Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

3rd Annual Blum Shapiro 5K

Cromwell, CT, June 11, 2011

[Complete Results | Overall Winners | Team Results | Wheelchair Results ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER
    1 Milo Kashey            9 WEST HARTFORD      CT   25:21 
    2 Jason Brugnetti        9 SIMSBURY           CT   28:28 
    3 Sean McDaniel          7 WEST HARTFORD      CT   30:52 
                         MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Troy Stegman          14 WETHERSFIELD       CT   20:14 
    2 Jacob Shichman        11 AVON               CT   20:42 
    3 David Dewey           10 CROMWELL           CT   22:15 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Ethan Gasta           15 SOUTH WINDSOR      CT   17:58 
    2 Matthias Geraghty     15 HADDAM             CT   18:49 
    3 Matt Gauthier         17 MIDDLETOWN         CT   20:17 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 John Longo            23 SOUTHINGTON        CT   18:08 
    2 Steven Chennells      24 LEDYARD            CT   19:51 
    3 Daniel Runcie         23 EAST HARTFORD      CT   20:30 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Kevin Harrington      28 UNIONVILLE         CT   18:30 
    2 Rob McGuinness        29 PORTLAND           CT   18:54 
    3 Adam King             27 COLCHESTER         CT   21:36 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Chris Rau             30 WESTFIELD          MA   18:27 
    2 Matthew Bordonaro     32 CLINTON            CT   19:33 
    3 David Baffaro         33 WEST HARTFORD      CT   21:44 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Ethan Spirelli        37 MARLBOROUGH        CT   19:05 
    2 Nicholas Landry       36 SOUTHINGTON        CT   19:20 
    3 Doug Suhr             38 BETHEL             CT   19:33 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jay Sattler           41 GLASTONBURY        CT   18:23 
    2 Rick O'Toole          40 SOUTH GLASTONBURY  CT   18:36 
    3 Bruce Christensen     43 BOLTON             CT   20:06 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 David Gladstone       49 MIDDLETOWN         CT   21:26 
    2 Robert Flynn          49 HARTFORD           CT   21:53 
    3 David Brault          49 OLD LYME           CT   22:14 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Paul Kusek            53 KENSINGTON         CT   18:56 
    2 Andrew Chambers       52 BOLTON             CT   19:21 
    3 John Woron            52 MIDDLETOWN         CT   22:08 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Tris Carta            56 MANCHESTER         CT   19:34 
    2 Darrell Netto         59 COLCHESTER         CT   23:02 
    3 Dave Danenberg        55 GLASTONBURY        CT   23:35 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Nelson Wyman          64 NEWINGTON          CT   26:02 
    2 Mario Hagz            62 CROMWELL           CT   27:26 
    3 Michael Scricca       60 GLASTONBURY        CT   28:10 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Alex Silverman        65 NORTHAMPTON        MA   22:00 
    2 Russ Tew              68 WEST HARTFORD      CT   24:49 
    3 Thomas Sweeney        65 CANTON             CT   25:24 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Marvin Howard         74 AGAWAM             MA   35:01 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER

                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Mark Harris           44 BERLIN             CT   24:52 
    2 Dave Zebarth          41 CHESHIRE           CT   25:08 
    3 Dan Coughlin          26 MANCHESTER         CT   27:02 

                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER
    1 Kaitlyn Suller         7 GRANBY             CT   30:04 
    2 Elizabeth Kot          8 TORRINGTON         CT   33:37 
    3 Hailey Suller          7 GRANBY             CT   34:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Molly Caruso          12 BOLTON             CT   25:14 
    2 Kate Lentz            11 EAST HAMPTON       CT   25:38 
    3 Marina Hess           12 CROMWELL           CT   28:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Margaret Jodon        17 ORANGE             CT   21:41 
    2 Kim Boyle             18 LANTANA            FL   24:30 
    3 Hannah Chamis         18 SOUTHINGTON        CT   25:38 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Emily Davis           21 WETHERSFIELD       CT   21:32 
    2 Jillian Daly          22 FARMINGTON         CT   24:02 
    3 Kristen Kusek         23 KENSINGTON         CT   24:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Sarah Bain            26 AVON               CT   22:11 
    2 Sarah Mazzoni         26 WEST HARTFORD      CT   24:45 
    3 Kristen Marshall      26 WEST HARTFORD      CT   25:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Julie Hurlock         34 COVENTRY           CT   22:15 
    2 Vanessa Russo         30 CROMWELL           CT   23:16 
    3 Christine Dimenna     32 CROMWELL           CT   25:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Alison Manaresi       36 WEST HARTFORD      CT   23:45 
    2 Laura House           35 TOLLAND            CT   23:46 
    3 Andrea Poulter        35 COVENTRY           CT   23:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Jennifer Manware      42 PLANTSVILLE        CT   22:17 
    2 Asha Appel            42 WEST HARTFORD      CT   25:21 
    3 Karen Jordan          40 CROMWELL           CT   26:03 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Nancy Fitzgibbon      47 ROCKY HILL         CT   22:26 
    2 Susan Banning         46 COLCHESTER         CT   26:36 
    3 Julie Yulo-Medeiros   48 MIDDLETOWN         CT   27:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Dani Kennedy          52 BOLTON             CT   21:48 
    2 Sharin Kusek          51 KENSINGTON         CT   26:04 
    3 Maureen Zimmer        52 MIDDLETOWN         CT   28:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Peggy Manjuck         55 DURHAM             CT   31:48 
    2 Pat Tencza            58 MIDDLETOWN         CT   32:40 
    3 Ellen Pataska         57 OLD SAYBROOK       CT   42:14 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Sandy Wade            63 DURHAM             CT   44:07 
    2 Susan Sweeney         63 CANTON             CT   44:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Ursula Rolden         74 WALLINGFORD        CT   41:09 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER

                              ATHENA CATEGORY
    1 Stephanie Tenczar     25 MIDDLETOWN         CT   29:40 
    2 Lauren Albert         22 NORTH HAVEN        CT   30:45 
    3 Nicole Arsenault      36 CROMWELL           CT   33:23 




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News