Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2009 Black Bear Cross-Country Invitational

Northwood, NH, October 3, 2009

[Freshmen Girls | Freshmen Girls Team Scores | Freshmen Boys | Freshmen Boys Team Scores | JV Girls | JV Girls Team Scores | JV Boys Team Scores | Varsity Girls | Varsity Girls Team Scores (All Schools) | Varsity Girls Team Scores (Class I Schools) | Varsity Girls Team Scores (Class L Schools) | Varsity Girls overall Small Schools | Varsity Girls Overall Large Schools | Varsity Boys Overall | Varsity Boys Team Scores (All Schools) | Varsity Boys Team Scores (Class I Schools) | Varsity Boys Team Scores (Class L Schools) | Varsity Boys Overall Small Schools | Varsity Boys Overall Large Schools ]

JV Boys

                                                                      Page 1
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                              JV BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1  172 Patrick Graham         COE-BROWN              11   17:49  5:44 
    2    2  808 Logan Hatch            SPAULDING              10   17:49  5:45 
    3    3  175 John Jarvis            COE-BROWN              11   18:05  5:50 
    4    4  576 John Nguyen            NASHUA NORTH           12   18:06  5:50 
    5    5  281 Nat Lowrey             HANOVER                11   18:24  5:56 
    6    6  166 Anthony Craven         COE-BROWN              11   18:26  5:56 
    7    7  187 Mike Rose              COE-BROWN              11   18:33  5:59 
    8    8  583 Chris Rousseau         NASHUA NORTH           10   18:34  5:59 
    9    9  567 Parker Jamerson        NASHUA NORTH           10   18:35  5:59 
   10   10  278 Colby Jantzen          HANOVER                12   18:35  5:59 
   11   11  464 Alex Marvin            LEBANON                 9   18:37  6:00 
   12   12  672 Bobby McDonough        OYSTER RIVER           11   18:39  6:01 
   13   13  588 Zach Taylor            NASHUA NORTH            9   18:45  6:03 
   14   14  812 Aiden Warner           SPAULDING              10   18:49  6:04 
   15   15  565 Sam Irwin              NASHUA NORTH           10   18:50  6:04 
   16   16  553 Nick Benecke           NASHUA NORTH           11   18:53  6:05 
   17   17  590 Jordan Whitman         NASHUA NORTH            9   18:53  6:05 
   18   18  636 Brandon Ossinger       NASHUA SOUTH           12   18:55  6:06 
   19   19  276 Spencer Hardy          HANOVER                10   19:04  6:09 
   20   20  639 Chris Shaheen          NASHUA SOUTH           11   19:06  6:09 
   21   21   58 Arthur Romero          BEDFORD                11   19:09  6:10 
   22       559 Liam Curran            NASHUA NORTH            9   19:10  6:11 
   23   22  170 Jonathan Fitts         COE-BROWN              12   19:11  6:11 
   24   23  184 Adam Nelson            COE-BROWN              10   19:11  6:11 
   25   24  675 Andy Southworth        OYSTER RIVER           11   19:11  6:11 
   26   25  275 Shepard Emerson        HANOVER                10   19:12  6:11 
   27   26  662 Tim Drugan-Eppich      OYSTER RIVER           10   19:18  6:13 
   28       563 Craig Hammond          NASHUA NORTH            9   19:18  6:13 
   29   27  284 Ben Stallmann          HANOVER                10   19:19  6:13 
   30   28  186 Brian Robert           COE-BROWN              10   19:20  6:14 
   31   29  279 Jacob Kornfeld         HANOVER                10   19:21  6:14 
   32   30  910 Josh Rudolf            MONADNOCK              12   19:24  6:15 
   33       570 Kyle McCarthy          NASHUA NORTH            9   19:26  6:16 
   34   31  265 Raphael Addante        HANOVER                12   19:29  6:17 
   35   32  668 Roy Hutton             OYSTER RIVER           11   19:29  6:17 
   36   33  659 Peter Attisano         OYSTER RIVER           11   19:29  6:17 
   37   34  630 Jon Mannheim           NASHUA SOUTH           10   19:35  6:19 
   38   35  325 Zachary McElwain       HOLLIS/BROOKLINE       11   19:37  6:19 
   39   36  119 Max Heindl             BOW                    11   19:40  6:20 
   40   37  678 Devin Thomas           OYSTER RIVER           10   19:42  6:21 
   41       268 Christian Avery        HANOVER                10   19:42  6:21 
   42   38  921 Christian Davis        OYSTER RIVER            9   19:50  6:23 
   43       192 Rob Valarese           COE-BROWN              10   19:53  6:24 
   44   39  634 Eric Nastasia          NASHUA SOUTH           11   19:54  6:25 
   45       552 Nick Anzalone          NASHUA NORTH           12   19:57  6:26 
   46       178 Andrew Lee             COE-BROWN              10   19:58  6:26 
   47       280 Alex Krass             HANOVER                 9   19:58  6:26 
   48   40  309 Nicholas Campbell      HOLLIS/BROOKLINE       11   19:59  6:26 
   49   41   63 Steven Walsh           BEDFORD                12   20:09  6:29 
   50   42  423 Mark Richardson        KINGSWOOD              11   20:09  6:30 
  10/03/2009 12:46PM

                                                                      Page 2
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                              JV BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   43  524 Chris Ramsey           MONADNOCK              10   20:10  6:30 
   52       920 Thomas Caulfield       OYSTER RIVER            9   20:12  6:30 
   53   44  621 Evan Carey             NASHUA SOUTH           10   20:16  6:32 
   54       182 Brandon Marshall       COE-BROWN              11   20:17  6:32 
   55       287 Scout Wallace          HANOVER                11   20:18  6:33 
   56   45   47 Kevin Haynes           BEDFORD                11   20:20  6:33 
   57       800 Henry Wager            PORTSMOUTH              9   20:20  6:33 
   58       176 Eric Kofer             COE-BROWN              12   20:21  6:33 
   59   46  619 Cameron Anzel          NASHUA SOUTH           10   20:23  6:34 
   60   47  332 Alexander Roberts      HOLLIS/BROOKLINE       11   20:24  6:34 
   61       499 Joe Bohi               MERRIMACK VALLEY       12   20:26  6:35 
   62   48  322 Mark Lorden            HOLLIS/BROOKLINE       10   20:31  6:36 
   63   49  704 Brandon Hannon         PELHAM                  9   20:32  6:37 
   64       778 Paul Coupe             PORTSMOUTH             12   20:33  6:37 
   65       666 Ryan Horton            OYSTER RIVER           11   20:33  6:37 
   66       508 Vinnie Tevnan          MERRIMACK VALLEY        9   20:34  6:38 
   67       161 Trevor Aube            COE-BROWN              10   20:35  6:38 
   68   50  308 William Brock          HOLLIS/BROOKLINE       12   20:35  6:38 
   69       557 Aaron Cordova          NASHUA NORTH            9   20:37  6:39 
   70   51   44 Jim Delahunty          BEDFORD                 9   20:41  6:40 
   71       923 Patrick McDonough      OYSTER RIVER            9   20:41  6:40 
   72       922 Wesley Hutton          OYSTER RIVER            9   20:43  6:41 
   73   52  422 Steven Osgood          KINGSWOOD              10   20:44  6:41 
   74   53  849 Brian Fanning          ST. THOMAS AQUINAS     12   20:44  6:41 
   75   54  130 Nick Titus             BOW                    11   20:46  6:41 
   76   55  706 Casey Labonte          PELHAM                  9   20:50  6:43 
   77   56   57 Alex Radke             BEDFORD                11   20:52  6:43 
   78   57  700 Ben Carton             PELHAM                 11   20:52  6:43 
   79       682 Kyle Williamson        OYSTER RIVER           12   20:54  6:44 
   80       174 Greg Hatfield          COE-BROWN              10   20:55  6:44 
   81   58  409 Nils Babcock           KINGSWOOD               9   20:56  6:44 
   82   59  855 Eric Lamoureux         ST. THOMAS AQUINAS     12   20:56  6:45 
   83   60  329 Andrew Raitto          HOLLIS/BROOKLINE       11   20:57  6:45 
   84   61  709 Brian O'Hearn          PELHAM                  9   20:57  6:45 
   85   62  334 Steven Rossetti        HOLLIS/BROOKLINE       10   21:00  6:46 
   86   63  363 Sam Vanetten           KEARSARGE               9   21:01  6:46 
   87       177 Chihiro Kondrup        COE-BROWN              10   21:01  6:46 
   88   64  643 Chuyue Wei             NASHUA SOUTH           12   21:04  6:47 
   89   65  421 Martin Orlowicz        KINGSWOOD              11   21:05  6:48 
   90   66  112 Steve Bosse            BOW                    12   21:06  6:48 
   91       500 James Clemons          MERRIMACK VALLEY       12   21:08  6:48 
   92   67  852 Colin Garcia           ST. THOMAS AQUINAS     11   21:08  6:49 
   93   68  909 Kyle Murray            MONADNOCK              11   21:13  6:50 
   94   69  114 Clayton Caron          BOW                    10   21:15  6:51 
   95   70   59 John Schappler         BEDFORD                 9   21:19  6:52 
   96   71   37 Alex Barley            BEDFORD                10   21:20  6:52 
   97       313 Alex Davis             HOLLIS/BROOKLINE       12   21:20  6:52 
   98       667 Ethan Hotchkiss        OYSTER RIVER           11   21:21  6:53 
   99   72  907 Nick Athanasopoulos    MONADNOCK              11   21:34  6:57 
  100       498 John Barksdale         MERRIMACK VALLEY       11   21:35  6:57 
  10/03/2009 12:46PM

                                                                      Page 3
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                              JV BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
  101   73  457 Lincoln Crutchfield    LEBANON                 9   21:37  6:58 
  102       573 Andrew Moriarty        NASHUA NORTH           12   21:37  6:58 
  103       924 Jake Reny              OYSTER RIVER            9   21:39  6:58 
  104       626 Keith Guay             NASHUA SOUTH           10   21:41  6:59 
  105       618 Alex Abraham           NASHUA SOUTH           10   21:49  7:02 
  106       625 Robbie Flanagan        NASHUA SOUTH           10   21:52  7:03 
  107   74  411 Nate Braun             KINGSWOOD              12   21:53  7:03 
  108   75  355 Zac Kershaw            KEARSARGE              10   21:54  7:03 
  109   76  123 Cameron Moore          BOW                    11   21:56  7:04 
  110   77  460 Dan Finn               LEBANON                11   21:56  7:04 
  111        43 Dave Delahunty         BEDFORD                 9   21:57  7:04 
  112        38 Eli Berg               BEDFORD                11   21:59  7:05 
  113       179 Nick Levergood         COE-BROWN              10   22:01  7:06 
  114        41 Mike Courtney          BEDFORD                 9   22:02  7:06 
  115       680 Evan Webber            OYSTER RIVER           10   22:03  7:06 
  116       669 Cody Jacobsen          OYSTER RIVER           10   22:07  7:08 
  117        39 Ryan Bostrup           BEDFORD                10   22:09  7:08 
  118       163 Matt Burns             COE-BROWN              10   22:10  7:08 
  119   78  348 Tom Chabot             KEARSARGE              10   22:18  7:11 
  120   79  525 Kellom Royce           MONADNOCK              12   22:22  7:12 
  121       925 Damian Woodard         OYSTER RIVER            9   22:23  7:13 
  122       554 Brandon Byrd           NASHUA NORTH           12   22:23  7:13 
  123   80  410 Austin Beveridge       KINGSWOOD               9   22:24  7:13 
  124   81  707 Tom Limerick           PELHAM                 10   22:24  7:13 
  125       318 Daniel Hawkins         HOLLIS/BROOKLINE       11   22:30  7:15 
  126       314 Brett Ferrell          HOLLIS/BROOKLINE       12   22:33  7:16 
  127       670 Reilly Lawrence        OYSTER RIVER           10   22:33  7:16 
  128   82  350 Truman Cressey         KEARSARGE              11   22:37  7:17 
  129   83  471 Greg Williams          LEBANON                12   22:37  7:17 
  130       269 Ari Brown              HANOVER                12   22:40  7:18 
  131   84  469 Ken Stitt              LEBANON                10   22:40  7:18 
  132        36 Chase Adams            BEDFORD                11   22:41  7:18 
  133       731 Austin Kennedy         PEMBROKE               10   22:44  7:19 
  134   85  807 Tim Donnell            SPAULDING              12   22:45  7:20 
  135   86  711 Justin Spognardi       PELHAM                 10   22:46  7:20 
  136   87  713 Jake Wormald           PELHAM                  9   22:48  7:21 
  137        82 Dustin Romanello       BISHOP BRADY           10   22:56  7:23 
  138       781 Stefan Formichelli     PORTSMOUTH             10   23:04  7:26 
  139   88  347 Sam Chabot             KEARSARGE              12   23:09  7:27 
  140   89  841 Connor Buckley         ST. THOMAS AQUINAS     10   23:11  7:28 
  141   90  810 David Leonard          SPAULDING              12   23:14  7:29 
  142   91  522 Ian Noyes              MONADNOCK              12   23:17  7:30 
  143       333 Nick Rossetti          HOLLIS/BROOKLINE       12   23:18  7:30 
  144       585 Hari Santhana          NASHUA NORTH           10   23:18  7:30 
  145       171 Pat Foley              COE-BROWN              10   23:20  7:31 
  146       384 Ethan Chalmers         KENNETT                 9   23:20  7:31 
  147   92  346 Brendan Carr           KEARSARGE              10   23:23  7:32 
  148       234 Nate Battey            GOFFSTOWN              11   23:23  7:32 
  149       664 Wilson Fwu             OYSTER RIVER           10   23:24  7:32 
  150       703 Brian Ferullo          PELHAM                  9   23:36  7:36 
  10/03/2009 12:46PM

                                                                      Page 4
                      2009 Black Bear XC Invitational
                      AT Coe-Brown Northwood Academy
             October 3, 2009  5 Kilometers      Northwood, NH
           Timing By: Granite State Race Services   www.gsrs.com
                   Become a fan of GSRS on Facebook.com
================================================================================
 
             ************************************************
                              JV BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
  151       324 Brian McAndrews        HOLLIS/BROOKLINE       10   23:38  7:37 
  152   93  806 Drew Chasse            SPAULDING              10   23:39  7:37 
  153       632 Eric Meehan            NASHUA SOUTH           10   23:41  7:38 
  154       435 J.C. Gepigon           LACONIA                11   23:49  7:40 
  155   94  520 Jacob Hulslander       MONADNOCK              11   23:55  7:42 
  156       753 Corbin Holland         PLYMOUTH REGIONAL      10   24:10  7:47 
  157       191 Tim Tuttle             COE-BROWN              10   24:11  7:47 
  158       246 Robert Tardif          GOFFSTOWN              11   24:12  7:48 
  159       758 Colby Simpson          PLYMOUTH REGIONAL      10   24:13  7:48 
  160       698 Ben Cares              PELHAM                 10   24:14  7:48 
  161   95  811 Thomas Pearce          SPAULDING              12   24:21  7:51 
  162   96  357 Grant Reeder           KEARSARGE              10   24:22  7:51 
  163   97  864 Mac Zellem             ST. THOMAS AQUINAS     10   24:35  7:55 
  164       160 Spencer Aube           COE-BROWN              12   24:48  7:59 
  165       518 John Gross             MONADNOCK              11   25:02  8:04 
  166   98  459 Josh Durkee            LEBANON                10   25:03  8:04 
  167       395 Michael Mason          KENNETT                 9   25:06  8:05 
  168        77 Chris Kirk             BISHOP BRADY           10   25:30  8:13 
  169   99  416 Matt Dow               KINGSWOOD               9   25:37  8:15 
  170       208 Scott Madaglia         CON-VAL                12   25:37  8:15 
  171       665 Steffen Haake          OYSTER RIVER           11   26:01  8:23 
  172  100  126 Will Sheffer           BOW                    11   26:11  8:26 
  173       671 Uli Luxem              OYSTER RIVER           10   26:35  8:34 
  174       420 Richard Lamere         KINGSWOOD              12   26:48  8:38 
  175       676 Alex Strong            OYSTER RIVER           10   27:45  8:56 
  176       710 Connor Patterson       PELHAM                 11   27:45  8:56 
  177       393 Nick Larrabee-Dewar    KENNETT                 9   27:54  8:59 
  178       885 Ryan Kehoe             TRINITY                12   28:24  9:09 
  179  101  458 Tobin Dewey            LEBANON                10   28:34  9:12 
  180       564 George Hindy           NASHUA NORTH           10   29:25  9:28 
  181       891 David Pounds           TRINITY                11   33:17 10:43 
  10/03/2009 12:46PM





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News