Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

XTREME Scramble 5K Series #1

Hartford, CT, June 17, 2010

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners


                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Kyle Toce           13 SOUTH WINDSOR      CT   26:07 
    2 Bernie Dennler Iii  14 COLCHESTER         CT   29:51 
    3 Nicholas Tenreiro   13 EL PASO            TX   35:26 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Matthew Simoneau    15 UNIONVILLE         CT   18:45 
    2 Brendan Callahan    15 BOLTON             CT   19:06 
    3 Brian Poirier       15 WINDSOR            CT   19:53 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 James Rogers        20 WILLINGTON         CT   19:57 
    2 Aj Fournier         24 EAST HARTFORD      CT   20:32 
    3 Jeff Dexter         22 STAFFORD SPRINGS   CT   20:52 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Drew Croteau        26 HARTFORD           CT   19:17 
    2 Michael Turner      26 WILLINGTON         CT   19:39 
    3 Peter Lohrmann      26 STAFFORD SPRINGS   CT   19:53 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Brian Lafontaine    32 THOMASTON          CT   20:49 
    2 David Cilley        31 EAST WINDSOR       CT   20:59 
    3 Rich Pingel         32 GLASTONBURY        CT   22:22 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Timothy French      38 WINDSOR            CT   20:13 
    2 Matt Yoder          35 MANCHESTER         CT   20:25 
    3 Michael Westfall    39 MANCHESTER         CT   21:01 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Jack Lavalette      41 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:19 
    2 Michael Cenci       40 UNIONVILLE         CT   22:26 
    3 Bruce Christensen   42 BOLTON             CT   22:57 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Potamianos     47 ELLINGTON          CT   20:31 
    2 Charles Ferry       46 SOUTHINGTON        CT   20:46 
    3 Lawrence Briggs     46 WEST HARTFORD      CT   21:15 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Bruce Chudwick      53 FARMINGTON         CT   21:32 
    2 Steve Martin        50 ROCKY HILL         CT   23:50 
    3 Ralph Blanchard     53 EAST GRANBY        CT   23:55 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Michael Tirrell     55 TOLLAND            CT   21:21 
    2 Mike Freeman        55 FARMINGTON         CT   22:07 
    3 Ed Cox              57 SIMSBURY           CT   24:15 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Tony Hollister      63 GLASTONBURY        CT   23:18 
    2 Dan Ciccarillo      62 NEW BRITAIN        CT   25:22 
    3 Joseph Augustyn     62 VERNON             CT   31:13 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69


                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Andrew Zyrek        42 MANCHESTER         CT   23:50 
    2 Ronald Neubig       24 NORTH HAVEN        CT   25:19 
    3 Michael Adomelis    30 MANCHESTER         CT   25:23 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Marissa Kallenbach   9 STAFFORD SPRINGS   CT   33:53 
    2 Katie Geisinger      9 VERNON ROCKVILLE   CT   39:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Caila Raymond       11 UNIONVILLE         CT   31:05 
    2 Lili Dickey         13 WESTBROOK          CT   33:15 
    3 Isabel Tenreiro     13 EL PASO            TX   35:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Shreya Chilukuri    19 SAN DIEGO          CA   25:38 
    2 Sarah Krauss        19 ENFIELD            CT   30:15 
    3 Olivia Shluger      19 GLASTONBURY        CT   33:36 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Anna Campiformio    23 ASHFORD            CT   25:08 
    2 Tess Cunard         21 WEST HARTFORD      CT   26:16 
    3 Martha Paluch       24 BROAD BROOK        CT   26:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Jennifer J'Anthony  27 WEST HARTFORD      CT   24:08 
    2 Jamie J'Anthony     26 THOMASTON          CT   24:08 
    3 Leslie Prado        25 HARTFORD           CT   24:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Sara Garthwait      30 ENFIELD            CT   24:54 
    2 Julie Hurlock       33 COVENTRY           CT   26:04 
    3 Nichole Church      34 EAST HARTFORD      CT   26:10 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Sharlene Seidman    39 WEST HARTFORD      CT   27:01 
    2 Marcie Redden       36 WEST HARTFORD      CT   27:01 
    3 Rosemay Furmanek    37 UNIONVILLE         CT   28:06 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Karen Anastasio     42 SIMSBURY           CT   23:25 
    2 Sherry Schwarm      44 MARLBOROUGH        CT   24:05 
    3 Christine Dorman    41 WEST HARTFORD      CT   24:51 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Melissa Garreans    47 DAVIE              FL   25:54 
    2 Keren Paquette      47 WEST HARTFORD      CT   26:07 
    3 Michelle Trabosh    49 HARTFORD           CT   27:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Edwina Newbury      52 ROCKY HILL         CT   27:25 
    2 Lisa Weed           52 BRISTOL            CT   28:27 
    3 Cynthia Rook        52 WINDSOR            CT   29:03 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Sarah Russell       56 HADLYME            CT   30:17 
    2 Lolita Oropoeza     57 BRISTOL            CT   32:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64


                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Brenda Woznicki     39 SOUTHINGTON        CT   25:39 
    2 Brenna Kelleher     24 WILLINGTON         CT   31:04 
    3 Amy Labas           34 NEW BRITAIN        CT   31:34 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News