Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Charter Oak Sailfest 5K

New London, CT, July 10, 2011

[Overall Results ]

Age Group Results

Charter Oak Sailfest 5K Road Race

Charter Oak Sailfest 5K Road Race

Age Group Results

July 10, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Male & Femal Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandy Leclair                    Groton  CT            192   16       20        18:50.0      6:05/M
       2    Brianne Mirecki                   Niantic  CT           265   19       21        18:51.0      6:05/M
Top

Overall Male Overall Male & Femal Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        204   26        1        15:56.0      5:08/M
       2    Michael Leduc                     Canton  CT             99   19        2        16:11.0      5:13/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Hartman                      Oakdale  CT           349   0       191        28:18.0      9:08/M
       2    Doesnt Follow   Instruction       Bib 318               373    0      290        33:50.0     10:55/M
Top

Female 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Wei                         East Lyme  CT          74   12      190        28:18.0      9:08/M
       2    Grace Lauson                      Niantic  CT           343   10      261        31:58.0     10:19/M
       3    Victoria Chung                    East Lyme  CT         164   11      267        32:24.0     10:27/M
       4    Chloe Sherman Watson              New London  CT        211   12      272        32:47.0     10:35/M
       5    Katrina Schleggelman              Niantic  CT           169   10      294        34:14.0     11:03/M
       6    Kaylin Hatcher                    Waterford  CT         206   9       304        34:51.0     11:15/M
       7    Enna Pierce                       New London  CT        178   12      306        34:53.0     11:15/M
       8    Kailyn Lambrt                     Groton  CT            219   11      318        36:15.0     11:42/M
       9    Ashely Brandt                     Waterford  CT         215   10      347        41:40.0     13:26/M
Top

Male 1-12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Tess                      Ledyard  CT           103   11      106        24:51.0      8:01/M
       2    Drew Bishop                       Cheshire  CT          357   9       127        25:47.0      8:19/M
       3    Ryan Wei                          East Lyme  CT          75    7      155        26:40.0      8:36/M
       4    Sam Lambert                       Groton  CT            220   9       237        30:16.0      9:46/M
       5    Patrick Rumberger                 Marlborough  CT       107    7      301        34:42.0     11:12/M
       6    Jack MacDonald                    Mystic  CT             64   11      303        34:51.0     11:15/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Beland                       Woodbridge  CT        258   16       43        21:08.0      6:49/M
       2    Katie Beland                      Woodbridge  CT        256   16       46        21:18.0      6:52/M
       3    Emily Maruo                       Northborough  MA      226   16       89        23:46.0      7:40/M
       4    Serena Shafner                    New London  CT        151   16      120        25:27.0      8:13/M
       5    Tasha Bull                        Bristow  VA           176   17      146        26:19.0      8:29/M
       6    Hannah Lauson                     Niantic  CT           344   13      154        26:36.0      8:35/M
       7    Alexandria Kinder                 Uncasville  CT         19   19      159        26:48.0      8:39/M
       8    Ashante Mikolayczyk               Plainfield  CT        262   18      171        27:25.0      8:51/M
       9    Morgan Tess                       Ledyard  CT           104   14      220        29:35.0      9:33/M
      10    Samantha Mauro                    Northborough  MA      224   14      239        30:35.0      9:52/M
      11    Lydia Miller                      Naugatuck  CT          66   15      263        32:05.0     10:21/M
      12    Alyssa Hunt                       Norwich  CT           134   16      323        36:57.0     11:55/M
      13    Patience Miller                   Naugatuck  CT          65   13      338        39:45.0     12:49/M
Top

Male 13-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Duarte                     Rocky Hill  CT        181   15        5        16:35.0      5:21/M
       2    Daniel Linkinhoker                Oakdale  CT           110   15        8        17:24.0      5:37/M
       3    Jesse Joseph                      Oakdale  CT           111   15       13        18:19.0      5:55/M
       4    Peter Leduc                       Canton  CT            100   17       15        18:26.0      5:57/M
       5    Anthony Farrell                   Waterford  CT         222   18       17        18:33.0      5:59/M
       6    Jeff Arensosn                     East Lyme  CT         193   19       18        18:47.0      6:04/M
       7    Noah Hallisey                     Niantic  CT           156   14       24        19:26.0      6:16/M
       8    Gavin Schliever                   Norwich  CT           284   17       29        19:44.0      6:22/M
       9    Aaron Sheldon                     Oakdale  CT           354   16       31        19:58.0      6:26/M
      10    Patrick Halloran                  Oakdale  CT           331   15       32        20:06.0      6:29/M
      11    Tom Merz                          Mystic  CT            273   18       47        21:21.0      6:53/M
      12    Bryan Fitzpatrick                 Canton  CT            345   17       57        21:56.0      7:05/M
      13    Karl Bishop                       Cheshire  CT          358   13       62        22:07.0      7:08/M
      14    Russell Vute                      Waterford  CT         180   17       84        23:23.0      7:33/M
      15    Matthew Labrecque                 New London  CT        123   15       93        24:04.0      7:46/M
      16    Connor Heap                       New London  CT        149   13      103        24:46.0      7:59/M
      17    Jacob Covey                       Forked River  NJ      281   19      183        28:11.0      9:05/M
      18    Ryan Brandt                       Waterford  CT         214   13      243        30:44.0      9:55/M
      19    Aaron Grigg                       Uncasville  CT         20   17      293        34:00.0     10:58/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Papp                        Niantic  CT           153   20       27        19:41.0      6:21/M
       2    Stephanie Contreas                Ledyard  CT           167   20       90        23:49.0      7:41/M
       3    Analisse Rios                     Waterford  CT         346   25       98        24:35.0      7:56/M
       4    Stacey Rfaimondi                  Waterford  CT         307   28       99        24:36.0      7:56/M
       5    Courtney Stewart                  Oakdale  CT            38   20      109        25:02.0      8:05/M
       6    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            166   27      111        25:06.0      8:06/M
       7    Jessica Wolchesky                 Norwich  CT           350   29      112        25:13.0      8:08/M
       8    Emily Clark                       New Haven  CT         140   23      114        25:19.0      8:10/M
       9    Kathleen Buckingham               New London  CT        138   21      117        25:21.0      8:11/M
      10    Jennifer Brown                    Groton  CT            143   27      147        26:20.0      8:30/M
      11    Miah Medeiros                     Ledyard  CT            80   24      148        26:22.0      8:30/M
      12    Heather Landry                    Norwich  CT            12   25      174        27:40.0      8:55/M
      13    Rebecca Warren                    Norwich  CT           235   24      186        28:15.0      9:07/M
      14    Stephanie Twe4dt                  Colchester  CT        229   21      196        28:38.0      9:14/M
      15    Ross Erin Martinuea               Brooklyn  NY          328   28      201        28:44.0      9:16/M
      16    Beth Melanson                     New London  CT        152   25      202        28:45.0      9:16/M
      17    Jessica Merise                    New London  CT         58   27      204        28:47.0      9:17/M
      18    Samantha Bean                     Ledyard  CT            70   29      211        29:00.0      9:21/M
      19    Heather-Renae Powers              Niantic  CT           101   22      213        29:20.0      9:28/M
      20    Chatherine Ickes                  New London  CT        292   29      219        29:33.0      9:32/M
      21    Jill Esernia                      Groton  CT             36   26      224        29:50.0      9:37/M
      22    Sylvie Papageorge                 Fairfield  CT         184   26      231        30:08.0      9:43/M
      23    Laurne Woodmansee                 Norwich  CT           317   25      250        31:14.0     10:05/M
      24    Sarah Ford                        Waterford  CT          25   29      251        31:21.0     10:07/M
      25    Sara Gadson                       Jewett City  CT        24   28      262        32:00.0     10:19/M
      26    Lindsey Wood                      Niantic  CT           306   21      266        32:21.0     10:26/M
      27    Julie Morgan                      Washington  DC        221   29      269        32:44.0     10:34/M
      28    Karla Masis                       New London  CT        360   27      281        33:20.0     10:45/M
      29    Kelly Grigg                       Uncasville  CT         21   22      291        34:00.0     10:58/M
      30    Sarah Miller                      Naugatuck  CT          51   24      320        36:16.0     11:42/M
      31    Ashley Hampton                    Norwich  CT           355   21      327        37:12.0     12:00/M
      32    Chelsea Ennis                     Preston  CT            32   26      334        38:09.0     12:18/M
      33    Lisa Stailing                     Plainfield  CT        314   27      344        41:22.0     13:21/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Lazarus                       Waterford  CT          72   21        3        16:18.0      5:15/M
       2    Brendon Atkins                    Old Lyme  CT          353   25        6        16:44.0      5:24/M
       3    Oaty Frye                         Waterford  CT         309   20        9        17:36.0      5:41/M
       4     Brenner Green                    Jewett City  CT       210   21       10        17:39.0      5:42/M
       5    Ian King                          New London  CT        369   21       12        18:06.0      5:50/M
       6    Kyle Schriever                    Norwich  CT             7   25       14        18:21.0      5:55/M
       7    Scott Cote                        Ledyard  CT           356   26       23        19:11.0      6:11/M
       8    Michael Cernusca                  New London  CT        302   23       37        20:35.0      6:38/M
       9    Brennan Clark                     New London  CT        367   22       41        20:56.0      6:45/M
      10    Andrew Taylor                     Plymouth  CT           82   22       42        21:06.0      6:48/M
      11    Alexander Melesko                 East Lyme  CT         238   24       53        21:41.0      7:00/M
      12    John Minzy                        New London  CT        277   24       56        21:47.0      7:02/M
      13    Daniel Oreilly                    Niantic  CT           183   25       59        21:59.0      7:05/M
      14    Brian Hicks                       Clinton  CT           174   20       71        22:36.0      7:17/M
      15    Thesabra Simos                    New London  CT        323   25       72        22:37.0      7:18/M
      16    Albert Caluab                     New London  CT        336   29       73        22:39.0      7:18/M
      17    David Huoppi                      Northfield  MA        266   29       88        23:44.0      7:39/M
      18    Aaron Nicel                       Groton  CT            244   22       91        23:50.0      7:41/M
      19    Brent Collins                     Groton  CT             81   24      113        25:17.0      8:09/M
      20    Greg Storer                       Ledyard  CT           165   29      136        26:03.0      8:24/M
      21    Brennan Clark                     New London  CT        366   22      143        26:17.0      8:29/M
      22    Edmond Cheung                     Norwich  CT            55   24      158        26:47.0      8:38/M
      23    Jon Stewart                       Norwich  CT           236   29      187        28:15.0      9:07/M
      24    David Martineau                   New London  CT        324   23      200        28:44.0      9:16/M
      25    Jonathan Miller                   Naugatuck  CT          68   21      339        39:48.0     12:50/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denise Scott                      Putnam  CT             44   31       52        21:37.0      6:58/M
       2    Cliora Rosa                       New London  CT        348   36       67        22:26.0      7:14/M
       3    Meghan Flynn Olynciw              Waterford  CT         150   36       70        22:30.0      7:15/M
       4    Melanie Diamanti                  Pawcatuck  CT         347   38       76        22:46.0      7:21/M
       5    Heather Connell                   Uncasville  CT        291   31      122        25:35.0      8:15/M
       6    Heather Millbach                  Uncasville  CT        129   35      123        25:39.0      8:16/M
       7    Carol Myers                       Waterford  CT         332   36      138        26:08.0      8:26/M
       8    Gina Serluca                      Waterford  CT         132   34      141        26:11.0      8:27/M
       9    Gretchen Sonjie                   Canton  CT            182   39      156        26:43.0      8:37/M
      10    Holly Sena                        West Hartford  CT     294   37      160        26:52.0      8:40/M
      11    Mary Oreilly                      Ridgewood  NF         368   39      162        26:59.0      8:42/M
      12    Lisa Tess                         Ledyard  CT           105   39      164        27:05.0      8:44/M
      13    Melissa Russell                   Houston  TX           248   37      172        27:25.0      8:51/M
      14    Elizbeth Alina                    Groton  CT            370   36      173        27:39.0      8:55/M
      15    Holly Carighan                    Norwich  CT           325   38      177        27:52.0      8:59/M
      16    Carly Nasser                      Waterford  CT          89   39      184        28:12.0      9:06/M
      17    Angela Gaudette                   Canterbury  CT        251   35      189        28:17.0      9:07/M
      18    Wendy Michaud                     Windham  CT           335   37      195        28:37.0      9:14/M
      19    Rachel Mikalajczyk                Plainfield  CT        261   34      197        28:39.0      9:15/M
      20    Katie Klevecz                     East Lyme  CT          93   33      210        28:53.0      9:19/M
      21    Kristin Pezzolesi                 New London  CT        121   38      214        29:22.0      9:28/M
      22    Helga Tolles                      Ledyard  CT           237   37      215        29:23.0      9:29/M
      23    Jennifer Apes                     Mystic  CT            364   39      221        29:36.0      9:33/M
      24    Jaquelyn Ross                     Bozrah  CT             61   30      222        29:47.0      9:36/M
      25    Sonja Smilincih                   Oakdale  CT           186   31      230        29:58.0      9:40/M
      26    Lucy Rogers                       Branford  CT          280   30      242        30:43.0      9:55/M
      27    Cassidy Bancroft                  East Lyme  CT          79   34      248        31:01.0     10:00/M
      28    Dori Muldowney                    Arlington  VA         233   36      256        31:38.0     10:12/M
      29    Tatyana Makarova                  South Windsor  CT     230   39      257        31:47.0     10:15/M
      30    Kristin Neilson                   Washington  DC        154   34      260        31:54.0     10:17/M
      31    Angela Wolchesky                  Norwich  CT           351   34      268        32:27.0     10:28/M
      32    Heather Thompson                  Aldie  VA             234   36      275        32:58.0     10:38/M
      33    Larrisa Chevalier                 Mystic  CT            232   36      276        33:01.0     10:39/M
      34    Colleen Caulfield                 Baltic  CT             48   33      277        33:06.0     10:41/M
      35    Michelle Chaffee                  Norwich  CT            88   35      279        33:12.0     10:43/M
      36    Sarah Miller                      Westerly  RI           67   31      284        33:22.0     10:46/M
      37    Kelly Piper                       Jewett City  CT       122   34      288        33:48.0     10:54/M
      38    Heathr Shipley                    Ledyard  CT           320   33      289        33:50.0     10:55/M
      39    Dawn Ellsworth                    Moosup  CT            114   32      297        34:26.0     11:06/M
      40    Pleasence Downs                   Norwich  CT           144   35      299        34:29.0     11:07/M
      41    Michelle Cochran                  Taftville  CT          52   38      300        34:31.0     11:08/M
      42    Melissa Somers                    Waterford  CT         207   32      305        34:53.0     11:15/M
      43    Beth Holmes                       Groton  CT            319   35      315        35:59.0     11:36/M
      44    Lisa Lambert                      Groton  CT            217   37      319        36:15.0     11:42/M
      45    Pamela Villano                    Uncasville  CT        287   30      322        36:53.0     11:54/M
      46    Hanna Caluab                      New London  CT        337   30      325        37:06.0     11:58/M
      47    Aimee Beauvais                    Woodstock  CT          53   31      331        37:28.0     12:05/M
      48    Margaret Fellows                  Jewett City  CT        49   38      332        37:44.0     12:10/M
      49    Kim Barlett                       Norwich  CT           163   31      335        38:14.0     12:20/M
      50    Allison Hamilton                  Charles Town  WV      231   35      336        38:57.0     12:34/M
      51    Heather Oconnor                   New London  CT        321   31      342        41:11.0     13:17/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luis Velazquez                    New London  CT        172   34       22        19:11.0      6:11/M
       2    Jason Barricklow                  New London  CT        139   33       25        19:36.0      6:19/M
       3    Mitchell Kundel                   Westbrook  CT         301   32       28        19:42.0      6:21/M
       4    Nicholas Barner                   New London  CT        240   32       33        20:15.0      6:32/M
       5    Josh Harwell                      Mystic  CT            330   37       35        20:20.0      6:34/M
       6    Ryan Gieleghem                    Norwich  CT           200   34       36        20:33.0      6:38/M
       7    Joseph Soper                      Moosup  CT             13   31       51        21:36.0      6:58/M
       8    Peter Huoppi                      Uncasville  CT         56   32       54        21:44.0      7:01/M
       9    Robert Buckley                    Norwich  CT           201   32       58        21:57.0      7:05/M
      10    Mike Rouns                        Mystic  CT            299   34       60        22:02.0      7:06/M
      11    Robert Wilkinson                  Niantic  CT            87   33       61        22:06.0      7:08/M
      12    Shawn Stebbins                    Niantic  CT            86   32       69        22:28.0      7:15/M
      13    Nicholas Miller                   Waterford  CT         142   30      101        24:43.0      7:58/M
      14    Tim Thomson                       Waterford  CT         274   34      105        24:50.0      8:01/M
      15    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        288   31      108        25:00.0      8:04/M
      16    Jake Stevens                      Branford  CT          279   33      115        25:19.0      8:10/M
      17    Timothy Phillips                  Norwich  CT            29   35      116        25:20.0      8:10/M
      18    Chris Soto                        New London  CT        120   30      118        25:25.0      8:12/M
      19    David Warner                      New London  CT        126   35      121        25:27.0      8:13/M
      20    Jeffrey Valliere                  Springfield  VA       112   36      128        25:48.0      8:19/M
      21    Daniel Jutila                     Uncasville  CT         45   33      130        25:56.0      8:22/M
      22    Patrick Holbert                   Brooklyn  NY          329   30      135        26:01.0      8:24/M
      23    Mica Millbach                     Uncasville  CT        130   34      149        26:23.0      8:31/M
      24    Jake Bean                         Ledyard  CT            71   35      179        28:01.0      9:02/M
      25    Chris Jenkins                     Groton  CT            127   38      181        28:08.0      9:05/M
      26    Mark Shipay                       Ledyard  CT           318   31      182        28:10.0      9:05/M
      27    William Meehan                    Oakdale  CT           285   36      192        28:21.0      9:09/M
      28    Max Merise                        New London  CT         57   37      205        28:49.0      9:18/M
      29    Joshua Kieth                      Middletown  CT        242   35      208        28:52.0      9:19/M
      30    Joe Sullivan                      East Lyme  CT         203   32      223        29:50.0      9:37/M
      31    Brian Majeski                     Waterford  CT         205   38      229        29:58.0      9:40/M
      32    Jonathan Lambert                  Groton  CT            218   37      236        30:16.0      9:46/M
      33    Gene Daily                        Harwinton  CT         187   38      238        30:25.0      9:49/M
      34    Adam Sahyouni                     Washington  DC        155   39      259        31:54.0     10:17/M
      35    Chris Morgan                      Washington  DC        216   32      270        32:44.0     10:34/M
      36    Jason O'Reilly                    Hampden  ME           146   33      314        35:59.0     11:36/M
      37    Edward Gadson                     Jewett City  CT        23   30      317        36:11.0     11:40/M
      38    Matthew Smith                     East Lyme  CT         322   32      343        41:12.0     13:17/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Merz                       Mystic  CT            275   48       30        19:53.0      6:25/M
       2    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          352   41       44        21:09.0      6:49/M
       3    Holly Courville                   Jewett City  CT       195   41       68        22:27.0      7:15/M
       4    Mary Liz Williams                 West Hartford  CT     340   49       82        23:06.0      7:27/M
       5    Claire Leatham                    Wyoming  RI           316   42       92        23:58.0      7:44/M
       6    Sharon Fisher                     Norwich  CT           263   42      129        25:51.0      8:20/M
       7    Kerri Dewallace                   Waterford  CT         300   44      132        25:59.0      8:23/M
       8    Renee Shamsideen                  Groton  CT             54   48      133        25:59.0      8:23/M
       9    Mary Heap                         New London  CT        148   43      161        26:57.0      8:42/M
      10    Karen Garner                      Old Greenwich  CT     250   49      167        27:14.0      8:47/M
      11    Kathy Pocock                      Uncasville  CT        290   48      168        27:16.0      8:48/M
      12    Michelle Wynne                    Hebron  CT             50   47      180        28:02.0      9:03/M
      13    Heidi Preston                     Salem  CT             271   40      203        28:46.0      9:17/M
      14    Paula Aecher                      Oakdale  CT           268   48      216        29:24.0      9:29/M
      15    Pam Kinder                        Norwich  CT            18   45      218        29:29.0      9:31/M
      16    Linda Smedberg                    Groton  CT             83   40      225        29:51.0      9:38/M
      17    Kim MacDonald                     Mystic  CT             63   41      226        29:52.0      9:38/M
      18    Ed Muenzner                       Norwich  CT             4   46      227        29:52.0      9:38/M
      19    Joanne Myszkowski                 Groton  CT            199   46      232        30:09.0      9:44/M
      20    Yona Gregory                      New London  CT         76   40      240        30:37.0      9:53/M
      21    Laurie Kotfer                     Mystic  CT            202   45      244        30:45.0      9:55/M
      22    Brenda Gentile                    Hebron  CT            270   42      246        30:52.0      9:57/M
      23    Denise Dunning                    Quaker Hill  CT       342   43      247        30:53.0      9:58/M
      24    Pamela Hixon                      Groton  CT             30   47      249        31:09.0     10:03/M
      25    Terry McDowell                    New London  CT        253   43      252        31:25.0     10:08/M
      26    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         246   40      253        31:35.0     10:11/M
      27    Ashley Orefice                    Niantic  CT            31   40      254        31:36.0     10:12/M
      28    Judith Flemming                   Ledyard  CT           157   47      255        31:37.0     10:12/M
      29    Tina Patenio                      South Windsor  CT     185   40      258        31:47.0     10:15/M
      30    Karen Cote                        Jewett City  CT       333   48      265        32:17.0     10:25/M
      31    Kathy McCarthy                    Waterford  CT         133   43      273        32:50.0     10:35/M
      32    Sotan Mauro                       Northborough  MA      267   49      280        33:14.0     10:43/M
      33    Julie Gallo                       East Lyme  CT          77   40      282        33:20.0     10:45/M
      34    Ali Coley                         Preston  CT            27   40      283        33:21.0     10:45/M
      35    Dawn Martin                       Groton  CT             35   49      286        33:46.0     10:54/M
      36    Lori Pippa                        Middlebury  CT        125   40      287        33:48.0     10:54/M
      37    Lauren Schleggelman               Niantic  CT           168   40      296        34:20.0     11:05/M
      38    Jennifer Duke                     Hebron  CT            272   41      298        34:28.0     11:07/M
      39    Yevette Lehn                      Ledyard  CT           209   48      311        35:14.0     11:22/M
      40    Anne-Marie Brown                  Hampden  ME           147   43      313        35:58.0     11:36/M
      41    Evelyn Spinnato                   Old Lyme  CT           85   44      316        36:05.0     11:38/M
      42    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT        78   47      330        37:23.0     12:04/M
      43    Mary Lewis Rivera                 Uncasville  CT        188   49      333        37:44.0     12:10/M
      44    Carolyn Ryan                      Groton  CT             98   42      340        40:05.0     12:56/M
      45    Lisa Leen                         East Stroudsburg  P   295   45      346        41:39.0     13:26/M
      46    Kimberly Brandt                   Waterford  CT         213   42      348        41:44.0     13:28/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT         359   40        4        16:25.0      5:18/M
       2    Spyros Barres                     Mystic  CT            239   48        7        17:14.0      5:34/M
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          371   40       11        17:42.0      5:43/M
       4    Todd Fisher                       Norwich  CT           264   42       16        18:29.0      5:58/M
       5    Stephen Bessette                  Mystic  CT            255   48       19        18:48.0      6:04/M
       6    Joe Wojtas                        Stonington  CT        289   48       34        20:18.0      6:33/M
       7    Rob Jordan                        Groton  CT            198   45       38        20:36.0      6:39/M
       8    David Tess                        Ledyard  CT           102   40       39        20:45.0      6:42/M
       9    Glenn Coughliun                   Jewett City  CT       190   42       40        20:48.0      6:43/M
      10    Steve McAuliffe                   Groton  CT            283   48       48        21:21.0      6:53/M
      11    Patrick Day                       New London  CT        145   41       65        22:23.0      7:13/M
      12    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            293   47       66        22:25.0      7:14/M
      13    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          308   43       74        22:42.0      7:19/M
      14    Eric Arvidson                     New London  CT        365   44       75        22:43.0      7:20/M
      15    Art Cost                          Ledyard  CT           304   40       77        22:49.0      7:22/M
      16    John Strecker                     Waterford  CT         305   48       81        23:05.0      7:27/M
      17    Ken Jarika                        New London  CT        245   40       86        23:35.0      7:36/M
      18    Jeff Mazzabufi                    Middlebury  CT        124   49       87        23:38.0      7:37/M
      19    Nancy Muenzner                    Norwich  CT             3   45      100        24:37.0      7:56/M
      20    Michael St. Pierre                Voluntown  CT          28   45      102        24:45.0      7:59/M
      21    Benito Martinez                   Oakdale  CT            14   40      107        24:52.0      8:01/M
      22    James Ilch                        Mystic  CT             60   40      119        25:26.0      8:12/M
      23    Dan Arenson                       East Lyme  CT         194   48      125        25:45.0      8:18/M
      24    Jim McCabe                        Waterford  CT         108   47      126        25:46.0      8:19/M
      25    Dave Blance                       New London  CT        191   40      142        26:16.0      8:28/M
      26    Marcos Aluanrdo                   Groton  CT            313   41      150        26:28.0      8:32/M
      27    Joe Bondarenla                    New York  NY          298   44      151        26:30.0      8:33/M
      28    Steven Wei                        East Lyme  CT          73   42      152        26:31.0      8:33/M
      29    George Butts                      West Warwick  RI      173   47      157        26:47.0      8:38/M
      30    Bob Myers                         Waterford  CT         334   49      163        27:00.0      8:43/M
      31    Doug MacDonald                    Mystic  CT             62   43      165        27:07.0      8:45/M
      32    Tom Pachler                       Farmington  CT        312   45      175        27:49.0      8:58/M
      33    Ken McNeil                        Niantic  CT           161   42      176        27:52.0      8:59/M
      34    Joseph Spinnato                   Waterford  CT         310   45      188        28:15.0      9:07/M
      35    John Bence                        Groton  CT             94   43      198        28:39.0      9:15/M
      36    Roger Gray                        East Lyme  CT          46   42      207        28:51.0      9:18/M
      37    Tony Mauro                        Northborough  MA      225   49      212        29:18.0      9:27/M
      38    Brad Watkins                      Woodbury  CT          269   49      217        29:25.0      9:29/M
      39    Daniel Bartolucci                 Seymour  CT           109   40      228        29:57.0      9:40/M
      40    Marty Hausberger                  Norwich  CT           227   45      234        30:14.0      9:45/M
      41    Len Prokopets                     New London  CT        341   41      241        30:39.0      9:53/M
      42    Chris Sherman Watson              New London  CT        212   42      271        32:46.0     10:34/M
      43    Steven Alexander                  Ledyard  CT           162   48      278        33:09.0     10:42/M
      44    Frank Ellsworth                   Moosup  CT            113   49      295        34:17.0     11:04/M
      45    John Rumberger                    Marlborough  CT       106   40      302        34:42.0     11:12/M
      46    Cornelius Pierce                  New London  CT        177   41      307        34:54.0     11:15/M
      47    Patrick Keating                   New London  CT         97   41      321        36:24.0     11:45/M
      48    George Hunt                       Norwich  CT           135   41      324        36:57.0     11:55/M
      49    James Lesoine                     East Stroudsburg  P   296   47      345        41:37.0     13:25/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Blitz                        Princeton  NJ         278   51       83        23:13.0      7:29/M
       2    Rosann Diroma                     Groton  CT              6   52       85        23:33.0      7:36/M
       3    Ellen Scala                       New London  CT        315   57       97        24:21.0      7:51/M
       4    Karen Short                       New London  CT        286   50      110        25:05.0      8:05/M
       5    Susan Smith                       New London  CT         96   52      124        25:42.0      8:17/M
       6    Diane Adams                       North Kingstown  RI   327   52      144        26:18.0      8:29/M
       7    Beth Shluger                      Glastonbury  CT       363   55      235        30:15.0      9:45/M
       8    Arlyn Doherty                     Gaithersburg  MD       40   59      274        32:50.0     10:35/M
       9    Alisha Bishop                     Groton  CT            158   51      308        34:55.0     11:16/M
      10    Diane Cain                        North Stonington  C    91   52      326        37:08.0     11:59/M
      11    Susan Mercado                     Oakdale  CT            84   52      341        40:07.0     12:56/M
      12    Claudia Wiersch                   Oakdale  CT            43   57      350        45:54.0     14:48/M
      13    Tamar Grigg                       Uncasville  CT         22   52      351        47:22.0     15:17/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Boyle                        Ringoes  NJ           282   59       26        19:39.0      6:20/M
       2    Bob Buckingham                    New London  CT        137   51       45        21:10.0      6:50/M
       3    Vince McCurdy                     Waterford  CT         254   54       49        21:24.0      6:54/M
       4    Rich Werkheiser                   Dublin  PA            175   58       55        21:45.0      7:01/M
       5    John Brown                        Oakdale  CT           361   52       64        22:12.0      7:10/M
       6    Tim Wilbur                        East Lyme  CT           5   52       78        22:52.0      7:23/M
       7    Ben Stone                         Niantic  CT           311   51       79        22:54.0      7:23/M
       8    Don Weller                        Niantic  CT           257   58       95        24:17.0      7:50/M
       9    Scott Todd                        Uncasville  CT         59   54       96        24:19.0      7:51/M
      10    Luke Varanko                      Groton  CT            372   53      104        24:49.0      8:00/M
      11    David Sorensen                    Jewett City  CT        16   51      131        25:58.0      8:23/M
      12    Jim Brown                         Waterford  CT         303   52      134        26:01.0      8:24/M
      13    Michael Passero                   New London  CT         37   56      137        26:03.0      8:24/M
      14    Ed Lewis                          Mystic  CT            326   57      139        26:10.0      8:26/M
      15    David Williams                    West Hartford  CT     339   58      140        26:10.0      8:26/M
      16    Gayle Smith                       Groton  CT            171   52      145        26:18.0      8:29/M
      17    Tom Thurlow                       Waterford  CT         131   54      153        26:35.0      8:35/M
      18    Bob Mondani                       Uncasville  CT        259   55      166        27:08.0      8:45/M
      19    Michael Price                     Coventry  CT          189   53      169        27:16.0      8:48/M
      20    Craig Barnes                      North Stonington  C    90   55      178        27:56.0      9:01/M
      21    Dennis Waslenchuk                 New London  CT        247   59      194        28:30.0      9:12/M
      22    Kenny David                       Plainfield  CT        260   51      199        28:41.0      9:15/M
      23    Ken Shluger                       Waterford  CT         362   56      233        30:13.0      9:45/M
      24    Joe Adams                         Westerly  RI          228   55      245        30:51.0      9:57/M
      25    James Lehn                        Gales Ferry  CT       208   50      328        37:16.0     12:01/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Almeida Crocker             Waterford  CT          26   61      206        28:50.0      9:18/M
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           338   64      209        28:52.0      9:19/M
       3    Cari Dominguez                    Gaithersburg  MD       42   62      329        37:17.0     12:02/M
       4    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        196   60      352        58:18.0     18:48/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Jacobs                       Niantic  CT           179   66       50        21:27.0      6:55/M
       2    Dexter Goyette                    Danielson  CT         197   65       63        22:09.0      7:09/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT           252   61       80        22:55.0      7:24/M
       4    Bert Dominguez                    Gaithersburg  MD       41   63       94        24:13.0      7:49/M
       5    Bill Doherty                      Gaithersburg  MD       39   64      264        32:10.0     10:23/M
       6    William Miller                    Fairfield  CT          69   61      285        33:27.0     10:47/M
       7    Peter Demarco                     New London  CT         95   60      309        35:07.0     11:20/M
       8    Lee Williams                      Glastonbury  CT       297   63      310        35:09.0     11:20/M
       9    Tom Richards                      Mystic  CT            249   63      337        39:14.0     12:39/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            33   75      170        27:21.0      8:49/M
       2    Fred Zuleger                      Coventry  RI          136   73      185        28:13.0      9:06/M
       3    Jim Quinn                         Stonington  CT        276   75      193        28:26.0      9:10/M
       4    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           241   71      292        34:00.0     10:58/M
       5    Dick Miller                       Orange Park  FL       243   70      312        35:55.0     11:35/M
       6    Colburn Graves                    North Stonington  C    34   77      349        42:56.0     13:51/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News