Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

X-TREME Scramble 5K #2

Hartford, CT, July 29, 2011

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Matt Candler         8 NORWICH            CT   34:52 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Dhahran Velasquez   14 NEW BRITAIN        CT   18:22 
    2 Kevin Rivera        14 HARTFORD           CT   19:05 
    3 Vinny Tomasello     14 ANDOVER            CT   23:10 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Devin Nelson        15 BLOOMFIELD         CT   18:40 
    2 Brishen Dearborn    16 WETHERSFIELD       CT   18:53 
    3 Evan Camporeale     18 CANTON             CT   19:23 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Tony Marino         23 HARTFORD           CT   18:55 
    2 Kyle Johnson        24 WILLINGTON         CT   19:04 
    3 Conor Hayden        24 WINDSOR LOCKS      CT   19:52 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Aj Fournier         25 EAST HARTFORD      CT   19:02 
    2 Adam Roth           28 PORTLAND           CT   19:11 
    3 Jordan Pike         25 BLOOMFIELD         CT   20:01 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Brian Lafontaine    33 THOMASTON          CT   19:36 
    2 Alton Pelowski      32 NEW HAVEN          CT   21:16 
    3 Jon Ives            34 CROMWELL           CT   21:30 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Matt Yoder          36 MANCHESTER         CT   19:00 
    2 Timothy French      39 WINDSOR            CT   20:24 
    3 Jason Dina          36 SOMERS             CT   20:30 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Bryan Feitel        43 HADDAM             CT   19:14 
    2 Michael Cenci       41 UNIONVILLE         CT   20:02 
    3 Bruce Christensen   43 BOLTON             CT   20:23 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Michael Graziosi    49 GLASTONBURY        CT   19:13 
    2 Paul Potamianos     48 ELLINGTON          CT   19:43 
    3 Thomas Dinwoodie    46 COLORADO SPRINGS   CO   22:17 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Louis Free          51 TOLLAND            CT   19:23 
    2 Christopher Bradfor 52 TOLLAND            CT   20:26 
    3 Edward Scanlon      52 ENFIELD            CT   21:18 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Ed Cox              58 SIMSBURY           CT   23:05 
    2 Darrell Netto       59 COLCHESTER         CT   24:59 
    3 Roger Granger       56 VERNON             CT   25:36 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Tony Hollister      64 GLASTONBURY        CT   21:39 
    2 Dan Ciccarillo      63 NEW BRITAIN        CT   25:17 
    3 Joseph Augustyn     64 VERNON             CT   26:06 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Dave Jacobs         66 NIANTIC            CT   21:45 
    2 Mike Picco          65 WOLCOTT            CT   25:47 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Doug Bendetto       44 TORRINGTON         CT   20:15 
    2 Michael Byrne       28 WEST HARTFORD      CT   20:31 
    3 Andrew Zyrek        43 MANCHESTER         CT   20:54 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Alexandra Ross      11 GLASTONBURY        CT   27:29 
    2 Katie Geisinger     10 SOUTH WINDSOR      CT   28:57 
    3 Jada Furlow         14 EAST HARTFORD      CT   36:17 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Haley Derlinga      16 EAST GRANBY        CT   22:03 
    2 Shamiel Samuels     17 HARTFORD           CT   23:55 
    3 Sarah Wojtowicz     16 NEWINGTON          CT   27:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Elizabeth Preysner  20 WETHERSFIELD       CT   21:37 
    2 Jackie Piecuch      22 EAST AMHERST       NY   22:56 
    3 Rebecca Ciccarelli  24 HARTFORD           CT   23:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Martha Paluch       25 BROAD BROOK        CT   23:05 
    2 Krissi Snow         28 WINDSOR LOCKS      CT   23:17 
    3 Kathleen Snow       28 WINDSOR LOCKS      CT   23:38 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Karen Mitchelltree  33 GLASTONBURY        CT   25:05 
    2 Kelly Rossignol     33 WINDSOR LOCKS      CT   25:44 
    3 Laura Gezelman      32 BRISTOL            CT   25:54 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Marcie Redden       37 WEST HARTFORD      CT   23:32 
    2 Ali Johnson         38 LAKEVILLE          CT   25:53 
    3 Elizabeth Bone      35 LONGMEADOW         MA   25:59 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Lori Thompson       41 TOLLAND            CT   23:19 
    2 Margaret Donnelly   44 BLOOMFIELD         CT   23:27 
    3 Colleen Hebert      44 GRANBY             CT   24:06 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Jackie Scoville     49 TORRINGTON         CT   22:52 
    2 Jeanne Lemere       47 TORRINGTON         CT   26:03 
    3 Christine Laschever 45 WEST HARTFORD      CT   26:07 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Ellen Schumey       50 WEST HARTFORD      CT   24:17 
    2 Edwina Newbury      53 ROCKY HILL         CT   24:56 
    3 Jane Reik           53 WEST HARTFORD      CT   26:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Emily Huntington    55 SPRINGFIELD        MA   27:32 
    2 Maggie Rose         59 HARTFORD           CT   30:51 
    3 Kristi Roberge      56 COVENTRY           CT   32:08 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Maryellen Sullivan  62 FEEDING HILLS      MA   32:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Renee Najarian      45 ASHFORD            CT   25:39 
    2 Annette Scott       44 EAST HAMPTON       CT   27:06 
    3 Katy Abbott         25 BRISTOL            CT   27:43 





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News