Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Riverfront Run 3.425 Mi (CT09010JHP)

Groton, CT, May 15, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time's UP.

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

Overall Finish List

May 15, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Bob Stack               Gales Ferry  CT        99   53 ***** M 50-59      21:44.6    6:20/M             
       2    Michael Stadolnik       Plainfield  CT        120   36     1 M 30-39      22:06.0    6:27/M             
       3    Brandy Leclair          Groton  CT             30   15 ***** F 13-19      22:06.8    6:27/M             
       4    David Masalin           Ledyard  CT            80   24     1 M 20-29      22:16.3    6:30/M             
       5    Dan Ippolto             Ledyard  CT           114   25     2 M 20-29      22:23.4    6:32/M             
       6    Joe Wojtas              Stonington  CT         87   47     1 M 40-49      22:50.6    6:39/M             
       7    Justin Kane             Mstic  CT             118   42     2 M 40-49      23:23.4    6:49/M             
       8    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          67   42     3 M 40-49      23:46.6    6:56/M             
       9    Albert, Jr. Phillips    Groton  CT             45   49     4 M 40-49      24:58.3    7:17/M             
      10    Nicholas Barner         New London  CT        106   31     2 M 30-39      25:18.2    7:23/M             
      11    Darrell Netto           Colchester  CT         78   58     1 M 50-59      25:28.3    7:25/M             
      12    Amanda Collins          Groton  CT            111   16     1 F 13-19      25:58.5    7:34/M             
      13    Stephen Edwards         Ledyard  CT            88   33     3 M 30-39      26:06.3    7:37/M             
      14    Travis Williams         East Lyme  CT          71   19     1 M 13-19      26:21.9    7:41/M             
      15    Donovan White           East Lyme  CT         108   13     2 M 13-19      26:37.2    7:46/M             
      16    Paul Lapides            Niantic  CT           116   45     5 M 40-49      26:51.1    7:50/M             
      17    Javier Santigo          Raleigh  NC           117   23     3 M 20-29      26:59.0    7:52/M             
      18    Russ Dipalina           Waterford  CT         101   47     6 M 40-49      27:10.6    7:55/M             
      19    Jim Stuart              Pawcatuck  CT         129   45     7 M 40-49      27:23.5    7:59/M             
      20    Danielle Chirillo       Groton  CT             10   13     2 F 13-19      27:26.0    8:00/M             
      21    Steve Riley             Mstic  CT              52   42     8 M 40-49      27:34.4    8:02/M             
      22    Tom Baker               Oakdale  CT             2   66     1 M 60-99      27:35.7    8:03/M             
      23    Erin Kelly              Groton  CT             28   32     1 F 30-39      27:43.6    8:05/M             
      24    Angela St George        Brooklyn  CT           79   31     2 F 30-39      27:46.9    8:06/M             
      25    Lewis Mostowy           East Lyme  CT          42   51     2 M 50-59      27:49.7    8:07/M             
      26    Claudia Mitchell        Gales Ferry  CT        38   39     3 F 30-39      28:01.1    8:10/M             
      27    Janet Holtz             East Lyme  CT          24   42     1 F 40-49      28:03.0    8:11/M             
      28    Brian Watt              New London  CT         69   30     4 M 30-39      28:12.0    8:13/M             
      29    Tanner Leclair          Groton  CT             31   10     1 M  1-12      28:48.0    8:24/M             
      30    Juan Zayas              Rocky Hill  CT         76   22     4 M 20-29      28:51.1    8:25/M             
      31    Clinton Davis           Groton  CT            102   21     5 M 20-29      28:51.4    8:25/M             
      32    Stephen Breauk          Groton  CT             90   32     5 M 30-39      29:03.5    8:28/M             
      33    Anthony Good            Preston  CT            89   25     6 M 20-29      29:10.4    8:30/M             
      34    Tim Foley               Mstic  CT              98   52     3 M 50-59      29:19.5    8:33/M             
      35    Holly Hedde             Mstic  CT              77   31     4 F 30-39      29:21.7    8:33/M             
      36    Jimmy Cook              Groton  CT            100   31     6 M 30-39      29:38.4    8:38/M             
      37    Kimberly Swett          Norwich  CT            64   29     1 F 20-29      29:43.9    8:40/M             
      38    David Torgersen         Groton  CT             65   49     9 M 40-49      29:58.3    8:44/M             
      39    Ella Reese              Mystic  CT             50   27     2 F 20-29      30:03.9    8:46/M             
      40    Will Repsher            Mystic  CT             51   28     7 M 20-29      30:18.8    8:50/M             
      41    Eliza Cole              Ledyard  CT            11   31     5 F 30-39      30:27.2    8:53/M             
      42    Joanne St. George       Brooklyn  CT           63   52     1 F 50-59      30:37.6    8:56/M             
      43    Cheryl Boyd             Lakeland  FL            5   42     2 F 40-49      30:52.4    9:00/M             
      44    Lisa Tess               Mstic  CT             115   38     6 F 30-39      30:53.3    9:00/M             
      45    Madison Michaud         Groton  CT             36   16     3 F 13-19      30:55.5    9:01/M             
      46    Sebastian Larrea        Pawcatuck  CT          29   29     8 M 20-29      30:55.9    9:01/M             
      47    Amanda Pietraszewski    Salem  CT              47   25     3 F 20-29      30:56.8    9:01/M             
      48    Bruce Grisafe           Salem  CT             123   56     4 M 50-59      31:08.9    9:05/M             
      49    Hillard Masalin         Ledyard  CT            81   19     4 F 13-19      31:15.5    9:07/M             
      50    Richard White           East Lyme  CT         107   38     7 M 30-39      31:16.4    9:07/M             
      51    Brenda Williams         East Lyme  CT          70   58     2 F 50-59      31:30.1    9:11/M             
      52    Pamela Michaud          Groton  CT             37   43     3 F 40-49      31:55.0    9:18/M             
      53    John Bence              Groton  CT              4   41    10 M 40-49      32:15.3    9:24/M             
      54    Frederick Chapman       Jewett City  CT        74   31     8 M 30-39      32:46.7    9:33/M             
      55    Danielle Chadwick       Jewett City  CT        73   24     4 F 20-29      32:48.4    9:34/M             
      56    Shala Grogan            Gales Ferry  CT        21   33     7 F 30-39      32:52.2    9:35/M             
      57    Erin Ritter             Groton  CT            122   9      1 F  1-12      32:52.8    9:35/M             
      58    David Grogan            Gales Ferry  CT        20   34     9 M 30-39      32:54.0    9:36/M             
      59    Scott Ritter            Groton  CT             53   45    11 M 40-49      32:55.8    9:36/M             
      60    Marc Colello            Groton  CT             12   34    10 M 30-39      33:11.9    9:40/M             
      61    Fran Baldwin            Mstic  CT             112   55     8 F 50-59      33:36.0    9:48/M             
      62    Lori Nordman            Woodstock  CT          43   31     9 F 30-39      33:44.8    9:50/M             
      63    Holley Fredlander       Northampton  MA       113   25     5 F 20-29      33:45.6    9:50/M             
      64    Suzanne Torgersen       Groton  CT             66   47     4 F 40-49      33:52.8    9:52/M             
      65    April Phillips          Groton  CT             46   38    10 F 30-39      33:53.3    9:53/M             
      66    Heriberto Santiago      Winnemucca  NV         58   27     9 M 20-29      33:58.2    9:54/M             
      67    Marian Galbraith        Groton  CT             86   55     3 F 50-59      33:58.5    9:54/M             
      68    David, Jr. Gonzalez     New London  CT         17   27    10 M 20-29      34:09.1    9:57/M             
      69    Alexandra Laporte Snedi New London  CT         91   35    11 F 30-39      34:21.6   10:01/M             
      70    Jim Campbell            Waterford               9   48    12 M 40-49      34:31.1   10:04/M             
      71    Lindsey McGrath         Niantic  CT           110   26     6 F 20-29      34:41.0   10:07/M             
      72    Peter Demarco           New London  CT         13   59     5 M 50-59      35:05.7   10:14/M             
      73    Lynn Perry              Norwich  CT            44   33    12 F 30-39      35:08.7   10:15/M             
      74    Robert Lohmann          North Stonington  C    32   66     2 M 60-99      35:24.5   10:19/M             
      75    Abbie Wojtowicz         Waterford  CT          93   43     5 F 40-49      35:26.2   10:20/M             
      76    Chuck Bartnicki         Groton  CT            126   59     6 M 50-59      35:28.9   10:20/M             
      77    Gina Morin              Mstic  CT              40   36    13 F 30-39      35:31.1   10:21/M             
      78    Kevin Morin             Mstic  CT              41   39    11 M 30-39      35:31.4   10:21/M             
      79    Pat Baker               Oakdale  CT             1   65     1 F 60-99      35:50.1   10:27/M             
      80    Joshua Hunsberger       East Lyme  CT          25   31    12 M 30-39      35:57.9   10:29/M             
      81    Desiree Champagne       Norwich  CT           128   31    14 F 30-39      36:09.1   10:32/M             
      82    Melissa Buttermore      Groton  CT              7   47     6 F 40-49      36:13.4   10:34/M             
      83    Maura Maloney           Groton  CT             35   42     7 F 40-49      36:26.8   10:37/M             
      84    Nell Chidley            Mstic  CT              94   9      2 F  1-12      36:30.3   10:38/M             
      85    Amy Hinckley            Niantic  CT            75   37    15 F 30-39      36:33.4   10:39/M             
      86    Pam Dolan               Mstic  CT              95   43     8 F 40-49      36:39.5   10:41/M             
      87    Amy Camassar            Norwich  CT             8   40     9 F 40-49      36:48.9   10:44/M             
      88    Doreen Meister          Ledyard  CT            82   51     4 F 50-59      37:13.2   10:51/M             
      89    Jim Fields              Groton  CT             14   38    13 M 30-39      37:13.5   10:51/M             
      90    Stacia Borysewicz       Groton  CT             96   33    16 F 30-39      37:27.0   10:55/M             
      91    John MacLean            Oakdale  CT            34   56     7 M 50-59      37:43.6   11:00/M             
      92    Ann Maire MacLean       Oakdale  CT            33   43    10 F 40-49      37:43.9   11:00/M             
      93    April Holtmeyer         Groton  CT             84   27     7 F 20-29      37:45.2   11:00/M             
      94    Sarah Brassard          Canterbury  CT         72   31    17 F 30-39      37:45.7   11:00/M             
      95    Salvinu Vella           Gales Ferry  CT        68   65     3 M 60-99      38:16.0   11:09/M             
      96    Karen Goodrow           Chester  CT            92   51     5 F 50-59      38:25.5   11:12/M             
      97    Christina Stadolnik     Plainfield  CT        119   34    18 F 30-39      38:55.0   11:21/M             
      98    Rachel Baker            Mstic  CT             124   19     5 F 13-19      39:12.4   11:26/M             
      99    Beth Lyon               Mstic  CT             121   47    11 F 40-49      39:14.5   11:26/M             
     100    Denay Steele            Niantic  CT            62   44    12 F 40-49      39:14.9   11:26/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Sabrina Mitchell        Gales Ferry  CT        39    8     3 F  1-12      40:00.1   11:40/M             
     102    Gerry Taylor            Ledyard  CT            97   53     8 M 50-59      40:25.0   11:47/M             
     103    Olivia Rusk             Groton  CT             57    9     4 F  1-12      41:37.5   12:08/M             
     104    Madeleine Rusk          Groton  CT             56   13     6 F 13-19      42:11.7   12:18/M             
     105    Connie Frank            North Franklin  CT    127   29     8 F 20-29      42:40.8   12:26/M             
     106    Jenn Drago              Colchester  CT        131   29     9 F 20-29      42:51.0   12:30/M             
     107    Erin Dewick             Jewett City  CT        85   29    10 F 20-29      42:53.1   12:30/M             
     108    Lauren Rusk             Groton  CT             55    9     5 F  1-12      43:38.6   12:43/M             
     109    Jill Rusk               Groton  CT             54   37    19 F 30-39      43:39.0   12:44/M             
     110    Susan Gordon            Charlestown  RI        18   53     6 F 50-59      45:09.8   13:10/M             
     111    Jennifer Dudley         South Hadley  MA      125   28    11 F 20-29      46:04.5   13:26/M             
     112    Stefanie Ozga           Meriden  CT           130   30    20 F 30-39      46:05.1   13:26/M             
     113    Cheyanne Grote          Coventry  RI          105   12     6 F  1-12      48:25.6   14:07/M             
     114    Leea Grote              Coventry  RI          104   41    13 F 40-49      48:29.9   14:08/M             
     115    Colburn Graves          North Stonington  C    19   76     4 M 60-99      51:25.5   14:59/M             
     116    Patty Vuysteke          Uncasville  CT         83   59     7 F 50-59      53:34.5   15:37/M             
     117    Christine Simmons       Ledyard  CT            60   14     7 F 13-19      54:51.8   15:59/M             
     118    Steven Boyd             Gales Ferry  CT       103   12     2 M  1-12      55:25.8   16:09/M             
     119    Aly Simmons             Ledyard  CT            59   11     7 F  1-12      55:30.9   16:11/M             
     120    Peggi Boyd              Gales Ferry  CT         6   44    14 F 40-49      57:30.1   16:46/M             
     121    Judi Simmons            Ledyard  CT            61   44    15 F 40-49      57:47.3   16:51/M             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News