Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

27th Annual Applefest

Hollis, NH, September 26, 2009

[Overall Results (Individuals) | Top Ten Male/Female Finishers | Age Group Awards | Top Ten Clydesdale/Fillies | All Clydesdale/Filly Results | All Relay Team Results | Hollis Finishers ]

Top Relay Teams by Division


                               RELAY RESULTS
                           27th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 26, 2009  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services     Racetime@gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          MALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Clinton Orloski / Ryan Jackson           M     1525 STROKE VOLUME                  1:19:19 
    2 Steve Buxton / Mike Curran               M     1410 NFDR                           1:34:59 
    3 Thomas Wholey / Mike Duvarny             M     1516 MR MIKE'S                      1:40:42 
    4 David Corbett / Mike Hoffman             M     1457 AIR HEADS                      1:42:49 
    5 Jonathan Harkins / Marc Hamel            M     1450 VIAFLO                         1:47:19 
    6 Alex Woodrow / John Woodrow              M     1474 WOODY AND JDAWG                1:52:12 
    7 Mike Berry / Mark Berry                  M     1478 ALMOST THERE                   1:56:01 
    8 Cassidy King / Andy Jon                  M     1405 BAD APPLES                     1:57:14 
    9 Riley Rodgers / Robert Moore             M     1532 LAKERS                         1:59:43 
   10 Chet Rogers / Kevin Bourbeau             M     1496 TEAM KEZAR                     2:16:15 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Peter Fratini / Paul Fratini             M     1421 FRATINI BROTHERS               1:17:51 
    2 Frank Row / Brian Reeves                 M     1536 ROW & REEVES                   1:17:59 
    3 Jeffrey Santer / Frank Clapp             M     1425 SANTER                         1:45:34 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 


                               RELAY RESULTS
                           27th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 26, 2009  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services     Racetime@gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         FEMALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Christa Bryant / Steph Hood              F     1540 MR  PINK & RICECAKE            1:29:32 
    2 Leslie Reap / Tammy Gaffey               F     1477 EYES ON THE PIES               1:31:52 
    3 Kathy Maddock / Tara Germond             F     1538 SIZZLERS                       1:32:14 
    4 Kira Long / Anna Royer                   F     1417 HELLO CUPCAKE                  1:37:13 
    5 Eileen Gallagher / Scarlett Graham       F     1452 RUNNING FOR PIE!               1:38:48 
    6 Samantha Moland / Angie Lee              F     1521 AHHH SHARK ATTACK!             1:41:04 
    7 Katy Kennedy / Caroline Smith            F     1534 MOMMY TOSHES                   1:43:02 
    8 Rachel Matuszek / Melynda Perry          F     1461 CRABBY APPLES                  1:46:00 
    9 Emily Watt / Claire Watt                 F     1513 TEAM CLEM                      1:46:33 
   10 Marli Piccolo / Alison Powers            F     1416 THE 02048'S                    1:49:53 
   11 Katherine Loftus / Jill Kaspar           F     1518 APPLES 2 APPLES                1:50:10 
   12 Kelly Smith / Jeannine Leclerc           F     1530 LAND SHARKS                    1:50:15 
   13 Lisa Trebino / Diana Trebino             F     1459 LADIES FROM CALALOOGA          1:53:42 
   14 Nicole Garcia / Jenna Rioux              F     1482 WARD 2 - THIS IS FOR YOU!      1:53:46 
   15 Karen Flynn / Michelle Dunn              F     1438 BOLT 911                       1:53:49 
   16 Brandi Coulter / Heidi Packard           F     1554 AMY & BRANDY                   1:54:03 
   17 Kelly Murray / Jocelyn Marion            F     1501 EARLY RISERS    NOT SO MUCH    1:54:35 
   18 Larkin Reynolds / Rita Maxwell           F     1499 COURTLAND RUNNERS              1:54:47 
   19 Emily Chen / Alissa Wantman              F     1491 CHENMAN!                       1:55:12 
   20 Jill Mcgranaghan / Julie Mclaurin        F     1531 SQUIRREL FRIENDS               1:57:42 
   21 Emily Rumora / Minda Gowarty             F     1520 MINDA                          1:58:00 
   22 Jeanine Georgalas / Holly Mcarthy        F     1512 GOAL SEEKERS                   1:58:42 
   23 Christine Dodson / Nancy Phillips        F     1507 DODSON-PHILLIPS                2:01:51 
   24 Paula Collin / Jennifer Gray             F     1545 KARMA                          2:01:58 
   25 Stacie Dejoie / Jill Berry               F     1535 DYNAMIC DUO                    2:02:40 
   26 Kelly Spencer / Jody Bozek               F     1414 MARGARITA MOMMAS               2:02:50 
   27 Kelsey Mccormick / Jill Bedard           F     1468 SOLE SISTAHS                   2:02:50 
   28 Nicole Connolly / Kelly Cenca            F     1466 PINK LADIES                    2:02:53 
   29 Erin Lane / Colby Barrows                F     1434 MOMMY'S TIME OUT               2:05:00 
   30 Mary Marren / Cristina Varney            F     1505 FAMILY AFFAIR                  2:05:49 
   31 Amanda Horowitz / Tamara Konig           F     1446 SOXY MSWS                      2:07:31 
   32 Cathy Lemire / Elissa Ladd               F     1463 UPPER VALLEY GIRLS             2:07:36 
   33 Larah Mcclain / Maggie Mcclain           F     1475 TEAM L O M                     2:07:45 
   34 Sara Scotto / Audrey Elliott             F     1524 PAIR-A-DOCS                    2:07:45 
   35 Karyn Camplin / Sylvia Petro             F     1442 WORKING MOMS                   2:08:28 
   36 Alison Conway / Molly Fitzgerald         F     1455 LUV CRAIC                      2:09:22 
   37 Hilary Ayala / Amanda Mazerolle          F     1449 BLOCK HEADS                    2:09:24 
   38 Elise Robertson / Kelly Goldberg         F     1451 HOHOS                          2:16:16 
   39 Jiyeon Choi / Amrita Chiluwal            F     1523 FIERCE PIERCE                  2:17:48 
   40 Abby Whitbeck / Natalya Shulga           F     1487 COUSCOUS UPMA                  2:18:12 
   41 Tara Forrest / Betsy Wienslaw            F     1426 TA TAS                         2:18:29 
   42 Eleanor Amidon / Barbara Doherty         F     1443 RUNNING BUDDIES                2:19:19 
   43 Jennifer Dekarski / Andrea Rathbone      F     1476 A & J                          2:23:50 
   44 Jennifer Kistner / Julie Smith           F     1547 LCCPS RUNNERS                  2:23:53 
   45 Kenzie Shane / Mary-Jo Bourque           F     1546 KENZIE-JO                      2:31:17 
   46 Beth Hovey / Bethany Hannafon            F     1422 B AND B                        2:43:21 

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Paula Verderber / Eileen Dewitt          F     1439 THE NAUGHTY NURSES             1:56:39 
    2 Andra Hollis / Mimi Englander            F     1465 Y NOT                          1:56:43 
    3 Kimberly Farmer / Melanie Bergerson      F     1504 2 MOMS ON THE GO               2:02:44 
    4 Marjorie Lackritz / Becky Liley          F     1515 JUST JOGGING                   2:14:28 
    5 Maureen Doran / Joanne Whooley           F     1440 RETURN OF THE MOJO             2:15:40 
    6 Sally Lemme / Karin Bradley              F     1498 HUFF AND PUFF                  2:28:42 
-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Andrea Pierce / Fiona Mcdonnell          F     1481 FI & ANDIEPI                   1:45:10 
    2 Jane Hardiman / Michele Flanagan         F     1433 YANKEE GIRLS                   1:50:18 


                               RELAY RESULTS
                           27th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
 Sept. 26, 2009  Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
   ChronoTrack Timing: Granite State Race Services     Racetime@gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          COED OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Chad Carr / Kaitlin Anelauskas           X     1492 HOT CROSS BUNS                 1:14:11 
    2 Jimmie Cochran / Alton Lamond            X     1406 WE TRI                         1:26:15 
    3 Pam Marchildon / Dan Houston             X     1480 HOUSTON WE HAVE A PROBLEM      1:31:38 
    4 Matthew Dernoga / Eve Sandoval           X     1493 CALCETÍN SALADA                1:32:39 
    5 Ben Biskovich / Karin Biskovich          X     1473 DON'T LOSE YOUR BISCUITS       1:37:26 
    6 David Stevens / Erin Lyman               X     1550 MIDDLESEX MARAUDERS            1:38:55 
    7 Dustin Dow / Theresa Utrup               X     1418 BUCKEYE BOMBERS                1:39:17 
    8 Liza Harman / Kyle Packer                X     1517 SAUCY CIDER                    1:39:28 
    9 Stacy Sweetser / Randy Clark             X     1506 SWEETCLARK                     1:42:23 
   10 Tara Doubman / Jay Doubman               X     1412 TRAINING BY SEAN               1:42:32 
   11 Peter Ungaro / Katherine Blakeslee       X     1548 TEAM PORKBELLIES               1:43:59 
   12 Catie Fargione / Wes Gardner             X     1537 TIGER HYBRIDS                  1:44:22 
   13 Jennifer Jackson / Joe Cutner            X     1528 TODAY WE ARE FRIENDS           1:44:56 
   14 David Smith / Emily Smith                X     1408 SMITH TEAM #1                  1:45:24 
   15 Matt Harkins / Tracey Harris             X     1553 HARKIN & HARRIS                1:49:06 
   16 David Lynch / Julie Sayles               X     1543 BAREFOOT & CRAZY               1:50:28 
   17 Ghotas Evindar / Svetlana Belyanskaya    X     1552 DELDAR                         1:55:16 
   18 Casey Mcmahon / Stephanie Mcmahon        X     1503 TEAM MCMAHON                   1:56:13 
   19 Ruth Hinde-Moura / Christian Moura       X     1541 MOURA THIS AND MOURA THAT      1:56:44 
   20 Kimberly Kwitkiwski / Michael O'dell     X     1494 BEDFORD BONEHEADS              1:57:40 
   21 Julia Dupuis / Kenneth Dupuis            X     1429 MAX'S PARENTS                  1:57:43 
   22 Stephanie Kaminaris / Chris Kaminaris    X     1460 BUZZING ALONG                  1:57:45 
   23 Taylor Frazao / David Willoughby         X     1542 PIERCE LAW-ERS                 1:58:08 
   24 Heather Hall / Robert Jackson            X     1511 H & J                          1:59:28 
   25 Daren Rathbone / Brenda Martin           X     1514 GASPING FOR AIR                1:59:43 
   26 Andrea Consedine / Marc Carfora          X     1479 FORMER CHUB RUBBERS            2:00:29 
   27 Ashley Smith / Dakota Smith              X     1407 SMITH TEAM #2                  2:00:46 
   28 Paula Fallon / Greg Fallon               X     1462 FALLON                         2:02:07 
   29 Jennifer Penton / Sean Martin            X     1458 GET IT DONE                    2:02:47 
   30 Mayra Rodriguez / Erick Bolden           X     1500 2 STEP                         2:03:23 
   31 Kristie Stone / Dino Quintero            X     1551 FIRE & ICE                     2:03:51 
   32 Robert Sosa / Sandie Rodda               X     1509 SI COMO NO                     2:05:01 
   33 Carl Hall / Deirdre Dennehy              X     1471 CORNHUSKERS                    2:07:18 
   34 Kenzie Woodrow / Taylor Woodrow          X     1495 FLAMING PANDAS                 2:07:46 
   35 Jill Shah / Hemant Shah                  X     1497 LOTUS                          2:14:14 
   36 Robert Larmouth / Kimi Larmouth          X     1483 MOVIN' ALONG                   2:14:39 
   37 Jessica Corr / Tushar Patel              X     1456 JT ROCKS                       2:14:42 
   38 Robin Prince / Matt Swain                X     1469 CIDER MONKEYS                  2:17:22 
   39 Anna Engstrom / Israel Green-Hopkins     X     1467 GREENSTROM TEAM                2:17:23 
   40 David Corte / Justine Fagerlund          X     1486 SUCKIN WIND                    2:19:25 
   41 Lynne Shane / Warren Shane               X     1420 BLOWIN SMOKE                   2:31:17 

-------------------------------------------------------------------------------
                         COED MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Mark Bell / Barbara Bell                 X     1526 BABY FROGGY                    1:28:49 
    2 Curtis Hansen / Michelle Hansen          X     1401 TOOT-N-ODDER                   1:37:09 
    3 Christopher Sweeney / Joan Sweeney       X     1519 SWEENEY                        1:43:33 
    4 Mark Strawn / Rosemarie Strawn           X     1529 MR  & MRS  RVRR                1:46:29 
    5 Jean Suffin / Michael Unger              X     1485 BG & SSMG                      1:46:32 
    6 Jules Menard / Paula Menard              X     1424 MENARDS                        1:52:35 
    7 Lisa Olson / Steven J                    X     1510 COFFEEMATES                    1:54:13 
    8 Todd Ulrich / Vaness Ulrich              X     1419 IRONWORKS                      1:58:10 
    9 Alan Meunier / Karen Meunier             X     1444 BEAUTY AND THE BEAST           1:59:35 
   10 Joanne Pomeranz / Len Pomeranz           X     1544 MCM 2009 OR BUST               2:09:39 
   11 Roger Morby / Cynthia Morby              X     1411 JUDE 25                        2:33:02 
-------------------------------------------------------------------------------
                         COED SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                    Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ======================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Kathy Fredericskon / Melvin Shemluck     X     1508 SHEM-LUCKY                     2:13:39 





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News