Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run Local Read Local 5+K

Ivoryton, CT, October 23, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time Flys.

Run Local Read Local 5K

Run Local Read Local 5K

Overall Finish List

October 23, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Micheal Delouchry                 Ivoryton  CT          267    39   M   ***** 30-39      18:58.0    6:07/M             
       2    Brian McConnell                   Centerbrook  CT       229    43   M       1 40-49      19:44.0    6:22/M             
       3    Christopher Pagliuco              Ivoryton  CT          193    33   M       1 30-39      19:59.0    6:27/M             
       4    Bill Harriman                     Portland  CT          108    52   M       1 50-59      20:15.0    6:32/M             
       5    Larry Gore                        Portland  CT          250    41   M       2 40-49      20:17.0    6:33/M             
       6    Adam Jaynes                       Essex                 175    17   M       1  1-18      20:26.0    6:35/M             
       7    Michelle Gore                     Portland  CT          251    33   F   ***** 30-39      21:13.0    6:51/M             
       8    Becky Iselin                      Chester  CT           269    34   F       1 30-39      21:23.0    6:54/M             
       9    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          293    40   F       1 40-49      21:26.0    6:55/M             
      10    Susann Cuccia                     Smithtown  NY         201    43   F       2 40-49      21:32.0    6:57/M             
      11    Ross Marshall                     Old Lyme  CT          285    33   M       2 30-39      21:54.0    7:04/M             
      12    Beth Landry                       Waterford  CT         233    31   F       2 30-39      22:01.0    7:06/M             
      13    Bandit Crossed Line                                     300     0   M       1  0- 0      22:04.0    7:07/M             
      14    Todd Lemire                       Moodus  CT            249    45   M       3 40-49      22:12.0    7:10/M             
      15    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      214    11   F       1  1-18      22:26.0    7:14/M             
      16    Will Rondini                      Cobalt  CT            211    49   M       4 40-49      22:28.0    7:15/M             
      17    Sean Sunkel                       Ivoryton  CT          172    51   M       2 50-59      22:45.0    7:20/M             
      18    Donald Perreault                  Westbrook  CT         116    45   M       5 40-49      22:50.0    7:22/M             
      19    Brian Cournoyer                   Clinton  CT           177    42   M       6 40-49      22:52.0    7:23/M             
      20    Sam Lemley                        Ivoryton  CT          299    16   M       2  1-18      22:52.0    7:23/M             
      21    Robb White                        Deep River  CT        170    50   M       3 50-59      23:00.0    7:25/M             
      22    Judy Jendrurek                    Essex  CT             284    49   F       3 40-49      23:02.0    7:26/M             
      23    Matthew Talmadge                  East Hampton  CT      144    32   M       3 30-39      23:08.0    7:28/M             
      24    Jimmy Kettleton                   Ivoryton  CT          252    13   M       3  1-18      23:19.0    7:31/M             
      25    Kevin Jackson                     South River  NJ       178    18   M       4  1-18      23:20.0    7:32/M             
      26    Dave Staib                        Chester  CT           241    30   M       4 30-39      23:51.0    7:42/M             
      27    Mark Westkott                     Quaker Hill  CT       150    35   M       5 30-39      23:52.0    7:42/M             
      28    Lisa Sherman                      Ivoryton  CT          298    44   F       4 40-49      23:53.0    7:42/M             
      29    Adam Eldridge                     Centerbrook  CT       219    29   M       1 19-29      24:10.0    7:48/M             
      30    Chris Pauley                      Deep River  CT        237    32   M       6 30-39      24:13.0    7:49/M             
      31    Craig Katko                       Essex  CT             202    41   M       7 40-49      24:16.0    7:50/M             
      32    Austin Senerchia                  Stamford  CT          157    14   M       5  1-18      24:18.0    7:50/M             
      33    Deb Rooth                         Milford  CT           225    54   F       1 50-59      24:22.0    7:52/M             
      34    Daniel Russo                      Ivoryton  CT          217    13   M       6  1-18      24:24.0    7:52/M             
      35    Erin Neviaser                     Essex  CT             185    39   F       3 30-39      24:34.0    7:55/M             
      36    Josefine Westlund                 Essex  CT             161    21   F       1 19-29      24:46.0    7:59/M             
      37    Richard Alvord                    Ivoryton  CT          159    49   M       8 40-49      24:47.0    8:00/M             
      38    John Biatowas                     New Haven  CT         134    29   M       2 19-29      24:49.0    8:00/M             
      39    Nicole Senerchia                  Stamford  CT          158    11   F       2  1-18      24:54.0    8:02/M             
      40    Ken Purdue                        East Haddam  CT       259    47   M       9 40-49      24:57.0    8:03/M             
      41    Max Klin                          Essex  CT             151    10   M       7  1-18      25:01.0    8:04/M             
      42    Donald Webb                       Old Saybrook  CT      224    49   M      10 40-49      25:15.0    8:09/M             
      43    Garrett Tucker                    Middletown  CT        165    32   M       7 30-39      25:16.0    8:09/M             
      44    John Kollmer                      Deep River  CT        191    13   M       8  1-18      25:26.0    8:12/M             
      45    Solomon Landerman                 Brooklyn  NY          297    32   M       8 30-39      25:32.0    8:14/M             
      46    Kevin Shepherd                    Essex  CT             200    14   M       9  1-18      25:35.0    8:15/M             
      47    Megan Ryan                        Ivoryton  CT          110    12   F       3  1-18      25:41.0    8:17/M             
      48    William Parkington                Westbrook  CT         206    56   M       4 50-59      25:41.0    8:17/M             
      49    Kathryn Ryan                      Ivoryton  CT          111    44   F       5 40-49      25:43.0    8:18/M             
      50    Ray Bernier                       Chicago  IL           261    43   M      11 40-49      25:47.0    8:19/M             
      51    John Congerrone                   Ivoryton  CT          292    12   M      10  1-18      26:00.0    8:23/M             
      52    Robert Vuoto                      Quaker Hill  CT       265    48   M      12 40-49      26:04.0    8:25/M             
      53    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      213    9    M      11  1-18      26:05.0    8:25/M             
      54    Vanessa Paradis                   Ivoryton  CT          272    26   F       2 19-29      26:06.0    8:25/M             
      55    William Olsen                     Clinton  CT           215    63   M       1 60-99      26:11.0    8:27/M             
      56    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      160    35   F       4 30-39      26:16.0    8:28/M             
      57    Steven Bogan                      Essex  CT             253    51   M       5 50-59      26:17.0    8:29/M             
      58    Hilde Heck                        Old Lyme  CT          183    32   F       5 30-39      26:26.0    8:32/M             
      59    Neal Mayer                        Jackson Heights  NY   295    56   M       6 50-59      26:28.0    8:32/M             
      60    Pete Riberio                      Wethersfield  CT      280    44   M      13 40-49      26:35.0    8:35/M             
      61    Linda Lawton                      Westbrook  CT         290    45   F       6 40-49      26:36.0    8:35/M             
      62    Michael Hammond                   Essex  CT             264    47   M      14 40-49      26:38.0    8:35/M             
      63    Mark Sizer                        Haddam  CT            184    35   M       9 30-39      26:40.0    8:36/M             
      64    Ric Villarreal                    Essex  CT             291    53   M       7 50-59      26:44.0    8:37/M             
      65    Kimberly Shea                     Hamden  CT            148    36   F       6 30-39      26:51.0    8:40/M             
      66    Patrick Daily                     Old Lyme  CT          132    36   M      10 30-39      27:01.0    8:43/M             
      67    Reagan Krane                      Westbrook  CT         268    52   M       8 50-59      27:04.0    8:44/M             
      68    Carla Strecker                    East Haddam  CT       176    29   F       3 19-29      27:07.0    8:45/M             
      69    Brenda Kollmer                    Deep River  CT        190    44   F       7 40-49      27:08.0    8:45/M             
      70    Meghan Pagliuco                   Ivoryton  CT          192    32   F       7 30-39      27:10.0    8:46/M             
      71    Rosie Flammang                    Old Saybrook  CT      216    25   F       4 19-29      27:26.0    8:51/M             
      72    Brad Pittman                      Ivoryton  CT          195    39   M      11 30-39      27:27.0    8:51/M             
      73    Don Fowler                        Clinton  CT           263    61   M       2 60-99      27:29.0    8:52/M             
      74    Danielle Smith                    East Lyme  CT         232    28   F       5 19-29      27:30.0    8:52/M             
      75    Sean Peterson                     Ivoryton  CT          204    13   M      12  1-18      27:31.0    8:53/M             
      76    Mark Senerchia                    Stamford  CT          155    43   M      15 40-49      27:37.0    8:55/M             
      77    Maureen Cunningham                Ivoryton  CT          276    46   F       8 40-49      27:57.0    9:01/M             
      78    Brooke Callahan                   Ivoryton  CT          137    30   F       8 30-39      27:57.0    9:01/M             
      79    Victoria Tobia                    Ivoryton  CT          169    45   F       9 40-49      28:09.0    9:05/M             
      80    Dyann Hathaway                    Westbrook  CT         199    47   F      10 40-49      28:10.0    9:05/M             
      81    Bethany Fitzgerald                Stafford Springs  C   294    24   F       6 19-29      28:11.0    9:05/M             
      82    Julie Norman                      New London  CT        187    34   F       9 30-39      28:12.0    9:06/M             
      83    Juliian Evans                     Ivoryton  CT          139    45   M      16 40-49      28:13.0    9:06/M             
      84    Thomas Wichrowski                 Plainville  CT        188    57   M       9 50-59      28:16.0    9:07/M             
      85    Laurence Mart                     Madison  CT           142    59   M      10 50-59      28:40.0    9:15/M             
      86    Florence MacKey                   Westbrook  CT         289    51   F       2 50-59      28:43.0    9:16/M             
      87    Sarah Waterhouse                  Ivoryton  CT          208    46   F      11 40-49      28:44.0    9:16/M             
      88    Garrett Boland                    Ivoryton  CT          271    14   M      13  1-18      28:49.0    9:18/M             
      89    Karen Rogers                      Clinton  CT           270    60   F       1 60-99      28:50.0    9:18/M             
      90    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT          266    46   M      17 40-49      28:51.0    9:18/M             
      91    Stephen Jaser                     Milford  CT           257    46   M      18 40-49      28:52.0    9:19/M             
      92    Jamye Mart                        Madison  CT           143    50   F       3 50-59      28:57.0    9:20/M             
      93    Sarah Jason                       Milford  CT           256    33   F      10 30-39      28:58.0    9:21/M             
      94    Mark Bancroft                     Gales Ferry  CT       118    59   M      11 50-59      29:00.0    9:21/M             
      95    Michael Smith                     Guilford  CT          254    46   M      19 40-49      29:07.0    9:24/M             
      96    Jill Bullis                       Ivoryton  CT          262    42   F      12 40-49      29:09.0    9:24/M             
      97    Rececca Honan                     Westbrook  CT         102    44   F      13 40-49      29:12.0    9:25/M             
      98    Ellen Gibson                      Essex  CT             162     9   F       4  1-18      29:20.0    9:28/M             
      99    Bruce Grisafe                     Salem  CT             226    57   M      12 50-59      29:21.0    9:28/M             
     100    Linda Niccolai                    Madison  CT           235    41   F      14 40-49      29:25.0    9:29/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Danielle King                     Old Saybrook  CT      145    47   F      15 40-49      29:28.0    9:30/M             
     102    Sue De Jongh                      Ivoryton  CT          189    44   F      16 40-49      29:38.0    9:34/M             
     103    N. Alex Bancroft                  Gales Ferry  CT       119    36   F      11 30-39      29:45.0    9:36/M             
     104    Jackie Finkeldey                  Ivoryton  CT          210    26   F       7 19-29      29:56.0    9:39/M             
     105    Charlie Ferrucci                  Essex  CT             277    10   M      14  1-18      30:11.0    9:44/M             
     106    Elziabeth Toledano                Chester  CT           281    12   F       5  1-18      30:12.0    9:45/M             
     107    Ann Dipierdomenico                Chester  CT           135    36   F      12 30-39      30:18.0    9:46/M             
     108    Shawn Honan                       Westbrook  CT         180    43   M      20 40-49      30:32.0    9:51/M             
     109    Aidan Walsh                       Ivoryton  CT          173    10   M      15  1-18      30:36.0    9:52/M             
     110    Alex Adamson                      Ivoryton  CT          163    10   M      16  1-18      30:38.0    9:53/M             
     111    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          164    54   M      13 50-59      30:39.0    9:53/M             
     112    Krysta Pindar                     Chester  CT           244    12   F       6  1-18      30:43.0    9:55/M             
     113    Kathy Pindar                      Chester  CT           245    43   F      17 40-49      30:48.0    9:56/M             
     114    Malcom Todt                       Middlebury  CT        236    65   M       3 60-99      30:51.0    9:57/M             
     115    Amy Taylor                        Plainfield  CT        220    34   F      13 30-39      30:57.0    9:59/M             
     116    Katrina Aiken                     Clinton  CT           205    31   F      14 30-39      30:58.0    9:59/M             
     117    Hope Proctor                      Essex  CT             283    39   F      15 30-39      31:00.0   10:00/M             
     118    Nicole Dolan                      Essex  CT             198    37   F      16 30-39      31:09.0   10:03/M             
     119    Lindsey Lent                      Deep River  CT        288    11   F       7  1-18      31:10.0   10:03/M             
     120    Andrea Gibson                     Essex  CT             910    43   F      18 40-49      31:20.0   10:06/M             
     121    Macon Toledano                    Chester  CT           282    46   M      21 40-49      31:42.0   10:14/M             
     122    Earle Hitos                       Valparaiso  IN        258    63   M       4 60-99      31:48.0   10:15/M             
     123    Cameron Johnson                   Deep River  CT        239    10   F       8  1-18      31:56.0   10:18/M             
     124    Stacia Johnson                    Deep River  CT        238    41   F      19 40-49      31:57.0   10:18/M             
     125    Ashley Orcfice                    Niantic  CT           275    39   F      17 30-39      32:10.0   10:23/M             
     126    Corinne Rivera                    Niantic  CT           274    39   F      18 30-39      32:11.0   10:23/M             
     127    Maggie Klin                       Essex  CT             149    11   F       9  1-18      32:33.0   10:30/M             
     128    Zak Tisdale                       Ivoryton  CT          222    11   M      17  1-18      32:34.0   10:30/M             
     129    Gregory Tisdale                   Deep River  CT        221    45   M      22 40-49      32:34.0   10:30/M             
     130    Russell Gingras                   Ivoryton  CT          223    45   M      23 40-49      32:35.0   10:31/M             
     131    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      230    42   F      20 40-49      32:41.0   10:33/M             
     132    Caitlin Lent                      Deep River  CT        287    11   F      10  1-18      32:47.0   10:35/M             
     133    Kathryn Burr                      Ivoryton  CT          203    10   F      11  1-18      32:51.0   10:36/M             
     134    Sidney Hougrand                   Ivoryton  CT          234    16   F      12  1-18      32:53.0   10:36/M             
     135    Stacie Seidman                    Chester  CT           227    30   F      19 30-39      32:54.0   10:37/M             
     136    Tracy Purdue                      East Haddam  CT       260    45   F      21 40-49      32:55.0   10:37/M             
     137    Bonnie Beseoni                    Old Saybrook  CT      240    32   F      20 30-39      32:55.0   10:37/M             
     138    Christine Holmbetg                Westbrook  CT         212    29   F       8 19-29      32:56.0   10:37/M             
     139    Monica Bentley                    Old Saybrook  CT      248    44   F      22 40-49      32:56.0   10:37/M             
     140    Kimberly Parkington               Westbrook  CT         207    29   F       9 19-29      32:57.0   10:38/M             
     141    Jen Ferrucci                      Essex  CT             278    42   F      23 40-49      32:58.0   10:38/M             
     142    Amelia Whitney                    Chester  CT           247    8    F      13  1-18      33:05.0   10:40/M             
     143    Melissa Whitney                   Chester  CT           246    40   F      24 40-49      33:06.0   10:41/M             
     144    Judith Anderson                   Old Saybrook  CT      286    69   F       2 60-99      33:14.0   10:43/M             
     145    Maggie Walsh                      Ivoryton  CT          174    11   F      14  1-18      33:15.0   10:44/M             
     146    Erica Syzdek                      Clinton  CT           182    31   F      21 30-39      33:16.0   10:44/M             
     147    Laurie McConnell                  Centerbrook  CT       228    43   F      25 40-49      33:16.0   10:44/M             
     148    David White                       Old Lyme  CT          194    37   M      12 30-39      33:17.0   10:44/M             
     149    Rose Grant                        Cromwell  CT          171    55   F       4 50-59      33:21.0   10:45/M             
     150    Maya Whitcomb                     Ivoryton  CT          179    11   F      15  1-18      33:22.0   10:46/M             
     151    Beverley Galpin                   Chester  CT           124    49   F      26 40-49      34:08.0   11:01/M             
     152    Jacqui Hubbard                    Essex  CT             125    52   F       5 50-59      34:09.0   11:01/M             
     153    Kay Tucker                        Ivoryton  CT          100    69   F       3 60-99      34:13.0   11:02/M             
     154    Cynthia Sandusky                  Essex  CT             127    60   F       4 60-99      34:14.0   11:03/M             
     155    C Healy                           Wethersfield  CT      231    52   M      14 50-59      34:16.0   11:03/M             
     156    Terri Finkeldey                   Ivoryton  CT          209    52   F       6 50-59      34:34.0   11:09/M             
     157    Noah Myers                        Old Lyme  CT          152    29   M       3 19-29      34:49.0   11:14/M             
     158    Cynthia Stannard                  Deep River  CT        255    55   F       7 50-59      35:12.0   11:21/M             
     159    Kenn Fenton                       East Hampton  CT      167    32   M      13 30-39      35:14.0   11:22/M             
     160    Meredith Fenton                   East Hampton  CT      168    33   F      22 30-39      35:15.0   11:22/M             
     161    David Bill                        Ivoryton  CT          109    40   M      24 40-49      36:19.0   11:43/M             
     162    Christina Mitchel                 Ivoryton  CT          106    12   F      16  1-18      36:25.0   11:45/M             
     163    Gerald Taylor                     Ledyard  CT           154    53   M      15 50-59      37:11.0   12:00/M             
     164    Anna Johnson                      Chester  CT           186    41   F      27 40-49      37:30.0   12:06/M             
     165    Elizabeth Denham                  Essex  CT             273    22   F      10 19-29      37:42.0   12:10/M             
     166    Meagan Gordon                     Chester  CT           138    38   F      23 30-39      37:48.0   12:12/M             
     167    Abby Cole                         Deep River  CT        121    48   F      28 40-49      37:49.0   12:12/M             
     168    Ed Birch                          Essex  CT             136    74   M       5 60-99      38:52.0   12:32/M             
     169    Bob Russo                         Ivoryton  CT          218    50   M      16 50-59      39:42.0   12:48/M             
     170    David King                        East Lyme  CT         146    50   M      17 50-59      39:43.0   12:49/M             
     171    Kim Senerchia                     Stamford  CT          156    42   F      29 40-49      39:48.0   12:50/M             
     172    Alison Murphy                     Madison  CT           101    48   F      30 40-49      39:57.0   12:53/M             
     173    Courtney Santagata                Branford  CT          129    32   F      24 30-39      40:58.0   13:13/M             
     174    Krista Vermeal                    Wethersfield  CT      130    40   F      31 40-49      40:59.0   13:13/M             
     175    Participant   302                                       302     0   M       2  0- 0      41:26.0   13:22/M             
     176    Jenna Sisson                      Brooklyn  NY          296    24   F      11 19-29      41:41.0   13:27/M             
     177    Cat Edwards                       Old Saybrook  CT      123    25   F      12 19-29      41:43.0   13:27/M             
     178    Maya Rose                         East Lyme  CT         242    9    F      17  1-18      43:45.0   14:07/M             
     179    Alicia Rose                       East Lyme  CT         243    39   F      25 30-39      43:46.0   14:07/M             
     180    Carol Marshall                    Guilford  CT          166    22   F      13 19-29      45:46.0   14:46/M             
     181    Abbey Riberio                     Wethersfield  CT      279    8    F      18  1-18      46:45.0   15:05/M             
     182    Karen Birch Biundell              New York  NY          133    39   F      26 30-39      46:46.0   15:05/M             
     183    Rachel Ryan                       Clinton  CT           141    49   F      32 40-49      48:28.0   15:38/M             
     184    Kathleen Peters                   Killingworth  CT      122    58   F       8 50-59      48:30.0   15:39/M             
     185    Nancy Delisi                      Essex  CT             128    60   F       5 60-99      48:31.0   15:39/M             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News