Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Shepaug vs. Northwestern & Oliver Wolcott Tech

Washington, CT, April 7, 2010

MEET RESULTS

Thomas Scarola and Michael Croft

For more race information, see Fast Track Timing LLC.



Licensed to Fast Track Timing LLC - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/7/2010 11:11 PM
Shepaug vs. Wolcott Tech and Northwestern - 4/7/2010
Shepaug Valley High School - Washington, CT

===================================================================
Women
Northwest Reg 7 85.00 65.00 Shepaug Valley
Northwest Reg 7 127.00 11.00 Wolcott Tech
Shepaug Valley 131.00 11.00 Wolcott Tech

===================================================================

Men
Northwest Reg 7 78.00 72.00 Shepaug Valley
Northwest Reg 7 134.00 10.00 Wolcott Tech
Shepaug Valley 133.00 12.00 Wolcott Tech

===================================================================
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Stone, Cassidy Northwest RE 13.68 1
2 Levesque, Jill Northwest RE 13.73 1
3 Moravsky, Ali Shepaug Vall 14.12 1
4 Bodnor, Breanna Wolcott Tech 14.59 1
5 Fedyna-Dembeck, Adrienne Shepaug Vall 14.78 2
6 Parzuchowski, Nikki Shepaug Vall 14.92 2
7 Wolfe, Vanessa Shepaug Vall 14.95 1
8 Hoadley, Tabitha Wolcott Tech 15.06 1
9 Gentile, Erika Northwest RE 15.24 1
10 Lajoie, Julia Wolcott Tech 15.71 1
11 Benson, Emily Wolcott Tech 16.84 2
12 Bassett, Logan Wolcott Tech 17.07 2
13 Hoadley, Crystal Wolcott Tech 17.60 2
14 Pare, Amanda Wolcott Tech 17.97 2
15 Beckwith, Janelle Wolcott Tech 21.77 2

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Stone, Cassidy Northwest RE 27.76 1
2 Levesque, Jill Northwest RE 28.64 1
3 Moravsky, Ali Shepaug Vall 28.69 1
4 Nardi, Jenna Northwest RE 29.18 2
5 Isaac, Jenni Shepaug Vall 29.96 1
6 Hart, Abigail Northwest RE 30.77 2
7 Wolfe, Vanessa Shepaug Vall 31.37 2
8 Lajoie, Julia Wolcott Tech 32.44 2
9 Hoadley, Tabitha Wolcott Tech 33.92 1
10 Bartkus, Shannon Shepaug Vall 38.19 2
11 Pare, Amanda Wolcott Tech 41.72 1

Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Lefeber, Megan Northwest RE 1:03.62 1
2 Nardi, Jenna Northwest RE 1:03.90 1
3 Isaac, Lindsay Shepaug Vall 1:04.04 1
4 Isaac, Jenni Shepaug Vall 1:06.74 1
5 Lajoie, Julia Wolcott Tech 1:17.53 2
6 Kozlak, Suzannah Wolcott Tech 1:18.53 1
7 Hoadley, Tabitha Wolcott Tech 1:22.33 2
8 Hoadley, Crystal Wolcott Tech 1:38.03 1
9 Pare, Amanda Wolcott Tech 1:40.42 2

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Tuxbury, Annmarie Northwest RE 2:21.47
2 Isaac, Lindsay Shepaug Vall 2:33.39
3 Beaudoin, Catherine Northwest RE 2:50.65
4 Tassinari, Emily Northwest RE 2:56.30
5 Fedyna-Dembeck, Adrienne Shepaug Vall 2:59.65
6 Misiorski, Erica Northwest RE 3:08.38
7 Kozlak, Suzannah Wolcott Tech 3:21.23
8 Pfeffer, Melissa Wolcott Tech 3:26.21
9 Chase, Holly Northwest RE 3:30.54
10 Bassett, Logan Wolcott Tech 3:52.10

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Tuxbury, Annmarie Northwest RE 5:23.67
2 Beaudoin, Catherine Northwest RE 6:08.17
3 DeMeo, Gina Shepaug Vall 6:30.94
4 Markell, Michelle Wolcott Tech 6:47.70
5 Blouin, Katie Northwest RE 6:55.24
6 Parzuchowski, Nikki Shepaug Vall 7:31.32
7 Wieduwilt, Emma Northwest RE 7:38.93
8 Chase, Holly Northwest RE 8:11.34

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Walsh, Amanda Shepaug Vall NT
2 Lopriore, Lexi Shepaug Vall NT
3 Dolecki, Madison Northwest RE NT

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Walsh, Amanda Shepaug Vall 52.84 1
2 Jensen, Morgan Northwest RE 53.12 2
3 Lopriore, Lexi Shepaug Vall 54.57 1
4 Hinman, Kati Northwest RE 56.43 1
5 Hart, Abigail Northwest RE 1:04.84 2
6 Cunningham, Emma Northwest RE 1:07.12 2

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Shepaug Valley 'A' 55.64
2 Northwest Reg 7 'A' 59.23
3 Northwest Reg 7 'B' 1:03.12 
4 Wolcott Tech 'A' 1:04.50

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Northwest Reg 7 'A' 4:30.50
2 Shepaug Valley 'A' 4:41.89
3 Northwest Reg 7 'B' 5:02.56

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Northwest Reg 7 'A' 10:59.92
2 Shepaug Valley 'A' 11:59.48

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Walsh, Amanda Shepaug Vall 4-10.00
2 Ransom, Brooke Northwest RE 4-06.00
2 King, Colleen Northwest RE 4-06.00
4 Jensen, Morgan Northwest RE 4-04.00
4 Isaac, Lindsay Shepaug Vall 4-04.00
6 DeMeo, Gina Shepaug Vall 3-10.00

Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hinman, Kati Northwest RE 7-06.00
2 Moravsky, Ali Shepaug Vall J7-06.00
3 Traub, Mary Northwest RE 6-06.00
3 Collins, Mel Northwest RE 6-06.00
5 Wignall, Elise Northwest RE 6-00.00
6 Ross, Melanie Northwest RE 5-06.00
-- Cunningham, Emma Northwest RE NH

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jensen, Morgan Northwest RE 14-09.00
2 Case, Sidney Northwest RE 14-07.00
3 Walsh, Amanda Shepaug Vall 13-08.00
4 Ransom, Brooke Northwest RE 13-02.50
5 Cook, Jessica Shepaug Vall 13-00.00
6 Wolfe, Vanessa Shepaug Vall 12-08.00
7 Woodruff, Megan Shepaug Vall 12-01.50
8 Ross, Melanie Northwest RE 12-00.00
9 Vasco, Kara Northwest RE 11-04.50
-- Taylor, Kyra Northwest RE --------
-- Yetter, Katie Northwest RE --------
-- Miller, Alia Northwest RE --------

Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Cook, Jessica Shepaug Vall 28-10.00
2 Lopriore, Lexi Shepaug Vall J28-10.00
3 Vasco, Kara Northwest RE 25-11.50
-- Taylor, Kyra Northwest RE ---------
-- Miller, Alia Northwest RE ---------

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Linder, Kara Shepaug Vall 26-07.50
2 Parker, Janine Shepaug Vall 26-01.00
3 Swanson, Sarah Shepaug Vall 25-10.00
4 Jensen, Morgan Northwest RE 24-11.00
5 H, Jennifer Wolcott Tech 24-00.00
6 Bruce, Alex Northwest RE 23-09.50
7 Zibell, Emily Shepaug Vall 23-07.00
8 King, Colleen Northwest RE 23-03.00
9 Pfeffer, Melissa Wolcott Tech 22-06.00
10 King, Shareese Wolcott Tech 22-04.00
11 Walsh, Connor Northwest RE 22-00.50
12 Reutzel, Amy Shepaug Vall 21-08.00
13 Tallon, Shannon Northwest RE 20-06.00
13 Oemcke, Arielle Northwest RE 20-06.00
15 Woodruff, Megan Shepaug Vall 19-11.00
16 Billingsly, Rebecca Northwest RE 19-07.00
17 Case, Sidney Northwest RE 18-11.00
18 Bartlett, Hannah Northwest RE 18-09.00
19 Yetter, Katie Northwest RE 17-10.00
20 Anderson, Emily Shepaug Vall 15-05.50

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Swanson, Sarah Shepaug Vall 71-02
2 King, Shareese Wolcott Tech 61-10.50
3 Linder, Kara Shepaug Vall 61-03
4 Walsh, Connor Northwest RE 52-05
5 Reutzel, Amy Shepaug Vall 51-09.50
6 Parker, Janine Shepaug Vall 50-05
7 King, Colleen Northwest RE 48-07
8 Pfeffer, Melissa Wolcott Tech 48-01.50
9 Bartlett, Hannah Northwest RE 47-02.50
10 Hinman, Kati Northwest RE 46-05.50
11 Billingsly, Rebecca Northwest RE 44-06
12 Case, Sidney Northwest RE 43-00.50
13 Woodruff, Megan Shepaug Vall 40-01
14 Anderson, Emily Shepaug Vall 38-08.50
15 Benson, Emily Wolcott Tech 38-02.50

Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 King, Colleen Northwest RE 64-00
2 Case, Sidney Northwest RE 63-04
3 Koslosky, Colleen Shepaug Vall 60-06
4 Reutzel, Amy Shepaug Vall 58-03
5 Zibell, Emily Shepaug Vall 57-06
6 Parker, Janine Shepaug Vall 56-02
7 Bruce, Alex Northwest RE 53-07
8 Swanson, Sarah Shepaug Vall 49-10
9 Bartlett, Hannah Northwest RE 48-09
10 Linder, Kara Shepaug Vall 46-07
11 Tallon, Shannon Northwest RE 42-02
12 Anderson, Emily Shepaug Vall 25-03
13 Oemcke, Arielle Northwest RE 25-02

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Couloute, Brandon Northwest RE 11.82 1
2 Prime, John Wolcott Tech 12.00 1
3 Garcia, Luis Shepaug Vall 12.18 1
4 Bisignano, Daniel Shepaug Vall 12.59 1
5 Dolecki, Daniel Northwest RE 12.61 2
6 Parady, Eric Northwest RE 12.98 1
7 Teggi, Mark Wolcott Tech 13.14 2
8 Roy, Jordan Wolcott Tech 13.33 1
9 Brimmer, Liam Wolcott Tech 13.66 2
10 Hafey, Brian Wolcott Tech 15.22 2

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Couloute, Brandon Northwest RE 23.97 1
2 Prime, John Wolcott Tech 24.55 1
3 Tuxbury, Ben Northwest RE 24.56 1
4 Garcia, Luis Shepaug Vall 24.74 1
5 Bisignano, Daniel Shepaug Vall 25.45 1
6 Dolecki, Daniel Northwest RE 25.67 2
7 Tallon, Brendan Northwest RE 26.58 2
8 Parady, Eric Northwest RE 26.90 2
9 Teggi, Mark Wolcott Tech 27.07 1
10 Velseboer, Nicholas Shepaug Vall 27.25 2
11 Trestman, Lior Northwest RE 27.49 2
12 Brimmer, Liam Wolcott Tech 29.16 2

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tuxbury, Ben Northwest RE 56.76 1
2 Ross, Logan Shepaug Vall 58.47 1
3 Welsh, Brendan Shepaug Vall 59.06 2
4 Tallon, Brendan Northwest RE 1:00.17 1
5 Teggi, Mark Wolcott Tech 1:02.11 1
6 Velseboer, Nicholas Shepaug Vall 1:02.14 2
7 Brimmer, Liam Wolcott Tech 1:07.51 2

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lapinski, Ray Northwest RE 2:10.63
2 Heyne, Ken Shepaug Vall 2:12.39
3 Ross, Logan Shepaug Vall 2:28.11
4 Freeland, James Shepaug Vall 2:28.48
5 Pilbro, Matt Wolcott Tech 2:32.24
6 O'Donnell, Jim Shepaug Vall 2:38.00
7 Smith, Phil Northwest RE 2:38.07
8 Getler, Patrick Wolcott Tech 2:41.90
9 Donna, Alec Wolcott Tech 2:43.42
10 Hearn, John Northwest RE 2:43.61
11 Ossolinski, Ethan Northwest RE 2:47.26

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Pullaro, Andy Shepaug Vall 4:50.04
2 Lapinski, Ray Northwest RE 4:57.89
3 Garrity, Evan Shepaug Vall 5:17.23
4 Shaw, Scott Northwest RE 5:19.98
5 Smith, Phil Northwest RE 5:34.48
6 Pilbro, Matt Wolcott Tech 5:37.30
7 O'Donnell, Jim Shepaug Vall 5:48.67
8 Steers, Ben Shepaug Vall 5:56.97
9 Getler, Patrick Wolcott Tech 5:59.83
10 Donna, Alec Wolcott Tech 5:59.99
11 Hearn, John Northwest RE 6:27.86
12 Nilsson, Erik Northwest RE 6:30.98
13 Paniati, Matthew Northwest RE 6:31.77
14 Schiffer, Andy Northwest RE 6:55.97

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Boratko, Jason Northwest RE 17.46 1
2 Anderson, Ed Shepaug Vall 18.31 1
3 Fairbairn, Connor Shepaug Vall 19.02 1
4 Wright, Evan Shepaug Vall 19.49 2
5 Kratzer, Sam Shepaug Vall 22.58 2

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Cassell, Ben Northwest RE 45.61 2
2 Santella, Dan Northwest RE 52.7h 1
3 O'Brien, Patrick Shepaug Vall 53.5h 1
4 Firmender, Pat Shepaug Vall 53.88 2
5 Anderson, Ed Shepaug Vall 54.1h 1
6 Kratzer, Sam Shepaug Vall 57.09 2

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Northwest Reg 7 'A' 48.45
-- Shepaug Valley 'A' DNF DQ

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Northwest Reg 7 'A' 3:41.47
2 Shepaug Valley 'A' 3:43.30

Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Shepaug Valley 'A' 9:13.98
2 Northwest Reg 7 'A' 10:27.10

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Colins, Ryan Northwest RE 5-06.00
2 Anderson, Ed Shepaug Vall J5-06.00
3 McCulloch, Cam Shepaug Vall J5-06.00
4 Tallon, Brendan Northwest RE J5-06.00
5 Steinmetz, Jesse Shepaug Vall 5-02.00
6 Stager, Matt Shepaug Vall 5-00.00
-- Bogue, Elliott Shepaug Vall NH
-- Ridel, Jason Northwest RE NH

Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Colins, Ryan Northwest RE 10-06.00
2 Fairbairn, Connor Shepaug Vall 10-00.00
3 Joesefson, Mike Shepaug Vall 9-06.00
4 Wright, Evan Shepaug Vall 9-00.00
5 Smith, Kyle Northwest RE 8-06.00
6 Trestman, Lior Northwest RE 7-00.00
7 Campbell, Alex Northwest RE 6-00.00

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Santella, Dan Northwest RE 19-01.00
2 McCulloch, Cam Shepaug Vall 18-08.00
3 Joesefson, Mike Shepaug Vall 18-07.00
4 Colins, Ryan Northwest RE 17-07.00
5 Steers, Ben Shepaug Vall 15-11.50
6 Bisignano, Daniel Shepaug Vall 15-05.50
7 Parady, Eric Northwest RE 14-09.00
8 Keane, Brian Northwest RE 14-04.50
9 Stager, Matt Shepaug Vall 14-04.00
10 Ridel, Jason Northwest RE 13-10.50
11 Duffy, Timothy Northwest RE 13-06.00

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Anderson, Ed Shepaug Vall 36-05.00
2 Cassell, Ben Northwest RE 35-05.50
2 Wright, Evan Shepaug Vall 35-05.50
4 Keane, Brian Northwest RE 35-03.50
5 Smith, Kyle Northwest RE 34-06.50
6 McCulloch, Cam Shepaug Vall 34-04.00
7 Duffy, Timothy Northwest RE 25-05.00

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 O'Brien, Patrick Shepaug Vall 39-09.00
2 Gain, Zach Northwest RE 38-08.00
3 Wolfe, Kevin Shepaug Vall 37-02.00
4 Steinmetz, Jesse Shepaug Vall 33-10.00
4 Chenail, Max Northwest RE 33-10.00
6 Gellatly, Luke Shepaug Vall 33-09.00
7 Gain, Kyle Northwest RE 33-07.00
8 Firmender, Pat Shepaug Vall 32-06.00
9 Fredsall, Jordan Wolcott Tech 28-09.00
10 Stager, Matt Shepaug Vall 27-01.00
11 Donna, Alec Wolcott Tech 26-10.00
12 Chiang, Dustin Wolcott Tech 26-03.50
13 Lewis, Jeff Shepaug Vall 25-06.00
14 Kay, Peyton Shepaug Vall 24-05.00
15 Guarna, Joshua Northwest RE 23-11.00
16 Horner, John Wolcott Tech 23-10.00
17 Ascenzi, Mr. Shepaug Vall 22-09.00
18 Collins, Vinnie Shepaug Vall 22-02.00
19 Whiting, Mac Wolcott Tech 22-01.00
20 Johnson, Tad Wolcott Tech 21-07.00
21 Johnson, Zach Shepaug Vall 21-03.00
22 Isaac, Justin Shepaug Vall 13-11.00

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 O'Brien, Patrick Shepaug Vall 107-07
2 Gain, Zach Northwest RE 104-01
3 Steinmetz, Jesse Shepaug Vall 94-00.50
4 Gain, Kyle Northwest RE 87-10.50
5 Gellatly, Luke Shepaug Vall 83-07
6 Chenail, Max Northwest RE 82-08
7 Carvalho, Adam Northwest RE 75-05
7 Fairbairn, Connor Shepaug Vall 75-05
9 Fredsall, Jordan Wolcott Tech 69-11.50
10 Lewis, Jeff Shepaug Vall 61-05.50
11 Chiang, Dustin Wolcott Tech 60-09
12 Kay, Peyton Shepaug Vall 58-09
13 Horner, John Wolcott Tech 57-09
14 Johnson, Tad Wolcott Tech 56-04
15 Whiting, Mac Wolcott Tech 54-06
16 Hafey, Brian Wolcott Tech 53-11.50
17 Guarna, Joshua Northwest RE 48-04.50

Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Gain, Kyle Northwest RE 122-06
2 Steinmetz, Jesse Shepaug Vall 118-05
3 Firmender, Pat Shepaug Vall 117-08
4 Heyne, Ken Shepaug Vall 117-04
5 Gellatly, Luke Shepaug Vall 106-05
6 Cassell, Ben Northwest RE 96-08
7 Carvalho, Adam Northwest RE 86-11
8 Gain, Zach Northwest RE 84-02
9 Arel, Austin Northwest RE 76-06
10 Reese, Patrick Northwest RE 72-00
11 Chenail, Max Northwest RE 59-05
12 Guarna, Joshua Northwest RE 44-11

Mixed 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Pullaro, Andy M Shepaug Vall 10:49.04
2 Garrity, Evan M Shepaug Vall 11:10.42
3 Lapinski, Ray M Northwest RE 11:20.90
4 Shaw, Scott M Northwest RE 11:21.23
5 Brennan, Cody M Shepaug Vall 11:36.83
6 Tuxbury, Annmarie W Northwest RE 13:59.66
7 Nilsson, Erik M Northwest RE 14:22.92
8 DeMeo, Gina W Shepaug Vall 14:27.02
9 Criollo, Paloma W Shepaug Vall 16:20.00



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News