Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Twilight Trails

Groton, CT, June 4, 2010

[7.4-Mile Age Group Results | 3.6-Mile Overall Results | 3.6-Mile Age Group results ]

7.4-Mile Overall Results

For more race information, see As Time Goes By.

Twilight Trail Run 7.4 Miles

Twilight Trail Run 7.4 Miles

Overall Finish List

June 04, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Brad Overturf                     Norwich  CT           331    43   M       1 40-49      46:49.0    6:20/M             
       2    Tj Dooling                        Pawcatuck  CT         224    51   M       1 50-59      48:06.0    6:30/M             
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          306    39   M       1 30-39      49:05.0    6:38/M             
       4    Kati Gosnell                      Groton  CT            186    30   F       1 30-39      49:38.0    6:42/M             
       5    John Trahan                       Mystic  CT            251    54   M       2 50-59      50:05.0    6:46/M             
       6    Kyle Judkins                      Mystic  CT            261    23   M       1 18-29      50:06.0    6:46/M             
       7    Steve Finton                      Mystic  CT            270    50   M       3 50-59      50:21.0    6:48/M             
       8    Megan Raymond                     Branford  CT          227    37   F       2 30-39      50:53.0    6:53/M             
       9    Connor Gralton                    Ledyard  CT           185    12   M       1  1-17      51:56.0    7:01/M             
      10    Dana Award                        Waterford  CT         330    45   M       2 40-49      51:59.0    7:01/M             
      11    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       310    25   M       2 18-29      52:25.0    7:05/M             
      12    Paul Dominy                       East Haddam  CT       239    49   M       3 40-49      53:02.0    7:10/M             
      13    Michael Didato                    Waterford  CT         303    48   M       4 40-49      53:13.0    7:11/M             
      14    Peter Fitton                      Guilford              228    36   M       2 30-39      53:15.0    7:12/M             
      15    Lance Flott                       Old Saybrook  CT      139    52   M       4 50-59      53:21.0    7:13/M             
      16    Scot Mente                        Mystic  CT            309    38   M       3 30-39      53:49.0    7:16/M             
      17    John Paggioti                     Marlborough  CT       355    44   M       5 40-49      54:00.0    7:18/M             
      18    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       183    34   M       4 30-39      54:01.0    7:18/M             
      19    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT          19    42   M       6 40-49      54:02.0    7:18/M             
      20    Bradley Brunaugh                  Niantic  CT            15    29   M       3 18-29      54:06.0    7:19/M             
      21    Lori Gatheral                     Waterford  CT         188    48   F       1 40-49      54:13.0    7:20/M             
      22    Rob Tanner                        Plainville  CT        110    49   M       7 40-49      54:49.0    7:24/M             
      23    Tracy Montoya                     Waterford  CT         242    46   M       8 40-49      55:24.0    7:29/M             
      24    Erica Browne                      Groton  CT            257    30   F       3 30-39      55:29.0    7:30/M             
      25    Hal Bennett                       Columbia  CT          235    68   M       1 60-99      55:34.0    7:31/M             
      26    Matt Covati                       Mystic  CT              3    32   M       5 30-39      55:35.0    7:31/M             
      27    Nick Sergiacom                    New London  CT        342    23   M       4 18-29      56:12.0    7:36/M             
      28    Jonathan Benedi Wheeler           Old Lyme  CT           93    29   M       5 18-29      56:23.0    7:37/M             
      29    Josh Harwell                      Mystic  CT            250    36   M       6 30-39      56:28.0    7:38/M             
      30    R Jordan                          Groton  CT            104    44   M       9 40-49      56:57.0    7:42/M             
      31    Heather Delaurentis               Haddam  CT            171    34   F       4 30-39      57:28.0    7:46/M             
      32    David Tess                                              180    39   M       7 30-39      57:39.0    7:47/M             
      33    Brendon Kapinos                   Mystic  CT            221    25   M       6 18-29      57:40.0    7:48/M             
      34    Neil Goldman                      Mystic  CT             53    46   M      10 40-49      57:45.0    7:48/M             
      35    Philip Plouffe                    Mystic  CT            126    53   M       5 50-59      57:55.0    7:50/M             
      36    David Tingley                     Waterford  CT         238    49   M      11 40-49      57:59.0    7:50/M             
      37    Aidan Power                       East Lyme  CT         259    49   M      12 40-49      58:03.0    7:51/M             
      38    Kim Morrissey                     Niantic  CT           246    44   F       2 40-49      58:52.0    7:57/M             
      39    Michael Ramondi                   Oakdale  CT           258    20   M       7 18-29      59:08.0    7:59/M             
      40    Matthew Kehoe                     Clinton  CT            92    29   M       8 18-29      59:17.0    8:01/M             
      41    Kum Song                          Waterford  CT         248    33   M       8 30-39      59:24.0    8:02/M             
      42    Pamela Award                      Waterford  CT         329    44   F       3 40-49      59:25.0    8:02/M             
      43    John Sacrey                       Preston  CT           123    58   M       6 50-59      59:31.0    8:03/M             
      44    Ben Bruciati                      Gales Ferry  CT        98    14   M       2  1-17      59:48.0    8:05/M             
      45    Kathy Sanford                     Pawcatuck  CT         314    45   F       4 40-49      59:58.0    8:06/M             
      46    Siusi Power                       East Lyme  CT         256    20   F       1 18-29      1:00:22.0    8:09/M             
      47    Donald Cyr                        Westbrook  CT         243    45   M      13 40-49      1:01:03.0    8:15/M             
      48    Yiorgos Makris                    New Haven  CT         245    37   M       9 30-39      1:01:20.0    8:17/M             
      49    Allison Clark                     Guilford  CT           43    49   F       5 40-49      1:01:45.0    8:21/M             
      50    Joe Altiere                       Simsbury  CT          223    28   M       9 18-29      1:01:52.0    8:22/M             
      51    Dean Berardi                      Griswold  CT           34    49   M      14 40-49      1:01:56.0    8:22/M             
      52    Erik Flaucher                     New London  CT         30    33   M      10 30-39      1:02:45.0    8:29/M             
      53    Shannon Weymouth                  Coventry  CT          116    30   F       5 30-39      1:02:50.0    8:29/M             
      54    James Stuart                                            129    45   M      15 40-49      1:02:53.0    8:30/M             
      55    Jon Peterson                      Baltic  CT             25    34   M      11 30-39      1:03:04.0    8:31/M             
      56    Tia Ferrarotti                                           85    25   F       2 18-29      1:03:11.0    8:32/M             
      57    Daniel Kerwin                     Groton  CT            311    62   M       2 60-99      1:03:51.0    8:38/M             
      58    Bob Myers                         New London  CT         60    48   M      16 40-49      1:03:55.0    8:38/M             
      59    Michael Reed                      Groton  CT             66    30   M      12 30-39      1:04:09.0    8:40/M             
      60    Karen Barbone                                           147    46   F       6 40-49      1:04:10.0    8:40/M             
      61    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         178    49   F       7 40-49      1:04:18.0    8:41/M             
      62    Peter Raymond                     Branford  CT          226    38   M      13 30-39      1:04:52.0    8:46/M             
      63    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           153    27   F       3 18-29      1:05:17.0    8:49/M             
      64    Susan Jones                       Gales Ferry  CT       100    43   F       8 40-49      1:06:02.0    8:55/M             
      65    David Menzies                     Mystic  CT            335    36   M      14 30-39      1:06:05.0    8:56/M             
      66    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         252    43   M      17 40-49      1:06:21.0    8:58/M             
      67    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         152    32   F       6 30-39      1:06:49.0    9:02/M             
      68    Christen Young                    Colchester  CT         61    33   M      15 30-39      1:06:54.0    9:02/M             
      69    Kristen Malone                    Brighton  MA          114    29   F       4 18-29      1:07:01.0    9:03/M             
      70    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           155    45   F       9 40-49      1:07:24.0    9:06/M             
      71    Jim Moody                         Canterbury  CT        312    49   M      18 40-49      1:07:44.0    9:09/M             
      72    Rose Buckingham                   Norwich  CT           216    62   F       1 60-99      1:08:02.0    9:12/M             
      73    Tammy Jones                       Groton  CT             31    44   F      10 40-49      1:08:02.0    9:12/M             
      74    Cathy Shea                        Colchester  CT        348    52   F       1 50-59      1:08:05.0    9:12/M             
      75    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         212    43   M      19 40-49      1:08:15.0    9:13/M             
      76    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            218    26   F       5 18-29      1:08:18.0    9:14/M             
      77    David Smith                       Norwich  CT            18    40   M      20 40-49      1:08:22.0    9:14/M             
      78    Jennifer Fredericks                                      54    39   F       7 30-39      1:08:26.0    9:15/M             
      79    Hui Kim                           Groton  CT            337    26   F       6 18-29      1:08:33.0    9:16/M             
      80    Sharon Ripp                       Gales Ferry  CT       339    43   F      11 40-49      1:08:34.0    9:16/M             
      81    Annalisa Paltauf                  New Haven  CT         170    26   F       7 18-29      1:08:43.0    9:17/M             
      82    Armand Minutillo                  Farmington  CT         58    52   M       7 50-59      1:09:00.0    9:19/M             
      83    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         254    41   F      12 40-49      1:09:26.0    9:23/M             
      84    Alex Buonanno                     Waterford  CT         109    34   M      16 30-39      1:10:01.0    9:28/M             
      85    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT            91    36   F       8 30-39      1:10:23.0    9:31/M             
      86    Jeff Mullaly                      Middletown  CT        305    53   M       8 50-59      1:10:59.0    9:36/M             
      87    Kimberly Noto                     Norwich  CT           217    24   F       8 18-29      1:12:01.0    9:44/M             
      88    Kate Kelliher                     Westerly  RI          144    33   F       9 30-39      1:12:17.0    9:46/M             
      89    Linda Provencher                  Ledyard  CT           113    48   F      13 40-49      1:12:30.0    9:48/M             
      90    Bob Caligan                       Madison  CT           108    58   M       9 50-59      1:12:59.0    9:52/M             
      91    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      323    63   F       2 60-99      1:13:14.0    9:54/M             
      92    Paul Rosenblatt                   Cromwell  CT          213    52   M      10 50-59      1:13:39.0    9:57/M             
      93    Lisa Tess                         Mstic  CT             131    38   F      10 30-39      1:13:40.0    9:57/M             
      94    Margo Crowley                     Mystic  CT            249    43   F      14 40-49      1:14:58.0   10:08/M             
      95    Holly Carignan                    Norwich  CT           187    37   F      11 30-39      1:15:35.0   10:13/M             
      96    Bruce Grisafe                                           206    56   M      11 50-59      1:15:46.0   10:14/M             
      97    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        356    30   M      17 30-39      1:16:32.0   10:21/M             
      98    Aimee Wickless                    Norwich  CT           160    34   F      12 30-39      1:16:41.0   10:22/M             
      99    Heather Brunelle                  Portland  OR          157    39   F      13 30-39      1:17:44.0   10:30/M             
     100    Sam Harfenist                     Colchester  CT        208    28   M      10 18-29      1:18:28.0   10:36/M             
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Becky Miller                      East Lyme  CT         130    28   F       9 18-29      1:18:29.0   10:36/M             
     102    Kate Chamrin                      Groton  CT            340    27   F      10 18-29      1:18:50.0   10:39/M             
     103    Anita Duneer                      Wyoming  RI           167    53   F       2 50-59      1:18:57.0   10:40/M             
     104    Pat Phillips                      Niantic  CT           315    62   F       3 60-99      1:19:18.0   10:43/M             
     105    Carol Myers                       New London  CT        143    35   F      14 30-39      1:19:19.0   10:43/M             
     106    Pat Dillon                        Old Saybrook  CT      322    65   M       3 60-99      1:19:43.0   10:46/M             
     107    Peggy Sullivan                    Clinton  CT            88    38   F      15 30-39      1:19:45.0   10:47/M             
     108    Frank Nerkowski                   Clinton  CT           196    45   M      21 40-49      1:20:06.0   10:49/M             
     109    Tori Atkins                       Ledyard  CT           161    23   F      11 18-29      1:20:23.0   10:52/M             
     110    Jamie Howard                      Albany  NY            189    44   M      22 40-49      1:22:02.0   11:05/M             
     111    Sarah White                                              42    35   F      16 30-39      1:23:51.0   11:20/M             
     112    Richard White                     East Lyme  CT         202    38   M      18 30-39      1:23:51.0   11:20/M             
     113    Maryann Bourassa                  Waterford  CT          89    50   F       3 50-59      1:31:08.0   12:19/M             
     114    Clifford Libby                    East Hampton  CT      195    61   M       4 60-99      1:31:09.0   12:19/M             
     115    Lori Raymond                      Norwich  CT           134    28   F      12 18-29      1:32:57.0   12:34/M             
     116    Harry Brielmann                   Guilford  CT          325    51   M      12 50-59      1:34:47.0   12:49/M             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News