Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Earth Day 3-Mile Trail Race

Mansfield Hollow, CT, April 10, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

Earth Day 3-Mile Trail Race

Earth Day 3-Mile Trail Race

Age Group Results

April 10, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female 1 to 12

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Juliette Hogan          Jewett City  CT       209   8        65      28:25.0    9:28/M             
       2    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           200   12       91      37:28.6   12:29/M             
Top

Female 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carley Dolan            Lebanon  CT           205   15       33      24:39.8    8:13/M             
       2    Sierro Ballsieper       Lebanon  CT           203   14       34      24:40.2    8:13/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mary-Alex Zickefoose    Bristol  CT           206   26       24      22:59.0    7:40/M             
       2    Jessica Dupuis          Broad Brook  CT       224   26       42      25:26.2    8:29/M             
       3    Alycia Parkinson        Vernon Rockville  C   175   26       46      25:55.1    8:38/M             
       4    Lisa Bouclier           Bolton  CT            155   27       47      25:59.4    8:40/M             
       5    Lauren Biatowas                               143   20       52      26:40.6    8:53/M             
       6    Christina Schirone      Willimantic  CT       136   21       63      28:17.3    9:26/M             
       7    Lilia Salas             Willimantic  CT       133   23       68      28:38.8    9:33/M             
       8    Melissa Saliga          Willimantic  CT       137   22       74      29:13.2    9:44/M             
       9    Jamie Sydoriak          Coventry  CT          125   22       77      29:21.6    9:47/M             
      10    Nina Bumpus             Moosup  CT            192   29       78      29:24.2    9:48/M             
      11    Bronwen Seaman          Oneco  CT             193   23       79      29:24.9    9:48/M             
      12    Melissa Meadows         Ellington  CT         179   26       80      29:31.9    9:50/M             
      13    Amanda Trothier         Terryville  CT        214   22       88      35:00.5   11:40/M             
      14    Laura Divincenzo        Wethersfield  CT      215   21       89      35:01.2   11:40/M             
      15    Kelley Salas            Ellington  CT         168   26       95      41:00.1   13:40/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kim Hopkins             Coventry  CT          213   39       57      27:34.2    9:11/M             
       2    Jennifer Morrison       Willimantic  CT       140   35       60      28:05.2    9:22/M             
       3    Sarah Biddle            Smyrna  DE            176   30       69      28:40.4    9:33/M             
       4    Maria Pirro             Norwich  CT           158   34       75      29:13.5    9:44/M             
       5    Alison Giannini         Groton  CT            135   37       85      32:16.0   10:45/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Angel Bartlett          Uncasville  CT        180   44       43      25:26.7    8:29/M             
       2    Lori Paz                Baltic  CT            167   44       55      27:11.4    9:04/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Patrice Ramm            Columbia  CT          118   51       53      27:04.2    9:01/M             
       2    Rhona Free              Hampton  CT           189   53       58      27:34.6    9:11/M             
       3    Trisha Underwood        Woodstock  CT         149   52       66      28:25.4    9:28/M             
       4    Julia Joseph            Storrs Mansfield  C   142   50       82      29:55.2    9:58/M             
       5    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        152   55       84      31:54.1   10:38/M             
       6    Christine Sacrey        Preston  CT           202   56       86      32:42.6   10:54/M             
       7    Laura Elsenboss         Mystic  CT            171   51       87      34:29.5   11:30/M             
       8    Sandy Bouclier          Newtown  CT           156   55       90      36:00.5   12:00/M             
       9    Margaret Daly           Willimantic  CT       216   55       92      38:16.9   12:45/M             
      10    Pam Parkinson           Coventry  CT          160   56       93      39:01.5   13:00/M             
      11    Dorine Morse            Coventry  CT          170   53       94      40:59.6   13:40/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT           130   62       45      25:47.7    8:36/M             
       2    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        161   63       71      28:55.5    9:38/M             
       3    Patricia Phillips       Niantic  CT           212   62       81      29:46.0    9:55/M             
Top

Male 1 to 12

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christopher Babcock     Jewett City  CT       162   11       56      27:11.8    9:04/M             
       2    Owen Neistat            Taftville  CT         196   11       70      28:46.4    9:35/M             
Top

Male 13 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt McMerrimen         Brooklyn  CT          174   14        7      18:59.0    6:20/M             
       2    Timothy Paz             Baltic  CT            164   14       12      20:09.1    6:43/M             
       3    Jacob Reilly            Storrs Mansfield  C   226   18       13      20:12.6    6:44/M             
       4    Robert Daly Jr          Willimantic  CT       217   15       20      22:13.7    7:24/M             
       5    Marcus Oneal            South Windsor  CT     221   19       30      24:09.0    8:03/M             
       6    Calvin Underwood        Woodstock  CT         127   18       31      24:26.6    8:09/M             
       7    Justin Paz              Baltic  CT            166   17       51      26:29.9    8:50/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Savino             Manchester  CT        198   27        1      17:18.9    5:46/M             
       2    Merle Shaw              Coventry  CT          199   28        2      17:29.4    5:50/M             
       3    Casey Neistat           New London  CT        195   29        3      17:58.6    5:59/M             
       4    Burkett Forquher        New London  CT        197   25        4      18:37.5    6:12/M             
       5    David Bartlett          Uncasville  CT        181   22        9      19:14.3    6:25/M             
       6    Matt Lana               Willimantic  CT       219   20       10      19:43.4    6:34/M             
       7    Mark Connolly           Willimantic  CT       117   28       21      22:42.6    7:34/M             
       8    Klye Spooner            Norwich  CT           220   26       22      22:46.0    7:35/M             
       9    Jeffrey Seaman          Oneco  CT             194   26       37      24:51.0    8:17/M             
      10    Robert Chmiel           Willimantic  CT       225   20       38      24:57.8    8:19/M             
      11    Dan Koerig              New Haven  CT         223   24       39      25:17.0    8:26/M             
      12    Robert Martin           Willimantic  CT       188   20       40      25:20.4    8:27/M             
      13    Greg Phillips           Tolland  CT           126   21       41      25:25.8    8:28/M             
      14    Mike Hislop             Preston  CT           151   21       48      26:02.3    8:41/M             
      15    Jackson Whitmore        Pelham  NY            207   21       62      28:16.7    9:25/M             
      16    James Soccoccio         Willimantic  CT       138   22       72      29:06.9    9:42/M             
      17    Robert Salas            Ellington  CT         169   27       83      31:26.0   10:29/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Fernando Rincon         Glastonbury  CT       183   39        5      18:53.3    6:18/M             
       2    Patrick D'Amico         Waterbury  CT         154   31       17      21:48.6    7:16/M             
       3    Scott Williams          Gales Ferry  CT       191   34       29      24:04.9    8:01/M             
       4    Martin Pluszynski       Willimantic  CT       139   32       64      28:21.7    9:27/M             
       5    Jeffrey Simmons         Norwich  CT           159   35       76      29:13.8    9:44/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeff Lafluer            Hebron  CT            210   42       14      20:39.0    6:53/M             
       2    Peter Ballsieper        Lebanon  CT           204   44       15      20:43.2    6:54/M             
       3    Drew Hyatt              Andover  CT           208   48       16      21:05.2    7:02/M             
       4    Vidal Paz               Baltic  CT            165   48       18      22:03.0    7:21/M             
       5    Peter Drzewiecki        Storrs Mansfield  C   186   42       25      23:39.0    7:53/M             
       6    Angel Beltram           Windham  CT           129   40       27      23:58.4    7:59/M             
       7    Cedric Lindsey          Windham  CT           128   42       28      23:59.5    8:00/M             
       8    Eddie Hogan             Lisbon  CT            131   40       67      28:26.6    9:29/M             
       9    David Lowe              Storrs Mansfield  C   185   47       73      29:08.5    9:43/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Trahan             Mystic  CT            172   54        6      18:56.4    6:19/M             
       2    Donald Jakoboski        Tolland  CT           222   59       11      20:01.7    6:40/M             
       3    Paul Andruskiewicz      Preston  CT           182   51       19      22:11.6    7:24/M             
       4    Brian Andstrom          Plainfield  CT        153   54       26      23:54.0    7:58/M             
       5    Mike Cyr                Mansfield Center  C   134   51       32      24:33.9    8:11/M             
       6    Robert Jennette         Storrs Mansfield  C   187   53       35      24:45.1    8:15/M             
       7    John Sacrey             Preston  CT           201   58       36      24:50.4    8:17/M             
       8    George Bouclier         Newtown  CT           157   56       50      26:24.2    8:48/M             
       9    Christopher Ramm        Cummaquid  MA         119   52       54      27:04.5    9:01/M             
      10    Steve Curry             Ashford  CT           227   56       59      28:00.5    9:20/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith               Norwich  CT           148   62        8      19:08.7    6:23/M             
       2    Way Hedding             Niantic  CT           190   60       23      22:47.9    7:36/M             
       3    Ted Phillips            Niantic  CT           211   68       44      25:40.2    8:33/M             
       4    Fred Loxsom             Mansfield  CT         115   67       61      28:10.3    9:23/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ronald Gale             Norwich  CT           132   74       49      26:10.8    8:43/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News