Nunn                        Oakdale  CT           397   56      102      1:07:04.0      9:04/M
      14    Armand Minutillo                  Farmington  CT        456   53      106      1:07:40.0      9:09/M
      15    David Scavage                     Stonington  CT        419   52      116      1:09:41.0      9:25/M
      16    Tim Quackenbush                   Middle Haddam  CT     427   52      117      1:09:42.0      9:25/M
      17    Jonathan Hiller                   Mystic  CT            450   52      118      1:09:42.0      9:25/M
      18    Dean Berardi                      Griswold  CT          291   50      125      1:11:06.0      9:36/M
      19    Bruce Grisafe                     Salem  CT             416   57      134      1:12:23.0      9:47/M
Top

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeanne Tucker                     Essex  CT             407   63       62        59:19.0      8:01/M
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           420   63      162      1:20:47.0     10:55/M
Top

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Baker                         Oakdale  CT           346   67      133      1:12:22.0      9:47/M
       2    Robert Niedbala                   Norwich  CT           319   63      149      1:15:11.0     10:10/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News