Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Joseph's School 3-Miles & Kids 1/2-Mile

Baltic, CT, March 27, 2010

[3-Mile Overall Results | Kid's 1/2-Mile Overall Results ]

3-Mile Age Group Results

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School 3 Mile Race

Age Group Results

March 27, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kerri Ruffo             Plainfield  CT         64   13        1      19:11.0    6:24/M             
Top

Overall Male Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT             1   26        1      15:02.0    5:01/M             
Top

Female 1 to 9

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Emma Trombley           Mansfield Depot  CT   128   9        40      30:54.0   10:18/M             
Top

male 1-9

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matthew Candler         Norwich  CT            45    7       81      35:04.0   11:41/M             
       2    Gabe Records            Windham  CT            76    9       82      42:23.0   14:08/M             
       3    Nicholas Fredericks     Willimantic  CT        92   8        83      42:32.0   14:11/M             
Top

Female 10 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sierra Ballsieper       Lebanon  CT           144   14        6      23:52.0    7:57/M             
       2    Teagan Wood Waggoner    Danielson  CT          97   11        9      24:28.0    8:09/M             
       3    Samatha Trombley        North Franklin  CT    129   13       12      25:13.0    8:24/M             
       4    Olivia Shabenas         Dayville  CT           60   12       14      25:33.0    8:31/M             
Top

Male 10-14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dustin Plourde          Norwich  CT            29   14        4      17:35.0    5:52/M             
       2    Matt McMerriman         Brooklyn  CT           50   14        6      17:57.0    5:59/M             
       3    Kenny Erikson           South Windsor  CT     122   14       11      18:48.0    6:16/M             
       4    Timothy Paz             Baltic  CT             14   14       20      19:59.0    6:40/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Becca Mikolajczak       Jewett City  CT       105   15       30      28:59.0    9:40/M             
       2    Katie Mikolajczak       Jewett City  CT       104   15       35      29:39.0    9:53/M             
       3    Kasia Lewkowicz         Rocky Hill  CT         72   15       50      42:41.0   14:14/M             
       4    Gabriella Howlett       Willimantic  CT        68   15       51      42:41.0   14:14/M             
Top

Male 15-19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jackson Tonnesen        Norwich  CT            44   15       10      18:43.0    6:14/M             
       2    Scott Bushey            Hebron  CT             87   16       13      18:56.0    6:19/M             
       3    Gunnar Tonnesen         Norwich  CT            43   17       41      23:01.0    7:40/M             
       4    Justin Paz              Baltic  CT             15   16       76      29:37.0    9:52/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Langlois          Plainfield  CT        108   22        3      23:17.0    7:46/M             
       2    Emily Wagner            Niantic  CT           141   22       13      25:17.0    8:26/M             
       3    Melissa Krodel          Norwich  CT            95   28       20      26:19.0    8:46/M             
       4    Tiffany Castanno        East Lyme  CT         113   25       23      27:29.0    9:10/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Oickle             Freeport  ME           78   27        5      17:40.0    5:53/M             
       2    James Stolaronek        Norwich  CT            35   25        9      18:38.0    6:13/M             
       3    Aaron Bausch            Jewett City  CT        61   20       19      19:46.0    6:35/M             
       4    Shawn Camp              Norwich  CT            25   26       52      25:25.0    8:28/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Angela St George        Brooklyn  CT          111   30       10      24:41.0    8:14/M             
       2    Elizabeth Geek          Jewett City  CT       142   30       17      26:02.0    8:41/M             
       3    Melissa Johndrow        Dayville  CT          114   34       19      26:14.0    8:45/M             
       4    Jennifer Apes           Mstic  CT             132   38       21      26:37.0    8:52/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Spencer Rogers          Oakdale  CT           138   33        2      16:45.0    5:35/M             
       2    Jon Smedley             Norwich  CT            83   39       17      19:26.0    6:29/M             
       3    Dan Campbell            Oakdale  CT            82   30       18      19:39.0    6:33/M             
       4    Dan Phillips            Plainfield  CT         38   31       22      20:28.0    6:49/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lynne Hill              Baltic  CT             27   44        2      23:13.0    7:44/M             
       2    Barbara Grant           Norwich  CT           126   40        5      23:25.0    7:48/M             
       3    Mary Rief               Jewett City  CT        70   40        7      23:58.0    7:59/M             
       4    Norma Vivar             Jewett City  CT        33   46       18      26:10.0    8:43/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brad Overturf           Norwich  CT           147   43        3      16:59.0    5:40/M             
       2    Todd Fisher             Norwich  CT           118   41        7      18:08.0    6:03/M             
       3    Keith Pellerin          Northborough  MA       81   45        8      18:25.0    6:08/M             
       4    Michael Fusaro          Norwich  CT            62   44       12      18:55.0    6:18/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tamara Mitton           Oakdale  CT           133   50       11      24:42.0    8:14/M             
       2    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        123   55       32      29:18.0    9:46/M             
       3    Leslie Jolley           Brooklyn  CT           86   56       38      30:32.0   10:11/M             
       4    Christine Sacrey        Preston  CT            98   56       41      30:59.0   10:20/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           85   59       16      19:12.0    6:24/M             
       2    Ken Erikson             South Windsor  CT     120   52       23      20:32.0    6:51/M             
       3    Joseph Lemieux          Norwich  CT            48   57       24      20:43.0    6:54/M             
       4    Paul Andruskiewicz      Preston  CT            66   51       27      21:12.0    7:04/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mary Sharkey            Grosvenor Dale  CT     41   60        4      23:21.0    7:47/M             
       2    Rose Buckingham         Norwich  CT            34   62        8      24:18.0    8:06/M             
       3    Patricia Phillips       Niantic  CT           125   63       22      27:20.0    9:07/M             
       4    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         55   63       25      27:46.0    9:15/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith               Norwich  CT            22   61       15      19:07.0    6:22/M             
       2    Dave Jacobs             Niantic  CT             3   64       21      20:03.0    6:41/M             
       3    Way Hedding             Niantic  CT            84   60       34      21:56.0    7:19/M             
       4    Tom Baker               Oakdale  CT            31   66       48      24:03.0    8:01/M             
Top

men's senior

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ronald Gale             Norwich  CT            37   74       54      25:39.0    8:33/M             
       2    William Gagnon          Old Saybrook  CT       24   73       64      27:04.0    9:01/M             
       3    Tom Sullivan            Danielson  CT         145   70       79      32:11.0   10:44/M             
       4    Colburn Graves          North Stonington  C     7   76       85      52:33.0   17:31/M             

*Overall place within gender.





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News