Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial DStrides Road Races

Waterford, CT, October 3, 2010

[10K Age Group Results | 5K Overall Results | 5K Age Group Results ]

10K Overall Results

For more race information, see This Time.

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Overall Finish List

October 03, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT          59    39   M   ***** 18-39      33:37.0    5:25/M             
       2    Casey Neistast                    New London  CT         41    29   M       1 18-39      38:00.0    6:08/M             
       3    Martha Merz                       Mystic  CT             46    48   F   ***** 40-49      40:10.0    6:29/M             
       4    Timothy Smith                     Norwich  CT            29    62   M       1 60-69      41:06.0    6:38/M             
       5    Lori Gatheral                     Waterford  CT          11    48   F       1 40-49      41:32.0    6:42/M             
       6    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            22    35   F       1 18-39      42:13.0    6:49/M             
       7    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT            63    43   M       1 40-49      42:42.0    6:53/M             
       8    Rossanno Brazzi                   Waterford  CT           4    54   M       1 50-59      44:22.0    7:09/M             
       9    John Sacrey                       Preston  CT            25    59   M       2 50-59      44:22.0    7:09/M             
      10    Richard Rice                      Uncasville  CT         58    50   M       3 50-59      44:45.0    7:13/M             
      11    Gene Ryan                         Waterford  CT          71    54   M       4 50-59      46:38.0    7:31/M             
      12    Larry James                       Preston  CT            61    47   M       2 40-49      46:53.0    7:34/M             
      13    John Strecker                     Waterford  CT          31    48   M       3 40-49      47:33.0    7:40/M             
      14    Kim Morrissey                     Niantic  CT            56    44   F       2 40-49      47:37.0    7:41/M             
      15    Thomas J Restivo                  Colchester  CT         24    49   M       4 40-49      47:43.0    7:42/M             
      16    Stephen A. Cook                   Danielson  CT           8    64   M       2 60-69      47:48.0    7:43/M             
      17    Larry Potter                      Waterford              23    52   M       5 50-59      47:58.0    7:44/M             
      18    Gerah Ventresca                   Westerly  RI           51    36   F       2 18-39      48:17.0    7:47/M             
      19    Paul Toth                         New London  CT         33    56   M       6 50-59      48:18.0    7:47/M             
      20    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         38    54   M       7 50-59      48:43.0    7:51/M             
      21    Jarrod Antkowiak                  Groton  CT              1    29   M       2 18-39      48:53.0    7:53/M             
      22    Cornelius Pierce                  New London  CT         57    40   M       5 40-49      49:50.0    8:02/M             
      23    Lynne Ruben                       Stamford  CT           52    32   F       3 18-39      50:14.0    8:06/M             
      24    Tom Baker                         Oakdale  CT             2    67   M       3 60-69      50:20.0    8:07/M             
      25    Lauren Hensley                    Gales Ferry  CT        13    22   F       4 18-39      50:30.0    8:09/M             
      26    Ed Lewis                          Mystic  CT             62    57   M       8 50-59      50:35.0    8:10/M             
      27    John Wood                         Niantic  CT            35    60   M       4 60-69      50:47.0    8:11/M             
      28    Carl Hinebaugh                    Waterford  CT          14    50   M       9 50-59      51:11.0    8:15/M             
      29    Clem McGrath                      Colchester  CT         20    71   M       1 70-99      51:16.0    8:16/M             
      30    Scott Williams                    Gales Ferry  CT        68    35   M       3 18-39      51:25.0    8:18/M             
      31    Thea O'Lari                       Stonington  CT         44    17   F       1 12-17      51:52.0    8:22/M             
      32    Steve Montafia                    Groton  CT             21    42   M       6 40-49      52:18.0    8:26/M             
      33    Rose Buckingham                   Norwich  CT             6    62   F       1 60-69      53:08.0    8:34/M             
      34    George Gillespie                  Coventry  CT           12    68   M       5 60-69      53:40.0    8:39/M             
      35    Jim Brown                         Waterford  CT           5    51   M      10 50-59      54:03.0    8:43/M             
      36    Erin Blette                       Niantic  CT            37    25   F       5 18-39      54:35.0    8:48/M             
      37    Mary Simpson                      Waterford  CT          28    45   F       3 40-49      54:36.0    8:48/M             
      38    Dawn Holmes                       Old Saybrook  CT       15    47   F       4 40-49      55:05.0    8:53/M             
      39    Kathleen Kohl                     Quaker Hill  CT        60    50   F       1 50-59      55:19.0    8:55/M             
      40    Tina Martin                       Bozrah  CT             65    40   F       5 40-49      55:37.0    8:58/M             
      41    Elizabeth St. Louis               Mystic  CT             30    31   F       6 18-39      56:09.0    9:03/M             
      42    Amanda Berard                     Plainfield  CT         48    54   F       2 50-59      56:49.0    9:10/M             
      43    Bryan Doughty                     Ledyard  CT            54    36   M       4 18-39      57:14.0    9:14/M             
      44    Craig Barnes                      North Stonington  C     3    54   M      11 50-59      57:56.0    9:21/M             
      45    Tim Silver                        Waterford  CT          72    35   M       5 18-39      58:09.0    9:23/M             
      46    Pat Phillip                       Niantic  CT            50    63   F       2 60-69      58:36.0    9:27/M             
      47    Brenda Harrington                 Waterford  CT          64    44   F       6 40-49      58:38.0    9:27/M             
      48    Katie Launer-Felty                Waterford  CT          53    28   F       7 18-39      59:49.0    9:39/M             
      49    Carol Myers                       New London  CT         69    35   F       8 18-39      59:56.0    9:40/M             
      50    Bob Myers                         New London  CT         70    49   M       7 40-49      59:57.0    9:40/M             
      51    Chris Sherman-Watson              New London  CT         55    41   M       8 40-49      1:00:20.0    9:44/M             
      52    Tracie Tenety                     Groton  CT             32    44   F       7 40-49      1:00:35.0    9:46/M             
      53    Peter Demarco                     New London  CT          9    60   M       6 60-69      1:00:51.0    9:49/M             
      54    Karen Santacroce                  Groton  CT             26    41   F       8 40-49      1:01:24.0    9:54/M             
      55    Emily Schmitz                     Ledyard  CT            27    24   F       9 18-39      1:02:05.0   10:01/M             
      56    Elizabeth Andstrom                Plainfield  CT         39    56   F       3 50-59      1:02:07.0   10:01/M             
      57    Amanda Lester                     New London  CT         19    28   F      10 18-39      1:02:27.0   10:04/M             
      58    Michael Epstein                   New London  CT         10    49   M       9 40-49      1:02:32.0   10:05/M             
      59    Lauren Walling                    Niantic  CT            47    43   F       9 40-49      1:02:32.0   10:05/M             
      60    Owen Neistat                      New London  CT         40    12   M       1 12-17      1:05:21.0   10:32/M             
      61    Tom Sullivan                      Ledyard  CT            45    70   M       2 70-99      1:05:45.0   10:36/M             
      62    Diane Cain                        North Stonington  C     7    51   F       4 50-59      1:05:59.0   10:39/M             
      63    Dawn Galisenski                   Mystic  CT             49    46   F      10 40-49      1:06:43.0   10:46/M             
      64    Corinne Martin                    Jewett City  CT        66    46   F      11 40-49      1:09:05.0   11:09/M             
      65    Gerald Taylor                     Ledyard  CT            36    53   M      12 50-59      1:14:03.0   11:57/M             
      66    Katie Spira                       New London  CT         67    21   F      11 18-39      1:14:44.0   12:03/M             
      67    Tom Richard                       Mystic  CT             43    62   M       7 60-69      1:15:51.0   12:14/M             
      68    Amy Lynn Ingalls                  Norwich  CT            16    31   F      12 18-39      1:22:40.0   13:20/M             
      69    Rene Karan Johnson                Waterford  CT          18    41   F      12 40-49      1:22:41.0   13:20/M             
      70    Lylette MacDonald                 Waterford  CT          42    59   F       5 50-59      1:32:33.0   14:56/M             
      71    Debby Unwin                       Niantic  CT            34    53   F       6 50-59      1:32:36.0   14:56/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News