Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Earth Day 3-Mile Trail Race

Mansfield Hollow, CT, April 10, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time To Go.

Earth Day 3-Mile Trail Race

Earth Day 3-Mile Trail Race

Overall Finish List

April 10, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Adam Savino             Manchester  CT        198   27     1 M 20-29      17:18.9    5:46/M             
       2    Merle Shaw              Coventry  CT          199   28     2 M 20-29      17:29.4    5:50/M             
       3    Casey Neistat           New London  CT        195   29     3 M 20-29      17:58.6    5:59/M             
       4    Burkett Forquher        New London  CT        197   25     4 M 20-29      18:37.5    6:12/M             
       5    Fernando Rincon         Glastonbury  CT       183   39     1 M 30-39      18:53.3    6:18/M             
       6    John Trahan             Mystic  CT            172   54     1 M 50-59      18:56.4    6:19/M             
       7    Matt McMerrimen         Brooklyn  CT          174   14     1 M 13-19      18:59.0    6:20/M             
       8    Tim Smith               Norwich  CT           148   62     1 M 60-69      19:08.7    6:23/M             
       9    David Bartlett          Uncasville  CT        181   22     5 M 20-29      19:14.3    6:25/M             
      10    Matt Lana               Willimantic  CT       219   20     6 M 20-29      19:43.4    6:34/M             
      11    Donald Jakoboski        Tolland  CT           222   59     2 M 50-59      20:01.7    6:40/M             
      12    Timothy Paz             Baltic  CT            164   14     2 M 13-19      20:09.1    6:43/M             
      13    Jacob Reilly            Storrs Mansfield  C   226   18     3 M 13-19      20:12.6    6:44/M             
      14    Jeff Lafluer            Hebron  CT            210   42     1 M 40-49      20:39.0    6:53/M             
      15    Peter Ballsieper        Lebanon  CT           204   44     2 M 40-49      20:43.2    6:54/M             
      16    Drew Hyatt              Andover  CT           208   48     3 M 40-49      21:05.2    7:02/M             
      17    Patrick D'Amico         Waterbury  CT         154   31     2 M 30-39      21:48.6    7:16/M             
      18    Vidal Paz               Baltic  CT            165   48     4 M 40-49      22:03.0    7:21/M             
      19    Paul Andruskiewicz      Preston  CT           182   51     3 M 50-59      22:11.6    7:24/M             
      20    Robert Daly Jr          Willimantic  CT       217   15     4 M 13-19      22:13.7    7:24/M             
      21    Mark Connolly           Willimantic  CT       117   28     7 M 20-29      22:42.6    7:34/M             
      22    Klye Spooner            Norwich  CT           220   26     8 M 20-29      22:46.0    7:35/M             
      23    Way Hedding             Niantic  CT           190   60     2 M 60-69      22:47.9    7:36/M             
      24    Mary-Alex Zickefoose    Bristol  CT           206   26     1 F 20-29      22:59.0    7:40/M             
      25    Peter Drzewiecki        Storrs Mansfield  C   186   42     5 M 40-49      23:39.0    7:53/M             
      26    Brian Andstrom          Plainfield  CT        153   54     4 M 50-59      23:54.0    7:58/M             
      27    Angel Beltram           Windham  CT           129   40     6 M 40-49      23:58.4    7:59/M             
      28    Cedric Lindsey          Windham  CT           128   42     7 M 40-49      23:59.5    8:00/M             
      29    Scott Williams          Gales Ferry  CT       191   34     3 M 30-39      24:04.9    8:01/M             
      30    Marcus Oneal            South Windsor  CT     221   19     5 M 13-19      24:09.0    8:03/M             
      31    Calvin Underwood        Woodstock  CT         127   18     6 M 13-19      24:26.6    8:09/M             
      32    Mike Cyr                Mansfield Center  C   134   51     5 M 50-59      24:33.9    8:11/M             
      33    Carley Dolan            Lebanon  CT           205   15     1 F 13-19      24:39.8    8:13/M             
      34    Sierro Ballsieper       Lebanon  CT           203   14     2 F 13-19      24:40.2    8:13/M             
      35    Robert Jennette         Storrs Mansfield  C   187   53     6 M 50-59      24:45.1    8:15/M             
      36    John Sacrey             Preston  CT           201   58     7 M 50-59      24:50.4    8:17/M             
      37    Jeffrey Seaman          Oneco  CT             194   26     9 M 20-29      24:51.0    8:17/M             
      38    Robert Chmiel           Willimantic  CT       225   20    10 M 20-29      24:57.8    8:19/M             
      39    Dan Koerig              New Haven  CT         223   24    11 M 20-29      25:17.0    8:26/M             
      40    Robert Martin           Willimantic  CT       188   20    12 M 20-29      25:20.4    8:27/M             
      41    Greg Phillips           Tolland  CT           126   21    13 M 20-29      25:25.8    8:28/M             
      42    Jessica Dupuis          Broad Brook  CT       224   26     2 F 20-29      25:26.2    8:29/M             
      43    Angel Bartlett          Uncasville  CT        180   44     1 F 40-49      25:26.7    8:29/M             
      44    Ted Phillips            Niantic  CT           211   68     3 M 60-69      25:40.2    8:33/M             
      45    Rose Buckingham         Norwich  CT           130   62     1 F 60-69      25:47.7    8:36/M             
      46    Alycia Parkinson        Vernon Rockville  C   175   26     3 F 20-29      25:55.1    8:38/M             
      47    Lisa Bouclier           Bolton  CT            155   27     4 F 20-29      25:59.4    8:40/M             
      48    Mike Hislop             Preston  CT           151   21    14 M 20-29      26:02.3    8:41/M             
      49    Ronald Gale             Norwich  CT           132   74     1 M 70-99      26:10.8    8:43/M             
      50    George Bouclier         Newtown  CT           157   56     8 M 50-59      26:24.2    8:48/M             
      51    Justin Paz              Baltic  CT            166   17     7 M 13-19      26:29.9    8:50/M             
      52    Lauren Biatowas                               143   20     5 F 20-29      26:40.6    8:53/M             
      53    Patrice Ramm            Columbia  CT          118   51     1 F 50-59      27:04.2    9:01/M             
      54    Christopher Ramm        Cummaquid  MA         119   52     9 M 50-59      27:04.5    9:01/M             
      55    Lori Paz                Baltic  CT            167   44     2 F 40-49      27:11.4    9:04/M             
      56    Christopher Babcock     Jewett City  CT       162   11     1 M  1-12      27:11.8    9:04/M             
      57    Kim Hopkins             Coventry  CT          213   39     1 F 30-39      27:34.2    9:11/M             
      58    Rhona Free              Hampton  CT           189   53     2 F 50-59      27:34.6    9:11/M             
      59    Steve Curry             Ashford  CT           227   56    10 M 50-59      28:00.5    9:20/M             
      60    Jennifer Morrison       Willimantic  CT       140   35     2 F 30-39      28:05.2    9:22/M             
      61    Fred Loxsom             Mansfield  CT         115   67     4 M 60-69      28:10.3    9:23/M             
      62    Jackson Whitmore        Pelham  NY            207   21    15 M 20-29      28:16.7    9:25/M             
      63    Christina Schirone      Willimantic  CT       136   21     6 F 20-29      28:17.3    9:26/M             
      64    Martin Pluszynski       Willimantic  CT       139   32     4 M 30-39      28:21.7    9:27/M             
      65    Juliette Hogan          Jewett City  CT       209   8      1 F  1-12      28:25.0    9:28/M             
      66    Trisha Underwood        Woodstock  CT         149   52     3 F 50-59      28:25.4    9:28/M             
      67    Eddie Hogan             Lisbon  CT            131   40     8 M 40-49      28:26.6    9:29/M             
      68    Lilia Salas             Willimantic  CT       133   23     7 F 20-29      28:38.8    9:33/M             
      69    Sarah Biddle            Smyrna  DE            176   30     3 F 30-39      28:40.4    9:33/M             
      70    Owen Neistat            Taftville  CT         196   11     2 M  1-12      28:46.4    9:35/M             
      71    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        161   63     2 F 60-69      28:55.5    9:38/M             
      72    James Soccoccio         Willimantic  CT       138   22    16 M 20-29      29:06.9    9:42/M             
      73    David Lowe              Storrs Mansfield  C   185   47     9 M 40-49      29:08.5    9:43/M             
      74    Melissa Saliga          Willimantic  CT       137   22     8 F 20-29      29:13.2    9:44/M             
      75    Maria Pirro             Norwich  CT           158   34     4 F 30-39      29:13.5    9:44/M             
      76    Jeffrey Simmons         Norwich  CT           159   35     5 M 30-39      29:13.8    9:44/M             
      77    Jamie Sydoriak          Coventry  CT          125   22     9 F 20-29      29:21.6    9:47/M             
      78    Nina Bumpus             Moosup  CT            192   29    10 F 20-29      29:24.2    9:48/M             
      79    Bronwen Seaman          Oneco  CT             193   23    11 F 20-29      29:24.9    9:48/M             
      80    Melissa Meadows         Ellington  CT         179   26    12 F 20-29      29:31.9    9:50/M             
      81    Patricia Phillips       Niantic  CT           212   62     3 F 60-69      29:46.0    9:55/M             
      82    Julia Joseph            Storrs Mansfield  C   142   50     4 F 50-59      29:55.2    9:58/M             
      83    Robert Salas            Ellington  CT         169   27    17 M 20-29      31:26.0   10:29/M             
      84    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        152   55     5 F 50-59      31:54.1   10:38/M             
      85    Alison Giannini         Groton  CT            135   37     5 F 30-39      32:16.0   10:45/M             
      86    Christine Sacrey        Preston  CT           202   56     6 F 50-59      32:42.6   10:54/M             
      87    Laura Elsenboss         Mystic  CT            171   51     7 F 50-59      34:29.5   11:30/M             
      88    Amanda Trothier         Terryville  CT        214   22    13 F 20-29      35:00.5   11:40/M             
      89    Laura Divincenzo        Wethersfield  CT      215   21    14 F 20-29      35:01.2   11:40/M             
      90    Sandy Bouclier          Newtown  CT           156   55     8 F 50-59      36:00.5   12:00/M             
      91    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           200   12     2 F  1-12      37:28.6   12:29/M             
      92    Margaret Daly           Willimantic  CT       216   55     9 F 50-59      38:16.9   12:45/M             
      93    Pam Parkinson           Coventry  CT          160   56    10 F 50-59      39:01.5   13:00/M             
      94    Dorine Morse            Coventry  CT          170   53    11 F 50-59      40:59.6   13:40/M             
      95    Kelley Salas            Ellington  CT         168   26    15 F 20-29      41:00.1   13:40/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News