Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Twilight Trails

Groton, CT, June 4, 2010

[7.4-Mile Overall Results | 3.6-Mile Overall Results | 3.6-Mile Age Group results ]

7.4-Mile Age Group Results

Twilight Trail Run 7.4 Miles

Twilight Trail Run 7.4 Miles

Age Group Results

June 04, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Siusi Power                       East Lyme  CT         256   20       46    1:00:22.0    8:09/M             
       2    Tia Ferrarotti                                           85   25       56    1:03:11.0    8:32/M             
       3    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           153   27       63    1:05:17.0    8:49/M             
       4    Kristen Malone                    Brighton  MA          114   29       69    1:07:01.0    9:03/M             
       5    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            218   26       76    1:08:18.0    9:14/M             
       6    Hui Kim                           Groton  CT            337   26       79    1:08:33.0    9:16/M             
       7    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         170   26       81    1:08:43.0    9:17/M             
       8    Kimberly Noto                     Norwich  CT           217   24       87    1:12:01.0    9:44/M             
       9    Becky Miller                      East Lyme  CT         130   28      101    1:18:29.0   10:36/M             
      10    Kate Chamrin                      Groton  CT            340   27      102    1:18:50.0   10:39/M             
      11    Tori Atkins                       Ledyard  CT           161   23      109    1:20:23.0   10:52/M             
      12    Lori Raymond                      Norwich  CT           134   28      115    1:32:57.0   12:34/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kati Gosnell                      Groton  CT            186   30        4      49:38.0    6:42/M             
       2    Megan Raymond                     Branford  CT          227   37        8      50:53.0    6:53/M             
       3    Erica Browne                      Groton  CT            257   30       24      55:29.0    7:30/M             
       4    Heather Delaurentis               Haddam  CT            171   34       31      57:28.0    7:46/M             
       5    Shannon Weymouth                  Coventry  CT          116   30       53    1:02:50.0    8:29/M             
       6    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         152   32       67    1:06:49.0    9:02/M             
       7    Jennifer Fredericks                                      54   39       78    1:08:26.0    9:15/M             
       8    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT            91   36       85    1:10:23.0    9:31/M             
       9    Kate Kelliher                     Westerly  RI          144   33       88    1:12:17.0    9:46/M             
      10    Lisa Tess                         Mstic  CT             131   38       93    1:13:40.0    9:57/M             
      11    Holly Carignan                    Norwich  CT           187   37       95    1:15:35.0   10:13/M             
      12    Aimee Wickless                    Norwich  CT           160   34       98    1:16:41.0   10:22/M             
      13    Heather Brunelle                  Portland  OR          157   39       99    1:17:44.0   10:30/M             
      14    Carol Myers                       New London  CT        143   35      105    1:19:19.0   10:43/M             
      15    Peggy Sullivan                    Clinton  CT            88   38      107    1:19:45.0   10:47/M             
      16    Sarah White                                              42   35      111    1:23:51.0   11:20/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lori Gatheral                     Waterford  CT         188   48       21      54:13.0    7:20/M             
       2    Kim Morrissey                     Niantic  CT           246   44       38      58:52.0    7:57/M             
       3    Pamela Award                      Waterford  CT         329   44       42      59:25.0    8:02/M             
       4    Kathy Sanford                     Pawcatuck  CT         314   45       45      59:58.0    8:06/M             
       5    Allison Clark                     Guilford  CT           43   49       49    1:01:45.0    8:21/M             
       6    Karen Barbone                                           147   46       60    1:04:10.0    8:40/M             
       7    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         178   49       61    1:04:18.0    8:41/M             
       8    Susan Jones                       Gales Ferry  CT       100   43       64    1:06:02.0    8:55/M             
       9    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           155   45       70    1:07:24.0    9:06/M             
      10    Tammy Jones                       Groton  CT             31   44       73    1:08:02.0    9:12/M             
      11    Sharon Ripp                       Gales Ferry  CT       339   43       80    1:08:34.0    9:16/M             
      12    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         254   41       83    1:09:26.0    9:23/M             
      13    Linda Provencher                  Ledyard  CT           113   48       89    1:12:30.0    9:48/M             
      14    Margo Crowley                     Mystic  CT            249   43       94    1:14:58.0   10:08/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cathy Shea                        Colchester  CT        348   52       74    1:08:05.0    9:12/M             
       2    Anita Duneer                      Wyoming  RI           167   53      103    1:18:57.0   10:40/M             
       3    Maryann Bourassa                  Waterford  CT          89   50      113    1:31:08.0   12:19/M             
Top

Female 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT           216   62       72    1:08:02.0    9:12/M             
       2    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      323   63       91    1:13:14.0    9:54/M             
       3    Pat Phillips                      Niantic  CT           315   62      104    1:19:18.0   10:43/M             
Top

Male 1 to 17

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Connor Gralton                    Ledyard  CT           185   12        9      51:56.0    7:01/M             
       2    Ben Bruciati                      Gales Ferry  CT        98   14       44      59:48.0    8:05/M             
Top

Male 18 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kyle Judkins                      Mystic  CT            261   23        6      50:06.0    6:46/M             
       2    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       310   25       11      52:25.0    7:05/M             
       3    Bradley Brunaugh                  Niantic  CT            15   29       20      54:06.0    7:19/M             
       4    Nick Sergiacom                    New London  CT        342   23       27      56:12.0    7:36/M             
       5    Jonathan Benedi Wheeler           Old Lyme  CT           93   29       28      56:23.0    7:37/M             
       6    Brendon Kapinos                   Mystic  CT            221   25       33      57:40.0    7:48/M             
       7    Michael Ramondi                   Oakdale  CT           258   20       39      59:08.0    7:59/M             
       8    Matthew Kehoe                     Clinton  CT            92   29       40      59:17.0    8:01/M             
       9    Joe Altiere                       Simsbury  CT          223   28       50    1:01:52.0    8:22/M             
      10    Sam Harfenist                     Colchester  CT        208   28      100    1:18:28.0   10:36/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Todd Bennett                      Columbia  CT          306   39        3      49:05.0    6:38/M             
       2    Peter Fitton                      Guilford              228   36       14      53:15.0    7:12/M             
       3    Scot Mente                        Mystic  CT            309   38       16      53:49.0    7:16/M             
       4    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       183   34       18      54:01.0    7:18/M             
       5    Matt Covati                       Mystic  CT              3   32       26      55:35.0    7:31/M             
       6    Josh Harwell                      Mystic  CT            250   36       29      56:28.0    7:38/M             
       7    David Tess                                              180   39       32      57:39.0    7:47/M             
       8    Kum Song                          Waterford  CT         248   33       41      59:24.0    8:02/M             
       9    Yiorgos Makris                    New Haven  CT         245   37       48    1:01:20.0    8:17/M             
      10    Erik Flaucher                     New London  CT         30   33       52    1:02:45.0    8:29/M             
      11    Jon Peterson                      Baltic  CT             25   34       55    1:03:04.0    8:31/M             
      12    Michael Reed                      Groton  CT             66   30       59    1:04:09.0    8:40/M             
      13    Peter Raymond                     Branford  CT          226   38       62    1:04:52.0    8:46/M             
      14    David Menzies                     Mystic  CT            335   36       65    1:06:05.0    8:56/M             
      15    Christen Young                    Colchester  CT         61   33       68    1:06:54.0    9:02/M             
      16    Alex Buonanno                     Waterford  CT         109   34       84    1:10:01.0    9:28/M             
      17    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        356   30       97    1:16:32.0   10:21/M             
      18    Richard White                     East Lyme  CT         202   38      112    1:23:51.0   11:20/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brad Overturf                     Norwich  CT           331   43        1      46:49.0    6:20/M             
       2    Dana Award                        Waterford  CT         330   45       10      51:59.0    7:01/M             
       3    Paul Dominy                       East Haddam  CT       239   49       12      53:02.0    7:10/M             
       4    Michael Didato                    Waterford  CT         303   48       13      53:13.0    7:11/M             
       5    John Paggioti                     Marlborough  CT       355   44       17      54:00.0    7:18/M             
       6    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT          19   42       19      54:02.0    7:18/M             
       7    Rob Tanner                        Plainville  CT        110   49       22      54:49.0    7:24/M             
       8    Tracy Montoya                     Waterford  CT         242   46       23      55:24.0    7:29/M             
       9    R Jordan                          Groton  CT            104   44       30      56:57.0    7:42/M             
      10    Neil Goldman                      Mystic  CT             53   46       34      57:45.0    7:48/M             
      11    David Tingley                     Waterford  CT         238   49       36      57:59.0    7:50/M             
      12    Aidan Power                       East Lyme  CT         259   49       37      58:03.0    7:51/M             
      13    Donald Cyr                        Westbrook  CT         243   45       47    1:01:03.0    8:15/M             
      14    Dean Berardi                      Griswold  CT           34   49       51    1:01:56.0    8:22/M             
      15    James Stuart                                            129   45       54    1:02:53.0    8:30/M             
      16    Bob Myers                         New London  CT         60   48       58    1:03:55.0    8:38/M             
      17    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         252   43       66    1:06:21.0    8:58/M             
      18    Jim Moody                         Canterbury  CT        312   49       71    1:07:44.0    9:09/M             
      19    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         212   43       75    1:08:15.0    9:13/M             
      20    David Smith                       Norwich  CT            18   40       77    1:08:22.0    9:14/M             
      21    Frank Nerkowski                   Clinton  CT           196   45      108    1:20:06.0   10:49/M             
      22    Jamie Howard                      Albany  NY            189   44      110    1:22:02.0   11:05/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tj Dooling                        Pawcatuck  CT         224   51        2      48:06.0    6:30/M             
       2    John Trahan                       Mystic  CT            251   54        5      50:05.0    6:46/M             
       3    Steve Finton                      Mystic  CT            270   50        7      50:21.0    6:48/M             
       4    Lance Flott                       Old Saybrook  CT      139   52       15      53:21.0    7:13/M             
       5    Philip Plouffe                    Mystic  CT            126   53       35      57:55.0    7:50/M             
       6    John Sacrey                       Preston  CT           123   58       43      59:31.0    8:03/M             
       7    Armand Minutillo                  Farmington  CT         58   52       82    1:09:00.0    9:19/M             
       8    Jeff Mullaly                      Middletown  CT        305   53       86    1:10:59.0    9:36/M             
       9    Bob Caligan                       Madison  CT           108   58       90    1:12:59.0    9:52/M             
      10    Paul Rosenblatt                   Cromwell  CT          213   52       92    1:13:39.0    9:57/M             
      11    Bruce Grisafe                                           206   56       96    1:15:46.0   10:14/M             
      12    Harry Brielmann                   Guilford  CT          325   51      116    1:34:47.0   12:49/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hal Bennett                       Columbia  CT          235   68       25      55:34.0    7:31/M             
       2    Daniel Kerwin                     Groton  CT            311   62       57    1:03:51.0    8:38/M             
       3    Pat Dillon                        Old Saybrook  CT      322   65      106    1:19:43.0   10:46/M             
       4    Clifford Libby                    East Hampton  CT      195   61      114    1:31:09.0   12:19/M             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News