Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Iron Horse Half Marathon/10K/5K

Simsbury, CT, June 6, 2010

[Complete Results Half Marathon | Overall Winners Half Marathon | Age Group Winners Half Marathon | Complete Results 10K | Overall Winners 10K | Complete Results 5K | Overall Winners 5K | Age Group Winners 5K ]

Age Group Winners 10K


                        MALE AGE GROUP:  15 - UNDER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2140 John Macdonald        15 WEST HARTFORD      CT   43:17 
    2  2255 Cade Zawacki          13 EASTHAMPTON        MA   51:15 
                         MALE AGE GROUP:  16 - 19
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2361 Dan Kalamarides       17 WEST SIMSBURY      CT   38:20 
    2  2129 Kyle Langdell         18 SIMSBURY           CT   40:28 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2046 Jeremiah Cislak       23 ENFIELD            CT   42:33 
    2  2175 Nectarios Platsis     23 HARTFORD           CT   43:35 
    3  2360 Jesse Wanzer          24 ENFIELD            CT   43:43 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2320 Leonid Taveras        28 NEW YORK           NY   42:54 
    2  2304 Michael Byrne         26 WEST HARTFORD      CT   44:00 
    3  2202 Clifford Shoemaker    27 CHESHIRE           CT   48:13 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2238 Gregory Weaver        30 WINDSOR            CT   38:01 
    2  2163 Ryan Olschefskie      33 GLASTONBURY        CT   41:08 
    3  2059 Marco Della Porta     34 FAIRFIELD          CT   43:45 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2113 Ted Kenyon            38 WATERFORD          CT   44:09 
    2  2091 Gerry Gordon          38 AVON               CT   44:54 
    3  2316 Ahcen Arab            39 NEW BRITAIN        CT   47:05 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2299 Mark Moriarty         42 CANTON             CT   44:39 
    2  2358 Daniel Durkin         43 AVON               CT   45:05 
    3  2335 Michael Shifriy       40 WEST HARTFORD      CT   47:30 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2089 Kevin Goehring        47 BURLINGTON         CT   41:12 
    2  2333 Robert Burstein       46 EAST HARTLAND      CT   43:28 
    3  2369 Andrew Williams       45 SOUTH GLASTONBURY  CT   46:25 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2179 Michael Presti        50 MANCHESTER         CT   44:42 
    2  2318 John McGrane          53 FARMINGTON         CT   44:59 
    3  2348 Sam Wolcott           53 WEST SUFFIELD      CT   45:40 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2309 Paul Finigan          55 SIMSBURY           CT   45:53 
    2  2042 Alan Cementina        56 COVENTRY           CT   50:00 
    3  2172 Tom Pilch             57 GLASTONBURY        CT   58:32 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2211 Larry Spires          62 UNIONVILLE         CT   44:02 
    2  2092 Richard Guffy         60 WEST HARTFORD      CT   46:21 
    3  2297 Dick Murphy           64 WESTFIELD          MA   53:12 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2127 Charles Lamb          65 GLASTONBURY        CT   54:31 
    2  2205 Robert Siragusa       67 CLARKS SUMMIT      PA 1:04:33 
    3  2242 Dan Wiggen            65 PALM COAST         FL 1:09:56 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        CLYDESDALE DIVISION WINNERS
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2346 Christopher Hayes     39 WEATOGUE           CT   47:41 
    2  2245 Chris Williams        27 AVON               CT   47:59 
    3  2191 David Santoro         42 AVON               CT   50:12 

                       FEMALE AGE GROUP:  15 - UNDER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2357 Hannah Cooke          19 EAST GRANBY        CT   52:48 
    2  2045 Shreya Chilukuri      19 SAN DIEGO          CA   53:40 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2145 Marla McPherson       22 AVON               CT   46:03 
    2  2034 Kathleen Carey        20 WOODBURY           CT   50:04 
    3  2122 Jillian Kusek         23 KENSINGTON         CT   52:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2109 Rebecca Kaminski      29 FARMINGTON         CT   45:49 
    2  2365 Rebecca Barrett       26 TORRINGTON         CT   51:01 
    3  2259 Kristen Buchanan      28 WEST HARTFORD      CT   52:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2105 Julie Hurlock         33 COVENTRY           CT   50:04 
    2  2339 Tara Dillon           33 BURLINGTON         MA   53:43 
    3  2257 Jennifer Buccheri     30 NEWINGTON          CT   54:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2206 Shannon Siragusa      35 SIMSBURY           CT   45:14 
    2  2276 Amy Kubisek           36 SOUTHINGTON        CT   48:44 
    3  2312 Bridget Cirelli       35 SIMSBURY           CT   48:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2292 Amira Lerario         43 MANCHESTER         CT   48:06 
    2  2228 Judy Toussaint        44 SANDY HOOK         CT   49:01 
    3  2289 Lisa Jenkins          43 TOLLAND            CT   49:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2306 Jude Zanelli-Krochesk 45 WEST SIMSBURY      CT   47:11 
    2  2293 Laurie Tobias         47 GLASTONBURY        CT   49:31 
    3  2260 Melissa Burke         46 WEST HARTFORD      CT   53:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2016 Jeanne Bartkus        51 BRIDGEWATER        CT   48:00 
    2  2364 Phyllis Ruez          52 AVON               CT   52:17 
    3  2013 Donamarie Barrows     54 GRANBY             CT   55:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2198 Jean Sennett          55 WEST HARTFORD      CT   53:58 
    2  2189 Barbara Ruocco        55 SOUTH WINDSOR      CT   56:05 
    3  2015 Paula Barry           57 MANCHESTER         CT   58:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2128 Maria Lamb            63 GLASTONBURY        CT   57:53 
    2  2281 Pamela Powell         61 WEST HARTFORD      CT 1:08:00 
    3  2207 Bobbi Smith           60 SPRINGFIELD        MA 1:11:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                          ATHENA DIVISION WINNERS
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2047 Susan Clark           54 UNIONVILLE         CT   44:19 
    2  2110 Diane Keenan          29 WALLINGFORD        CT   52:01 
    3  2135 Jocelyn Libros        32 SIMSBURY           CT   54:52 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News